Що гальмує особистісне зростання.

shho-galmuye-osobystisne-zrostannyaВсе частіше можна чути і в засобах масової інформації, і на телебаченні, що необхідно створювати умови для особистісного розвитку.

І якщо раніше мова йшла про розвиток особистості дитини, школяра, то набагато актуальніше може звучати зараз питання про те, що гальмує особистісний розвиток дорослої людини протягом всього його життя.

В вітчизняній психології приділяється велика увага розвитку особистості дитини. Новонароджене немовля і дитина першого року життя абсолютно егоцентричні в проявах свого характеру: вони сприймають світ виключно через власні бажання, до задоволення яких і прагнуть всі дорослі.

Проте з віком вже дошкільник і школяр починає усвідомлювати себе якоюсь частиною світу, а значить, відводить для себе місце під сонцем.

І якщо батьки і педагоги прикладають до формування особистості дитини багато сил, то вона згодом стає більш організованою і високорозвиненою особистістю. І цій проблемі все більше батьків приділяють особливу увагу.

Але коли людина дорослішає, визначається з вибором професії, починає будувати свою життєву модель, заводить сім’ю – словом, починає самостійний рух по життєвому шляху, відбувається загальмування особистісного розвитку і навіть втрата власного “я”.

Як часто дорослі вже люди з цілком успішною біографією, що домоглися в житті чималих успіхів, раптом в якийсь момент усвідомлюють власну непотрібність, незатребуваність суспільством.

Психологи схильні пояснювати таку закономірність тим, що у подібних людей з’являються своєрідні “гальма” особистісного розвитку, що і призводить зрештою до відчуття втрати власної особистості.

Що ж можна вважати гальмом особистісного розвитку?

1. Нудьга

Саме нудьга стає гальмом розвитку в будь-якому віці. Як не згадати дітей, які не хочуть нічого дізнаватися, бо їм нудно. Згаслі дитячі очі – це сумно.

Але і для дорослого це катастрофа. Нудьга вбиває цікавість. Але ж цікавість – це своєрідний пусковий механізм будь-якої дії. Тільки цікавість здатна змусити зважитися людину на сміливий експеримент, перевірити щось на особистому досвіді або зайнятися пошуком нових шляхів вирішення вже відомої задачі.

Тому не можна втрачати інтерес навіть до знайомих і звичних речей. Потрібно намагатися знаходити щось нове, тоді інтерес не згасне і нудьга вас не здолає.

2. Одноманітність

Олександр Пушкін, описуючи у своєму відомому романі “Євгеній Онєгін” один день з життя головного героя, використовував дуже багато про що говорячу фразу: “І завтра те ж, що вчора …”

Так, саме одноманітність в усьому, що оточує людину, зупиняєбудь який розвиток. Одноманітність в роботі підриває інтерес до неї. Одноманітність в сексі вбиває пристрасть. Одноманітність у відносинах з друзями призводить до самотності.

Подібне життя так і хочеться порівняти з життям бичка на прив’язі: він щодня ходить навколо одного і того ж кілочка, їсть траву і бачить одноманітний пейзаж. Бичкові легше – він поки не знає іншого, до того ж він позбавлений уяви і розуму.

А ось людина, істота розумна, не може задовольнятися монотонністю, тому потрібно шукати нові способи, щоб відпочивати, розважатися, прокладати нові маршрути, подорожувати по різних країнах, пробувати екзотичні страви, читати нові книги, дивитися прем’єри вистав і кінофільмів. Загалом, постійно шукати нову їжу для серця, розуму і душі. Тоді життя буде нагадувати яскраве кіно, де вам відведена головна роль.

3. Пошук легких шляхів

Є безліч пісень, віршів, байок, в яких прославляється важкий, звивистий, кам’янистий шлях до вершин. Ті ж, хто шукає легких шляхів, звикає обходити всі труднощі стороною.

Іншими словами кажучи, в такої людину слабшає воля до перемоги, і їй не хочеться підкорювати нові вершини. І мова, звичайно ж, не про альпіністів – у кожного є в житті свої висоти, які потрібно підкорити, щоб стати особистістю. Тільки в подоланні життєвих перешкод – шлях до розвитку. А з вершини шлях один – у прірву.

Якщо ж абстрагуватися від алегоричних образів, то набагато важливіше спілкуватися з тими людьми, хто з вами сперечається, не погоджується, хто говорить вам правду, нехай і безсторонню. Адже особистість загартовується і у відстоюванні своїх власних інтересів – це допомагає “зняти шори” з очей і розсунути вузькі рамки власного мислення. Тут потрібно все-таки мати погляд з боку.

4. Зволікання

Власне життя – найголовніша цінність для кожного. Тому не так вже й багато знайдеться людей, які ризикують ним даремно. Правда, це зовсім не означає, що потрібно в житті бути нерішучим. Однак багато хто все-таки вважають за краще витримати паузу, почекати більш зручний момент для прийняття важливого рішення.

Таке зволікання воістину смерті подібно. Адже навіть коротка пауза може занадто затягнутися, зручний момент буде упущений – і тоді прощай, мрія. Не випадково кажуть: “Краще зробити і пожаліти, ніж потім шкодувати, що не зробив”.

Це означає, що краще не зволікати в нерішучості, не відкладати на потім прийняття важливого рішення. Все одно його доведеться зробити, цей важкий крок. Головне – реально уявляти собі мету до якої ви йдете. І нехай на шляху до неї ви наб’єте шишок, зате наберетеся цінного життєвого досвіду, який більше ніхто вам не зможе передати. Багато хто порівнює життя з суворим учителем, який добре вчить, але дорого бере за свої уроки. Поки ціна дійсно не стала для вас занадто високою, пора щось робити.

5. «Мені все зрозуміло»

Скільки разів цю фразу всі чули від учнів, стажистів, початківців фахівців. Здавалося б, якщо все так добре зрозуміло, чому нічого не виходить? Швидше за все, внутрішній голос в цьому випадку твердить: “Навіщо знову слухати те, що вже і так зрозуміло?” Тільки на ділі виявляється зрозуміло, та не зовсім.

Набагато складніше з тими, хто має за плечима великий досвід. Природно, вони все вже знають досконально: кожну дрібницю, всі “підводні камені”, всі можливі варіанти відповідей. Але час не стоїть на місці, з’являються нові технології, знаходяться інші способи вирішення. А досвідчені люди. які не хочуть приймати нововведення, впевнені в правильності тільки своїх методів. Іноді це нагадує впертість віслюка, який звик ходити по одній дорозі і не бажає йти по інший.

А буває так: мета досягнута, шлях вирішення відкритий і зрозумілий, а відчуття перемоги не приходить. Навпаки, є відчуття якогось провалу. Людина немов у глухому куті, і протягом тривалого часу їй нічого не хочеться робити – опускаються руки. В якійсь мірі винна саме самовпевненість, з якою людина сто разів проходила по одній і тій же дорозі. Тільки можуть побудували більш нову дорогу – пряму, коротку, без обмеження швидкості. Може, варто вивчити нові “правила руху”?

6. Звинувачення

Почуття провини – це дуже важливе почуття для людини. Подібний стан за своє життя людина відчуває неодноразово, якщо у неї є шкала моральних цінностей, є свої табу, є власне уявлення про честь і гідність. Є люди, здатні відчувати почуття провини за інших.

Однак, надто рефлексируючі люди в усьому завжди звинувачують тільки себе. Таким людям важко живеться на світі. Вони бояться зробити зайвий крок вправо або вліво, бояться проявити ініціативу або взяти на себе відповідальність. Про який розвиток особистості в такому випадку взагалі йде мова?

Але найжахливішою можна вважати ситуацію, в якій виявляються такі підлеглі, чий начальник – самодур. Він завжди буде шукати винних у всіляких промахах і провалах. А промахи і провали будуть постійно, адже люди не можуть рухатися вперед, якщо їх тільки звинувачують і ніколи не знаходять слів підбадьорення. Людина так влаштована, що незалежно від віку і досвіду потребує все-таки  зовнішньої оцінки. Якою б високою не була її самооцінка, їй важливо з кимось або з чимось звірятися. Інакше можна збитися з курсу і загубитися в бурхливому океані життя.

Найбільш правильним орієнтиром, напевно, можна вважати почуття відповідальності. Коли особистість у відповіді за прийняття рішення, за чиєсь життя, за вибір вірного шляху – сумніватися вже не доводиться. Потрібно робити крок у невідомість, здійснювати стрибок в ніщо. Якщо їх зробити з повною мірою відповідальності, то і шукати винних буде просто ніколи.

7. Виправдання всього

Зворотною стороною почуття провини можна вважати прагнення завжди і в усьому знайти виправдання. Дивно, що це слово колись походить від слова “правда”. По крайній мірі, зараз виправдання для себе шукають якраз люди безвідповідальні, ті, хто боїться брати цю саму відповідальність на себе.

Ті, хто не боїться, докладають максимум зусиль, і їм ні в чому виправдовуватися. Якщо ж впевненість в тому, що ви опинилися не в тому місці і не в той час, перемагає всі доводи розуму, пора задуматися про зміни в своєму особистісному розвитку. Краще змінюватися самому, щоб світ змінювався разом з вами.

Почуття провини і бажання виправдатися – ті важливі чинники, які гальмують особистісний ріст, зупиняють правильний розвиток. Тільки страх перед змінами і помилкові переконання перекривають ваші можливості. Якщо ж ви відчуєте внутрішню силу, відкриття другого дихання або якихось прихованих резервів, то це зніме з вас відчуття провини. Якщо ви почнете розуміти, що саме в ваших силах щось змінити або отримати гідний результат, то це додасть сили і впевненості в собі.

Не випадково колись життєвим девізом активної частини населення були слова: “Якщо не я, то хто ж? Хто ж, якщо не я?” Чи багато зараз знайдеться тих, хто підпишеться під цими словами і зробить їх своїм життєвим кредо? Навряд чи.

І все-таки, незважаючи на внутрішній страх, боязнь перемін і багато інших чинників, про які йшла мова вище, потрібно рости над собою, змінюватися, долати в собі негативні якості,  щоб не мучитися потім від усвідомлення власного безсилля, не відчувати болісний сором перед тими, хто вам дорогий. Щоб завжди можна було відкрито дивитися в очі коханій людині, своїм дітям, а не ховати їх в надії, що вони не помітять вашої розгубленості або почервонілих від сорому щік.

Мабуть, в цьому і полягає суть кожної людини – розуміти і приймати всю ступінь відповідальності за життя, яке дано зверху, але за яке з тебе і спитають теж там, перед обличчям Вічності.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар