Шерон Мельник «Стресостійкість».

sheron-melnyk-stresostijkistСтрес – дуже проста і знайома кожному з нас штука. На відміну від особистісного росту, натхнення, пошуків покликання та інших гарних слів, стрес зрозумілий як п’ять пальців. Більшість людей в сучасному світі не просто відчувають стрес, вони йдуть з ним під руку протягом усього життєвого шляху. Ви самі знаєте, які у людей зараз пріоритети – гроші, кар’єра, гарні речі. І в більшості випадках дорога до них лежить через щоденні стреси.

А ось як зі стресами боротися, знає далеко не кожен. І знаєте, далеко не все з того, що зазвичай рекомендують для боротьби зі стресом, працює. Причому це відноситься не тільки до рекомендацій з інтернету, але й до цілком конкретних порад лікарів. Всі ці аутотренінги, медитації, «злив» негативної енергії, релаксації за допомогою звуків і запахів – від стресу що тільки не радять, і це, в свою чергу, теж здатне викликати стрес.

Нещодавно у боротьбі зі стресом намітився прогрес: вийшла книга американського бізнес-психолога Шерон Мельник «Стресостійкість», що пропонує сучасні (і, що важливо, науково-обгрунтовані) методики для боротьби зі стресом у всіх сферах життя. Шерон – експерт з стресостійкості з Гарвардської медичної школи, яка працювала з такими компаніям, як, наприклад, Procter & Gamble. Більше десяти років вона розробляла свою методику для боротьби зі стресом, яка і лягла в основу її книги.
Скажу відразу, книга сподобалася і, хоча не всі пропоновані вправи і прийоми мене підійшли, я відібрав кілька найцінніших і використовував протягом двох тижнів. Вправи дійсно працюють, тому, якщо вас хвилює стан вашого здоров’я, то знайдіть цю книгу і прочитайте. Одну із вправ, яке я проробляю практично кожен день, я приведу в кінці статті.

Що не сподобалося? Тут складно сказати. Я не можу сказати, що книга просто підірвала мій мозок і змінила все моє життя, ні, це дуже «рівний» матеріал. З одного боку, немає води і розмов за життя (чим грішать багато гуру саморозвитку), з іншого, книга не намагається виглядати солідною науковою працею: крім теорії і опису методики, тут багато практичних порад, тестів і всіляких фішок. Великим відкриттям для мене був детальний опис механізму виникнення стресу, а саме робота симпатичної і парасимпатичної систем.

Єдине невелике розчарування при читанні книги було в тому, що більшість прикладів, наведених Шерон, відносяться до бізнесу, але не до якихось особистих ситуацій. Втім, це вже дрібниці, заявлену тему книга відпрацьовує повністю.

Методика боротьби зі стресом

Через всю книгу Шерон Мельник червоною ниткою проходить «правило 50%». Шерон стверджує, що завдяки використанню цього правила ви позбудетеся від більшої частини власних стресів, не докладаючи особливих зусиль. Я сам з цим правилом знайомий вже більше десяти років і застосовую його, особливо не замислюючись. І саме за це друзі мене називають «спокійним як танк».

Правило говорить: Контролюйте тільки те, що можете контролювати.

Будь-яка проблема складається з 50% чинників, які ми можемо контролювати. Це те, що залежить від нас, те, що ми можемо зробити, використовуючи свої знання та навички. І про це дійсно варто турбуватися. Чи зможу я? Не допущу помилки? Чи правильно я роблю?

Але є залишилися 50% чинників, які ми контролювати не в змозі. Це може бути все що завгодно – економіка в країні, пробки, хвороби, проблеми інших людей, навіть тон голосу співрозмовника. І саме ця половина факторів притягує нас, немов магніт. Зациклюючись на тому, що ми не можемо змінити, ми і відчуваємо більшу частину всіх трапляючихся в житті стресів.

Краще покладатися на свою долю і успіх, ніж битися об стіну. Контролюйте тільки те, що ви можете контролювати, але несіть за свої дії повну відповідальність. Якщо не можете – викиньте з голови. І робіть те, що можете.

Хоча «правило 50%» є важливим для книги (і воно дійсно працює), Шерон не обмежується ним і пропонує свій погляд на вирішення низки проблем, побічно пов’язаних зі стресами. Це і розстановка пріоритетів у роботі, і вироблення впевненості, і позбавлення від хвилювання, і збереження здатності мислити холоднокровно в стресових ситуаціях, і боротьба з гнівом.

Видалення стресу за 3 хвилини

Коли я читав введення, очей зачепився за помітний заголовок: «Спокій і концентрація на роботі менш ніж за три хвилини». Для мене це щось з області фантастики і я став з нетерпінням чекати того моменту, як опис вправи зустрінеться в книзі.

Все геніальне – просто, як кажуть. Вправа ж – простіше нікуди, і вона працює! Ви її виконуєте протягом трьох хвилин і організм переходить із стресового режиму в режим відновлення і регенерації. Це свого роду тумблер перемикання між станами; вам необов’язково про щось думати або візуалізувати – просто робіть і все буде.

Вправа «Подих в три етапи»

Сядьте і розслабтеся. З’єднайте кінчики пальців обох рук, побудувавши «піраміду»: вказівний до вказівного, великий до великого, середній до середнього і так далі. Це дозволить врівноважити ліву і праву півкулі мозку. Тепер дихайте, на кожному етапі повільно рахуючи про себе до п’яти. Глибокий вдих (1-2-3-4-5), потім затримайте дихання (1-2-3-4-5), потім повільно видихайте (1-2-3-4-5). Шерон рекомендує виконувати цю вправу щодня і поступово довести час до 7-11 хвилин.

Якщо книга вас зацікавила, то обов’язково знайдіть і прочитайте. На жаль українською мовою поки її немає, але недавно з’явився переклад на російську мову.

Оцініть статтю
Додати коментар