Секрети швидкого читання та запам’ятовування.

sekrety-shvydkogo-zapamyatovuvannyaНавіщо читати швидко? Любителі читання подібні гурманам, які вважають за краще насолоджуватися вишуканою стравою повільно. Маючи розвинену уяву, вони повністю занурюються в атмосферу роману чи повісті, уявляють себе в ролі головних героїв і переживають ті ж почуття, що і вони.

Вони отримують задоволення від авторського стилю, описів природи або характерів. Тому, образно кажучи, смакуючи блюдо, ретельно його пережовують, а не проковтують на ходу, не помічаючи смаку.

Хтось сказав, що люди, які читають книги, перш ніж помруть, проживають безліч життів, в той час як ті, хто їх не читає, проживають тільки одне.

Книголюби нерідко віддають перевагу паперовому варіанту книг, а не електронному. Правда, серед них вже чимало тих, хто перейшов на Kindle, Sony Reader, Nook і ін., хоча твори, що найбільш сподобалися, вони як і раніше хочуть бачити на своїй реальній книжковій полиці.

І все ж книга – це джерело не тільки задоволення, але і корисної інформації. А її з кожним роком стає все більше, якої би галузі знань ми не торкнулися. У пошуках потрібних відомостей ми переривали гори книг і статей, на що йде багато часу. Тому з метою його економії ми повинні навчитися читати швидко, причому так, щоб прочитане закріпилося в нашій голові, а не вивітрилося на наступний же день.

Прикладом неправильного швидкого читання служить одна моя знайома, яка не втомлюється завантажувати на свою «Соньку», як вона називає свою електронну книгу, безліч творів на питання, що її цікавлять. Здавалося б, вона повинна вже являти собою ходячу енциклопедію, але якщо її попросити розповісти, про що йде мова в недавно прочитаній нею книзі, в більшості випадків вона зніяковіло відповість, що пам’ятає лише те, що її читала.

Отже, ми читаємо повільно, коли хочемо насолодитися читанням, і робимо це в особистий час, призначений для відпочинку. Однак вміння читати повільно, зі смаком, дано не всім. Читати швидко, але вдумливо – теж мистецтво, якому треба вчитися, щоб у підсумку не вийшло «тут пам’ятаю, тут не пам’ятаю», але не пам’ятаю більше.

Деяким вдається навчитися скорочтению самостійно. У їх числі письменник Оноре де Бальзак, американський винахідник Томас Едісон, французький полководець Наполеон Бонапарт, 26-й американський президент Теодор Рузвельт. Кожен з них користувався власними техніками швидкого читання.

До речі, існує думка, що при швидкому читанні очі втомлюються менше, ніж при повільному, а рівень розуміння прочитаного на 20% вище.

Вчимося скорочитанню

Питання, як прискорити процес читання і при цьому зрозуміти і запам’ятати якомога більше інформації, цікавило деяких вчених з тих пір, як освіта набула масового характеру. При цьому вони спиралися на дослідження лікарів-офтальмологів, тому що в основі швидкого читання лежить знання того, як працює орган зору – людське око.

Навчитися читати швидко, при цьому вникаючи в текст і запам’ятовуючи його, можна за допомогою методів швидкочитання. Той, хто ними заволодіє, зможе читати приблизно 600 слів за хвилину, тобто в 3-4 рази швидше, ніж при звичайному читанні. Результати деяких людей, які навчилися скорочитанню, взагалі вражаючі: від 100 тисяч слів в хвилину і вище, причому з повним засвоєнням прочитаного матеріалу.

Серед безлічі методів швидкочитання найбільш поширені такі:

1. Читаємо без регресій

Термін «регресія» означає повернення, рух у зворотний бік. Регресія при читанні означає, що наші очі періодично здійснюють рух у зворотний бік, замість того щоб «ковзати» вперед, з метою перечитати абзац, рядок, речення чи слово. У більшості випадків ми робимо це без потреби, в силу звички і непомітно для себе. Варто поспостерігати за тим, як ми читаємо, і ми будемо здивовані, виявивши, що регресії при читанні – це і про нас.

Регресії – одна з найпоширеніших причин повільного читання. В середньому на 100 слів тексту доводиться 10-15 регресій. Не дивно, що швидкість читання відчутно знижується.

Бувають регресії обґрунтовані, коли повернення до прочитаного необхідно для більш глибокого осмислення тексту. Однак фахівці зі швидкісного читання радять повертатися назад лише після прочитання всього тексту. Вони стверджують, що відмова від регресій покращує розуміння прочитаного і, звичайно ж, скорочує час, необхідний для прочитання того чи іншого тексту.

Отже, спостерігаємо за тим, як ми читаємо, і якщо виявляємо, що регресії – це шкідлива звичка, а не бажання краще зрозуміти складний текст, беремо їх «на олівець» і позбавляємося;

2. Придушуємо субвокалізацію

Субвокалізація в процесі читання – явище не менш поширене, ніж регресії, і точно так само вона його істотно сповільнює. Її суть в тому, що читаючи «про себе», мовчки, ми внутрішньо промовляємо всі слова. Причому, знову-таки, не помічаємо, як це робимо.

Нам тільки здається, що ми читаємо одними очима, але якщо простежимо за собою, то зауважимо, що в читанні беруть участь і органи мови: мова, гортань, губи, які здійснюють мікрорухи.

Особливо яскраво виражена артикуляція у людей, у яких навик читання не розвинений, наприклад у дітей. «Включається» вона і при читанні складного тексту. Важко позбутися внутрішнього промовляння слів людям, які багато читають вголос.

Експерти зі швидкісного читання поділяють промовляння слів за допомогою органів мовлення і промовляння їх в мовному центрі мозку. Від першого, яке нерідко виявляється як бубоніння, вони радять позбавлятися, затиснувши в роті, наприклад, олівець, який буде перешкоджати проговариванию слів.

Від другого позбутися складніше. Один із способів – відволікання уваги від промовляння за допомогою сторонніх ритмічних звуків (найпростіший – постукування по столу олівцем). Можна паралельно з читанням вимовляти простенькі віршики, скоромовки або наспівувати нескладний мотив будь-якої пісеньки – не має значення, про себе або вголос.

Ці поради стосуються тих, у кого спостерігається значна субвокалізація, що істотно сповільнює читання. Фахівці вважають, що повністю позбутися від неї неможливо, і перш за все тому, що коли ми вчимося читати, то слова пов’язуємо з тим, як вони вимовляються, – зі звуками;

3. Розширюємо поле зору

Тут мається на увазі не саме поле зору, а здатність охопити оком певний обсяг інформації. У кожної людини поле зору різне – в середньому воно становить від 4 до 5 см, і тренуваннями його розширити не можна. Однак можна натренувати очі так, щоб вони зчитували не тільки ту інформацію, яка знаходиться в області найкращого бачення – куди безпосередньо падає погляд, але і інформацію, що знаходиться в області периферичного зору, яку очі бачать розпливчасто. Відповідні тренування дозволяють розширити його до 10 см. Деякі люди після тренувань починають читати текст різної ширини тільки по вертикалі.

Один з ефективних способів розширення зорового сприйняття – статичні і динамічні вправи, головна дійова особа яких – зелена точка. Статичні припускають її споглядання з метою навчитися концентрувати увагу: беремо листок з текстом, де намальована зелена точка, і сідаємо за стіл. Освітлення рівне, поза зручна і розслаблена. Розміщуємо листок на відстань приблизно 30 см від очей і читаємо текст, а потім протягом 10 хвилин розглядаємо зелену точку, не відволікаючись ні на що інше. Лягаємо спати, подумки представляючи перед очима все ту ж зелену точку.

Після місяця статичних вправ переходимо до динамічних: навколо зеленої точки потрібно намагатися розглянути всі великі і великі уривки тексту – спочатку по горизонталі, потім – по вертикалі. Текст потрібно не читати, а тільки бачити.

Поліпшити периферичне зорове сприйняття можна за допомогою таблиць Шульте, які є в Інтернеті.

Про правильність дій можна буде судити тоді, коли ми зможемо чітко бачити всю сторінку цілком хоча б на кілька миттєвостей. При звичайному читанні очей за одну фіксацію охоплює всього 2-4 слова, в той час як розширивши поле зору і підключивши до роботи периферичний зір, за цей же час можна побачити рядок, а то і весь абзац;

4. Вчимося поверхневому читанню

Уміння переглядати текст з метою виділити в ньому основну думку автора – одне з найбільш складних, так як тут задіюється багато розумових процесів. Ми використовуємо його, коли, наприклад, пишемо конспекти: визначаємо ключові слова, а по ним і сенс всього тексту.

До речі, перш ніж почати читати, варто переглянути анотацію, відгуки про книгу, передмову, зміст і кілька рядків. Багато книг не заслуговують того, щоб ми витрачали на них час, і гідні лише побіжного перегляду. Англійський філософ 16-17 ст. Френсіс Бекон помічав, що «є книги, які потрібно тільки покуштувати, є такі, які найкраще проковтнути, і лише деякі варто прожувати і переварити».

Щоб навчитися виділяти головне, варто кожен раз після прочитання книги або статті коротко переказати самому собі їх зміст. Бажано вголос. Чим частіше ми будемо це робити, тим простіше нам буде відповісти на питання, в чому унікальність цієї книги;

5. Стаємо уважними

Люди неуважні читають повільно, тому що їх увага раз у раз перемикається на інші предмети. Вони не можуть зосередитися, так як читають механічно, думаючи «про своє». У підсумку вони знову і знову повертаються до початку сторінки або абзацу. Книга, яку вони читають, може не один день лежати розкритою на одній і тій же сторінці.

Навчитися концентрувати увагу можна, почавши практикувати читати або вимовляти слова навпаки, або задом наперед. Це легко робити під час прогулянок, не витрачаючи на це заняття «корисного» часу. Можна складати в розумі цифри на номерах проїжджаючих повз машин.

Однак найефективніший спосіб навчитися швидко читати, особливо якщо це потрібно не в особистих цілях, а для роботи, – це записатися на курси чи тренінги, що проводяться фахівцями.

Не зайве почитати книги, написані тими, хто вже набив руку в цій справі. Кращі з них: «Скорочитання зі швидкістю світла» Беннета Джозефа, «Підручник швидкого читання» Тоні Бьюзена, «Скорочитання: Як запам’ятовувати більше, читаючи в 8 разів швидше» Пітера Кампа, «Скорочитання на практиці» Павла Палагіна і «Вчіться швидко читати» О. Андрєєва і Л. Хромова. На жаль, ці книги я зміг знайти лише на російській мові.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар