Розвиток нестандартного мислення.

rozvytok-nestandartnogo-myslennyaВсе наше життя — це суцільний вибір. Ми вибираємо: встати на світанку або поспати довше, випити чай або каву, прогулятися пішки або поїхати автобусом, купити чи не купити, вчитися або одружитися…

Простий вибір ми робимо, не напружуючись. Над складним мучимося, часом закликаючи на допомогу друзів. Від вибору, зробленого нами, залежить наша доля. Як у казці: направо підеш, наліво або прямо — варианти розвитку подій різні.

Побоюючись зробити помилку, людина, перед якою стоїть вибір, зазвичай слідує за більшістю. Адже існує думка, що більшість не помиляється. Проте німецький філософ Гегель говорив: «Коли всі думають однаково, значить, ніхто особливо не думає».

Думати, як всі, — це значить мислити стандартно, у відповідності зі стереотипами. Приклад стереотипного мислення: потрібно неодмінно здобути вищу освіту, тому що люди без диплома — лузери. Або: якщо дівчина красива, значить вона тупа. Або: успішний чоловік обов’язково повинен мати машину престижної марки.

Самі ми так думаємо чи так годиться думати? Більшість людей намагається не відставати від інших, а при невідповідності стереотипам їх самооцінка знижується. Стереотипи заганяють людей у рамки, обмежують можливість їх думати, аналізувати і робити висновки самостійно.

Людям простіше мислити стереотипами, образно кажучи, їхати за накатаними рейках — це і буде стандартне мислення. Нестандартне ж мислення можна порівняти зі стрілкою, що переводить потяг на інший шлях.

В наших навчальних закладах дають знання, але не вчать мислити, адже людьми, які мислять стандартно — як всі, легше керувати. До речі, більшість з нас відповідають на прохання назвати російського поета, домашню птицю, плід і частину обличчя, називають Пушкіна, курку, яблуко і ніс. Їх відповіді не відрізняються оригінальністю. Багато чи зможуть відповісти на питання: що первинно — насіння чи дерево. Звичайно ж, сім’я, скаже більшість. Але звідки ж візьметься насіння, якщо не буде дерева?

Знання можна назвати сировиною для прийняття рішень, але без невміння мислити нестандартно від них буде мало користі. Французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері сказав, що «для того, щоб чітко бачити, іноді досить подивитися з іншої точки зору». Думати інакше, ніж всі, — значить мислити нестандартно, самому бути господарем свій долі.

Навіщо мислити нестандартно?

Чому одним вдається «впіймати Жар-птицю», розкрити свій потенціал, стати успішними і щасливими, а про інших кажуть, що вони «ні богу свічка, ні чорту кочерга», а самі вони ниють про втрачені можливості і «долю-лиходійку»? Різниця в долі перших і других — у здатності або нездатності виходити за межі стандартного мислення.

Людина, яка мислить інакше, ніж всі, — це творець, шукач, що вирвався з полону шаблонів і стереотипів. Змогли б зробити відкриття, реалізувати себе, залишити свій слід на Землі Нікола Тесла, Альберт Ейнштейн, Томас Едісон, наш видатний сучасник Ілон Маск і інші великі люди, якби вони мислили стандартно? Звичайно ж, ні.

Сірі посередності, яким зручно думати, як всі, — стереотипами, а значить, не думати зовсім, складають сіру масу, сліпо йдуть за людиною, яку вони обрали лідером. Навіть якщо він веде їх у глухий кут.

Сіре життя, сірі думки і поступова деградація — ось що таке нездатність мислити нестандартно. Шкода стереотипів в тому, що вони розслаблюють мозок, який вже не хоче нічого робити, а розслаблений мозок — значить деградуючий.

І навпаки, життєвий драйв, радість творчості, відчуття власної сили та внутрішньої свободи, гордість за себе, визнання і повага — все це отримує людина, що вирвалася з полону стереотипів.

Люди, які мріють відбутися як особистість, мають навчитися мислити нестандартно, перевести стрілки свого життя на інший шлях — подалі від шаблонів, рутини та нудьги.

Тим не менше, люди, які мислять стереотипами, були, є і будуть. І вони навіть можуть стати професіоналами в якійсь вузькій галузі. Але, як правило, життя їм бачиться в похмурому світлі і вони не люблять ні себе, ні людей. Вони йдуть по вузькому коридору життя, не уявляючи, що за його стінами вирує яскраве цікаве життя.

Перезавантажуємося на нестандартне мислення і ламаємо шаблони

Наскільки ми готові мислити нестандартно, можна перевірити з допомогою запитань на зразок: «Охоче ми виходимо із зони комфорту або краще цього не робити? Займаємося нелюбимою справою, але не наважуємося змінити роботу? Бурчим, як все дістало, але нічого не міняємо? Як ми сприймаємо нове — відразу відкидаємо або спочатку обдумуємо?».

Люди, які мислять стереотипами, дуже не люблять залишати свою зону комфорту. Вони будуть нити, що все погано, але і пальцем не пошевелять, щоб вийти зі звичного застою. Всілякі зміни їх лякають. Хто-то жартівливо від їх імені зауважив: «Мене звали мрії, пригоди, великі справи. Але диван кричав голосніше за всіх».

Кожен день ми здійснюємо одні і ті ж дії і, як правило, в одній і тій же послідовності. Багато речей ми робимо вже «на автоматі», і наш мозок звикає не думати, розслабляється. Прості способи «включити» — це:

1. Робити нестандартні речі

Ми звикли добиратися на роботу однією і тією ж дорогою, знаємо всі світлофори, купини і вибоїни, вітаємося з незнайомими людьми, яких звикли зустрічати кожен ранок? Змінимо маршрут — це змусить наш мозок пробудитися, підбадьоритися, включити увагу.

Після роботи ми поспішаємо додому, але якщо там нас не чекають термінові справи, спробуємо змінити звичний розпорядок — запросимо дружину або чоловіка, друга або подругу, не чекаючи вихідних, пройти через парк, заглянути в кафе. А може, сходимо в басейн або на тренування, зробимо пробіжку, якщо не робили цього раніше.

Чекаємо відпустки, щоб відправитися в недалеку подорож на дачу або ж на звичний курорт? Змінимо себе і відправимося в незнайоме місце, країну, в гори, а не на море. Візьмемо відпустку взимку, а не влітку, як звичайно, і освоїмо який-небудь зимовий вид спорту. Спробуємо подорожувати автостопом або на велосипедах.

Звикли до одягу в нейтральних тонах? Купимо собі щось яскраве — подивимося на себе в новому кольорі! Уникаємо людей і не любимо спілкуватися? Заведемо нові знайомства. А може, варто змінити роботу? На кращу, зрозуміло.

Якщо якісь ідеї здаються нам безглуздими, не обурюємося, не говоримо відразу «ні», а аналізуємо, чи є в них раціональне зерно. У будь-якому випадку наш мозок повинен не дрімати, а працювати.

2. Порушити звичну послідовність дій

Всі наші дії відпрацьовані до автоматизму: прокинулися, вмилися, поснідали, зібралися, побігли на роботу? В перерву сидимо, втупившись у комп’ютер? Після роботи — додому? Один день схожий на інший? Тільки був понеділок — і ось вже п’ятниця, а там вихідні. У вихідні — прибирання, прогулянка. І знову все спочатку: понеділок — п’ятниця, вихідні. За продуктами ходимо в один і той же магазин, спілкуємося з одними і тими ж людьми, ходимо в одне і те ж кафе по одним і тим же дням.

Значить, выбиваемся зі звичного ритму і навантажуємо мозок новими завданнями. Звичайно ж, на роботу у вихідний не підеш, і в понеділок його собі не влаштуєш. Але спробуємо іноді пересісти з авто на громадський транспорт, не полінуватися пройти кілька зупинок пішки, почати робити прибирання не в звичному порядку і не у вихідні, а потроху протягом усього тижня.

Купівля продуктів в різних магазинах, походи в незнайомі кафешки, Дегустація незнайомих страв, зміна раціону та порушення звичного порядку дій — все це змушує мозок «не спати».

3. Навантажити роботою праву півкулю мозку, яка відповідає за талант, креативність і нестандартне мислення

Існує думка, що серед лівшів більше людей, які мислять нестандартно, а все тому, що у них більше розвинена права половина мозку. Тому залучаємо до роботи і ліву, неробочу, руку, влаштовуємо для неї тренування в письмі і малюванні.

Удосконалюють нестандартне мислення і танці: вони розвивають координацію, моторику, вміння розрізняти музичний ритм і слідувати йому. Вчимося бачити незвичайне у звичайному: представляємо, що нам нагадує хмару, візерунок з листя.

Тим, хто всерйоз хоче зайнятися розвитком правої півкулі, можна порекомендувати книгу, написану психоаналітиком Мерилі Зденек «Розвиток правої півкулі». Автор пропонує 67 вправ, які потрібно виконати протягом тижня, та інтерв’ю з відомими людьми, що розповідають, як вони розвивають нестандартне творче мислення.

4. Прочитати книгу Девіда Шварца «Мистецтво мислити масштабно»

Американський професор Девід Шварц — відомий автор книг про мотивації вважає, що для того, щоб мислити нестандартно, потрібно насамперед забути про негативну частку «не». Слова «неможливо», «не вийде», «ми так ніколи не робили» потрібно викинути зі свого лексикону і не вимовляти їх навіть в думках.

Щоб не думати стереотипами, потрібно мати широкий кругозір. Девід Шварц радить спілкуватися з людьми різних професій, з різних соціальних груп, тому що спілкування з ними сповнює нас новими ідеями, завдяки яким ми можемо по-новому подивитися на ситуацію і знайти нові способи вирішення проблем.

Автор радить бути прогресивними і не йти второваною дорогою тільки тому, що ми так робили завжди або так робили ще наші батьки. Вірність традиціям не повинна паралізувати розум.

Щоб уникнути застою, ми повинні періодично запитувати себе: чи можу я зробити більше, чи можу я зробити краще?

Оцініть статтю
Додати коментар