Розвиток логічного мислення у дитини.

rozvytok-logichnogo-myslennya-u-dytynyБудь-якій людині протягом дня доводиться вирішувати не одну задачу, що вимагає від неї вміння мислити логічно, тобто вдаючись до послідовного міркування. Найпростішими логічними прийомами багато з нас користуються інтуїтивно, роблячи покупки, переконуючи в своїй правоті співрозмовника, вирішуючи побутові і робочі проблеми. При цьому ми нерідко робимо помилки і нарікаємо на брак досвіду, втішаючи себе, що в наступний раз не наступимо на ті ж граблі.

Однак багатьох помилок ми могли б уникнути, якби при прийнятті важливих рішень керувалися законами логіки, мислили чітко і доказово. Уміння мислити логічно – не вроджена властивість характеру, тому її можна і потрібно розвивати. Але цілеспрямованому розвитку логічного мислення у дітей не приділяють достатньої уваги ні батьки, ні школа.

Тому більшість людей не можуть похвалитися вмінням міркувати розсудливо і логічно. Відомий оратор-мотиватор Дейл Карнегі помічав, що «лише деякі люди мислять логічно. Здебільшого вони необ’єктивні, упереджені, заражені упередженими думками … і не бажають змінювати свої погляди, чи то питання релігії або фасон зачіски».

Що ж собою являє ця таємнича логіка?

У перекладі з грецької логіка означає здатність міркувати, правильно мислити. З її допомогою ми пізнаємо істину, роблячи висновки на основі наявних у нас знань. Найпростіший приклад: ми бачимо, як з вікна четвертого поверху хтось намагається викинути шафу. На підставі наших знань про шафу і гравітацію ми можемо зробити висновок, що при високій мотивації до життя стоїть швидше піти з цього місця. Або ми йдемо через двір і помічаємо, що підліток б’є по м’ячу, внаслідок чого м’яч летить в нашому напрямку. Деяке знання фізики і страх за своє здоров’я змушують нас ухилитися від його удару. Те, що робиться в нашій голові при швидкому аналізі поточної ситуації, і буде процесом логічного мислення.

Логіка дає нам розуміння, яким чином мислити, якими прийомами скористатися, щоб прийти до вірного висновку. Це захоплююча наука. Ми з деякою заздрістю стежимо за головними героями гостросюжетних детективів. Шерлок Холмс, міс Марпл, Еркюль Пуаро та інші детективні герої на наших очах обчислюють злочинців шляхом логічних умовиводів.

Ті, хто збагнув таємниці логіки, мислять швидко і ефективно, вони вільно висловлюють свої думки, вибирають правильні аргументи для переконання співрозмовника, легко спростовують маніпулятивні прийоми демагогів і популістів.

Однак логіка – наука як цікава, настільки й складна, тому дається не всім. Її потрібно вивчати систематично переходячи від більш простого матеріалу до складного.

Логіка вивчається в двох аспектах – теоретичному та практичному. Теоретичний передбачає вивчення категорій, законів і правил логіки. Практичний показує, як застосовувати їх у повсякденному житті. Ці два аспекти тісно пов’язані один з одним.

Розвиваємо логічне мислення у дитини

Уміння мислити логічно потрібно розвивати з дитинства. Яким же чином?

1. Не заважаємо

Можливо, комусь здасться дивним, що дітям в їх пізнанні світу не слід заважати. Відомо, що один з найбільш ефективних методів навчання людини – це її досвід. Життя дитини сповнене дилем, коли вона повинна зробити вибір між двома можливостями. Малюк повинен сам розглянути всі плюси і мінуси різних рішень, тобто використовувати логічне мислення.

Дорослі не повинні намагатися виручити дитину, спрощуючи їй завдання або вирішуючи їх замість неї. Нехай малюк вагається з вибором, нехай навіть іноді помилиться, але нехай спробує зробити його сам, нехай використовує логіку настільки, наскільки у нього вийде. М’язи, які ми тренуємо, від разу до разу стають міцнішими, а нетреновані поступово атрофуються. Логіка не м’яз, але з нею відбувається те ж саме.

2. Запитуємо

Найчастіше цікавимося у дитини, як би вона вирішила ту чи іншу проблему. Питання має починатися так: «Що зробити, щоб …». Дитина повинна включити логічне мислення і запропонувати практичне вирішення завдання. Наприклад, запитуємо, як дістати з шафи якийсь предмет при відсутності стільців.

Ми будемо здивовані тим, скільки реальних порад дасть нам дитина. Нам залишиться лише самим напружити власне мислення в пошуках відповідних питань. Таке заняття-гра зробить будь-яку прогулянку з дитиною веселою і захоплюючою.

3. Граємо

Граємо з дітьми в ігри, головною складовою яких є аналіз даних, на основі яких дитина повинна зробити вибір. Королевою таких логічних ігор можна назвати гру в шахи. Однак деяким вона здасться нудною і нецікавою. У цьому випадку вони можуть ближче познайомитися з ігровим ринком, де представлено безліч ігор з цікавими ідеями та сюжетами.

При виборі гри потрібно звернути увагу на завдання, що стоять перед гравцями. У логічній грі гравець для досягнення результату повинен мислити логічно. Тому це не може бути гра, хоч і захоплююча, але розвиваюча якісь інші якості, наприклад, де потрібно щось кинути далеко і влучно, тому що тут не потрібно логічне мислення.

Купуючи дитині нову гру, варто прочитати інструкцію, і відразу стане зрозуміло, розвиває вона логіку чи ні. Є чимало комп’ютерних ігор на розвиток логіки, хоча настільні більш кращі – в них дитина може грати скільки завгодно!

Діти старшого віку можуть розвивати логіку за допомогою завдань з математики і геометрії. Правда, далеко не кожному таке проведення часу здасться приємним, а примушуючи їх, легко добитися протилежного результату. Їм можна запропонувати логічні ігри (пазли, пасьянси, маджонг і ін.), ребуси-головоломки і логічні вправи. Серед комп’ютерних логічних ігор найбільш популярні Cradle, Myst, Machinarium, Black Mirror і ін.

Дорослі ж, які хочуть більш детально вивчити теорію в логіці, можуть ознайомитися з нею в книгах В’ячеслава Бочарова і Володимира Маркіна «Основи логіки» і «Введення в логіку», які можна скачати в Інтернеті. «Основи логіки» називають найкращим підручником з логіки на сьогоднішній день. Крім теорії, в книзі містяться і практичні завдання, що при розвитку логічного мислення головне, так як логіка – це розумовий процес. На жаль, цю книгу видано тільки на російській мові. Бажаючим ознайомитися з основами логіки на українській мові, ми радимо підручник
для студентів вищих навчальних закладівА. Є. Конверського “Логіка (традиційна та сучасна)”, котрий також  можна вільно скачати в Інтернеті.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар

4 × five =