Розраховуємо калорійність готової страви

Розраховуємо калорійність готової страви

Калорійність готової страви зазвичай вказана в куховарській книзі, однак, не завжди і не всі мають можливість туди заглянути.

Тим більше, що при складанні вашого індивідуального меню вам доведеться робити кілька закладок. Тому варто сказати про те, які загальні принципи підрахунку калорій в майбутньому блюді, як правильно визначити калорійність страви.

Всі продукти змінюють обсяг

У процесі приготування всі продукти усмажуються або упарюються. Крупи, м’ясо і овочі змінюють свій обсяг, але їх калорійність залишається колишньою:

 • М’ясо, птиця, риба при приготуванні втрачають вологу і обсяг зменшується;
 • Овочі також втрачають вологу, а разом з нею зменшуються в обсязі;
  Крупи і макаронні вироби, навпаки, вбирають вологу – їх обсяг збільшується.

Калорійність залишається колишньою. Наприклад, ви вирішили приготувати курячу грудку. Ви взяли 200 г м’яса, калорійністю 220 ккал, зварили його, але на виході у вас вийшло тільки 150 г готового продукту, але калорійність його не змінилася – 220 ккал.

Аналогічно ви вирішили зварити гречану крупу. Взяли 100 г гречки калорійністю 329 ккал і 200 г води. Крупа ввібрала воду, збільшилася в обсязі, але залишилася з колишньою калорійністю – 329 ккал. Якщо б ви взяли не 200, а 300 г води, то обсяг каші став би ще більше без зміни калорійності.

Саме тому, після того, як ви зробили підрахунок сирих продуктів і приготували блюдо, необхідно зважити його і перерахувати.

Або ж просто порахувати в процентному співвідношенні, скільки ви з’їли.

Припустимо, що ви приготували 100 г гречки, але з’їли тільки третю частину. Для цього потрібно розділити калорійність готової страви на 3: 329/3 = 109,66 (округлимо до 110) ккал.

В цьому випадку готову страву можна не перераховувати, оскільки ви з’їли лише її третю частину. Не потрібно перераховувати калорійність готової страви, яку збираєтеся з’їсти повністю. Досить порахувати її сирі інгредієнти.

Розрахунок калорійності складної страви

Якщо зварити кашу і приготувати м’ясо легко, то як бути зі складними стравами, які готуються на всю сім’ю? Давайте розглянемо на простих прикладах.

Розрахунок калорійності котлет

Припустимо, ви вирішили зробити гаряче улюблені вашими домочадцями котлети, для цього вам знадобляться:

 • 1 яйце – 86,35 ккал;
 • 0,5 кг яловичини – 935,0 ккал;
 • 100 г молока – 64,0 ккал;
 • 100 г білого хліба – 242 ккал;
 • 20 г часнику – 28,6 ккал;
 • 50 г цибулі – 20,5 ккал;
 • 100 г рослинного масла-899 ккал.

Всього калорій: 2275,45 ккал.

Загальна вага продуктів в сирому вигляді: 925 гр.

Ми розрахували калорійність необхідної нам кількості продуктів. Для цього ми скористалися таблицею калорійності, яку вільно можна знайти в інтернеті, і одним з поширених рецептів приготування котлет. Тепер можна приступати до приготування самих котлет.

Всі котлети складуть 2272,45 калорій. Щоб дізнатися, скільки калорій в 1 котлеті треба просто розділити загальний калораж на кількість приготованих котлет. Однак якщо розмір котлет відрізняється, то такий спосіб розрахунку не самий відповідний.

Точніше вирахувати калорійність і співвідношення білків/жирів/вуглеводів на 100 грам готового продукту.

Для цього не їжте котлети, поки не зробили всі розрахунки. Отже, після того, як котлети приготовлені, подивіться, чи залишилося масло. Якщо масло залишилося, заміряйте за допомогою мірної ємності його обсяг (звикайте користуватися цією ємністю), і відніміть калорійність залишившогося масла із загального показника.

Припустимо, масла у вас не залишилося зовсім, вага котлет становить 700 р. Тепер необхідно підрахувати, скільки калорій міститься в 100 грамах ваших котлет. Для цього ми розділимо загальні калорії на вагу всіх котлет в готовому вигляді.

Скористаємося формулою:

Калорійність всіх сирих інгредієнтів / вага готової страви = калорійність 1 грама готової страви

Калорійність 1 грама х 100 = калорійність 100 г готової страви

Виходить 2275,45 / 700 = 3,25. Саме стільки калорій міститься в одному грамі готової страви. А в 100 грамах котлет – 325 ккал. Розрахунок готовий.

Залишилося зважити 1 котлету і записати собі в щоденник.

Розрахунок калорійності супу

Так само можна розрахувати калорійність порції супу. Для цього необхідно зважити всі сирі овочі, а потім вирахувати калорійність кожного з них, її можна також знайти в таблиці калорійності.

Потім вимірюється загальний об’єм приготованого супу, так як вода зазвичай википає при приготуванні, і потім, одні люблять суп погустіше, а інші воліють порідше. Загальна калорійність всіх продуктів ділиться на отриманий обсяг приготованого супу, ця цифра далі множиться на 100. Так ми можемо розрахувати калорійність 100 мл отриманого супу.

Формула:

Калорійність всіх сирих інгредієнтів / обсяг супу = калорійність 1 мл супу

Калорійність 1 мл х 100 = калорійність 100 мл супу.

Розрахунок калорійності гарніру

Калорійність порції макаронних виробів рахується по закладці, іншими словами, в готових макаронах стільки ж поживності, скільки в сирих. Змінюється обсяг, а не калорійність загальної страви. Але калорійність страви на 100 грам змінюється.

Щоб дізнатися калорійність порції простої страви, розділіть кількість калорій на з’їдену частину:

Приготували 100 грам макаронів, а з’їли половину.

Калорійність макаронів / 2 = калорійність з’їденої порції.

Якщо вам необхідно розрахувати калорійність картопляного пюре, приймайте в розрахунок калорійність і вагу картоплі, масла, молока, а також вагу і обсяг продуктів. Припустимо, у вас зварено 0,5 кг картоплі (це вага готової), ви до неї додали 100 мл молока, 20 г масла. Таким чином, загальна вага становить 620 г.

Тепер можна подивитися в таблицях калорійність продуктів, після чого провести розрахунок. Для цього потрібно загальну калорійність розділити на отриману вагу, так ви будете знати, скільки міститься калорій в одному грамі пюре. Отриману цифру множимо на 100 і отримуємо калорійність порції картопляного пюре, що дорівнює 100 грамам. Все просто.

Помилки при розрахунку калорійності

При розрахунку калорійності страв дуже легко помилитися.

Типова помилка більшості людей – орієнтуватися на вагу приготованих страв. Куштуючи кимось приготовлену їжу, ви ніколи не знаєте точно, з яких інгредієнтів і якого їх співвідношення приготовлено ту чи іншу страву. Вибираючи “кашу з молоком”, ви не знаєте, скільки молока в неї додав автор рецепта. Вибираючи “овочевий салат з маслом”, ви навіть приблизно не здогадаєтеся, які в ньому овочі і скільки масла. Аналогічно, вибираючи просту «гречку на воді», ви не можете знати, в якій кількості води її зварили.

 

Для точного розрахунку, спочатку ви зважуєте сирі інгредієнти, а потім – готову страву. Якщо ви почнете перекушувати завчасно, з’їсте котлету або тарілку супу “на пробу” або від нудьги, то ви не зможете точно порахувати їх калорійність і ризикуєте переїсти.

Проявіть силу волі, зрозумійте, що якщо ви задалися всіма цими розрахунками, значить вам це потрібно. Їжа нікуди від вас не втече, поїсте потім, коли приготуєте. Зате ви будете точно знати калорійність страви і своєї порції.

Сподіваємося, ви тепер без зусиль зможете розрахувати калорійність будь-яких страв!

Оцініть статтю
Додати коментар