Розірвати ланцюги шкідливих звичок.

rozirvaty-lantsyugy-shkidlyvyh-zvychokДієти не працюють. Навпаки, дослідження показують, що тимчасові обмеження лише погіршують ситуацію. Як тільки людина перестає дотримуватися дієти, її увага концентрується на їжі і через якийсь час зайві кілограми неминуче повертаються.

В одній зі своїх статей відомий автор, маркетолог і підприємець Нір Еяль (Nir Eyal), поділився з читачами історією про шкідливі гастрономічні звички свого батька. Той набирав вагу кілька десятиліть і, незважаючи на всі спроби, не міг привести своє тіло до норми. У підсумку, підійшовши до віку в 60 років, ця людина знаходиться в одному кроці від діабету і змушена щодня приймати ліки.

Однак, як стверджує Нір, за останні п’ять місяців щось змінилося. Батько відшукав новий спосіб боротьби зі звичкою, якій він протистояв довгі роки.

«В останній статті я розповідав, що втягнув свого батька в суперечку на $ 25000, яка забороняє йому харчуватися рафінованими вуглеводами – ніякого цукру і мучного. Багатьох читачів шокувала сума парі, але ж справа тут зовсім не в грошах. Насправді, я навіть не думав про виграш. Суперечка на таку значну суму знадобилася тільки для того, щоб привернути увагу батька і мотивувати його. Поки що це працює, він скидає приблизно по 1 кг на тиждень, а поліпшення в аналізах крові дозволили докторам обмежити прийом деяких препаратів ».

Чому це працює?

Звичайно ж, мова йде про одну людину і судити про ефективність даної методики тільки з цієї історії можна. Тим не менш, недавнє дослідження, опубліковане в New England Journal of Medicine, показує, що люди частіше позбавляються від поганих звичок, коли їх мотивують винагородою.

В рамках експерименту вчені вели спостереження за трьома групами піддослідних, які намагалися кинути палити. Контрольній групі були запропоновані традиційні методи боротьби з курінням, наприклад, нікотиновий пластир. Через 6 місяців 6% учасників позбулися своєї звички. Другій групі людей, за відмову від куріння на найближчі півроку, запропонували нагороду $ 800. У підсумку, 17% з них кинули палити. Вже з цього прикладу ми бачимо, що грошовий бонус служить відмінним стимулом у боротьбі із згубними звичками.

Однак, результати третьої групи виявилися ще більш цікавими. Цих учасників попросили дати $ 150 власних коштів, які вони отримають назад, тільки якщо впораються з нікотиновою залежністю. Крім того, їх роботодавці погодилися збільшити нагороду ще на $ 650 у разі успіху. В результаті, 52% людей досягли поставленої мети і позбулися від куріння.

На перший погляд, в цьому немає ніякого сенсу. Чому менша сума виграшу ($ 650 плюс $ 150 своїх грошей) виявилася більш ефективною?

Бути може, в третій групі зібрали самих мотивованих учасників? Дослідники зізнаються, що 85% всіх випробовуваних відмовилися приймати ці умови. Але все ж учені доклали масу зусиль, щоб визначити мотивацію людей, що приєдналися до останньої групи.

«Боязнь втрати», зобов’язання і громадська думка

І все-таки, як можна пояснити ці результати? З одного боку, автори дослідження пишуть, що найчастіше люди намагаються уникнути втрати, а не отримати вигоду. Ця ірраціональна тенденція, відома як «страх втрати», є наріжним каменем в поведінковій економіці.

Як пише автор книги «Заклик», Кесс Санстейн (Cass Sunstein):

«Податок на 5 пластикові центів пакети в супермаркетах буде: мати набагато більший ефект, ніж бонус в 5 центів за використання власного пакету».

Тут також працюють і інші фактори. Угоди із зобов’язаннями – типу суперечок або грошових вкладень – вже довели свою ефективність в плані зміни поведінкових звичок, тому що вони покладають на нас відповідальність за найближче майбутнє. Як відомо, люди погано прогнозують свою поведінку через феномен «непостійності часу». По суті, нам складно даються навіть такі повсякденні висловлювання, як «завтра я буду краще харчуватися» або «на наступному тижні я приберу в гаражі».

Створюючи міцні зобов’язання – як суперечка на $ 25000 – ми переконуємо себе в тому, що наша подальша поведінка буде відповідати поточним завданням. Сайт stickk.com використовує подібні контракти, щоб допомогти користувачам у досягненні поставлених цілей. Люди підписують юридично підкріплені договори, які зобов’язують їх виплатити компенсацію третій стороні при невиконанні обговорених умов. Цей ресурс, заснований двома професорами Єльського університету, виявився досить ефективним для всіх, хто не боїться прийняти ставку.

Такі зобов’язання результативні ще як мінімум з однієї причини – вони змінюють наше мислення. Нір Еяль пояснює:

«Коли я запитав батька, як він справляється зі своїми звичками зараз, він сказав:” Я нічого не роблю. Тепер це для мене не проблема “. Чесно кажучи, я здивувався, з якою легкістю він дотримується своєї дієти. Він боровся із зайвою вагою протягом 30 років і тепер без проблем відмовляється від своїх улюблених продуктів ».

Але що це дає? З’ясовується, що описуючи свою поведінку тим чи іншим чином, ми надаємо безпосередній вплив на наші подальші дії.

Дослідження журналу Journal of Consumer Research показало, що люди, які використовували фразу «я не буду» замість «я не можу», справлялися із згубними звичками майже в 2 рази частіше. На думку вчених, перше висловлювання давало людям більше «психологічних можливостей» за рахунок усунення необхідності в ухваленні рішення. «Я не буду» – за межами нашого контролю, в той час як «я не можу» – залежить тільки від нас.

Як бачите, поклавши на себе конкретні зобов’язання, ви дійсно підвищуєте шанси на перемогу в боротьбі зі шкідливими звичками. Однак, на жаль, дана методика спрацьовує не у всіх випадках.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар