Ростити дитину або виховувати?

spilkuvannya-z-batkamyДоктор психологічних наук Гіппенрейтер Юлія Борисівна знає, що потрібно робити, щоб і діти, і їхні батьки були щасливі. Своїм безцінним досвідом вона ділиться в книгах, лекціях, семінарах та публікаціях. Ми вибрали кілька висловлювань досвідченого психолога, які допоможуть зрозуміти наших дітей.

Про виховання

Виховання дитини – це не дресура. Батьки існують не для того, щоб виробляти у дітей умовні рефлекси.
Я не люблю дієслово «виховувати». Він занадто часто асоціюється з такими діями, як примушувати, вимагати, контролювати, перевіряти. Тому краще сказати не «виховує», а «ростить». Допомагає рости. Щоб колись дитина виросла і могла жити серед інших людей, самостійно.

Згадайте фреску Мікеланджело: Бог сстворює Адама. Їх руки ось-ось зустрінуться: потужна, мускулиста рука Бога спрямовується до простягнутої руці Адама. Дорослий – носій знань, мудрості, етичних принципів. І він передає все це своїй дитині.
Коли дитина виросла і може жити самостійно, дорослий повинен свою руку відсунути. Тому що рука дитини вже знайшла власну силу. Вона індивідуум, особистість. Батьківська місія закінчена. Тоді залишаються тільки їх особисті почуття один до одного, їх любов, дружба між батьками і дитиною.
Виховання – це насильство над дитиною. У кожної дитини свій процес осмислення, свій темп розвитку, зростання. Нам не можна втручатися в цей процес, тим більше втручатися неакуратно. Це означає порушувати його! Батьки повинні бути помічниками: це як з рослиною – його потрібно підживлювати, захищати, а не тягнути за верхівку, не квапити.

Про непослух

Непослух – єдине, що дитина може протиставити неправильному поводженню з нею.
Розсердити, щоб отримати увагу, – дуже так типово для дітей.
Підліткова мода подібна вітрянці – багато хлопці її підхоплюють і переносять в більш-менш серйозній формі, а через пару років самі ж посміхаються, озираючись назад. Але не дай Бог, батькам в цей час увійти в затяжний конфлікт зі своїм сином або дочкою.
Дисципліна не до, а після встановлення добрих відносин, і тільки на базі них.
Ваша дитина потребує негативного досвіду, звичайно, якщо той не загрожує його життю або здоров’ю. Дозволяйте дитині зустрічатися з негативними наслідками своїх дій (чи своєї бездіяльності). Тільки тоді вона буде дорослішати і ставати «свідомою».
Діти часто думають, що батьки – «залізні Фелікси», просто тому, що батьки не звикли говорити про себе. Тому так важливо говорити з дитиною про те, що ми відчуваємо: «Ти знаєш, мені було прикро це почути». Висновок вона зробить сама. Головне – бути щирими і не маніпулювати її почуттями.

Про самооцінку
Самооцінка дитини міряється її вчинками. Добре вчуся – я молодець. Допомагаю мамі – я молодець. Дитині необхідно добре ставитися до себе. І якщо цього немає, якщо «я вчуся погано, мама на мене сердиться», то їй стає дуже погано.
Але дитина не може жити з поганими думками про себе, у неї включається механізм самопорятунку. Як собака цілющу траву, підліток шукає місце, де отримає схвалення, підтримку, визнання. Він шукає десь авторитетну думку, а від бандита воно виходить або від батюшки – йому все одно.

Про школу

Школа як організація не зацікавлена в розвитку творчого мислення та самостійності дитини. Вона побудована на спущених зверху завданнях, програмах, методиках. І вимагає беззаперечного їх виконання. По суті, школа – це лабораторія з виготовлення безвольних людей: школяр за визначенням підневолений. Він виконавець.
Коли дитину змушують, залякують, коли вчителька каже: «Не переведу в наступний клас» або «Всі вивчили, а ти чому така дурна?», – в дитину вселяють страх і відчуття неповноцінності. У неї пропадає енергія, прагнення щось робити. Тому батькам доводиться зробити вибір: встати або на сторону школи, або на бік дитини. Надихати – ось завдання дорослого. Якщо школа цього не робить, значить, повинні робити батьки – принаймні перші кроки в цьому напрямку. Звільнити дитину від принудиловки, сказати їй: «Ти не повинна».
Одна з учасниць моїх семінарів розповідала, що її викликала вчителька і почала лаяти її сина: він такий сякой-, він і п’яте, і десяте. Але ця мама просто сказала: «Знаєте, Ніна Петрівна, я дуже люблю свого хлопчика!» І Ніна Петрівна замовкла. Це один варіант відповіді.
Є й інший, протилежний. «Спасибі, що ви мені це все сказали, я бачу ваше гаряче бажання допомогти моїй дитині вибратися з цієї неприємної ситуації. Я буду робити те, що ви мені сказали ». Потім прийти і сказати: «Ви напевно помітили поліпшення, і я теж. Я впевнена, це завдяки вашим зусиллям ». Вчителі теж люди. Їх іноді важливо заспокоїти і підтримати. Дати зрозуміти, що цінуєте їх роботу, поважаєте її. Але оцінка вашої дитини залишається в кінцевому підсумку завжди за вами. Що б вам не говорили, ви все одно її любите.
Школа – це на час. А ваші стосунки з дитиною – назавжди.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар