Різниця між цілями і завданнями

tsiliГоворячи про своє ставлення до життя і роботи, видатні люди кажуть, що успіх прийде до тих щасливчиків, які навчилися складати плани, ставити собі завдання і чітко усвідомлювати цілі.

Однак, вивчаючи це питання, більшість починає плутати поняття, в результаті не добиваючись бажаного результату. Щоб виключити такі моменти, достатньо раз і назавжди зрозуміти, чим відрізняється мета від завдання.

Що таке мета

Досить запитати будь-якого знайомого, чи є у нього якась мета, як людина назве конкретний предмет чи подію.
Наприклад, молода дівчина хоче зіграти весілля і факт укладення шлюбу стає для неї метою. Або ж молодий чоловік бажає придбати шикарну машину. Чоловік визначився з маркою, знає модель, яку хоче, і навіть можна назвати колір майбутнього авто – він визначив для себе мету.

Як видно, метою є кінцевий результат, який вийде після виконання певних дій. Зазвичай в ціль трансформуються найяскравіші мрії, бажання людини.

Мета може бути матеріальна або нематеріальна, з часом може мінятися, проте завжди залишається результатом якої-небудь роботи.

Що таке завдання

Завданням називається ситуація, питання, яке потрібно вирішити, щоб прийти до мети або хоча б стати до неї трохи ближче. Цілі і завдання на перший погляд відрізнити непросто, проте важливо пам’ятати, що завдання асоціюється з проблемою і її рішеннями, дозволяє вибудувати план дій, необхідних для досягнення мети.

Щоби успішно планувати свою роботу, великі завдання розбиваються на більш дрібні, окремо виносяться складні питання, а прості по можливості виконуються найшвидше.

У чому основні відмінності

Як говорилося раніше, щоб відрізнити цілі від завдань, досить задати питання «що це?». Іншими словами, якщо людина чогось «хоче» – це стає її метою. Якщо для досягнення результату їй потрібно виконати якісь дії, вони стають її «завданнями».

Розглянемо простий приклад: дівчина хоче переїхати на Кіпр, щоб влаштуватися на роботу і жити біля моря. Її мрією, метою, є щасливе життя на березі моря, а переїзд, оформлення документів, пошук роботи і накопичення грошей – завдання, які дозволяють прийти до мети.

Процес постановки цілей і завдань дозволяє людям з будь-якої області робити свою роботу набагато ефективніше, а в житті допомагає знайти гармонію і позбутися відчуття «втраченого часу».

Великі й маленькі цілі

Якщо домовитися про те, що цілі – це оформлення мрії, можна згадати приказку «мрійте про більше». З часом цілі людини змінюються в залежності від її соціального стану, знайомств, життєвих обставин.

Однак, будь-яку мету, поставлену в будь-якому віці, можна віднести до групи «великих» або «маленьких», «короткострокових» або «довгострокових». Велика мета може складатися з маленьких, а вони, у свою чергу, трансформуватися в завдання.

Правильна постановка цілей і завдань дозволяє людині тверезо оцінити можливість її досягнення, а від цього залежить  настрій, бажання працювати, удосконалюватися і витрачати свій час.

Як ставити мету

Говорячи про свої цілі, ділячись планами з друзями і близькими, людина повинна розуміти, що її цілі – це її власні «діти», а значить, розробляючи завдання та шляхи виконання, розраховувати потрібно лише на себе.

Саме тому психологи радять не ставити великі цілі, досягти яких поодинці не вийде. Правильна постановка цілей і завдань (ноша під силу) врятує людину від залежності, адже, якщо вона постійно просить у когось допомогу, то перестає бути самостійною і в непередбаченій ситуації може припинити рух до мети, залишившись без підтримки.

Простіше прийти до мети, якщо чітко бачити її. Наприклад, рекомендується думати не про «якусь власну квартиру», а про цілком конкретне житлове приміщення в новому будинку, з двома кімнатами і просторою кухнею.

Така конкретизація дозволить людині «записати в мозок» відповідь на питання «навіщо вона стільки намагається» і «що отримає в результаті». Також потрібно постаратися відгородити себе від людей, що висміюють мрії інших. Навіть якщо людині це не здається важливим, неприємні слова про те, що здається дійсно важливим, можуть збити настрій.

Не підглядати

У кожної людини цілі і завдання будуть своїми, адже вони, як і мрії, залежать від характеру, особистості і ряду інших факторів. Саме тому людина, яка пристрасно бажає знайти мету в житті або в роботі, не повинна сліпо копіювати прагнення інших.

Для хорошого спортсмена – виснажливі тренування та свідома відмова від деяких задоволень – маленькі завдання, які дозволяють добре виконувати велике – тренуватися для досягнення кращого результату.

Якщо звичайна людина не занадто сильно захоплюється спортом, але, дивлячись на чемпіонів, мріє про виступ на якомусь турнірі, це може стати її метою. Вона може добитися деяких результатів, але це з імовірністю 99%, ця мета не буде реалізована.

Цілі мають бути придумані конкретною людиною, що не нав’язані і не «вкрадені» у інших, тільки в цьому випадку планування і вирішення завдань буде приносити задоволення, а не вимотувати.

Інший приклад – закохані пари, в яких партнери через деякий час  замінюють “я” на “ми”. Якщо один з партнерів має мету в житті, а другий, який ще не визначився, може «забрати» цю мету собі і почати йти до неї разом з коханою людиною. Небезпека такого варіанта полягає в тому, що в разі розриву один з партнерів зрозуміє, що витрачав занадто багато часу на чужі мрії.

Ось чому важливо завжди думати своєю головою, навіть якщо ідея взяти чужу мету здається цілком нормальною.

Чи існують недосяжні цілі

Всупереч розхожій думці, цілі і завдання дійсно можуть бути настільки складними, що людина їх не досягне.

Щоб не розчаруватися в собі і світі, важливо розбивати величезні цілі на більш дрібні, ретельно оформляючи завдання, які потрібно виконати на нелегкому шляху до їх досягнення.

Говорячи про скромні цілі і невеликі завдання, не потрібно соромитися. Молода людина, яка хоче хорошу машину, але поки змушена придбати модель скромніше, щоб у майбутньому продати її, зможе додати гроші і купити «мрію». В даному випадку це виглядає набагато розумніше, ніж ситуація з людиною, бажаючою «неодмінно найкращий варіант зараз і відразу».

Треба вірити в себе, постійно аналізувати свої потреби, бажання і не сидіти просто так. Постійно працюючи у вірному напрямку, людина обов’язково прийде до того, що зробить її життя щасливим.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Nataliya Semenyaka

    Дякую, найкрае, що я прочитала з цієї теми: немає води, все по поличках і , навіть, з прикладами!

    Відповіcти
  2. Людмила

    Можна користуватися цими поясненнями. Все просто і зрозуміло.

    Відповіcти