Річард Сент-Джон «8 рис характеру, які мають успішні люди» .

Попередня сторінка

Тому, якщо вам важко змушувати себе зробити щось, поставте перед собою мету. Як у випадку Єви Вертес, вона може допомогти вам зробити якесь відкриття. І перш за все показати вам, на що ви здатні.

«Постановка мети – не ігри розуму. Це процес вироблення в собі волі до того, щоб досягти бажаного», – Джоан Семюельсон, олімпійська чемпіонка в марафоні.

«Важливо завжди мати мету. І неважливо, в чому вона полягає. Це просто те, чого вам потрібно досягти, до чого дотягнутися», – Джон Джірар, генеральний директор компанії Clickability.

«Мені доводиться вправлятися в грі на скрипці по кільканадцять годин на день. Іноді не вистачає сил на те, щоб закінчити репетицію. Але я змушую себе продовжувати, пам’ятаючи, що я роблю це заради своєї мети», – Адріан Анантаван, скрипаль-віртуоз без кисті правої руки.

Поставте перед собою важке завдання

Другий прийом – поставити перед собою важке завдання. У чому різниця між ним і метою? На мою думку, важке завдання – та ж мета, прагнення до якої змушує ваш організм викидати в кров адреналін. Вона повинна вас трохи лякати.

Генеральний директор міжнародного конгломерату компаній Virgin Group Річард Бренсон говорить: «Мій інтерес в тому, щоб ставити перед собою величезні, майже нерозв’язні завдання і намагатися вирішити їх». Одну з них Річард поставив перед собою, коли зважився першим перетнути Атлантичний океан на тепловому аеростаті. Бренсон сповна зрозумів всю складність цієї затії, коли на швидкості близько 300 км / ч натрапив на реактивний струмінь літака. «Ми тримали схрещеними все пальці, молячись про те, щоб аеростат витримав». Річард приводнився в Північній Атлантиці, вижив і продовжив ставити перед собою амбітні цілі.

Кінорежисер Джеймс Кемерон також долає себе, ставлячи перед собою такі завдання. Рішення неймовірно важких проблем, пов’язаних зі створенням кіноепопеї «Титанік», піднесло його на вершину світової кінематографічної слави, принісши йому два «Оскара» за кращу картину і кращу режисуру. Не дивно, що Кемерон часто говорить: «Чим важче завдання, тим мені цікавіше». Музикант Ед Робертсон з рок-групи Barenaked Ladies говорив, що змушує себе ставити перед собою такі завдання, які трохи перевершували б межу терпіння його дружини. «Я люблю кататися на дошці і сноуборді. Я люблю пригоди. Це дозволяє мені почувати себе людиною і привчає до простоти». Останнім великим завданням Еда стало отримання сертифікату пілота літака. «Це було дійсно важко і до того ж зовсім не потрібно. Але я отримав від цього таке ж внутрішнє задоволення, як і від продажу шести мільйонів наших платівок. Я працював і досяг результату. Я гордий і щасливий».

Адреналін викидається в кров не тільки під час перебування в повітрі, серед дикої природи чи на знімальному майданчику. Багато людей сповна отримують його, вирішуючи складні завдання і в офісі. Старший віце-президент компанії Manulife Дайана Бін сказала: «Я люблю нові завдання і думаю, що вони змушують мене долати себе. Я люблю адреналін». Горд Лаундз, засновник компанії Slееp Country, додає: «Іноді я ставлю перед собою майже нездійсненні завдання і змушую себе знаходити їх рішення». А в операційній хірург Дуглас Дорнер каже: «Мені здається, хірургам подобаються важкі завдання. У всякому разі я їх завжди любив».

Для Стефана Ван Дама важким завданням було покинути рідну Швейцарію і відправитися в далеку Америку. Він не тільки влаштувався в Нью-Йорку, але став ще й блискучим знавцем міста і упорядником чудових карт і путівників по ньому (багато з них отримали премії і нагороди). Стефан говорив: «Я приїхав в Нью-Йорк 21-річним юнаком. І пройшов важку школу життя. Для мене це було дійсно складне завдання, але, я думаю, людині і треба вирішувати такі завдання, щоб рухатися вперед». Так рухайтеся вперед, ставлячи перед собою важкі завдання. У цьому є і щось страшне, і щось радуюче, адже на шляху до вирішення ви відкриєте для себе багато нового.

«Питання не в грошах. Мене надихає завдання приходити на роботу і йти з неї з новими технологічними досягненнями», – Норберт Фрішкорн, президент компанії Frishkorn Audiovisual.

«Не всі серфери люблять великі хвилі. А ті, хто любить, мають до цього покликання і глибоке внутрішнє бажання відчувати себе, катаючись на хвилях такої висоти», – Кен Бредшоу, світовий рекордсмен у серфінгу на гігантських хвилях.

Встановіть крайній термін виконання роботи, щоб долати себе

Жорсткі терміни – третій прийом, який люди використовують, щоб змушувати себе зробити щось. Фізик Мауріціо Веккіоне каже: «Мною рухають терміни. Я нічого не роблю, поки мені не позначать жорстких термінів виконання роботи». Йому вторить володар численних премій фотожурналіст Кевін Гілберт: «Мені потрібні терміни. Якщо вони не позначені, я буду просто бовтатися без діла». З ним погоджується актор Рік Мерсер: «Я написав сценарії до сотень телевізійних шоу. Але в моєму комп’ютері є спеціальна папка, де знаходяться незавершені речі. У них не було жорстких термінів закінчення. Якби такі терміни були, я б закінчив їх».

Баррі Фрідмен – учасник комічного дуету Raspyni Brothers. Взагалі-то вони зі своїм партнером не брати, але дуже смішні. Коли я запитав Баррі, як їм вдається знаходити все нові і нові жарти, він відповів: «Ну, щоб змусити себе зробити щось гідне, потрібен всього лише жорсткий термін виконання договору. Ось ми сидимо, напружуємо свої мізки і говоримо один одному: “Нам потрібно встигнути придумати щось новеньке”. Адже якщо ми цього не зробимо, то будемо стояти на сцені перед публікою, яка сміється, бажаючи їй здохнути. А здохнемо швидше самі».

Взагалі-то крайні терміни повинні по-справжньому називатися «стартовими». Тому що саме вони змушують вас стартувати і діяти. Великий продюсер і композитор Квінсі Джонс говорить, що композитори зазвичай пишуть всього дві-три хвилини музики за день. Але якщо над ними висять жорсткі терміни, вони можуть скласти і 10, і 12 хвилин. Він стверджує: «Немає нічого жахливішого того, щоб уявляти собі оркестр з 100 людей, яким нічого грати, в той час як продюсери, директора та редактори жадібно заглядають тобі через плече в твої ноти».

Коли знаменита письменниця Джоан Роулінг почала свою епопею «Гаррі Поттер», терміни для здачі роботи встановлював їй не видавець, а її маленька дочка. «Я садила її в коляску і гуляла з нею по Единбургу. Дочекавшись, коли вона засне, я мчала в найближче кафе і починала писати якомога швидше. Просто дивно, скільки можна зробити, якщо ви знаєте, що обмежені в часі. З тих пір, як мені здається, я ніколи більше не досягала такої продуктивності, якщо рахувати за кількістю слів, написаних за годину».

У мистецтві багато подібних прикладів. Але терміни виконання роботи настільки ж важливі і в бізнесі, і в виробництві, і навіть в ракетній техніці. Дейв Лейвера, провідний співробітник НАСА, який відправляє роботів на Марс, говорив мені, що запуски космічних апаратів так дороги і складні, що змушують вас робити все, на що ви здатні. «Запуск космічного корабля – завдання з багатьма дуже жорстко окресленими термінами. Це справжній стрес. У вас є тільки один шанс і ви не можете втратити його. Тому ви робите все від вас залежне, щоб все пройшло нормально, чого б вам це не коштувало».

З Лейвер погоджується журналіст Уолт Моссберг. Він знаходиться під постійним тимчасовим пресом в підготовці своїх оглядів з питань техніки і технологій в Wall Street Journal. Він якось сказав: «Насправді жорсткі тимчасові рамки – ваші друзі. Кращі речі створюються в умовах тиску жорстких термінів. Саме в такі моменти перевіряються всі ваші здібності». Тому скористайтеся радою Уолта і ставитеся до тимчасових обмежень у вашій роботі як до своїх друзів. Я знаю, про що ви подумали. З такими друзями вам ніякі вороги не страшні!

«Я виявив, що наявність жорстких часових лімітів для виконання моєї роботи розвиває в мені творчий підхід. Взагалі-то я не люблю тиску, але мені здається, що від такого тиску робота тільки виграє», – Робін Бадд, режисер анімаційного кіно.

«Тимчасові обмеження необхідні там, де панує творчість. Жорсткі рамки допоможуть вам перестати грати з ідеями і почати щось створювати», – Сьюзен Рапташ, архітектор.

Долайте себе за допомогою самодисципліни

Самодисципліна – четвертий прийом, який ви можете використовувати, щоб змушувати себе щось зробити. Розумію, ви зараз скажете: «Дисципліна? Тільки не це”. Вам здається, що в цьому немає нічого хорошого. Але насправді дисципліна сама по собі не така вже й погана. Правда, вона має на увазі вміння іноді сказати собі «ні». «Ні» розвагам з друзями, коли потрібно закінчувати проект. Або картопляним чіпсам, коли ви намагаєтеся скинути вагу. Або телевізору, коли вам потрібно готуватися до наради.
Айсі Шарп, засновник мережі готелів Four Seasons, каже: «Думаю, дисципліна дуже важлива. Вона змушує вас виконувати менш приємні і комфортні завдання, ніж ті, якими ви б хотіли зайнятися, але більш потрібні».

Є два варіанти дисципліни.
1.-Дисципліна з примусу
Це найменш бажаний варіант, оскільки він може мати на увазі існування «великих дядьків», які змушують вас дотримуватися дисципліни за допомогою батога. Другий варіант краще.
2.-Самодисципліна
Це варіант самообслуговування, при якому ви самі долаєте себе. Дон Лепор, генеральний директор фінансового холдингу Charles Schwab, каже: «Я дуже дисциплінований, може, навіть занадто. Але думаю, що це дуже важливо в досягненні цілей». Білл Джой, відомий розробник мікропроцесорів, теж вважає себе дисциплінованим. «Мій батько завжди говорив, що будь-якій людині в житті доводиться мати справу зі сміттям. Тому потрібно вміти не боятися неприємних і складних завдань, що не доставляють вам задоволення. Це вам не клумба з трояндами. Це вимагає від людини високого рівня самодисципліни».
Грег Зещук колись був лікарем, а сьогодні носить звання «Кращий розробник відеоігор року». Як вам такий поворот у кар’єрі? Медицина і відеоігри здаються речами несумісними, але Грег каже, що домогтися успіху в обох сферах йому допомогла дисципліна. «Самодисципліна – дуже важлива штука. Завжди є перешкоди, і ви повинні подолати їх, щоб рухатися вперед. І тут дисципліна необхідна». Наступна сторінка

Оцініть статтю
Додати коментар