Річард Сент-Джон «8 рис характеру, які мають успішні люди» .

Попередня сторінка

Уейн Шуурман, президент компанії Audio Adviser, говорив, що сором’язливість допомогла йому стати професіоналом у своїй справі. «Я сором’язливий. Взагалі всі любителі хорошої аудіоапаратури – частково затворники. Щоб добре знати цю техніку, доводиться витрачати багато часу на роботу з нею і прослуховування музики».

На якій-небудь вечірці ви можете легко познайомитися з дівчиною, але там ви ніколи не будете мати навичок і знань, які вимагають від вас граничної концентрації і постійних тренувань. Артур Бенджамін, «Кращий обчислювач Америки», говорив, що сором’язливість допомогла йому розвинути здібності, які зробили його знаменитим. «Багато часу я проводив на самоті з собою, тому що був не дуже товариський. Мені хотілося, щоб хлопці грали зі мною, але мене ніхто не брав у футбольну команду. Тому я побагато займався математикою і фокусами. Мені це дуже подобалося. А коли я навчився фокусам, я став залучати людей. З ізгоя я перетворився в хлопчика, якому могли сказати: «Слухай, покажи нам фокус».

Тому сором’язливість сама по собі не така вже й погана, хоча іноді і приносить неприємні відчуття. Парадоксально, але вона може стати і перевагою в спілкуванні з людьми. Сором’язливі люди більше слухають і спостерігають, що говорять. Може, ви і не станете зіркою вечірки, зате зможете краще за інших спостерігати за подіями і бачити їх розвиток. Один з героїв моїх інтерв’ю, Альберт Мейслз, говорив: «У молодості я був дуже затиснутим і сором’язливим. Було дуже прикро не мати друзів і подружок. Але це дало мені можливість більш уважно вдивлятися в життя, слухати людей і спостерігати за ними. Я привчав себе бачити те, що інші не бачать, і розвинув в собі дуже гострий кінематографічний погляд». І цей погляд зробив Альберта одним з найбільших в світі кінооператорів-документалістів.

Альберт додає: «Тепер я подолав свою сором’язливість. У документальному кіно вона вас обмежує». Дійсно, багато можливостей приходять завдяки спілкуванню з іншими людьми. І якщо ви занадто сором’язливі, то будете втрачати їх. Тому зберігайте позитивні риси, які дає розумна стриманість. Але долайте сором’язливість. Вмійте в потрібний час користуватися її перевагами, а при необхідності звільнятися від неї.

«У дитинстві я була дуже сором’язливою. А коли ви сором’язливі, ви вмієте бути мовчазним і вбирати те, що відбувається навколо», – Айрін Пепперберг, вчений-натураліст, фахівець з вивчення розумових процесів у папуг.

«Я був сором’язливий в дитинстві, залишаюся таким і зараз. Будучи сором’язливим і зверненим в себе, ви більше думаєте, фантазіруете і зосереджуєтеся на чомусь», – Кріс Андерсон, президент приватного некомерційного фонду TED.

«У дитинстві я була сором’язливою. Багато часу проводила наодинці з собою і спостерігаючи за навколишнім світом. Тоді я і навчилася концентрувати свою увагу на природу та її явища », – Жанін Беньюс, біолог, вчений, автор книги «Мімікрія в природі».

Більше спілкуйтеся з людьми

У сором’язливості є позитивні моменти, але якщо занадто довго залишатися в коконі, то ніколи не перетворишся на метелика і не дізнаєшся нові місця. Що ж робити, щоб подолати її? Тренуватися, тренуватися і ще раз тренуватися. Змушувати себе говорити з конкретними людьми або цілими групами. Навик спілкування неможливо відпрацьовувати наодинці з самим собою в кімнаті.

Автор і оглядач телеканалу CNN Мередіт Бегбі говорила: «Я була самої сором’язливою з всіх дітей навколо. Щоб подолати сором’язливість, я спеціально створювала ситуації на кшталт дискусій, в яких мені доводилося вставати і говорити перед аудиторією». Голова ради директорів телекомунікаційної компанії Bell Mobility Боб Ферчат використовував іншу тактику. «Дитячий психолог сказав, що я сором’язливий, мовчазний і у мене дефекти дикції. Я завжди настільки губився, опиняючись перед групою людей, що майже не міг говорити». Ви думаєте, що Боб замкнувся в кімнаті і більше ніколи з неї не виходив? Помиляєтеся, він вступив з точністю до навпаки. «Щоб побороти цю свою рису, я став учителем і почав читати лекції. Згодом страхи і сором’язливість випарувалися, і виступи перед публікою навіть стали моєю сильною стороною».

Люди певних професій за визначенням проводять більше часу за комп’ютером, ніж спілкуючись з іншими. Засновник великої компанії Boston Scientific Джон Абель в молодості був сором’язливим, але змушував себе спілкуватися з людьми, щоб побороти цю рису свого характеру. «Коли я закінчив коледж, то в основному займався технікою і був дуже сором’язливим. Тому я спеціально створював ситуації, коли мені було потрібно спілкуватися з людьми. Долаючи сором’язливість, я почав відчувати себе більш впевнено. І, між іншим, отримувати від спілкування задоволення».

Якщо ви сором’язливі, боріться з цим. Використовуйте будь-яку можливість для спілкування. І не соромтеся цього. Долаючи сором’язливість, ви рухаєтеся до успіху. Наступна сторінка

Оцініть статтю
Додати коментар