Режим дня і здоров’я

Режим дня і здоров'я
Все життя людини проходить у режимі розподілу часу, частково вимушеного, пов’язаного з суспільно необхідною діяльністю, частково за індивідуальним планом.

Правильний режим дня – це правильна організація і найбільш доцільний розподіл за часом сну, харчування, праці, відпочинку, особистої гігієни і т. д. Режим виховує організованість, цілеспрямованість дій, привчає до самодисципліни.

Раціональне поєднання елементів режиму життєдіяльності забезпечує більш продуктивну роботу людини і високий рівень його здоров’я. Правильне чергування навантаження і відпочинку є основою високої працездатності людини.

При визначенні основних елементів режиму дня доцільно враховувати вплив біологічних ритмів людини на її працездатність.

Працездатність людини протягом доби змінюється відповідно до добових біологічними ритмами і має два підйоми: з 10 до 12 ч і з 16 до 18 ч. вночі працездатність знижується, особливо з 1 до 5 ч ночі. Значить, найзручніший час для приготування домашніх завдань – з 16 до 18 год для тих, хто вчиться в першу зміну, і з 10 до 12 год – в другу. Цей же час є найбільш ефективним для тренувань при заняттях спортом. Відпочивати людині потрібно щодня, щотижня у вихідні дні, щорічно під час чергової відпустки, використовуючи вільний час для зміцнення фізичного та духовного здоров’я.

До найважливішого виду щоденного відпочинку відноситься сон. Без достатнього, нормального сну немислимо здоров’я людини. Потреба уві сні залежить від віку, способу життя, типу нервової системи людини. Недосипання, особливо систематичне, веде до перевтоми, виснаження нервової системи, до захворювання організму. В середньому спати рекомендується не більше 8 не менше 7 годин.

Ще одною найважливішою умовою здоров’я людини є правильне харчування. Харчуватися правильно – це означає отримувати з їжею в достатній кількості і в правильному співвідношенні необхідні організму речовини: білки, жири, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни і воду.

Правильний режим харчування надзвичайно важливий для організму. Найоптимальніший режим прийому їжі – чотириразовий. Проміжки між прийомами їжі при при чотириразовому харчуванні становлять 4-5 годин, при цьому навантаження на травний тракт розподіляється рівномірно, їжа повністю обробляється травними ферментами і добре засвоюється.

При при чотириразовому харчуванні сніданок повинен складати 25% добового раціону, обід – 35%, полудень – 15% і вечеря – 25%. Вечеряти рекомендується не пізніше, ніж за 3 години до сну.

На жаль, приймати їжу чотири рази на день виходить далеко не у всіх. Більшість людей їдять в день три рази. Сніданок при триразовому харчуванні повинен становити 30-35% добового раціону, обід-35-40%, вечеря-25-30%. При триразовому харчуванні особливо важливо не допускати занадто великих перерв між прийомами їжі. Найбільша перерва не повинна перевищувати 6 годин.

І вже зовсім неприпустимо приймати їжу лише 1-2 рази в день.

Важливо щодня приймати їжу в один і той же час. Тільки так забезпечується ритмічність роботи шлунково-кишкового тракту. Наш організм, якщо можна так висловитися, «запам’ятовує» години прийому їжі і заздалегідь «готує» всі органи травлення до роботи.

Недотримання режиму харчування може призвести до серйозних порушень в діяльності травної системи, а також негативно позначитися на стані здоров’я в цілому.

У більшості людей в повсякденному житті складається більш-менш постійний розпорядок дня. Приблизно в одні й ті ж години людина працює, відпочиває, приймає пишу. Організм звикає до цього розпорядку і в результаті справи вимагають менше зусиль, що витрачаються в процесі трудової діяльності сили швидко і повністю відновлюються.

Таким чином, правильно спланований режим дня з урахуванням віку, фізіологічних і психічних особливостей є основою для збереження здоров’я і головною складовою частиною здорового способу життя.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар