Психологія успіху

Психологія успіху

Що слово «успіх» означає саме для вас?

Такі терміни як «успіх» і «бути успішним» можуть означати вельми різні поняття в залежності від контексту і мати на увазі наявність часом зовсім протилежних умінь і навичок, застосовуваних до різних життєвих ситуацій.

Наприклад, у повсякденному житті більшість людей вважають брехню поганою якістю (хоча, можливо, хтось робить виняток в ситуації «брехня в ім’я порятунку»). Однак для гравця в покер, наприклад, мистецтво правдоподібного блефу може бути (якщо не сказати «повинно бути») цінним умінням (необхідною якістю), що робить його «успішним» і дозволяє досягати перемоги, тобто успіху в його розумінні.

Тому, якщо справа стосується ігор, побудованих на різного роду обмані, то «успіх» у них часто залежить від здатності добре брехати, причому не тільки словами, а й невербальними знаками – мовою тіла. Для цього учасникам доводиться вчитися контролювати свою підсвідомість, жести, серцевий ритм і інші видимі прояви почуттів, здатні видати іншим справжній стан справ.

Успішними в цьому сенсі називають людей, що досягли висот самоконтролю або навчилися зводити до мінімуму прояв певних емоцій.

Хоча діяльність сумлінного маркетолога або продавця ніяк не пов’язана з обманом, все ж успішні підприємці, як правило, добре знають не тільки психологію продажів і ментальні особливості клієнтів, але і розуміють, як на них самих впливає та чи інша діяльність, що приносить або успіх, або поразку і пов’язані з цим емоційні наслідки.

У своїй книзі «Мозок переможця» (The Winner’s Brain) експерти Гарвадської університету в галузі психології Джефф Браун (Jeff Brown) і Марк Фенске (Mark Fenske) обґрунтовують теорію про те, що успіх (в загальному розумінні цього слова) за великим рахунком не залежить ні від рівня інтелектуальних здібностей (IQ), ні від обставин, ні від фінансових можливостей, ні навіть від удачі.

Успіх, на їхню думку, в основному пов’язаний зі здатністю людини зростити в собі «мозок, стійкий до поразок і невдач».

Якщо це так, тоді ключовим моментом у питанні успіху є здатність взяти на себе відповідальність за стан власної свідомості.

Що це може означати на практиці?

Самопізнання

Для початку необхідно з’ясувати всю правду про власні переваги і недоліки, якою б гіркою вона не була. Благо, що наш мозок є дуже гнучким інструментом, що піддається не тільки точній настройці, але й пізнанню як такому.

Для чого потрібно самопізнання? Розуміння слабких і сильних сторін власних інтелекту та світогляду допомагає більш адекватно оцінювати свої розумові можливості при прийнятті рішень.

Постановка цілей і дії

На цьому етапі важливі 2 моменти:

  • потрібно знайти ефективний мотиватор (у кожного він буде індивідуальним), відмінний від грошей і успіху;
  • виявленні на етапі самоаналізу ментальні недоліки потрібно перетворити з поточних перепон у довгострокову покрокову програму щодо їх подолання.

Приклад: гравець в покер всякий раз, коли до нього приходить «погана карта», схильний чухати ніс. Для початку він виявляє це, потім свідомо контролює недопущення даної дії і з часом після численних повторень закріплює на підсвідомому рівні відмову від цієї звички.

Фокусування на досягненні поставлених цілей

Дійсно, погано коли хтось зволікає з конкретними діями. З іншого боку, надмірна квапливість теж не ознака успішної людини. Якщо етапу самоаналізу та постановки цілей було приділено достатньо уваги, то після цього нервовій системі людини легше повністю сконцентруватися на досягненні поставлених цілей.

Людина вже не відволікається на роздуми про те, що потрібно зробити, а вихлюпує весь свій могутній потенціал – адже окрім недоліків у всіх нас є й очевидні достоїнства – на отримання наміченого результату.

Управління емоціями

Негативні емоції (такі як стрес і гнів) в деякій мірі можна порівняти з ракетним паливом – той, хто зможе навчиться використовувати їх міць, має більше шансів дістатися до призначеного пункту без безглуздих нерезультативних втрат. І справа тут необов’язково в тому, що потрібно навчитися постійно пригнічувати ці нехороші емоційні прояви, але, швидше в тому, щоб (образно кажучи) накинути на них поводи і потім направляти їх у потрібне конструктивне русло.

Навчитися робити це можна за допомогою наступних психологічних установок:

  • виникаючу проблему слід розглядати не як проблему, а як черговий виклик, впоравшись з яким можна придбати нові цінні вміння та навички
  • до невдач потрібно ставитися як до можливо давно назрілого основи переглянути деякі прийняті раніше рішення, щоб рухатися в новому, більш адекватному напрямку.

Використання всіх закутків пам’яті

Той, хто пам’ятає минуле, може передбачати майбутнє. Більшість успішних людей об’єднує одна загальна якість – здатність бачити ситуацію на кілька кроків вперед. Це ніяке не диво, а результат застосування послідовно накопиченого в минулому маркетингового досвіду, розкладеного по відповідним «нейронним поличкам».

Прояв гнучкості

Людський мозок має всі фізіологічні передумови для того, щоб «не дозволяти своєму господареві опускати руки». Тому час від часу слід проводити аналіз, коригувати раніше отримані результати і рухатися далі.

Адаптація до успіху

Отже, якісний зміст нашого мозку в чому може залежати від особистих, цілеспрямованих, свідомих зусиль. При цьому формування свідомості можна порівняти з протоптування стежок – позитивне мислення, концентрація на досягненні поставлених цілей, культивовані з року в рік, сприяють утворенню і зміцненню нових «успіхогенеруючих» зв’язків між нейронами. Чим частіше ми по цих стежках ходимо, тим менше залишається ймовірності, що вони заростуть ментальними бур’янами.

Так відбувається формування та закріплення на підсвідомому рівні того способу мислення, яке приносить бажаний результат (успіх) в обраній сфері діяльності.

Турбота про нервову діяльність

Напевно, багато хто погодиться, що в людському організмі складно знайти орган, настільки значимий в плані здійснення впливу на все, що ми робимо, як головний мозок. Це дуже проста, але разом з тим і дуже важлива причина піклуватися про підтримку функцій вищої нервової діяльності в «робочому» стані.

Висновки

Можливо, прочитавши цю статтю, хтось зловив себе на думці, що все перераховане вище не так-то просто з ходу застосувати на практиці.

Однак, почати піклуватися про свій головний комп’ютер можна прямо зараз – просто треба відійти від ПК, лептопа, мобільного пристрою і прогулятися на свіжому повітрі хвилин 20. Ця нехитра дія забезпечить нашому сірому вмісту приплив кисню, так йому необхідного для правильного метаболізму речовин, що забезпечують його ефективну роботу.

Отже, успішний спосіб мислення і дій людини – це не результат щасливого збігу обставин, а логічний наслідок постійної роботи над собою. Нехай застосування рекомендацій з цієї статті стане черговим викликом, з яким успішно впорається кожен з наших читачів.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Дмитро

    Дякую…стаття дуже цікава і головне ,що вся суть викладена стисло і доступно

    Відповіcти