Психологія селфі.

psyhologiya-selfiСкільки на вашому смартфоні власних фото? Зараз люди роблять майже трильйон фотографій щорічно. Це означає, що кожні кілька хвилин з’являється більше знімків, ніж за все дев’ятнадцяте століття.

Багато з них – горезвісні селфі (selfie) – автопортрети, «себяшкі», які зазвичай знімаються на смартфон. Більше трьохсот мільйонів фотографій в Instagram відзначені тегом «селфі».

Чому ми обожнюємо фотографувати самих себе? Чому любимо дивитися чужі селфі? Як «культура селфі» характеризує світ, в якому ми живемо, і як перегляд фотографій інших людей допомагає приймати правильні рішення і краще розуміти один одного?

Коротка історія Селфі: чому ми їх робимо?

Ще в п’ятнадцятому столітті доктор Террі Ептер (Terri Apter) з Кембріджського університету читав лекції з психології:

«Люди, здатні створити власне зображення, прагнули скористатися цією можливістю. Вони могли контролювати отриманий результат, і, звичайно, сам факт того, що зображення демонструвалося, означав важливість і статус зображеної персони».

Роберт Корнеліус (Robert Cornelius) в 1839 році, використовуючи техніку дагеротипу, зробив фотографію, яка вважається першим в історії автопортретом. Втім, чи можна назвати її селфі – відкрите питання. Автопортрети пов’язані з тим, як ми характеризуємо себе. Це і спосіб визначити, хто ми. Згідно дзеркальної Я-концепції («looking-glass self»), ми формуємо уявлення про себе, виходячи не з того, які ми насправді, а з того, як нас бачать оточуючі.

Зараз, коли ми можемо зробити селфі в лічені секунди і продемонструвати їх тисячам людей онлайн в будь-який час, вплив інших на нашу самооцінку значно посилився. Сайт Everyday Sociology стверджує, що в результаті ми стали сприймати селфі як важливу частину самопрезентації:

«Чим більше фотографій, що дають вам потрібну характеристику (накачаний, сексуальний, ризиковий, старанний, веселий, сміливий і т. д.), ви викладаєте, тим більше шансів, що інші будуть сприймати вас саме таким».

Але чому ми любимо дивитися чужі селфі?

1. Особи найсильніше привертають увагу

Людські особи завжди були досить ефективним механізмом залучення уваги. Дослідник доктор Оуен Черчіс (Owen Churches) з Університету Фліндерс (Flinders University) в Аделаїді, який багато років вивчає нейромеханізми сприйняття осіб, стверджує:

«Ми експериментально довели, що люди реагують на обличчя не так, як на інші об’єкти».

Соціальні мережі – не виняток: дослідження руху очей (eye-tracking) показують, що фотографія профілю або аватар найсильніше притягують погляд на сторінці Facebook та інших соціальних мереж.
У Instagram фото особи отримують на 38% більше лайків і на 32% більше коментарів, ніж інші фото.

2. Направлення погляду

Особи не тільки привертають увагу: вони можуть закликати до дії. На веб-сторінках ми дивимося туди ж, куди дивляться люди на екрані. Погляд прямо в камеру може допомогти встановленню контакту. Погляд вправо або вліво допоможе направити туди ж очі читача.

KISSmetrics дає пояснення до цього дослідження:

«Люди за своєю природою і вихованню схильні слідувати за чужими поглядами: нас з народження вчать звертати увагу на різні стрілки і покажчики, направляючі увагу або рух».

3. Особи викликають емпатію

Остання причина, по якій ми так любимо зображення людей: вони сприяють емпатії. В одному дослідженні рентгенологи додали в медичні карти фотографії пацієнтів. Дивлячись на такі карти, лікарі стали більше співпереживати хворим і, навіть, швидкість одужання підвищилася.

Плюси і мінуси селфі в соціальних мережах

Плюси: селфі підвищують самооцінку

Тих, хто викладає багато селфі, часто вважають самозакоханими і пихатими, але селфі виробляють один чудовий ефект: вони допомагають підвищити самооцінку, особливо жінкам.

В опитуванні, проведеному TODAY / AOL, 41% дорослих жінок стверджували, що селфі та інші втішні фото в Інтернеті допомагають їм «відчувати себе більш впевнено» (втім, 46% зазначили, що в цілому соціальні мережі роблять їх ще більш сором’язливими).

Результати опитування серед дівчаток-підлітків виявилися ще більш надихаючими: 65% сказали, що селфі в соціальних мережах надають їм впевненості в собі, і 40% всіх підлітків заявили, що соціальні мережі допомагають їм показати себе світові в кращому світлі.

Мінуси: селфі можуть зашкодити відносинам

Надлишок селфі, втім, може бути проблемою: дослідження показали, що так можна зіпсувати відносини.

Дослідники попросили 508 користувачів Facebook скласти рейтинг своїх друзів у соціальній мережі. Потім відповіді зіставили з кількістю селфі на сторінці кожного друга. Виявилося, що, чим більше таких зображень, тим нижче рейтинг того, хто їх викладає. Автор дослідження, доктор Девід Хогтон (David Houghton), прокоментував:

«Наше дослідження показало, що ті, хто постійно розміщує фотографії в соціальних мережах, ризикують зіпсувати відносини в реальному житті. Схоже, люди не прагнуть тісно спілкуватися зі знайомими, практикуючими подібне».

Вердикт? Все залежить від контексту

Шкідливі селфі або корисні? Це залежить від того, як – і як часто – ми звертаємося до них. Золота середина знайдена в коментарі доктора Джозі Ховард на сайті Refinery29:

«Все залежить від того, як ви ними користуєтеся. Якщо селфі відображають ваше позитивне ставлення до себе і ви просто прагнете закарбувати радісні моменти свого життя, то все в порядку».

Робите селфі і хочете виглядати ідеально? Ось кілька підказок.

Кожен день робиться більше мільйона селфі. Як виділитися серед них?

  • Помістіть фото в контекст. Люди часто критикують селфі як непотрібний акт самомилування. Доведіть, що «критики» неправі: дайте причину цікавитися вашим фото. Ідеальна підводка? Зустріч зі старим другом? Напад банди милих цуценят? Це може бути що завгодно.
  • Гарну фотографію створює хороша композиція.
  • Симетрія – або її відсутність – робить фото більш привабливим.
  • Обрізайте знімки, щоб прибрати все зайве, відволікаюче або недоречне.

 

Оцініть статтю
Додати коментар