Психологія переїдання.

ne-pereydatyБільшість людей впевнені, що апетит завжди під їх контролем, варто лише захотіти, і ненависні кілограми почнуть танути під напором невблаганного бажання. Але в більшості випадків це не так. Якщо для схуднення вистачало б всього лише дисципліни, будь-яка нормальна людина змогла скласти для себе правильний раціон, а не витрачатися на тренажерні зали, дієтологів і чудо-програми з контролю за вагою.

Виявляється, що причиною зайвої ваги в переважній більшості не є харчові розлади або гормональні збої, а емоційне харчування. З-за різних психологічних факторів люди часто навіть не помічають, що проковтнули зайве тістечко або з’їли дві порції замість однієї. Мотиви дуже різноманітні, для кожної людини існує ряд унікальних чинників, які змушують переїдати, дієтологи виділяють п’ять основних причин емоційного харчування.

Неусвідомленість

Найчастіше люди поїдають їжу просто тому, що вона лежить перед ними. Пачка чіпсів перед телевізором або вазочка цукерок на столі під час цікавої бесіди можуть бути спустошені і ніхто навіть не задумається про калорії, або, наприклад, багато хто звик поглинати велику порцію їстівного НЕ тому, що не можуть насититися половиною, а просто треба доїсти, ну, не викидати ж, справді. Це називають несвідомим харчуванням.

Як з цим боротися? Потрібно навчитися усвідомлювати. Зосередитися, побачити і запам’ятати (можна записати), кожен шматок їжі, де, коли і навіщо він був з’їдений. Спочатку це досить складно, але з часом входить у звичку. Після недовгих спостережень можна приблизно підрахувати результати неусвідомленого переїдання в калоріях, часто цифри жахають.

Їжа – єдине задоволення

Багато хто звик побалувати себе смачненьким настільки, що просто не можуть заснути, що не з’ївши який-небудь калорійної речі типу морозива або здобної булочки після напруженого трудового дня. Виявляється, при попаданні цукру в організм, мозок виділяє так звані опіоїди, які заспокоюють і розслаблюють. Такий же ефект дає вживання більшості наркотиків.

Рішення? Слід знайти інше заняття, що доставляє задоволення, не пов’язане з їжею. Спорт, прогулянки, ігри або навіть цікава робота цілком можуть замінити цукор, але найчастіше все спроби марні, змінюючи раціон, з’являється третя проблема.

Нездатність справлятися з негативними емоціями

З дитинства люди вчаться уникати неприємностей і пригнічувати тяжкі почуття, але не всі способи набуття смиренності йдуть на користь. Нездатність спокійно переживати важкі моменти в житті є однією з найпоширеніших причин емоційного харчування.

Щоб боротися з цим, потрібно усвідомлено дати випробувати собі якесь негативне почуття, зрозуміти його, і спробувати знайти заспокоєння не в їжі. Поплакатися в жилетку другові або побити боксерську грушу, обійняти дерево або зістрибнути з парашутом. У кожного підхід строго індивідуальний. Скептики стверджують, що подібна тактика не вирішить проблеми, через яку довелося переживати, але головна мета не вирішення (бувають ситуації, коли його просто немає), а усвідомлене управління емоціями (а не заїдання образ).

Ненависть до свого тіла

Неймовірно, але факт: неприязнь до власного тіла поширена причина переїдання. Негатив, сором і ненависть дуже рідко надихають людей на рішення кардинально змінитися. Багато хто стверджує, що полюблять себе, як тільки доб’ються бажаних параметрів, це неправильно, для початку потрібно побороти ненависть, інакше не уникнути емоційного переїдання.

Рішення дуже складне й індивідуальне для кожного. Іноді тільки допомога психолога може стати поштовхом до прийняття себе.

Фізіологія

Виснажливі навантаження або примусове голодування найчастіше провокує емоційне переїдання. Змучене тіло не тільки подає в мозок гострі сигнали про необхідність підкріпитися, але і слабшає, не може боротися зі спокусою і контролювати обсяги з’їденого.

Рішення – просто, як все геніальне: здоровий сон, регулярне харчування невеликими порціями і посильна праця. Важливо вирішити, що важливіше, –  заробити мільйон, виснажуючи себе пекельної роботою по 20 годин на добу, або знайти гармонію з собою і навколишнім світом і схуднути.

Емоційне харчування є дуже дієвим засобом для тимчасового заспокоєння. І це доводять численні проблеми з переїданням. Для того щоб зупинити порочне коло переживань і їх заїдання, потрібно зрозуміти і прийняти себе, розібратися в причинах і з оптимізмом боротися з наслідками.

Оцініть статтю
Додати коментар