Психологія невдач.

nevdachiБільшості з нас дуже складно визнати свою неправоту. Деякі психологи пояснюють це тим, що шлях від стану «навіть не намагайся зі мною сперечатися» до «так, я проколовся» вимотує людину набагато сильніше, ніж рішення логічних завдань і головоломок.

Справа в тому, що намагаючись переосмислити свої успіхи і поразки, людина, сама того не усвідомлюючи, знову і знову потрапляє в одні й ті ж психологічні пастки:

1. Причина провалу лежить ззовні. Дуже часто ми пояснюємо власні невдачі впливом зовнішніх факторів – складністю поставленого завдання, браком часу, відсутністю необхідної інформації, або чітких «вказівок зверху». Тоді як успіх вважаємо результатом власних зусиль, придбаного раніше досвіду та навичок.

2. Невдачі роблять людину менш щедрою і чуйною. Позитивне підкріплення, отримане в результаті успішного виконання якого-небудь завдання, робить нас більш уважними по відношенню до оточуючих. Коли ж ми зазнаємо невдачі, у нас вкрай рідко виникає бажання пожертвувати часом, грошима або ж плодами власної праці заради того, щоб у потрібний момент прийти комусь на допомогу.

3. Ми в буквальному сенсі не можемо визнати, що неправі. Кетрін Шульц (Kathryn Schulz), американська письменниця і журналіст, пояснює це так:

«… Фраза” я помиляюся “логічно неправильна. Як тільки людина розуміє, що вона неправа, вона такою вже не є, оскільки для того, щоб переконання було визнано хибним, потрібно перестати в нього вірити. Людина може бути неправа і може усвідомлювати, що була неправа. Таким чином, більш доцільно говорити “я помилявся (лась)” ».

Змінити ставлення до власних помилок і навчитися сприймати їх, як побічний продукт бурхливої ​​творчої діяльності, нелегко. Ще складніше навчитися трансформувати проблеми в способи їх вирішення.

Кетрін Шульц, головний «помилковед» сучасності, чиї статті неодноразово з’являлися на сторінках The New York Times, Rolling Stone та багатьох інших видань, в своїй книзі «Бути неправим: пригоди на кордоні помилки» (Being wrong: Adventures in the Margin of Error) пише про сприйняття помилок і про те, чому «шкодувати про жаль» не варто.

«Ми ставимося до невдач практично так само, як і до смерті: розуміємо, що рано чи пізно це станеться з кожним, але не знаємо, як і коли. У нашій свідомості вкоренилося помилкове уявлення про те, що помилка – це щось настільки рідкісне і аномальне, що при кожному її виникненні ми впадаємо в глибокий відчай. Насправді помилка – це доказ нашого вміння пристосовуватися до мінливого навколишнього середовища, а не свідчення розумової та психічної неповноцінності …
Ми звикли до того, що можемо впоратися з будь-якими труднощами за допомогою грошей і технологій, можемо скасувати останню дію за допомогою комбінації CTRL + Z або відписатися від розсилки новин, прибравши в потрібному місці галочку. У житті відбувається багато чого, що ми відчайдушно хочемо змінити, але все ж не можемо ».

Жодна людина не в змозі змусити вас змінити своє ставлення до невдач і помилок, оскільки для того, щоб навчитися думати інакше, потрібно чимало часу і зусиль. Єдине, чим ми можемо допомогти, це підштовхнути вас в правильному напрямку, давши кілька корисних порад:

1. Щоденник помилок

Для початку спробуйте фіксувати всі свої помилки, вказуючи, де і за яких обставин ви їх допустили: на роботі, вдома, в магазині, чи було це спонтанним рішенням або ви свідомо пішли на ризик? Детальний звіт допоможе вам визначити злощасні закономірності вашої поведінки і максимально швидко позбутися поганих звичок.

2. Огляд минулих помилок

Присвятіть якийсь час тому, щоб подумати про минулі невдачі, про те, як вони вплинули на ваше життя і чому змогли вас навчити. Можливо, дуже скоро ви прийдете до думки про те, що ваші «фатальні» помилки були скоріше рушіями прогресу, ніж тим, про що варто було так довго шкодувати. :

3. Експериментуйте

На думку Лео Бабаути ((Leo Babauta), засновника блогу ZenHabits, людина повинна сприймати процес прийняття рішень як експеримент.

«Ми постійно турбуємося про те, наскільки раціональним виявиться той чи інший вибір, при цьому абсолютно неважливо, наскільки доленосними можуть бути його наслідки. Ставтеся до кожного своєго рішення як до чергового експерименту, оскільки експериментуючи, ми всього лише намагаємося зрозуміти, що ж трапиться після …
Будь-який результат, отриманий внаслідок проведення експерименту, є всього лише їжею для роздумів. А якщо ризику потерпіти невдачу немає, значить, турбуватися нема про що».

ГАРМОНІЯ
Додати коментар