Проблема дитячого тютюнопаління

problema-dytyachogo-tyutyunopalinnyaЗбиток, який при палінні наноситься дитячому організму, носить глобальний руйнівний характер. На даний момент статистика з проблеми дитячого паління, на жаль, невтішна. Приблизно в 30% випадків діти починають палити вже в 6-9 років. А до 12 років в 30% випадків малолітні курці вже мають достатньо пристойний стаж – 2 роки. 24% підлітків у віці 15 років палять вже регулярно.

Слід зазначити, що паління завдає удару не лише по дитячому організму. Воно шкідливо апріорі. І не може бути виправдане жодними обставинами. І дорослий, і дитячий організм найбезпосереднішим чином просто руйнує себе зсередини. Адже при цьому страждають практично всі органи, підвищується ризик розвитку психічних і фізичних відхилень і смертельних захворювань.

Доведено: якщо людина придбала цю звичку до 15-річного віку, то ймовірність померти з причини раку легенів збільшується в 5 разів у порівнянні з тими, хто почав палити вже після двадцятип’ятирічного віку.

Причини дитячого паління

Будь-яка дитина, яка з різних причин взяла у руки цигарку, буде всіляким чином виправдовувати свій вчинок перед дорослими: «Цікаво було», «За компанію з друзями» і т.д. Але незалежно від того, навіщо і чому дитина пристрастилася до цієї згубної звички, в першу чергу винні все ж дорослі.

На вибір дитини в сторону цигарок впливають 2 основні групи факторів. Перша – сконцентрована всередині сім’ї, друга – в колі знайомих і друзів.

Якщо дитина постійно бачить вдома, як батьки палять, це може стати причиною і її бажання зробити так само. Адже саме тато і мама є авторитетом для дитини. І та, щоб якнайшвидше стати дорослою, може «взятися» за цигарку.

Так само дитина може потрапити під негативний вплив тих, хто її оточує поза домом – знайомих і друзів. Адже якщо вона постійно знаходиться серед залежних від нікотину дітей, то в якийсь час виникне бажання спробувати. А якщо дитина сама не захоче це зробити, то є ймовірність того, що її змусять.

Наслідки паління

Організм дитини постійно зростає і розвивається. І багато органів і системи до кінця ще не сформувалися. І саме на цьому етапі їм необхідно багато поживних речовин, які найчастіше надходять з якісною їжею. Але при цьому нервова і імунна системи дитини ще нестабільні і вимагають до себе підвищеної уваги.

Паління в даному випадку є руйнівним чинником, який негативно діє на подальше становлення цих важливих для життя систем. Палячі діти відрізняються від своїх однолітків, ведучих здоровий спосіб життя. Вони швидко втомлюються, часто хворіють, погано сплять, дратівливі й запальні, не здатні в потрібній мірі концентруватися.

Тютюновий дим негативним чином позначається на здоров’ї серцево-судинній, дихальній та травній системах. Наприклад, навіть при незначному навантаженні у палячих дітей може виникати задишка і навіть астма. Нікотин згубно позначається на рості і розвитку дитячого організму. А хімічні складові тютюнового диму провокують виникнення кисневого голодування, при якому клітини деяких ділянок головного мозку починають поступово відмирати.

І якщо на ще не повністю зформувавшийся організм постійно впливає цей руйнуючий фактор, то в кінцевому підсумку це призведе до атрофії ділянок головного мозку. І як результат – розумова відсталість.

Окремої уваги заслуговує ще й той факт, що нікотин негативно впливає і на розвиток статевих органів. Паління часто призводить до безпліддя у юнаків. У дівчат, які палять, спостерігаються значні порушення в менструальному циклі і розвитку молочних залоз.

Якщо порівнювати організм дитини і дорослого, що має таку ж звичку, то слід зазначити, що негативний вплив нікотину на систему дитячого організму набагато істотніше, ніж на організм зрілої людини. А це говорить про те, що всякі порушення і патологічні процеси у дитини будуть протікати набагато швидше. Наприклад, легенева тканина і кровоносні судини у дітей ще тонкі, не до кінця сформувалися. І це тим самим дозволяє всім шкідливим речовинам, які знаходяться в димі цигарок, поглинутися в повному обсязі.

Що робити?

Боротьба з палінням – це трудомісткий і тривалий процес. І починається він практично з самого раннього дитинства. Дитині необхідно постійно пояснювати, чому палити шкідливо і до чого це може призвести. При цьому форма подачі даної інформації залежить від віку.

Насамперед, потрібно починати з самого раннього віку (3-5 років) формувати у малюка негативне ставлення до паління. В 10 років вже може бути пізно, оскільки в цьому віці часто батьки втрачають свій авторитет перед дитиною і на перший план виходить думка однолітків і вулиці.

Випробування першою цигаркою – найважливіше випробування для дитини. Вона повинна зуміти сказати «ні» якщо їй запропонують перший раз запалити. До речі, доктор Комаровський радить грати з дитиною в рольові ігри на цю тему. Наприклад, ви, граючись, пропонуєте малюкові цигарку, а він повинен відмовитися та придумати і розповісти вам, чому він не хоче її брати і пробувати палити.

Не забувайте, що найкращий спосіб сформувати огиду до цигарок – особистий приклад. Якщо палять батьки, то ніякі бесіди не допоможуть відвернути дитину від паління. Рано чи пізно вона теж почне палити, це лише питання часу.

Крім того, ні за яких умов не варто переходити до погроз і ультиматумів. Навіть у тому випадку, якщо ви знайшли пачку цигарок в портфелі або кишені дитини. Але не повинно бути ніякої агресії. Діти не бояться – вони протестують, зовсім не замислюючись про наслідки.На знак протесту дитина буде продовжувати палити, тільки буде більш ретельно ховати цигарки. Крім того, загрози геть перекреслять довірчі відносини в родині.

Краще виявіть увагу до своєї дитини, особисту зацікавленість в її житті і інтересах. Постарайтеся спокійно поговорити з сином або дочкою і з’ясувати, що привело до того, щоб спробувати палити. Причин адже може бути багато – «хочу здаватися старше», «нам із друзями було нудно і ми вирішили спробувати», «тому, що так роблять усі».

Якщо ви з’ясуєте причину дитячого паління, ви зможете підібрати вагомі аргументи проти нього.

І запамятайте, що у дитини обов’язково виникне стрес, викликаний відмовою від сигарет. Його відчує і сам підліток і ви – про це також не варто забувати. Заздалегідь придумайте, чим дитина зможе компенсувати утворену порожнечу.

Відвойовуючи дитину у сигарет, пропонуйте їй більш цікаву альтернативу. Наприклад, замість куріння можна цікаво провести час на риболовлі з батьком або піти з дочкою в кіно. Можна запропонувати дитині замість сигарет купувати солодощі або інші потрібні їй речі. Переведіть вартість цигарок в конкретну цифру і запропонуйте дитині порахувати скільки цікавого і корисного можна купити на ці гроші.

Тютюнопаління на ранніх стадіях – це залежність не фізична, а психологічна. А в період юнацького максималізму це посилюється категоричністю у поглядах. Батьки повинні стати авторитетами, до думки яких дитина стане прислухатися. Тільки тоді можливо добитися успіхів.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар