Про безпліддя

Про безпліддя
 Що сприяє розвитку безпліддя? Як швидко воно діагностується? Чи піддається воно лікуванню? Про все це читайте у статті нижче.

Трохи теорії

Коли у подружньої пари протягом досить довгого часу (близько року) не виходить зачати дитину – це називається безпліддям. При цьому статеве життя повинна вестися регулярно і без застосування будь-яких засобів контрацепції.

Безпліддя – це не тільки жіноче захворювання, оскільки приблизно в такій же мірі воно діагностується і у чоловіків. Його можна класифікувати на первинне і вторинне. Можна говорить про те, що у жінки первинне безпліддя, якщо вона ніколи не була вагітна. При вторинному безплідді жінка хоча б раз була вагітною, навіть, якщо вагітність була перервана.

З чоловіками все так само. Говорити про первинне безпліддя у чоловіка можна, якщо жодна з його сексуальних партнерок ніколи не вагітніла допомогою статевого зв’язку з ним. А вторинне безпліддя у чоловіків діагностується, якщо хоча б одна жінка була вагітна від цього чоловіка.

Крім цієї класифікації безпліддя також ділять на відносне і абсолютне. При відносному безплідді людина може мати дітей після належного лікування, а якщо мова йде про абсолютне – природним шляхом зачаття неможливе.

Причини виникнення жіночого безпліддя:

— непрохідність або повна відсутність маткових труб;

— спайковий процес, що вражає яєчники;

— аномалії матки;

— проблеми з ендокринною системою, які викликали порушення в процесі овуляції.

Основні причини безпліддя у чоловіків:

— вроджені патології чоловічої сечостатевої системи;

— інфекції сечостатевої системи, а також інфекції, які були перенесені в ранньому віці під час становлення сперматогенезу;

— проблеми з ендокринною системою.

Що призводить до безпліддя

Найчастіше безпліддя не виникає на порожньому місці. Як правило, у пари можуть бути запальні захворювання на хронічній основі. Також причиною виникнення безпліддя може стати порушення менструації у жінки, яке почалося не місяць тому, а з моменту перших місячних. Проблеми зі щитовидною залозою теж впливають на репродуктивні органи.

Серйозною проблемою, яка викликає жіноче безпліддя, є аборт. За статистикою, кожна шоста пацієнтка не може мати дітей після переривання вагітності, особливо якщо воно сталося в підлітковому віці.

Якщо раніше прийнято було народжувати дітей від 20 до 25 років, то зараз цей показник прагнути до 30 – 35 років. Це обумовлено соціальними факторами. Домогосподарок стає все менше, їх замінюють кар’єристки, які в ряді випадків, успішніше своїх чоловіків. Тому все частіше пари відкладають народження дитини «до кращих часів». Але потрібно врахувати те, що з плином часу організм жінки і чоловіки не стає молодше і здоровіше. Людина обростає хронічними захворюваннями, а якість статевих клітин стає гірше.

Пара до 27 років з урахуванням постійного статевого життя може зачати дитину з ймовірністю 75%. Вже після 35 років це показник знижується в два рази. А після 40 років завагітніти стає вкрай складно.

Діагностика

Ще давно існувало таке твердження, що якщо пара не може мати дітей, то завжди винна жінка. Значить, причиною всього є жіноча репродуктивна система. Але на сьогоднішній день є багато наукових робіт, які стверджують зворотне. У них говориться, що спермограма – один з перших методів діагностики, до якого вдаються лікарі. Це обумовлено тим, що це робиться швидко, недорого і абсолютно безболісно.

Якщо спермограма показала, що чоловік здоровий, лікарі приймаються за обстеження жінки. Воно включає гінекологічний огляд, УЗД малого таза, на якому визначається, в якому стані знаходиться матка і яєчники, також відстежується настання овуляції і зростання фолікулів.

Ще одним важливим методом діагностики безпліддя є перевірка на прохідність маткових труб. Цю перевірку можна здійснювати двома способами. Перший і більш щадний спосіб передбачає введення в матку спеціального катетера з фізрозчином. Все це проробляється під ультразвуком. На екрані лікар бачить, наскільки добре заповнюється матка і порожнину малого таза.

Другий спосіб перевірки прохідності маткових труб здійснюється за допомогою рентгена. В маткову порожнину заливається контрастна речовина, після чого робиться серія рентгенологічних знімків, на яких видно, як заповнена матка.

Також існує метод, що передбачає лапароскопічну операцію, в ході якої лікар за допомогою спеціального оптичного устаткування дивиться, в якому стані знаходяться жіночі репродуктивні органи.

Після того, як всі обстеження проведені, лікарі можуть призначити грамотне лікування, яке підходить персонально кожній парі.

Профілактика безпліддя

Профілактику безпліддя потрібно починати ще в дитинстві. Якщо ви виявили у своєї дитини такі проблеми, як хворобливе сечовипускання, почервоніння слизових, а також виділення із статевих органів, то вам слід негайно звернутися до лікаря.

В цілому, профілактика безпліддя полягає в недопущенні хронічних і гострих захворювань статевих органів, дотримання здорового способу життя, відмова від шкідливих звичок і безладних сексуальних зв’язків.

Для того, щоб без проблем зачати дитину вам потрібно:

– стежити за нормальним функціонуванням сечостатевої системи ще в підлітковому віці (13-14) років;

– відмовитися від раннього ведення сексуального життя;

— уникати переохолодження статевих органів;

— відмовитися від абортів;

— регулярно відвідувати гінеколога і проводити повне гінекологічне обстеження;

— не нехтувати особистою гігієною.

Лікування

В арсеналі лікарів-репродуктологів методів лікування безпліддя безліч. Все залежить від причин, які викликали цю проблему. Якщо, наприклад, у жінки, якій не вдається завагітніти виявлена міома, яка деформує маткову порожнину або спайковий процес – пацієнтці необхідно оперативне втручання.

При непрохідності маткових труб є кілька видів лікування. Оскільки їх закупорка може бути в різних відділах. Якщо закупорка виявлена на віддалених від матки ділянках, то проблему можна вирішити лапароскопією. Буває таке, що закупорки виявляються біля самої матки, тоді допомогти може тільки екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ).

Якщо у пацієнтки є порушення овуляції, які безпосередньо залежить від ендокринних «поломок», то лікарі повинні призначити спеціальні препарати, які служать для стимуляції овуляції.

Сьогодні безпліддя не є вироком. Медицина йде вперед. Тому дізнавшись про безпліддя, не потрібно ставити на собі хрест. Потрібно, не втрачаючи часу, звернутися до грамотного лікаря, який підкаже, що вам робити і призначить належне лікування.

Подружня несумісність

Бувають випадки, коли абсолютно здорова пара не може завести дитину. Але варто їм розірвати відносини і завести нові, ця проблема відразу пропадає. Суть проблеми в тому, що сперматозоїди конкретного чоловіка не виживають в цервікальному слизу конкретної жінки.

Тут мова може йти про біологічну або імунологічну несумісність пари. Щоб визначити біологічну несумісність береться крапля цервікального слизу. За допомогою мікроскопа визначається кількість активних сперматозоїдів, які в ній міститися. В оптимальному випадку, в матковому слизу має бути досить велика кількість сперматозоїдів, які зберегли свою активність. Цей аналіз потрібно проводити за дві доби перед овуляцією і не пізніше, ніж через шість годин після статевого акту. При імунологічній несумісності в слизу не повинно бути жодного сперматозоїда. Це може статися через гормональні збої або через операцію на шийці матки.

Вилікувати імунологічну несумісність можна. Лікування здійснюється за допомогою антиалергічних препаратів (призначаються лікарем), а також кондомотерепією, тобто застосуванням парою презервативів протягом трьох місяців.

Також завагітніти при подружній несумісності можна за допомогою внутрішньоматкової інсемінації. Іншими словами, в маткову порожнину жінки вводиться вже заздалегідь оброблена і концентрована сперма її партнера.

“Помилкове” безпліддя

Основою такого виду безпліддя є підсвідоме небажання жінки мати дитину або особливості статевого життя партнерів. При “помилковому” безплідді обов’язкова консультація грамотного психолога.

“Помилкове” безпліддя може бути викликано деякими ситуаціями:

  1. Жінка не веде статеве життя зі своїм партнером, чекаючи, підняття ректальної температури. І тільки дочекавшись, дозволяє собі близькість. Це невірне судження можуть нав’язувати жінкам навіть лікарі.
  2. Жінка впевнена, що безплідна і намагається вилікувати свою проблему всіма доступними способами. Але при цьому вона не живе статевим життям.
  3. Жінка лікується від безпліддя на протязі довгого часу. Але потім з’ясовується, що, будучи надмірно охайною, після кожного статевого акту вона спринцюється.

Ці ситуації можуть здатися небилицями, але в нинішній час трапляються вони досить часто.

Важливо знати

  1. Багато людей безпідставно звикли вважати, що допоміжне запліднення погано впливає на жіноче здоров’я. Досвідчені лікарі вже давно розвінчали цей міф. Оскільки процедура допоміжного запліднення не має довгострокового шкідливого ефекту. Тому жіночий організм досить швидко відновлюється після такого втручання.
  2. Деякі жінки після першої невдалої процедури штучного запліднення не вирішуються на другу, тому що вважають, що всі наступні процедури будуть безрезультатні. Але це далеко не так. Після першої процедури ймовірність завагітніти становить 50%. Тому загальний результат від неодноразових процедур буде значно вище.
  3. Багато пар впевнені, що після ЕКЗ можуть народитися «інші» діти. Це помилка. Якщо у пари є переживання з приводу того, що у дітей, зачатих за допомогою ЕКЗ, ризик патологій вище, то це не так. Діти зачаті природним шляхом і штучно нічим не відрізняються.
  4. Деякі жінки переконані в тому, що вони не можуть завагітніти, тому що після статевого акту сперма в тій чи іншій мірі випливає з піхви назовні. Але витікання насінної рідини – це абсолютно нормальний процес. Оскільки частина сперми, в будь-якому випадку, змішується з цервікальною рідиною після статевого акту.
  5. Є пари, які вважають, що відразу після того, як вони усиновлять дитину, у них вийде завести свою. Дійсно, такі випадки були, але вони ніяк не пов’язані зі змінами в репродуктивній системі подружжя. Це, швидше, психологічний фактор: жінка розслабляється і вже не думає про зачаття, таким чином у неї знімається бар’єр, який раніше блокував її свідомість.
  6. Існує думка, що сексом потрібно займатися щодня, щоб зачати дитину. Але це дві зовсім не пов’язані між собою речі. Звичайно, якщо у пари секс всього пару раз на місяць, то ймовірність завести дитину знижена. Але статевий акт може прийти на фертильний період. Можна зробити висновок, що у спробах завагітніти, важлива не частота статевих актів, а їх час: ближче до овуляції або під час неї. Щоб визначити, чи є овуляція, можна в будь-якій аптеці купити спеціально призначений для цього тест. Працює він за принципом тесту на вагітність – потрібно вмочити в сечу і почекати кілька хвилин.
ГАРМОНІЯ
Додати коментар