Правило «5 секунд»: як зупинити зволікання і досягати в житті більшого

Правило «5 секунд»: як зупинити зволікання і досягати в житті більшого

Ви обмежені встановленими термінами, зустрічами, обов’язками, цілями і всім іншим, що робить ваше життя тільки складніше. І ось ви опиняєтеся в глухому куті нерішучості, обмірковуючи, як виконати весь цей величезний список справ, немов для цього у вас є весь час світу. Звучить знайомо?

Як і всі люди навколо, ви перебуваєте під дією закляття “зволікання”. Навіть не помічаючи цього, через свою повільність ви з кожним разом досягаєте все менше і менше. Воно уповільнює будь-який прогрес, оскільки людина методично витрачає все більше часу, перебуваючи в нерішучості і борючись із затуманеним розумом.

Якщо вірити книзі автора бестселерів і журналіста CNN Мела Роббінса «Правило 5 секунд», існує простий спосіб, з допомогою якого можна назавжди позбутися від проблеми.

Звучить це правило так: в той момент, коли ви захочете попрацювати над досягненням своєї мети – робіть це негайно (або в проміжку перших 5 секунд), інакше ваш мозок почне долати млявість.

Дана техніка дозволяє мозку відсіяти ті сумніви, страхи і емоції, які перешкоджають вашому розвитку. Навчившись застосовувати це правило на практиці, ви почнете перетворювати 5 секунд в 5 хвилин, потім в 5 годин, 5 днів і так далі, поки повністю не виконаєте всі свої завдання.

Якщо ж ви почнете закочувати очі, не вірячи простоті представленого правила, то майте на увазі, що у нього є досить солідне наукове обґрунтування.

Так миттєві рішення типу стрибка в басейн, щоб врятувати потопаючу дитину, обумовлені роботою області мозку, відповідальної за швидке реагування (так званої префронтальної кори). Стрибаючи з метою врятувати дитину, ви керуєтеся саме цією ділянкою, не витрачаючи час на аналіз глибини водойми або кращого способу порятунку.

Але більшість завдань задіють тільки раціональні частини головного мозку. На жаль, це ті ж самі зони, які допомагали первісній людині уникати небезпеки. Тому наш підхід до роботи в Excel майже нічим не відрізняється від того, як печерні люди добували собі їжу – ми оцінюємо всі можливі ризики і шукаємо кращий спосіб впоратися з поставленим завданням. Це повільний і неефективний процес, який призводить до зволікання, а стрес тільки погіршує ситуацію.

Вихід тільки один – вийти із замкнутого кола нерішучості шляхом задіяння «правильних» ділянок головного мозку.

І хоча вмить позбутися від повільності навряд чи вийде, але почати можна, навчившись фокусувати думки на важливих речах і усвідомлюючи, що саме для цього необхідно зробити (або, принаймні, спробувати це зробити) протягом тих самих 5 секунд.

«Шлях до успіху полягає в масштабних рішучих діях», — вважає тренер з саморозвитку Тоні Роббінс.

Нижче наведено кілька порад щодо застосування даного правила, щоб навчити свій розум робити пріоритетними ті завдання, які сприяють досягненню ваших довгострокових цілей.

Цінуйте дискомфорт

Перший зроблений вами крок назустріч мрії може змусити вас страждати (в емоційному плані), тому що, давайте визнаємо це, ви стикаєтеся з тим, чого не хочете робити або чого уникали, боячись стресових ситуацій.

Нагадайте собі, що кожне велике досягнення неможливе без жертв і важкої роботи. Вам ніколи не відчути смак перемоги, якщо ви не залишаєте свою зону комфорту. Схема проста: після проходження найважчої частини вас завжди чекає великий успіх.

«Де б ви не опинилися, сподіваюся, ви будете стикатися з проблемами. Пережити їх і ступати далі крок за кроком, бути здатним і далі підкорювати життєві висоти, знаючи, що вершина лежить десь там попереду, – ось справжнє благословення», — говорить відома ведуча Опра Вінфрі.

Пересувайтеся маленькими кроками

Навіть американські олімпійці і морські котики керуються тим, що для досягнення вищої мети необхідно залишати свою зону комфорту і рухатися вперед маленькими невеликими кроками.

Проведене в Гарвардському університеті дослідження показало, що самим простим способом досягти великого успіху є розбивка основних цілей на невеликі щоденні завдання. Погодьтеся, адже набагато простіше поступово виконувати невеликі шматочки, ніж відразу всю колосальну роботу цілком.

Замість того, щоб стрибати з головою в вир, спробуйте сьогодні щось нове. Наприклад, якщо ви хочете відкрити свій бізнес, то можна скористатися порадою журналу Forbes і поспілкуватися для початку з якимось бізнесменом. Таким чином, ви вже залишите зволікання далеко позаду.

Не відволікайтеся ні на що

Світ сповнений відволікаючих чинників і часом вони маскуються під чимось важливим, що не приносить нічого натомість за витрачений на нього час. Перестаньте витрачати так багато часу на речі, що жодним чином не наближають вас до задуманого.

По можливості відкладіть їх на потім або взагалі від них відмовтеся. Наприклад, якщо ви прагнете досягти фінансового благополуччя, почніть уникати спонтанних покупок і установки додатків про актуальні знижки. Так ви вбережете себе від можливих спокус і сфокусуєте всю енергію на виконанні поставленого перед собою завдання, а не будете зупиняти погляд на тому, що може негативно вплинути на ваш бюджет і фінансову забезпеченість.

Проаналізуйте свої цілі

У моменти, коли ви як і раніше не можете змусити себе щось зробити, кращим виходом із ситуації стане нагадування самому собі про всі ті цілі, які ви перед собою поставили.

Так як ви вже визначилися, ким саме хочете стати і чим плануєте досягти успіху, то у вас більш ніж достатньо причин для того, щоб рухатися далі. Але пам’ятайте, що якщо ви не почнете прямо зараз або в ті самі 5 секунд, то залишитеся такими ж, як були вчора, якщо тільки щось не зробите.

Співзасновник компанії Apple Стів Возняк сказав: “Якщо ви любите те, чим займаєтеся, і готові зробити для цього все можливе, то все в ваших руках. Це коштує кожної хвилини ночі, проведеної в самоті за роздуми над тим, що саме ви хочете побудувати або створити».

Перестаньте робити кілька справ відразу

«Зосередьтеся на тому, щоби бути продуктивним, а не зайнятим», — писав Тім Ферріс.

Додавати в свій список справ дуже багато пунктів це, звичайно, добре, але в той же час майте на увазі, що в кінцевому підсумку всі їх доведеться робити одночасно.

Зосереджуючись на якомусь одному завданні, у людини з’являється більше часу на роздуми в порівнянні з наявним часом, коли вона зайнята відразу декількома речами. Багатозадачність вимагає поділу уваги, що ускладнює весь розумовий процес.

Якщо ви хочете щось зробити, приступайте до справи і не беріться більш ніж за одне завдання за раз. Не намагайтеся виконати кілька справ відразу, тому що в підсумку ви не досягнете ніякого результату. Дейл Карнегі якось сказав, що спочатку необхідно робити важку роботу, а проста зробить себе сама.

Висновки

Єдиний спосіб перемогти погану звичку зволікати полягає в тому, щоб перші 5 секунд бути готовим до страждань, поки ситуація не почне налагоджуватися. Якщо ви навчитеся переносити ці початкові труднощі, то вас чекає успіх як в особистому, так і в професійному житті.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар