Правила ефективного спілкування.

 

pravyla-spilkuvannya

Елементарні правила поведінки людини при спілкуванні гарантують успіх і взаєморозуміння зі співрозмовником. Ось основні з цих правил:

1. Не будьте егоїстом.

Запам’ятайте, що постійні спроби перехопити ініціативу в розмові не приводять до успіху, бо ваші слова, сказані в більшому обсязі і з більш швидкою частотою, будуть втрачати для співрозмовника всякий сенс.

Якщо ж ви вирішили дотримуватися в спілкуванні агресивної манери ведення розмови з метою позбавити співрозмовника найменшої можливості висловити свою точку зору, то не дивуйтеся коли виявиться, що ви говорили в порожнечу.

До того ж ви одержите славу людини, якій тільки й потрібно висловитися і яку абсолютно не цікавить, що інша людина думає стосовно теми бесіди. Потім не робіть здивовані очі, коли ваші колишні співрозмовники будуть обходити вас стороною.

Розмова повинна приносити обом співрозмовникам певну користь. Кожна людина має право на вираження своєї життєвої позиції. Тільки тоді це називається діалогом. Людина, забираючи весь час бесіди собі, перетворює цікавий діалог в нудний передбачуваний монолог, в якому один із співрозмовників відчуває себе зайвим.

Тому, якщо ви хочете бути цікавим співрозмовником для інших людей, щоб люди зверталися до вас за порадою та допомогою, хочете бути оточені друзями, –  вам слід виробити в собі звичку віддавати ініціативу в розмові співрозмовнику, дозволяти йому говорити.

2. Вмійте слухати.

Вважається, що найбільш успішною для людини є бесіда, в якій співрозмовник говорить не менше 70 відсотків часу. І це дійсно так – заохочуйте свого співрозмовника говорити.

При цьому слухайте співрозмовника уважно і будьте готові включитися в розмову, коли це дійсно потрібно.
Придбайте вміння відчувати паузи в розмові співрозмовника, відрізняти момент, коли він зупинився на середині речення або коли думка людини повністю висловлена. У першому випадку не намагайтеся продовжити за людину її думку, оскільки це може бути розцінено людиною як бажання її перебити. Співрозмовник може при цьому забути те, про що він хотів сказати.

Якщо людина помічає, що ви слухаєте її уважно, встигаючи стежити за ходом висловлюваних  думок, їй буде хотітися подальшого спілкування з вами.

Чому ми так прив’язуємося до людей, які вміють слухати?

Це відбувається з двох причин:

1) Наявність у людини емоцій, що вимагають виходу за допомогою спілкування з іншими людьми. Людина прагне не тільки до того, щоб її емоції були вислухані співрозмовником, але і знайшли в ньому свій відгук, були прийняті і зрозумілі співрозмовником. Якщо людина розповідає вам що-небудь, попереджаючи на початку розмови про те, що їй потрібна ваша порада з турбуючих питань, значить, вам ніяк не обійтися без уміння слухати співрозмовника. Адже для того, щоб дати вірну пораду, необхідно правильно зрозуміти все те, про що хотів повідати співрозмовник.

2) Усвідомлення того, що поруч є співрозмовник, який цікавиться емоціями людини. У нашому світі всі люди кудись поспішають, поспішають. Мало хто всерйоз замислюється про почуття інших людей, але кожному з нас хочеться, щоб нам приділили увагу, зрозуміли наші почуття, просто з нами поговорили.

І ось, коли ви намагаєтеся знайти людину, у якої ваші емоції знайдуть хоча б найменше відображення в серце і спроби ці безрезультативні, у вас можуть опуститися руки. І раптом абсолютно раптово поруч з вами з’являється людина, готова зрозуміти вас і усвідомити всю важливість ваших емоцій і почуттів, і ви, безумовно, готові відповісти їй тим же. Між вами виникає симпатія.

3. Проявляйте щиру зацікавленість предметом розмови.

Не робіть вигляд, ніби ви вже готові заснути, інакше бесіда не буде ефективною. Якщо людина без угаву говорить на абсолютно вам не цікаву тему і ви всім виглядом показуєте свою байдужість (при цьому співрозмовник усвідомлює, що вам нудно), значить, ви обидва порушуєте правила ефективного спілкування – співрозмовник егоїстично не рахується з вашими почуттями, а ви показуєте свою байдужість до предмета розмови.

Але що ж у такому випадку робити?

Просто, делікатно вислухавши співрозмовника, починайте підводити нитку розмови на іншу тему, яка вас цікавить.

У даному процесі важливо знайти точку дотику розглянутого в даний момент предмета і теми, бажаною до обговорення.

Розглянемо приклад знаходження точки дотику. До вас підходить ваш друг і каже:

– “Ти знаєш, що трапилося 1 січня 1986?”

– “Ні, не знаю. А що? ”

-” Португалія та Іспанія стали членами Європейського економічного співтовариства “.

– “Ух ти, зрозуміло” (відповідаєте ви, абсолютно не зацікавлені ​​розмовою на дану тему).

– “А ще в цьому ж році 19 лютого на орбіту виведені перші модулі радянської орбітальної станції” Мир “.

– “Це так цікаво! А знаєш, що ще сталося в цей рік? ”

-” Аварія на Чорнобильській АЕС? “-

” Так, але не тільки це. У цьому році збірна Аргентини, несподівано для багатьох, стала чемпіоном світу з футболу. Тоді ще Дієго Марадона забив гол рукою у ворота збірної Англі… До речі, а за яку збірну ти уболіваєш? ”

Ось таким чином, знайшовши точку дотику (в даному прикладі – події 1986 року) можна перевести розмову з однієї теми на іншу.

Якщо ж розмова перевести ніяк не вдається, ви можете натякнути людині про те, що абсолютно необізнані у предметі розмови. Повірте, це куди краще, ніж робити вигляд, що тема розмови вам насправді подобається.

4. Не допускайте негативних відгуків на адресу позиції співрозмовника.

Пам’ятайте, що думка вашого співрозмовника має точно таке ж право на існування, як і ваша, незалежно від того, наскільки сильно ви переконані у власній правоті. Ні в якому разі не висміюйте думку співрозмовника, навіть, якщо вона здається вам абсурдною. Ідеї багатьох великих людей також здавалися на перший погляд абсурдними. Не вказуйте співрозмовнику на свою перевагу в рівні обізнаності з теми розмови за допомогою фраз: “Чого ти сперечаєшся? Я цьому все життя присвятив “або” Повір мені – я то краще знаю “.

Цими діями ви підриваєте клімат довіри, що створюється між людьми в процесі спілкування. Навпаки, прийняття думки людини, шанобливе прийняття особистості говорить дозволяють зблизити людей, створити відчуття легкості бесіди і комфорту.

5. Використовуйте прийоми розуміючого реагування.

Якщо ви, під час того як ваш співрозмовник щось вам розповідає, будете дивитися відчуженим поглядом і просто мовчати, ваш співрозмовник подумає, що ви його не слухаєте і його мова вам абсолютно не цікава.

Для того, щоб уникнути подібних ситуацій, рекомендується використовувати прийоми розуміючого реагування, які полягають в наступному:

– Вживайте ствердні слова, що показують вашу увагу до аналізованої темі (“так-так”, “звичайно”, “зрозуміло”). Дані слова слід вимовляти, коли ваш співрозмовник висловив головну ідею і зробив паузу під час якої вживання стверджувальних слів стає актуальним.

– Перефразуйте думку співрозмовника, після чого задавайте йому уточнюючі питання. Наприклад: “Ви маєте на увазі скорочення видатків бюджету, я правильно вас розумію?”, “Ваш виліт переноситься на 9:00 ранку? Ви саме це мали на увазі? “.

– Використовуйте метод підбадьорювання. Якщо ваш співрозмовник не наважується продовжувати розпочату розмову, його слід підштовхнути до його продовження, використовуючи підбадьорюючі фразу. Наприклад: “Я прекрасно розумію вас”, “Я відчував те ж саме”, “Це так цікаво, будь ласка, продовжуйте”, “Розкажіть докладніше”.

При використанні прийомів розуміючого реагування важливо пам’ятати і дотримуватися двох основних правил:

а) Не переборщити з використанням методу. Якщо ви при кожній фразі співрозмовника будете вимовляти стверджувальні підбадьорюючі слова, це викличе у вашого співрозмовника підозру, що ви знущаєтеся над ним або хочете отримати від нього якусь інформацію. Даний прийом повинен використовуватися там, де він дійсно необхідний. Ставтеся до його застосування з усією відповідальністю.

б) Набувайте вміння використання правильних слів, адекватних сказаній фразі. Якщо ви будете використовувати фрази упереміш, співрозмовник просто не зрозуміє вашу поведінку.

Так, якщо співрозмовник цілу годину розповідає вам подію у всіх деталях, яскраво описує все, що з ним відбувалося, і додати до цього нічого, то фраза “Розкажіть докладніше” звучить дещо безглуздо.

Також недоцільно використання фрази “Це так цікаво, продовжуй” після того як ваша близька людина сказала вам: “Я не буду спілкуватися з тобою”. У такому разі застосування розуміючого реагування тільки посилить вашу бесіду, людина може на вас розлютитися і образитися.

Проблеми в спілкуванні виникли давно, їх існування незаперечно, проте згладити комунікаційні труднощі в силах кожної людини – для цього слід правилам ефективного спілкування: уважно слухати співрозмовника, не перебивати його, заохочуючи більшу частину часу говорити, не допускати негативних відгуків про ставлення співрозмовника до предмета розмови , використовувати прийоми розуміючого  реагування.

Якщо ж самостійне застосування даних порад не допомогло вам подолати бар’єр у спілкуванні з людьми, безліч центрів вдосконалення комунікаційних навичок готові вам у цьому допомогти.

Оцініть статтю
Додати коментар