Позбутися від любовної залежності.

pozbutysya-vid-lyubovnoyi-zalezhnostiЛюбов – прекрасне почуття, що дарує людині “крила”. Закохана людина  з очима, що світяться від щастя,  готова розповідати всім, як прекрасне життя, наскільки все в ньому чудово. Любов є таємничим почуттям, якому багато великі поети присвячували свої твори, любов оспівували у піснях, їй захоплювалися. На жаль, у любові буває й інша сторона – любовна залежність, яку дуже часто плутають з самою любов’ю.

Любовна залежність не приносить людині щастя, а одні лише страждання і розчарування. Багато вчених нерідко порівнюють любовну залежність з хворобою і з цим важко посперечатися, адже, як і будь-яка хвороба, любовна залежність відбирає у людини всі життєві сили, перетворюючи її в постійно вбиту горем істоту, а також нерідко штовхає людину на злочини.

На жаль, людина не завжди усвідомлює, що потрапила в любовну залежність, плутаючи її з любов’ю і кажучи собі: “Нічого, пройде час, і все забудеться, само пройде”. Однак час проходить, а людині стає тільки гірше. Особливо любовна залежність страшна, коли пара не тільки розлучилася остаточно і безповоротно, але до всього і не зберегла навіть дружніх відносин, перетворившись на ворогів.
Тоді ти, з одного боку, свідомістю розумієш, що не хочеш бачити людину, проте серцем відпустити її не можеш. А серце, особливо у представниць прекрасної статі, найчастіше бере гору над розумом, в результаті чого вони роблять необдумані вчинки – то стежать за своїм колишнім хлопцем, то дзвонять йому і говорять, як вони нудьгують (хоча розум їм каже цього не робити).

Однак, якщо у колишнього партнера немає такої ж любовної залежності (що найчастіше і є), він рідко щадить колишнього партнера, жорстко відповідаючи, що все скінчилося і назад нічого не повернути. У гірших випадках той, хто потрапив в любовну залежність, мовчки вислуховує про себе купу гидоти, ні з чим не сперечаючись.

Чи стає людині, яка є у любовній залежності, спокійніше від цього? Безумовно, ні. Її страждання ще більше збільшуються, самооцінка людини знижується до нуля, їй здається, що світ навколо звалився і що вона більше нікому не потрібна. Природно, так далі тривати не може і людині, у що б то не стало, необхідно позбутися від любовної залежності.

Чим любовна залежність відрізняється від любові?

Людина часто не відрізняє любов від любовної залежності тому, що з самого дитинства багато батьків невпинно повторюють дітям про те, що любов має бути пов’язана з самопожертвою, самовідданістю і навіть стражданнями – тільки тоді вона може вважатися справжньою. Але в реальності все зовсім по-іншому, адже якщо постійно жертвувати собою і страждати в любові, це вже буде не любов, а любовний мазохізм.
При цьому з часом любов, як правило, непомітно йде, а от мазохізм залишається. Але людина наполегливо продовжує повторювати собі, що стерпиться – злюбиться, і те, що людина проявляє любовні почуття, але тільки вони приховані – одним словом, мислить шаблонно, так, як навчили батьки і так, як собі сама це уявляє.

Нерідко на самопожертви йдуть дівчата, які виросли на мелодрамах про велике і чисте кохання, де повнісінько страждань, але, як і личить мелодрамі, завжди хороший кінець. Насправді ж, любов не повинна приносити страждання, а тільки радість і щастя. Там, де немає радості, немає і любові.
Безумовно, навіть у самих люблячих один одного людей бувають періоди кризи, але, якщо відносини тривають в надто затяжній кризі і, як говоритися, просвіту не видно, – слід замислитися, що ж ці відносини з себе представляють: любов або ж любовну залежність.

У першу чергу любовна залежність небезпечна тим, що при постійному сплеску пристрастей нервова психіка людини може повністю виснажитися, що призведе до регулярних нервових зривів.

Отже, чим же любов відрізняється від любовної залежності? Та абсолютно всім!

Це дві абсолютно різні речі, які, тим не менш, можуть існувати разом, поки є любов.
Коли ж любов зникає, любовна залежність перетворює життя залежного в справжній кошмар. Коли існує любовна залежність, людина весь час зациклена на об’єкті своєї уваги і не може більш думати ні про що інше. При цьому людина, підбурювана любовною залежністю, стає вкрай запальною і агресивною, прагнучи підпорядкувати об’єкт уваги собі і постійно його контролювати.

Якими б не були відносини між людьми, залежну людини це не влаштовує і починаються регулярні істерики і підозри. Людина всім своїм виглядом показує, як їй важко і погано. Також вона часто мінлива в настрої – зараз кричить об’єкту залежності, як його ненавидить і вже через кілька секунд впадає до нього з криками: “Залишся, не йди!”.

По правді кажучи, любовна залежність настільки сильна, що за короткий термін вона цілком може перетворити психічно здорову людину в неврівноважене створіння, яке абсолютно не контролює власні дії. Любовно залежні люди одержимі тільки однією ідеєю – зробити так, щоб об’єкт залежно був поруч завжди, кожну хвилину і секунду. І те, що в іншої людини повинне  бути і своє особисте життя, їх абсолютно не цікавить.

А які причини любовної залежності? Що змушує людей навіть при створенні сім’ї контролювати іншу людину і постійно вимагати доказів любові і вірності, перетворюючи життя партнера в жах?

У першу чергу, слід виділити не отримання душевного тепла людиною в дитячому віці. Людина виростає і навіть створює власну сім’ю, а дефіцит тепла відкладається в самих глибинах її  підсвідомості і дефіцит цієї любові людина, у що б то не стало, намагається задовольнити. При цьому, чим більше супутник життя людини походить на її ідеал, тим більше вона проявляє любовну залежність.

Як правила, основними “клієнтами” любовної залежності є жінки, бо вони частіше, ніж чоловіки, схильні ототожнювати себе з партнером, буквально “розчиняючись” в ньому. Вони всю себе присвячують цій людині, всю без залишку, відмовляючись від особистих амбіцій і не бажаючи заперечувати наявність у себе стереотипів. Але найнебезпечніше полягає в тому, що навіть розлучившись з першим партнером, жінка шукає собі такого партнера, який практично у всьому буде нагадувати її першого партнера, щоб реалізувати свою любовну залежність в ньому. І так триватиме доти, поки жінка не зможе позбутися від любовної залежності.

Що стосується чоловіків, вони також схильні до любовної залежності, проте, після перших своїх відносин, вони намагаються не наступати на ті ж “граблі” і або замикаються в собі, не бажаючи більше починати відносини, або, навпаки, починають вести розгульне життя, міняючи супутниць чи не кожен день.

Другою причиною появи у людини любовної залежності є низька самооцінка (що також, найчастіше, властиво жінкам). З дитинства людина вважала себе негарною, вважала, що не може нікому подобатися, як раптом … о, щастя! На неї звернув увагу представник протилежної статі і почав надавати знаки уваги.
І тут людина розуміє, що це – справжня удача і що іншого такого випадку може і не представитися, а тому поспішає весь свій час приділити об’єкту своєї любовної залежності. Тоді, якщо одного дня ​​партнер пропонує розлучитися, із залежною людиною відбуваються жахливі речі – їй здається, що її більше ніхто не полюбить і свій єдиний шанс вона упустила. Природно, при цьому людина із заниженою самооцінкою може бути і розумна і красива, проте буде щиро вірити в те, що це не так.
Єдиним результатом прояву любовної залежності такої людини по відношенню до об’єкта залежності може стати ще більше падіння самооцінки, після чого людина замкнеться в собі і буде впевнена, що недостойна бути коханою знову.

Таким чином, стає зрозуміло, що любовна залежність є таким же серйозним виглядом залежності, як і алкогольна, наркотична і т.д.

Чому? Тому, що, як і вищеперелічені залежності, любовна залежність веде до фізичного і психічного руйнування людини, її деградації. Що ж робити для того, щоб позбутися від любовної залежності?

Є приємна новина – позбутися любовної залежності можливо і, більше того, – все у ваших руках.

1. Усвідомте, що об’єкт вашої залежності – далеко не ідеал.

Насправді, любовна залежність з’являється не по відношенню до людини, а по відношенню до того ідеального образу, який створила залежна людина сама собі. Вона ніколи не згадує про моменти життя, коли об’єкт залежності поводився відверто “по-свинськи”, показуючи свої далеко не найкращі якості. Навпаки, – пригадується, як на зло, нехай навіть один-єдиний, але чудовий епізод життя. Просто сядьте зручніше і спробуйте пригадати ситуації, в яких ваш об’єкт залежності відверто не “блищав”.
Тільки згадуйте неупереджено і якомога більше. Для вірності можете навіть записати всі проявлені людиною некрасиві якості на папір, щоб потім ви легко могли їх згадати.

У результаті виявиться, що ваш “ідеал” – не такий вже і ідеал і що ви все придумали собі самі, придумали те, чого насправді немає, і ніколи не було.

2. Проаналізуйте, чому саме ви відчуваєте таку потребу в одній конкретній людині.

В основі наших бажань завжди лежать певні потреби, які повинні бути задоволені, і у вас дані потреби реалізовуються в об’єкті любовної залежності. Але хто сказав, що більша частина з цих потреб не може бути задоволена за рахунок інших близьких вам людей – родичів і друзів.

Подумайте про це. Не слід замикати своє життя на одній людині, адже тоді ви станете вкрай ранимі.

3. Підвищуйте свою самооцінку.

Як ми з’ясували раніше, любовна залежність може виникати через наявність у людини заниженої самооцінки. У такому випадку, підвищивши власну самооцінку, ви з більшою часткою ймовірності убезпечите себе від появи любовної залежності. Спілкуйтеся з позитивними людьми та убережіть себе від спілкування з тими людьми, які вас постійно критикують.  Частіше хваліть себе, займайтеся тими справами, які приносять вам задоволення – це лише частина порад, дотримуючись яких ви істотно підвищите свою самооцінку.

4. Пориньте в роботу “з головою”.

Кращий спосіб не думати про об’єкт любовної залежності – цілком і повністю присвятити себе роботі. Не думайте ні про що інше, крім роботи, і нехай успіхи в роботі стануть вашою головною метою. З часом ви і самі станете усвідомлювати, що не думаєте про об’єкт любовної залежності так часто, як раніше – і в цей час ви зможете повернутися до звичайного життєвого ритму.

5. Складіть список своїх цілей.

Нехай цей список буде завжди перед очима і, головне, щоб у ньому не було жодної згадки про об’єкт любовної залежності. Все, тепер це перегорнута сторінка і до минулого повертатися не слід. Ну а далі необхідно повністю присвятити себе досягненню цих цілей.

6. Зрозумійте раз і назавжди, що не тільки об’єкт любовної залежності здатний принести вам щастя.
Якраз навпаки, думаючи про нього ви відчуваєте себе нещасливо, адже його немає поруч з вами. Знайдіть щастя, наприклад, в занятті улюбленою справою, в роботі або новому хобі.

7. Не кидайтеся відразу в любовний вир.

Після розставання з об’єктом любовної залежності самим нерозумним буде започаткувати нові любовні відносини, адже ви просто перенесете свою залежність на іншу людину, але вона як була, так і залишиться.
Слід зробити перерву у стосунках, зайнятися чим-небудь захоплюючим, і перестати думати про свою любовну залежність. Тільки, коли ви будете готові почати відносини “з чистого листа”, їх слід починати. Адже тільки відносини, в яких немає місця старим розчаруванням і кривдам, можуть принести щастя.

8. Виконуйте просту вправу: ляжте зручно на диван, впродовж декількох хвилин робіть по черзі глибокий вдих і видих, поки не відчуєте, що ваше тіло повністю розслаблено.

Уявіть себе на прекрасній дорозі, яка веде … в ваше минуле. Ось ви йдете і тут вам назустріч іде маленька дівчинка (якщо ви – чоловік, то, як ви зрозуміли, хлопчик). Дівчинці на вигляд не більше чотирьох років. Ви підходите до неї ближче, і розумієте, що це і є ви. Підійдіть до неї впритул, обійміть її і погладьте, скажіть кілька приємних слів про те, як сильно ви її любите, і що ви ніколи її не залишите і будете дбати про неї.
Після цього по тій ж самій дорозі поверніться в теперішній час.

Таким чином, ви переможете першу причину виникнення любовної залежності – недоотримання тепла і любові в дитинстві. Тому, для ефективної боротьби з любовної залежністю, її слід усвідомити, зрозуміти, які емоції вона викликає, і після цього, за допомогою вищеперелічених порад, впоратися зі своїми почуттями.

Якщо ж ви самі не здатні побороти любовну залежність, не бійтеся звернутися до психолога, який допоможе вам вирішити цю проблему. Не варто соромитися або боятися, адже любовна залежність – проблема поширена, а тому не ви перша і не остання людина, страждаюча від цього недугу. Головне, бути готовим позбутися залежності і робити для цього все від себе залежне.

Оцініть статтю
Додати коментар