Помилки, які змушують нас діяти ірраціонально і псують життя

Помилки, які змушують нас діяти ірраціонально і псують життяМені подобається думати про себе, як про раціональну людину, але я не такий. І ви, швидше за все, теж. Гарна новина полягає в тому, що справа не в мені і не в вас — ми всі ірраціональні.

 Джеймс Клір( письменник і блогер) 

Протягом нескінченно довгого часу економісти та вчені-гуманітарії свято вірили, що людина діє, виходячи з логіки і приймає виважені рішення, повністю спираючись на свій світлий розум.

Однак в останні десятиліття перед не затуманеним ілюзією про «людину розумну» поглядом учених відкрився широкий спектр системних ментальних помилок, які впливають на наше мислення.

Це не означає, що ми нездатні приймати рішення на основі логіки — ми цілком здатні і часто це робимо. Але також часто ми робимо вибір, грунтуючись виключно на емоціях і ірраціональних спонуканнях.

Слідом за автором оригінального тексту Джеймсом Кліром тут ми постараємося обійтися без наукового жаргону і розберемо, як помилки в мисленні проявляються в реальному житті і псують його.

Стаття буде корисна кожному, хто хоче краще розуміти, як люди ускладнюють собі життя на рівному місці і як цього уникнути.

Отже, ось п’ять системних помилок, заснованих на псевдологіці або її повній відсутності, з «допомогою» яких ви приймаєте необачні рішення.

Помилка переможця

Чи не кожне онлайн-медіа тиражує історії успіху. Бадьорі мільйонери щедро діляться рецептами свого благоденства, хваляться кейсами, підірвавшими ринок, і стратегіями, які повинні допомогти будь-якій людині з вулиці досягти тих же висот. «Вісім звичок успішних людей», або «Правила „Заппос“», або «Як тренується Кріштіану Роналду» — коли зустрічаєте такі заголовки, ви бачите помилки переможця» в дії.

«Помилка переможця» відображає особливість нашої свідомості фокусуватися на переможцях — кращих або найбільш успішних представниках у тій або іншій сфері бізнесу, спорту, науки або масової культури.

Ми інстинктивно намагаємося орієнтуватися на них і віримо, що, повторюючи їх досвід, доб’ємося хай і не такого запаморочливого, але тим не менш успіху.

Проблема в тому, що, фокусуючись на лідерах, ми автоматично ігноруємо невдах, які використовували ті ж життєві принципи, ті ж бізнес-стратегії і такі ж програми тренувань, що і чемпіони.

Тисячі футболістів тренуються за програмою, схожою з програмою Роналду, і вже точно це роблять сотні тисяч простих хлопців, яким би хотілося мати такі ж «кубики» на пресі. І вони не досягли і ніколи не досягнуть таких же результатів, ніколи не потраплять в топ. Про них ніхто не напише, публікації в їх соцмережах ніколи не стануть вірусні і люди продовжать вірити в диво.

Адже ми знаємо тільки про тих, хто спіймав хайп, і помилково переоцінюємо стратегії, за допомогою яких хтось домігся успіху, ігноруючи той факт, що ті ж самі стратегії не працюють для абсолютної більшості простих людей.

Ось ще приклад: «Білл Гейтс, Марк Цукерберг і Річард Бренсон кинули університет і стали мільярдерами! Вам не потрібна вища освіта, для того щоби досягти успіху! Підприємці не повинні просиджувати штани на лекціях і семінарах, їм просто потрібно почати діяти!»

При цьому, якщо «включити голову», набагато логічніше припустити, що той же Цукерберг досяг позахмарних висот зовсім не завдяки тому, що «забив» на навчання, а всупереч цій обставині!

На кожного Цукерберга, Гейтса та Бренсона припадають тисячі і тисячі підприємців з незакінченою вищою освітою, проекти яких не вистрілили, і вони сидять у боргах як у шовках.

«Помилка переможця» не просто доводить те, що стратегія, що спрацювала у цукербергів, не спрацює у вас, — вона також свідчить про те, що ми насправді не знаємо, чи працює ця стратегія в принципі.

Коли при інших рівних переможці перемагають, а переможені програють, дуже складно визначити, що саме призвело перших до успіху.

Страх втрати

«Страх втрати» відображає наше прагнення уникати втрат з набагато більшим завзяттям, ніж ми намагаємося досягти мети і отримати вигоду.

Дослідження показало, що якщо хтось дає вам 1000 карбованців, то ви відчуваєте певний приплив радості, але якщо ви втратите 1000 карбованців, то засмутитеся набагато сильніше, ніж зраділи б у першому випадку.

Почуття втрати завжди буде гостріше почуття радості від придбання.

Наша схильність уникати втрат, з одного боку, захищає нас від невиправданого ризику, що добре і раціонально. Однак, з іншого боку, це призводить до прийняття дурних рішень просто заради того, щоб зберегти те, що у нас вже є.

Ми схильні відчувати себе більш захищеними, залишаючись при своєму, і схильні це своє переоцінювати, применшуючи значимість інших опцій.

Наприклад, ви купили нові туфлі і трохи пораділи з цього приводу. Однак навіть якщо з якоїсь причини ви жодного разу ці туфлі не наділи і розумієте, що ніколи цього не зробите, то сама ідея позбутися від них сприймається набагато болючіше.

Ви розумієте, що туфлі вам не потрібні, вони займають місце на полиці і неприємно нагадують, що покупка виявилася невдалою, але з якоїсь причини вам складно їх просто викинути або віддати. Страх втрати в чистому вигляді!

Приблизно те ж саме відбувається, коли хтось підрізав нас на світлофорі (або навіть не підрізав, а цілком цивілізовано перебудувався на достатній відстані перед перехрестям) і встиг проскочити, залишивши нас чекати наступного зеленого сигналу цілих кілька секунд. Яка досада! Ось негідник!

Ми засмучуємося набагато сильніше, не встигнувши на зелений, ніж радіємо, встигнувши на нього.

Пастка евристики

Саме по собі допущення можливості так званого евристичного рішення передбачає, що наш мозок легко вірить в те, що перший приклад, що приходить на розум, є найбільш поширеним і релевантними. Це дуже велика, дуже поширена і дуже небезпечна помилка.

Ось показовий приклад.

Фактом є те, що громадяни розвинутих країн живуть у світі, де прояви жорстокості зведені до мінімуму в порівнянні з усією попередньою історією людства. Кількість тяжких злочинів зараз нижча, ніж коли-небудь, і неухильно знижується. Люди, навіть в нашій країні, живуть набагато довше і куди більш якісно, ніж які-небудь 100 років тому.

Між тим багато з цих людей категорично з цим не згодні. Реальний стан речей, тобто факти і статистика, їх просто шокує. Шокує настільки, що вони відмовляються в це вірити.

Вони виходять з наступної логіки: «Якщо ми живемо в самий мирний і спокійний час в людській історії, то чому так багато воєн йде прямо зараз? Чому кожен день я чую про катастрофи, теракти і вбивства?»

Ласкаво просимо в пастку евристики!

Відповідь на питання, чому люди сприймають картину світу так викривлено, дуже проста: ми живемо не тільки в самий мирний і спокійний період в історії, але і в добре відображаємий в мас-медіа час в людській історії.

Інформація про будь-які катастрофи або злочин доступна кожному, поширюється буквально зі швидкістю світла і перекриває будь-яку іншу просто тому, що люди активно реагують на погані новини, а це значить, що вони будуть бачити їх частіше, ніж що-небудь ще на екранах телевізорів і в стрічках соціальних мереж.

Робите відповідний запит в пошуковому рядку — і отримуєте більше інформації про недавні терористичні атаки, ніж ви могли б отримати з будь-якої газети 100 років тому.

Таким чином, незважаючи на те, що відсоток небезпечних для життя і добробуту подій у цілому зменшується, ймовірність почути або прочитати про них збільшується. І оскільки події легко спливають в нашій пам’яті, наш мозок робить висновок, що вони трапляються набагато частіше, ніж відбуваються насправді.

Ми переоцінюємо вплив речей, які знаємо і можемо легко згадати, і абсолютно недооцінюємо ймовірність і реальну частоту подій, про яких не були багаторазово поінформовані.

Ефект якоря

Більшість людей не буде замовляти 6 різних сортів сиру, але цей «ефект якоря» змусить їх обрати 2 або 3 види замість традиційного одного. І ці люди будуть готові заплатити за кожен додатковий шматочок сиру, абсолютно не розуміючи, навіщо вони це роблять.

Дія «ефекту якоря» було багаторазово доведена в дослідженнях купівельної поведінки. Наприклад, штучно створене обмеження типу «Не більше 12 одиниць товару в руки» здатне збільшити продажі цього товару в 2 рази в порівнянні з «Беріть скільки влізе, не соромтеся!».

Найчастіше з «ефектом якоря» ми стикаємося, порівнюючи ціни. Наприклад, якщо новий годинник коштує 15 000, нам здається, що це занадто дорого. Однак якщо в двох кроках від годинника за 30 000 ми бачимо вітрину з годинником за 500 000, то ціна в 30 000 вже не здається такою божевільною.

Таким чином, багато продуктів преміум-класу абсолютно несподівано для їх виробників і навіть продавців допомагають продавати схожі по функціоналу продукти середньої цінової категорії саме завдяки «ефекту якоря».

Підтвердження упередженості

І ось ми нарешті дісталися до головної системної помилки нашої свідомості, без згубного впливу якої не обходиться жодна суперечка про суспільство, людство, планету і Всесвіту в цілому.

Ця помилка відображає наше прагнення шукати і знаходити тільки ту інформацію (та оперувати нею), яка підтверджує нашу точку зору, ігноруючи або недооцінюючи дані, які суперечать тому, у що ми віримо.

Наприклад, Василь вірить у те, що зміна клімату — одна з найголовніших проблем для людської цивілізації, і він, сам того не усвідомлюючи, постійно шукає підтвердження цієї теорії, читає і ділиться статтями про проблеми навколишнього середовища і поновлювані джерела енергії. У результаті віра Василя тільки зміцнюється, тому що він постійно знаходить все нові і нові докази своєї правоти.

А от його опонент Петро вважає, що все це нісенітниця, що зміни клімату придумали хлопці типу Василя, щоб відволікти народ від важливих геополітичних проблем.

Як наслідок, Петро буде шукати і, зрозуміло, знаходити, підтвердження своєї теорії про те, що з кліматом все в порядку, вчені помиляються і як нас дурять. У результаті Петро, використовуючи той же самий інтернет, що і Василь, «чесно» знайде там підтвердження виключно своєї точки зору і проігнорує всі інші.

Змінити свою точку зору під тиском незаперечних фактів набагато складніше, ніж здається.

Чим сильніше ви впевнені в тому, що обізнані в тому чи іншому питанні, тим жорсткіше ви будете фільтрувати і відкидати інформацію, яка суперечить вашій переконаності.

Ви можете перевірити це припущення стосовно майже до будь-якої теми.

Якщо ви купили машину певної марки, особливо якщо ви вибрали саме цю модель не від безвиході, а тому, що вона вам подобається, то ви, швидше за все, будете вважати її найкращим варіантом на ринку. Принаймні, у своїй категорії. Ви будете шукати статті і коментарі, які підтверджують вашу думку, і щиро вірити, що всі, хто так не вважає, просто помиляються, або навмисно упереджені, або їм заплатили.

Людина не комп’ютер, їй складно відразу сформулювати кілька гіпотез, протестувати їх і з’ясувати, яка з гіпотез дійсно працює. Набагато простіше висунути одну симпатичну гіпотезу, яка буде збігатися з її уявленнями про світоустрій, знайти інформацію, яка підтверджує цю гіпотезу, і ігнорувати інформацію, яка їй суперечить.

Більшість людей не зацікавлені в отриманні нової інформації. Більшість людей хочуть всього лише підтвердження того, що вони вже знають.

І який вихід?

Як тільки ми розуміємо, що робимо деякі, а може бути, і всі перераховані вище помилки, нам відразу хочеться дізнатися спосіб, який би визволив нас від них раз і назавжди.

Проте слід розуміти, що помилки нашого мислення є такою ж невід’ємною частиною людської природи, як і гаряче прагнення захистити себе від їх руйнівного впливу.

Простіше кажучи, позбутися від проявів дурості й упередженості у вас навряд чи вийде, і це нормально. Набагато важливіше розуміти і приймати той простий факт, що короткий шлях до прийняття рішення далеко не завжди є самим швидким способом досягти мети.

Оцініть статтю
Додати коментар