Пол Екман “Психологія брехні”.

pol-ekman-psyhologiya-brehni“Я визначаю брехню або обман, як дію, якою одна людина вводить в оману іншу, роблячи це навмисне, без попереднього повідомлення про свої цілі і без чітко вираженого з боку жертви прохання не розкривати правди.”

Пол Екман “Психологія брехні”.

Продовжуємо розглядати книги, які можуть виявитися корисними не тільки для простого читання, але і з практичної сторони. Отже, “Психологія брехні”, – що в цій книзі корисного і з чим її їдять? Хочеться зауважити відразу, що брехня є важливим елементом нашого життя, і таке явище дійсно варте того, щоб про нього написали.

Відомий американський психолог Пол Екман свої книги присвятив вивченню емоцій людини, їх суті і природи, надалі він розвинув тему  вивчення брехні. Сьогодні Пол Екман є найбільшим у світі дослідником психології брехні. Його книга «Психологія брехні», мабуть, найзначніше видання з психології брехні. Вона орієнтована не тільки на психологів, але в першу чергу на всіх фахівців, яким в професійній діяльності доводиться визначати, бреше їх співрозмовник чи говорить правду. Педагоги і слідчі, політики і журналісти знаходять багато корисного в цій книзі. У зв’язку з тим, що подібні книги більше відносяться до популярної психології, доступної для розуміння більшості, відразу ж всі, кому не лінь теж почали писати книги, використовуючи як джерело інформації роботи і дослідження Екмана.

Існує думка, що сучасна людина бреше в середньому три рази за десять хвилин. Так це чи ні, сказати складно. Як складно і визначити, чи бреше людина саме в цю хвилину. Але поза, голос, інтонаці та міміка можуть видати брехуна. Однак часом брехня так прихована і завуальована, що визначити її може тільки фахівець. Відносно легко людина розпізнає на обличчях емоції радості, гніву, страху. Значно складніше розпізнаються змішані емоції – огида і здивування, страх і печаль. А саме складні емоції найчастіше приховують брехню.

Чи можливо навчитися приховувати брехню, прочитавши цю книгу? Швидше за все, це неможливо. Людині вкрай складно одночасно контролювати свої слова, позу тіла і прояв емоцій на обличчі. Тому, навіть дізнавшись про основні прояви брехні, ви навряд чи зможете майстерно обманювати оточуючих.
Але після прочитання і невеликої практики кожен зможе помічати стандартні мікрожести, які з’являються у кожної людини, незалежно від бажання людини контролювати ці процеси. Це закладено в нас і контролювати це вкрай складно, більш того – практично неможливо.

У своїй книзі автор не намагається демонізувати брехню, він підносить її нам, як соціальне явище, яке іноді навіть може бути корисне людині. Людина не завжди хоче знати правду, адже вона може принести їй шкоду, тому підсвідомо вона згодна з тим, що їй брешуть. Далі зачіпаються моменти, які можуть перешкодити людині повірити у брехню. Ви можете помітити, що сама тема брехні розглядається не тільки зовні, але також зсередини, при чому досить детально.
У книзі також приділяється увага детектору брехні, – як виявляється прилад надто переоцінений і здатний лише виявляти моменти, коли людина хвилюється, але хвилювання не завжди пов’язані з брехнею.

Книга Пола Екмана “Психологія брехні” стане у нагоді психологам, юристам, звичайним менеджерам і навіть домогосподаркам. Бажаємо кожному приємного прочитання.

Оцініть статтю
Додати коментар