Пітер Брегман «Правило чотирьох секунд».

piter-bregman-pravylo-chotyroh-sekundПітер Брегман, автор бестселера «18 хвилин», у своїй новій книзі «Правило чотирьох секунд» пропонує стратегії по заміні непродуктивних звичок, що витрачають вашу енергію даремно, на нові і ефективні.

Те, що ми хочемо найбільше – щастя і спокою, добрих стосунків, успіху на роботі – не так вже й складно реалізувати. Проблеми зазвичай виникають через деструктивні звички, з якими можна боротися навіть за 4 секунди – якщо зробити паузу, глибоко вдихнути і обдумати свої дії та їх наслідки.

Не шукайте готові рішення – дійте за обставинами

Коли мій друг Сем запросив свою нову подружку Робін покататися на яхті, він ще не дуже добре був знайомий з цим спортом. У нього вже були непогані навички, але все ще замало досвіду. Робін не могла похвалитися ні тим ні іншим.

Сем і Робін припускали, що поїздка триватиме довго – близько семи годин, – і готувалися до неї кілька днів. Вони зібрали необхідні карти, склали маршрут і домовилися триматися ближче до берега на той випадок, якщо раптом знадобиться пришвартуватися, хоча коротких переходів по відкритому морю було не уникнути. Вони накупили їжі, упакували предмети першої необхідності і повідомили близьких, яким маршрутом збиралися рухатися.

День відплиття видався хмарним, але вони все одно вирішили вийти в море. Через кілька годин після початку подорожі – за іронією долі, саме тоді, коли вони йшли по відкритому морю  – піднявся вітер. Прямо по курсу приблизно в півтора кілометрах від них розігралася гроза. Вони опинилися серед блискучих блискавок.

Але Сем – хлопець холоднокровний. Те, що він зробив, перебуваючи в епіцентрі подій, що розгортаються, коли більшість з нас запанікували б, разюче: він зупинив яхту.

Він направив ніс судна назустріч вітру – так, щоб вітрила не роздувалися. Потім повернувся до Робін, щоб обговорити варіанти дій. Вони могли спробувати повернутися. Вони могли спробувати обійти шторм. Вони могли спробувати перечекати його. Або спробувати пройти крізь нього.

Розмова була короткою, так як часу на прийняття рішення залишалося мало. Сем і Робін зважили всі варіанти і пов’язані з ними ризики і вирішили йти через шторм. Через сильну качку у Робін почалася морська хвороба, але місію вони завершили успішно.

Після цієї пригоди ми зустрілися з ними за вечерею. Я запитав Робін, чи вийде вона в море коли-небудь ще.

«Завтра», – відповіла Робін. Я сказав, що Сем їй, мабуть, дуже подобається.

– Подобається, – підтвердила вона, посміхнувшись. – Але справа не тільки в цьому. Ми були готові. Ми знали, що може початися шторм або статися що завгодно ще.

– І ви знали, як впоратися з цими труднощами? – Запитав я.

– Ні, скоріше навпаки. Ми знали, що варіантів розвитку подій занадто багато, щоб передбачити кожен з них. Було зрозуміло, що доведеться приймати рішення на ходу.

Вони запланували, як вести себе в ситуації, коли вони не знають, як себе вести; як діяти розумно тут і зараз, не проявляючи марною самовпевненості, – і цього було досить.

Робін продовжила:

– Найбільше мені подобається, що Сем не став вдавати, ніби знає, що робить. Я люблю його за це. Він не робив пихатий всезнаючий вигляд. Не кидався діяти поспіхом. І ні до чого не примушував мене. Але і не застиг на місці. Ми зробили паузу, все обговорили і, не дивлячись на те що ситуація була такою, що лякає і ні в чому не можна було бути впевненим, ми швидко прийняли зважене рішення.

Це найкраща інструкція по успішному менеджменту – і успішному життю – в XXI столітті, яку я тільки можу собі уявити.

Ми живемо і керуємо в світі обмеженої інформації, гарантованих сюрпризів і несподіваних подій. Шторми – реальні і метафоричні – неминучі. Інстинктивно нас тягне передбачити їх, але будь-які наші спроби марні, так як неможливо ухилитися від ризиків, які вони несуть. І навіть якщо ми продумали план до найдрібніших деталей, даремно вважати, ніби ми до всього готові.

Але якщо нам не дано знати, що трапиться завтра, як же підготуватися до майбутніх подій? Один із способів – візуалізувати невдачу, щоб зберігати спокій і бути готовими до всього. Інший спосіб – бути готовим до того, що опинишся не готовий. Найуспішніші люди здатні діяти навіть в умовах повної невизначеності.

Перед лицем невідомості

1. Зупиніть судно

Якщо ситуація спонукає вас приймати швидке рішення, не здавайтеся. Дійте так само, як Сем: поверніть ніс корабля назустріч вітру, щоб не роздувати вітрила. Якщо ви на діловій зустрічі, на хвилину вийдіть в вбиральню. Якщо у себе в кабінеті – встаньте і пройдіться. Словом, зробіть паузу і подумайте.

2. Оцініть варіанти дій

Не витрачайте час на жаль або спроби підігнати свій старий план до нової непередбаченої ситуації. Почніть з чистого аркуша: уявіть бажаний результат в умовах нинішньої обстановки, наявної інформації і доступних ресурсів. А потім продумайте варіанти.

Прийміть рішення і дійте. Навіть якщо вибір неідеальний, навіть якщо він не дає вам все, на що ви розраховували спочатку, прийміть той факт, що це найкраще рішення в поточних обставинах, і без коливань рухайтеся вперед.

Як би ви не готувалися, в умовах нової економіки, нового конкурентного середовища або нового колективу, завжди ваш шлях буде пов’язаний з непередбаченими ситуаціями. Звичка діяти перед лицем несподіванки – величезне досягнення.

Після того дня Сем і Робін продовжували спільні морські подорожі, а їхні стосунки з кожним днем ​​ставали все міцніше. Одного разу вони знову вийшли в море на яхті Сема. Кругом тиша і спокій. Сем встав на одне коліно і зовсім несподівано запропонував Робін стати його дружиною. Робін задумалася – але ненадовго. Згадавши, як діяти в непередбачених ситуаціях (новий досвід, отриманий в плаваннях) і знаючи, що життя буде сповнена ще багатьох сюрпризів, вона відповіла «так».

Позбавляйтеся від звички розробляти план дій для всіх можливих життєвих сценаріїв. Краще вчіться робити паузу, приймати рішення навіть в ситуації повної невизначеності і рухатися вперед.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар