Піраміда Ділтса

Практично кожного з нас долали філософські питання “Чому я живу саме так?” або “Чому у мене є те, що я маю?”. Нерідко відвідують думки, які можуть поставити нас в скрутне або безвихідне становище. Так чи інакше, про життя ми починаємо замислюватися, коли випаде зручний випадок.

Будь-яка людина без винятку стикалася з різними труднощами протягом усього життя. І не кожен може грамотно їх вирішити і тому в ряді випадку нічого не залишається, як заручиться підтримкою фахівця з області психології.

І коли проблеми беруть гору, впоратися з ними допомагають спеціальні заняття, куди відноситься напрямок “коучинг”. З англійської термін “coaching” позначає способи, що поєднують консультування та навчання. Їх мета – допомогти людині досягти певних цілей – поліпшити якість життя або знайти кар’єру мрії. Трохи нагадує менторство (наставництво), але коучинг має на увазі не загальний розвиток особистості, а досягнення поставлених цілей.

Один з інструментів, застосовуваний на практиці на таких заняттях – це піраміда Ділтса, що дозволяє вирішити багато життєвих дилем, а також відшукати відповіді на питання, що давно мучили. Це непоганий шанс для розуміння свого істинного призначення. Але перш ніж перейти до ознайомлення з цією «спорудою», варто коротко познайомитися з біографією творця.

БІОГРАФІЧНА ДОВІДКА

Ім’я Роберта Ділтса знайоме не всім, а тим часом лідер сучасної течії НЛП (нейролінгвістичне програмування). Його вчителями були два визнаних метра психології Джон Гріндер і Річард Бендлер.

Невичерпні таланти Роберта Ділтса практично не мають меж і актуальні в багатьох областях людської діяльності. Це не тільки моделювання людини як особистості, а й консультування бізнес партнерів.

Також Роберт зайнятий створенням програм, які відносяться до взаємодії людини з комп’ютером. Серед інших досягнень Роберта Ділтса – співпраця з багатьма відомими компаніями:

 • Авіакомпанія “Alitalia”!
 • Комп’ютерна фірма “Apple Computer”!
 • Відома більшості кіноманів компанія “Lucasfilm Ltd.”!
 • Популярний виробник автомобілів “Fiat”!
 • Корпорація “Xerox”!
 • Італійська компанія “State Railway”!

Піраміда Роберта Ділтса  – не єдине творіння автора, нещодавно він завершив створення проекту розвитку фірми “IBM Europe”.

Крім того, Ділтс мав справу і з іншими світовими гігантами різної індустрії. З-під його пера вийшло більше 40 книг із загальною тематикою НЛП. Словом, людина у своєму житті домоглася багатьох успіхів і допомогла великій кількості людей вирішити їхні проблеми.

ВИЗНАЧЕННЯ ПІРАМІДИ

Для розуміння особливостей цієї ментальної конструкції варто звернутися до її форми. Будь-який з нас бачив реальні єгипетські споруди давнини завдяки телеканалу Discovery, де не один раз транслювалися документальні фільми, присвячені секретам гробниць фараонів, що жили багато тисячоліть тому.

Усередині реальних пірамід кілька рівнів. Роберт Ділтс розробив форму, де теж є “поверхи” — їх 6. Власне на цьому заснована піраміда Дилтса в комунікації, відносинах, а також інших аспектах.

Піраміда Ділтса

Кожна частина піраміди символізує поличку або скоріше навіть цілий поверх, де знаходяться внутрішні складові людського індивідуума або якого-небудь «колективного розуму».

Маючи чітке уявлення про те, що конкретно характеризують ці рівні, а також ретельне опрацювання проблеми дозволить детально розглянути власне ставлення до задачі і відшукати причини, виходячи з чого, вона здається не розв’язуваним .

Дане ментальне “спорудження” має вагоме значення в такій сфері людської діяльності, як психологія. Бувають такі ситуації, коли що – небудь не влаштовує-якість життя, Робота, оточення і т.д. з подібним стикалося дуже багато людей, інакше самої психології (включаючи фахівців) зовсім би не існувало.

Так ось розглянута піраміда може надати істотну користь:

 • Дозволяє усвідомити ситуацію, що склалася не кращим чином. При проведенні експрес-аналізу виявляються місця, що вимагають коригування.
 • Є можливість розставити наявні проблеми по щаблях, після чого починати вирішувати ті, що розташовані на самому нижньому ярусі. Тим самим людина дотримується потрібного напрямку, що трохи нагадує підйом по кар’єрних сходах. Тобто рух вгору дозволяє вивести своє життя на новий рівень

Піраміда логічних рівнів Ділтса актуальна для вирішення багатьох питань – це не тільки самореалізація в житті, включаючи побудову кар’єри, грошові моменти. Вона сприяє детальному опрацюванню особистих якостей. А вони вельми корисні для побудови гармонійних відносин з партнерами (колегами) по роботі, друзями (дворовими або за місцем навчання), родичами, новим оточенням.

Пошуки відповідей на життєво важливі питання нагадують блукання по лабіринту з його нескінченними заплутаними коридорами і тупиками. Без будь-якої карти або підказки відшукати вихід дуже важко, якщо це взагалі можливо. Але варто тільки піднятися на рівень вище, над лабіринтом – як буде видно всі шляхи – входи, виходи.

Наше життя схоже на блукання по такому лабіринту – будь-яку проблему неможливо вирішити якісно на рівні її створення. Іншими словами, для вирішення проблеми, що склалася слід піднятися на поверх або два вище. Тільки таким чином можна визначити найкращий сценарій подальшого розвитку подій.

З цією метою необхідно ставити правильні питання, що буде підштовхувати до знаходження вірних відповідей. Багато хто з нас просто не в змозі задавати собі питання і отримувати відповіді. З цією метою оптимальною скористатися творінням Роберта Ділтса.

Всі рівні піраміди Ділтса включають головні і другорядні питання, які допомагають зрозуміти власний перебіг життєвих ситуацій.

РІВЕНЬ ПЕРШИЙ – ОТОЧЕННЯ (РЕАКЦІЯ)

Найнижчий перший рівень грунтується на реальному оточенні кожної людини. Сюди відносяться всі складові внутрішнього і зовнішнього середовища. Головним чином це сама людина, її особливості, зовнішність (включаючи одяг) та інші індивідуальні риси.

Сюди ж варто віднести і всіх інших людей, з ким доводиться мати справу, матеріальні блага, можливості, сім’я та інші речі. Тобто головне питання цього рівня “Що у мене є на даний момент?”. Однак, щоб зрозуміти всю суть лише цього питання недостатньо, слід задавати ряд інших:

 • Чи комфортно мені?
 • Що діється в оточенні?
 • Де я перебуваю або бажаю бути?
 • Яке місце я займаю в своєму оточенні, чи комфортно мені від цього і відповідає воно бажаному?
 • Хто знаходиться поруч зі мною, кого б мені хотілося бачити, а кого краще відсіяти зі свого оточення?
 • Хто – небудь з оточуючих мене осіб допомагає мені досягти певної мети?

Словом, тут охоплюються всі аспекти побуту і повсякденності, включаючи матеріальне благополуччя і міжособистісні відносини (включаючи родинні, партнерські та інші).

РІВЕНЬ ДРУГИЙ – ДІЇ (ПОВЕДІНКА)

На цьому рівні основне питання звучить так – що я роблю? Тобто він дозволяє розглянути поведінку кожного індивіда. Причому це стосується не тільки дії або бездіяльності, а й досягнення будь-яких результатів.

Ось показовий приклад того, як піраміда нейрологічних рівнів може розглядатися в разі, коли людина починає скаржитися на брак фінансів. Тут її головна проблема полягає в ній самій і у неї просто немає бажання або сил зізнатися, що вона мало приділяє часу роботі.

До того ж при розпитуванні, чим вона займається весь день, з’ясовується її скорочений робочий день. Замість належних 8 годин, як це буває у багатьох інших успішних людей, людина витрачає не більше 4. Це свідчить про відсутність активності з її боку, яка була б спрямована на розвиток професійних якостей.

Можна зробити певний висновок – найчастіше проблема обумовлена елементарною лінню. Цим недоліком страждають багато людей по всьому світу! У чому власне і допомагає ментальна піраміда – дохід не може збільшитися через лінь!

Варто задати собі питання щодо того, що “я роблю і отримую”. Очевидна відповідь дає зрозуміти, чому у нас є те, що є. І тут закономірно поставити ще одне актуальне і цікаве питання – це життя так саме складається або ж ми самі несемо відповідальність за все те, що відбувається з нами?

РІВЕНЬ ТРЕТІЙ – ЗДІБНОСТІ (НАВИЧКИ)

Тут вже піраміда логічних рівнів Роберта Ділтса базується на стратегії і його головне питання – Який мій вибір? У житті кожного індивідуума зроблений вибір займає далеко не останнє місце. Причому на це впливають різні фактори:

 • здоров’я;
 • мета;
 • якою мірою людина чимось захоплена та інше.

Перебуваючи на третьому поверсі своєї піраміди, є можливість детально розібрати власні установки і усвідомити причини життєвих невдач. Хтось віддає перевагу виснажливій роботі, щоб зібрати грошові кошти на придбання житла або пройти навчання в іншій країні. Багато дівчат мріють про вдале одруження.

Треті взагалі роблять ставку на пошук хорошої роботи або відкриття власної діяльності. Також вибір допустимо зробити на користь занять спортом або вивчення іноземних мов після трудового дня. А ще простіше просто попивати пиво, лежачи на дивані біля телевізора. Принаймні, так чинить більшість.

Піраміда Ділтса і правда може надати великий вибір – головне зрозуміти, до чого прагне душа. Тільки так досягаються певні успіхи при аналізі своєї життєвої позиції. У цьому також може допомогти ряд додаткових питань:

 • Які у мене є сильні сторони і чи можна, спираючись на них, домогтися бажаного результату?
 • Які навички та вміння я можу придбати для досягнення бажаного?
 • Чи можу я скористатися здібностями і можливостями інших?

Кожному індивідууму, перш за все, необхідно визначиться зі своїми здібностями. Це під силу кожній людині на землі, причому як разюче розширити їх, так і серйозно обмежити в межах розумного. Головне – відшукати причину і стимул до дії!

РІВЕНЬ ЧЕТВЕРТИЙ – ПОГЛЯДИ (ЦІННОСТІ)

На цьому рівні розглядаються переконання і цінності. І тут у кожної людини власні думки і судження з цього приводу. Тільки ось ряд життєвих позицій або навіть переконань працює лише на шкоду. Наприклад, як стати підприємцем людині, якщо себе вона вважає чесною, але впевнена, що всі інші бізнесмени крадуть кошти з метою власної наживи?!

Інший приклад – абітурієнт вважає, що місце в престижному вузі дістається лише по блату. Тому немає навіть сенсу пробувати скласти вступні іспити.

Іншими словами, піраміда Ділтса на цьому рівні сприяє розкриттю шаблонів і стереотипів сприйняття різних життєвих обставин, являючись перешкодою на шляху до досягнення мети.

Мабуть, це вже більш важливий рівень, що дозволяє визначити власне сприйняття. З наведених вище прикладів нескладно зробити висновок щодо того, що кожна людина визначає суто свої цінності, але ж вони можуть не збігатися зі сприйняттям інших індивідуумів, що, в загалі-то, закономірно. Тобто одним речам надається більше значення, іншим менше або вони зовсім ігноруються.

Це відноситься до так званого базису особистості, а від нього людині не так просто відмовитися навіть під сильним впливом ззовні. І причина полягає в тому, що переконання слід відносити до несвідомого сприйняття людської сутності. Воно і управляє поведінкою індивідуума, визначаючи його життєвий шлях.

На даному рівні легко отримати відповіді на подібні питання:

 • Якою важливістю для мене володіє дана мета?
 • Наскільки цінним виявиться результат?
 • Чи зміцнить досягнення мети мої життєві переконання?

Тут так і проситься одне питання, яке варто віднести до розряду риторичних висловлювань: чому ми власне віримо в усе те, чого дотримується наша віра?

РІВЕНЬ П’ЯТИЙ – САМОІДЕНТИФІКАЦІЯ (ЖИТТЄВА РОЛЬ)

Важливість цього рівня ще вище, ніж попереднього, оскільки він робить помітний вплив на поверхи, розташовані нижче. Тут мова йде про самосвідомість і саморозуміння. Завдяки цим визначенням піраміда Ділтса сприяє визначенню своєї віри.

Хтось впевнений у своїй геніальності художника або дизайнера. Тому він успішно може проявити себе на виставках, конкурсах, змаганнях і показах. Інший вважатиме себе невдахою або бездарем.

Іншими словами, п’ятий рівень дозволяє людині усвідомити своє місце і яку він грає при цьому роль. Головне, реалістично оцінювати себе – тобто не занижувати гідності і в той же час брати до уваги свої недоліки, що вимагають подальшого опрацювання.

Що характерно, тут відповіді не лежать на поверхні. Роль і життєва позиція кожної людини не залежить від статевих ознак, сімейного стану, соціального статусу, процесії. Ця категорія набагато ширша!

Вникнути в суть або хоча б частково мати уявлення, про що все ж йде мова, допоможуть наступні питання:

 • Яке моє ставлення до тих особистостей, у яких цілі і переконання збігаються з моїми?
 • Яка цінність моїх цілей по відношенню до людей, що входять в найближче коло оточення?

Самоідентифікація – це цінна якість будь-якого з нас! Багато в чому цим фактором обумовлені наші багато успіхи.

РІВЕНЬ ШОСТИЙ – МІСІЯ (ДУХОВНЕ ОСЯГНЕННЯ)

Тут логічна піраміда Ділтса вінчається рівнем, що сприяє усвідомленню індивідуумом своєї місії. Чітке усвідомлення того, заради чого він власне живе – це не що інше, як потужний інструмент, що дозволяє долати різні перешкоди і труднощі, що виникають на життєвому шляху.

При цьому місія повинна бути виражена простими і зрозумілими виразами. Складні високопарні вирази тут не працюють, оскільки не несуть ніякої практичної значущості.

Тут добре навести один значущий приклад. Головний принцип успішної діяльності більшості компаній, що знаходяться в Японії – це чітке усвідомлення цінностей і місії, з урахуванням актуальності на 100-200 років вперед. А хіба життя кожної людини на Землі створене з метою витрачати його даремно?!

Таким чином, якщо правильно підійти до аналізу своєї життєвої позиції в цьому світі, без приховування від самого себе, відповідаючи на всі поставлені питання, можна визначити ті чи інші прогалини.

Самовдосконалення – це шлях до досягнення до мети, а значить і успіху. Адже кожен з нас в душі прагне до цього. При цьому чітке усвідомлення своїх слабких сторін істотно полегшує цей процес.

РЯД ДОДАТКОВИХ ПИТАНЬ

Даючи відповіді на ключові питання кожного з рівнів, піраміда Дилтса дозволяє об’єктивно оцінити картину всього, що відбувається. Однак все бачиться лише в загальному світлі, щоб чітко розгледіти суть того, що відбувається і відшукати вірне рішення сформованих проблем, слід скористатися допомогою ряду додаткових питань:

 • Після того, як я досягну мети, що будуть робити оточуючі? Обрадує чи це їх?
 • В який бік має змінитися особисте сприйняття оточуючих після досягнення цілей?
 • Чи виявиться результат плідним для моїх колег і близьких людей?
 • Якщо я досягну мети, чи зміниться моя місія?
 • Чи можу я робити до напрямку моєї мети якісь прості дії протягом 48 годин?
 • Як мої близькі люди поставляться до моїх намірів? Чи зможуть вони при необхідності внести відповідні коригування?

Щось подібне розбирається на багатьох додаткових заняттях з коучингу.

ПРИНЦИП РОБОТИ З ПІРАМІДОЮ ДІЛСА

Загальна картина тепер стає ясніше, але як працювати з пірамідою Ділтса? Одна справа теорія, а практика це вже щось інше.

Ось про це і далі і піде мова. Питання кожного рівня дозволяють зрозуміти, де і коли відбулася зміна цінностей і відхилення від заданого курсу. Це свого роду сигнальні маячки, що вказують, на якому рівні застрягла людина.

В основі будь-якої коучинг-техніки глибокий самоаналіз – вирішення проблем не лежать на поверхні, тому потрібно, як слід «покопатися в собі».

Алгоритм застосування творіння Роберта Ділтса на практиці виглядає наступним чином:

 • Чітко і виразно сформулювати завдання, але зробити це необхідно в письмовій формі. Наші думки, звичайно, матеріальні, але і швидкоплинні, а тому не завжди можуть сприйматися всерйоз. Але те, що написано рукою на папері придбає тональності і послужить поштовхом до дії. Як варіант – взяти на озброєння диктофон.
 • Визначити на якому “поверсі” знаходиться справжня проблема.
 • Тепер слід зайнятися аналізом ситуації по відношенню кожного з рівнів. Поступово діставшись до самого верху, варто уявити собі, що мета вже досягнута. Слід хоча б кілька хвилин насолоджуватися цією перемогою. А ось тепер до суті – в цей момент необхідно усвідомити свої відчуття і визначити, чи з’явилося почуття задоволення.
 • Тепер робота з пірамідою Ділтса повинна вестися в зворотному напрямку – до низу «єгипетської споруди». Це дозволить внести відповідне коригування для кожного рівня. Результат-план стане більш деталізованим, що дозволяє легко виявити для себе ряд нових корисних цінностей.

Цінність ментальної моделі Ділтса криється в тому, що кожен її рівень веде до розкриття причинно-наслідкової закономірності. Якщо серйозно поставитися до постановки питань і отримання на них відповідей, то людина зможе досить швидко провести ревізію власних життєвих умов і обставин.

При цьому можна обійтися без сторонньої допомоги, хоча допомога з боку не завадить. Тільки для цього варто знайти людину, до якої є повна довіра. Її роль буде зведена до задавання навідних питань і записування відповідей.

ВАЖЛИВІСТЬ ФІЗИЧНОГО ФІКСУВАННЯ ЗАВДАНЬ

На багатьох заняттях коучингу піраміда Ділтса має найбільше значення, оскільки до неї звертаються все частіше. Що характерно при цьому має дотримуватися одна важлива і обов’язкова умова – всі цілі, включаючи обробку результатів по кожному конкретному рівню, фіксуються письмово. Цьому є цілком закономірне і логічне пояснення:

 • При написанні тексту багато істотних моментів засвоюються легше. В результаті простіше відшукати рішення проблеми або вихід з ситуації, що склалася. Можливо, тому на уроках всі учні пишуть конспекти – для кращої засвоюваності інформації, що надходить.
 • Написання тесту призводить до виникнення нових нервових імпульсів, які надходять в мозок. Це сприяє більш точному формулюванню проблеми, що дозволяє швидше знайти потрібне рішення.
 • В ході написання мети вона набуває візуальні обриси, що відбувається мимоволі. Якщо індивідуум представить себе на місці людини з уже вирішеною проблемою, то він набуває вагомий стимул до дії.
 • По ходу фіксування завдання на папері бачення ситуації іноді змінюється. Але якщо перед очима знаходиться фактичний опис проблеми, то є можливість з легкістю внести відповідні корективи.

Щоб зрозуміти всі особливості слід від теорії відразу переходити до практики, тобто присвятити час відповідям на запитання. Виходячи зі ступеня відповідальності до такої роботи і чесності перед самим собою, все почне прояснюватися самою собою. Для цього варто тримати поблизу листок паперу з ручкою (олівцем) або диктофон.

ПРИКЛАДИ ДЛЯ НАОЧНОСТІ

Тепер розглянемо, як з поличками “системи логічних рівнів” працювати на прикладі проблем різних “вагових категорій”:

 • мене ніхто не любить, я нікому не потрібна;
 • не можу вставати по будильнику – відкладаю підйом на 5 хвилин по п’ять, шість разів;
 • не можу знайти спільну мову з N.

Приступимо до розбору першої нашої проблеми. Спочатку розбираємо її на складові частини знизу вгору, відповідаючи на прості питання, які повинні показати нам, на якому рівні піраміди розташовані частини цієї проблеми.

Оточення. Хто повинен мене любити? Як до мене повинні ставитися?

Оля, Настя, мама, брат, Ігор, колеги у відділі, начальник і, звичайно ж, Костя. Решта – теж непогано б. Повинні поважати мене, добре і доброзичливо ставитися, приймати за свою.

Дії. Яку поведінку, які дії з боку оточуючих я хочу побачити?

Мені надають всіляку увагу, слухають, мою думку враховують, радяться зі мною, ставлять мене в приклад, витрачають на мене свій час, отримують задоволення від спілкування зі мною, кличуть з собою.

Здібності. Завдяки чому я буду подобатися людям? Які навички треба розвивати?

Уміння слухати, підвищити ерудованість в економічних питаннях, почати готувати “смаколики”, завести блог і збирати цікаву нам інформацію, прочитати 4 книги за своєю спеціальністю і застосувати на роботі прочитане. Потихеньку оновити гардероб в сторону класики, навчитися ходити на шпильках.

Погляди і цінності. Для чого мені загальна любов? Чому я хочу бути всім потрібною?

Ті, кого не люблять, – погані. Поганим бути не можна. З дитинства вчили, що треба подобатися вчителю, сусідові, дядькові, тітці. Ті, кого не люблять, – асоціальні типи, ізгої суспільства. Крім того, я дуже люблю, коли мені надають увагу. Я без уваги жити не можу.

Самоідентичність. Хто я, людина, улюблена усіма і потрібна всім? Яка моя роль, яку я граю?

Я центр уваги і тяжіння.

Місія. Заради чого я все це роблю?

Щоби подобатися самій собі.

Ейнштейн писав: “Ніяку проблему не можна вирішити на тому рівні, на якому вона виникла”.
Зробив він це, зовсім не маючи на увазі піраміду Ділтса, але його слова дуже точно характеризують підхід до вирішення своїх внутрішніх проблем.

Рішення проблеми (або те, що може істотно зрушити її з мертвої точки) треба шукати на більш високих рівнях системи логічних рівнів. Найчастіше найбільш ефективне рішення розташоване на два рівні вище «полички», на якій проблема знаходиться.

Давайте подивимося на інші наші приклади.

Не можу вставати по будильнику – відкладаю підйом на 5 хвилин по п’ять, шість разів. Припустимо, головна проблема розташована на рівні поведінки. Тоді, швидше за все, найбільш ефективні ліки слід шукати на рівні переконань, цінностей. Яку цінність я реалізую, коли не встаю по будильнику? Які цінності я реалізую, коли почну вставати за першим сигналом?

Не можу знайти спільну мову з N. припустимо, головна проблема визначена на рівні оточення. Для пошуку рішення варто найбільш пильно розглянути рівень здібностей. Які здібності (досвід, навички, вміння) не дозволяють мені знаходити спільну мову з N? Придбання яких навичок допоможе в цьому?

Виявивши головну складність у випадку з “Мене ніхто не любить” на рівні переконань, потрібно переходити в пошуку рішень на сходинку місії. Припустимо, ви розібралися в тому, що головна складність полягає в зміні особистих переконань щодо того, чому ви повинні подобатися оточуючим. Ви усвідомили, що подобатися вам хочеться з двох причин.

Перша – це банальне отримання задоволення. Друга – це борг тій програмі, яку в вас заклали з самого дитинства. Подобатися іншим важливо і потрібно. Через другу причину в нас розростається оціночна думка, яку ми ставимо на чільне місце всієї своєї діяльності. В результаті найголовнішим мотивом стає те, що про нас скажуть або подумають.

Рішенням на рівні місії може стати перегляд цінності загальної любові.

В ЯКОСТІ ВИСНОВКУ

У процесі застосування творіння Дилтса на практиці іноді замислюєшся, чому комусь все дається легко і невимушено, а іншим доводиться докладати чимало зусиль. Цілком очевидно, що вся справа криється не в кількості витраченого часу і розмірах окладу, якщо мова йде про робочі питання. Тут таїнство укладено в чомусь іншому, що приховано в глибині кожного з нас на рівні підсвідомості. І піраміда Ділтса – це шанс змінити напрямок течії свого життя по потрібному руслу.

Якщо когось не влаштовує матеріальне або фінансове забезпечення, відносини з рідними і колегами натягнуті, отже, необхідно переглянути особисті дії. Але якщо все виконується правильно, але результат все одно не вдовольняє, значить, варто переглянути стратегію, переконання та інші моменти за рівнями піраміди.

Оцініть статтю
Додати коментар