Підвищення впевненості в собі

Підвищення впевненості в собіІснує думка, що впевненість у собі це щось більше, ніж просто знання та вміння. Зрозуміло, це не зовсім так, однак і в цій думці є зерно правди. Впевненій в собі людині легше отримати те, чого вона хоче, в той час як для невпевненої характерні сумніви і відкладання.

Ми кожен день, кожну годину і кожну хвилину вирішуємо, як будемо себе вести. І якщо не робити це усвідомлено, то будемо лише реагувати на обставини та вимоги інших людей. Впевненість необхідна для того, щоб знати чого хочеш і робити всі можливі дії для того, щоб отримати бажане.

Якщо ви не відчуваєте впевненість, то автоматично стаєте невпевненим. Може здатися, що спокій і розміреність — це те, що знаходиться між впевненістю і невпевненістю, проте насправді вони є саме частиною впевненості.

Уявіть собі впевненість як якесь бажання, на шляху до якого існує перешкода — зовнішня або внутрішня. Внутрішнім може бути страх або сумнів. Зовнішній — брак грошей або досвіду.

Але, навіть у цьому випадку, мова все одно йде, скоріше, про внутрішні перешкоди. Ви бачите мету, але боїтеся уявного болю, який уявляєте собі, і придумуєте десятки причин, за якими не зможете її досягти.

Ця стаття є керівництвом по впевненості для всіх, хто хоче повірити в себе і позбавитися від страхів. Або хоча б почати діяти без оглядки на них.

Самооцінка та впевненість у собі

Самооцінка — це уявлення людини про важливість своєї особистості, оцінювання себе і власних почуттів і якостей, достоїнств і недоліків.

Існує три рівня самооцінки: занижена, адекватна і завищена

При заниженій самооцінці людина схильна часто критикувати себе (причому навіть коли це недоречно), критику на свою адресу сприймати болісно, догоджати іншим заради підвищення своєї самооцінки.

Завищена самооцінка — протилежність заниженій. Часто пов’язана з превозносенням себе і своїх заслуг, неадекватною оцінкою власної значущості і т. п. Завищена самооцінка, якщо вона підживлюється не лише уявою, але і реальними якостями і успіхами, не завжди явище негативне.

Людина із завищеною самооцінкою може бути як самовпевненою (що погано), так і драйвовою (що добре). В останньому стані вона настільки вірить у свої сили, що отримує неабияку частку мотивації і навіть удачі, в силу чого у неї виходить все, за що б вона не взялася.

Адекватна ж самооцінка є ідеальним станом для професіоналів своєї справи, людей не-епатажних і знаючих собі ціну. Володіючи таким рівнем самооцінки, людина може вчитися на своїх помилках, нормально сприймати критику і поступово рухатися до успіху.

Враховуючи вищесказане, потрібно розуміти, що адекватна самооцінка — це добре, але доречна завищена самооцінка теж буває дуже до речі. Дива трапляються при балансі між ними.

Фактори, які впливають на впевненість у собі

Фактори, які впливають на нашу самооцінку і впевненість у собі, також бувають внутрішніми і зовнішніми. Але оскільки вони часто перетинаються і формують один одного, ми будемо розглядати їх спільно.

1. Оточуючі люди

Успішні, впевнені в собі люди уникають песимістів або тих, хто постійно сумнівається. Вони як ніхто інший розуміють, що оточення впливає на те, як людина мислить. Тому правило перше: оточуйте себе впевненими людьми.

2. Недолік сну і неправильне харчування

Важко уявити впевнену в собі людину-скелю, яка погано харчується і не приділяє увагу своєму здоров’ю. Ви можете скільки завгодно займатися самонавіюванням, але якщо тіло підводить вас, то це буде впливати і на психіку.

Людина, яка погано спала, не може бути впевненою у собі з тієї причини, що для цього потрібна велика сила волі. Сила волі — це енергія, яка повинна компенсуватися за допомогою сну і відпочинку.

3. Рівень сили волі

Якщо ви коли-небудь боролися з собою, позбавляючись від поганої звички або прищеплюючи хорошу, і програвали, то знайте, що в 50% випадків це відбувалося через брак сили волі. Вона потрібна для того, щоб прокинувшись зранку, задавши собі запитання «Наскільки я впевнений в собі?» і отримавши відповідь «Зовсім не впевнений», ви могли вмить взяти себе в руки і почати виконувати рекомендації (мова про яких піде пізніше).

Виходить замкнуте коло. Ви не можете стати впевненим, тому що не впевнені в собі. Вийти із замкнутого кола допоможе тренування сили волі. Ви можете миттєво розвеселитися, відчути віру в свої сили, якщо захочете цього. Це як у випадку, коли ви лежите без сил на ліжку після роботи, а потім отримуєте запрошення на класну вечірку і сили моментально з’являються. Справа в тому, що вони й не зникали.

Сила волі дозволяє отримати доступ до внутрішньої силі. Варто тільки захотіти.

4. Петля компетенції/впевненості

Психологи давно помітили одну цікаву закономірність. Чим більше людина займається якою-небудь діяльністю, тим стає більш впевненою. З цього випливає два висновки: хороший і не дуже. Хороший зводиться до того, що з’явиться впевненість, якщо ви почнете отримувати досвід і підвищувати професійний рівень. Не дуже хороший — в тому, що для цього потрібен час.

Натомість у даному випадку мова йде про чисту впевненість в собі. Про ту, яка стає вашою другою натурою.

5. Рівень страху і сумнівів

Ретельно стежте за собою. Наступного разу, коли відчуєте невпевненість, прислухайтеся, що саме відчуваєте. Швидше за все, це буде страх або сумнів. Тому перший крок — вміння розпізнати їх і чесно зізнатися собі, що боїтеся або маєте сумніви.

Страхи і сумніви супроводжуються одними і тими ж думками або питаннями. Наприклад:

  • Що, якщо мені відмовлять?
  • Що, якщо у мене не вийде?
  • Я не зможу.
  • Все, що завгодно, тільки не це.

Ми боїмося болю, часто надуманого. Ставте собі інші питання, бажано в письмовій формі. Аналізуйте, чому думаєте саме так. Чи справді все настільки погано?

6. Внутрішній голос

Які слова ви говорите собі відразу після пробудження? Які слова ви говорите собі, коли лягаєте спати? Які слова ви говорите собі при зіткненні з труднощами?

Внутрішній голос має неймовірний вплив на психіку і на десятки різних аспектів нашого життя.

7. Стрес і тиск

Невміння боротися зі стресом і тиском може вбити впевненість. Важливо не тільки боротися з ними, але і вчасно їх помічати. Якщо помічати важко, тоді плануйте наперед міні-відпочинок. Ви не помилитеся у таких речах — напруга все одно виникне.

Як підвищити впевненість у собі

Враховуючи все вищесказане, приступимо до способів, за допомогою яких вдасться розвинути впевненість у собі.

Готуйтеся. Покладатися на експромт можна лише в непередбачених ситуаціях, у всьому іншому ви повинні ретельно готуватися. Оратор повинен вивчити свою мову і відпрацювати жести, але при цьому зобов’язаний дізнатися масу додаткової інформації — просто для того, щоб підвищити рівень компетенції. Бізнесмен повинен не тільки знати, як створити компанію, але і розбиратися в характеристиках товару, маркетингу, продажу. Впевненість народжується з підготовки і розуміння, що ви знаєте достатньо.

Використовуйте правильну мову тіла. Введіть в Google пошуковий запит «Пози сили», перейдіть в розділ з картинками і попрактикуйте кілька сильних поз. Якщо деякі з них здаються вам занадто претенціозними, виконуйте мінімум — не горбтесь, дивіться прямо в очі співрозмовнику, розслабте своє тіло.

Зверніть увагу на голос. Коли ви мямлите чи говорите невпевнено, то між вами і співрозмовником розмова відбувається на інтуїтивному рівні: ви знаєте, що він знає, що ви не впевнені в собі. Чому вам стає ще незатишніше. Не будьте гучними або тихими, не тараторьте, контролюйте свій голос.

Розвивайте оптимізм і позитивне мислення. Це означає, що ви повинні виробити певне ставлення до своїх невдач і помилок. Як тільки невдачі перестануть вас турбувати, половина справи зроблена. Будьте наполегливим.

Вікаріальне научіння. Це спостереження за досягненнями інших. Сюди входить робота з успішними людьми, майстрами своєї справи, так і читання біографій. Не гидуйте ні одним з цих методів. Так ви зможете побачити, як люди справляються з труднощами, з якими стикаєтеся і ви.

Вербальне переконання. Як не дивно, але навіть банальна думка «Давай, ти зможеш» набагато ефективніша, ніж хід думок, нагоняючий острах. Якщо ж ви виділите час на те, щоб поговорити з самим собою хоча б кілька хвилин, ефект буде ще сильніше. При цьому важливо розуміти, що подібні фрази повинні стати звичкою, а не використовуватися від випадку до випадку.

Підвищуйте емоційний інтелект. Упевнена людина ніколи не буде відчувати неналежних ситуації емоцій. Вона повністю контролює, що відчуває і не дозволяє негативним та деструктивним емоціям застигнути себе зненацька.

Дія, дія, дія. Візьміть себе в руки і почніть що-небудь робити. При цьому практично неважливо, наскільки цінними є ці дії. Ви можете полити рослини в будинку і відчути величезний прилив сил і енергії. Ви помічали, що коли нічого не робиш, втомлюєшся ще сильніше? Коли ми не впевнені в собі, то не можемо взятися за справу і довести хоча б що-небудь до кінця. Вам потрібні закінчені справи, потрібно показати самому собі, що ви це можете.

Дізнайтеся себе. До вступу в битву мудрий генерал ретельно вивчає свого ворога. Ви не можете перемогти ворога, не знаючи його. У справі розвитку впевненості в собі ваш головний ворог — це ви самі. Почніть слухати свої думки. Почніть писати журнал про те, що думаєте, аналізуйте причини виникнення негативних думок. А потім подумайте про хороше в собі, про те, що ви можете робити краще за багатьох людей, про те, що вам подобається. Почніть думати про свої обмеження і про те, чи є вони реальними. Пізнайте себе.

Фокусуйтеся на вирішенні проблем. Якщо ви є скаржником або зосереджені на проблемах, треба змінити фокус своєї уваги. Зосередження на рішеннях замість проблем — одна з кращих речей, яку ви можете зробити для впевненості.

Розчистіть робоче місце. Це може здатися несуттєвим, але просто зробіть це. Невпевненість виходить з плутанини, не додавайте її в своє життя хоча на фізичному рівні.

Особливості впевненості чоловіків і жінок

Для чоловіків впевненість у собі — це здатність діяти, здійснювати впевнені і розмірені вчинки, досягати майстерності у чому-небудь. Чоловіків мотивує досягнення цілей, успіху, їм важливо конкретне його вимірювання.

Жінки підвищують впевненість у собі за допомогою самооцінки, а також внутрішнього світовідчуття. Якщо чоловікам часом досить вести себе впевнено і отримувати прилив сил за допомогою дій і вчинків, то у жінок все починається зсередини.

Жінка не зможе почувати себе впевненою в собі, якщо не відчуває комфорту в ситуації. Знайшовши світ всередині, вона здатна повірити в себе. При цьому для жінок величезну важливість мають зовнішні фактори, які потім осмислюються всередині: її зовнішність, хода, одержувані компліменти.

Говорячи про самооцінку як про головну дійову особу жіночої впевненості в собі, варто сказати, що вона формується з багатьох чинників: залежності, соціального неспокою, загального неспокою, страху, депресії, неповноцінності, безпорадності, перфекціонізму (і його слідства — прокрастинації).

Є кілька способів, за допомогою яких ви зможете підвищити свою самооцінку:

Змініть історію. У всіх нас є уявлення про себе, яке формує наше самосприйняття і на якому базується наш основний образ. Якщо ми хочемо змінити його, то повинні зрозуміти, звідки воно виникає. Іноді автоматичні негативні думки, такі як «ти товстий» або «ти ледачий», можуть повторюватися в свідомості так часто, що людина починає вірити, що вони вірні, навіть якщо це не так. Але у що ви дійсно хочете повірити? Повторюйте це собі кожен день.

Будьте усвідомлені. Ми не можемо щось змінити, поки не визнаємо, що це потребує зміни. Просто усвідомлюючи нашу негативну саморегуляцію, ми починаємо дистанціюватися від почуттів, які вона викликає. Це дозволяє ідентифікуватися з ними в меншій мірі. Але без усвідомлення цього ми можемо легко потрапити в пастку віри в наш обмежений потенціал. Як говорить вчитель медитації Аллан Локос: «Не вірте всьому, що ви думаєте. Думки — це просто думки».

Налаштуйте новий канал. Альберт Ейнштейн якось сказав: «Кожен з нас геній. Але, якщо ви судите рибу за її здатність лазити по дереву, то вона буде жити все своє життя, вважаючи, що дурна». У всіх нас є сильні і слабкі сторони. Хтось може бути блискучим музикантом, але жахливим кухарем. Ні одна якість не визначає вашу основну цінність. Визнайте, які ваші сильні сторони. Запитайте себе: «чи були ви моєму житті ситуації, коли моя самооцінка підвищувалася? Що я робив/ робила у цей момент?».

Пам’ятати, що ви — не продукт обставин. Приймаючи свою недосконалість, ви створюєте потенціал для зростання. З цим знанням можна вільно рости, а не боятися невдач, які не змінюють основну цінність.

Які книги можна прочитати

Щоб розвинути впевненість у собі і зробити її якістю особистості, треба добре над собою попрацювати. Для цього потрібно не тільки кожен день слідувати цим порадам, але і аналізувати себе, не зупинятися в удосконаленні, читати книги на цю тему. Ось деякі з них:

  • Дейл Карнегі «Як виробляти впевненість у собі і впливати на людей, виступаючи публічно».
  • Роберт Ентоні «Секрети впевненості у собі».
  • Еліс М’юїр «Впевненість у собі. Книга для роботи над собою».
  • Емі Кадді «Присутність духу».
  • Малкольм Гладуелл «Давид і Голіаф»

Також можемо порекомендувати вам відео з участю Тоні Роббінса, які ви можете знайти на YouTube: зверніть увагу на те, що він говорить, як він говорить і як себе веде. Роббінс може стати відмінною рольовою моделлю для багатьох, хто хоче бути впевненим у собі.

Бажаємо вам удачі!

Оцініть статтю
Додати коментар