Підвищення психологічної стійкості.

Підвищення психологічної стійкості.Наше життя складається з суцільних стресів. Причому це не обов’язково сімейні негаразди, проблеми на роботі, зростаючі ціни або падаюча гривна. Необхідність тісно стикатися з агресивно налаштованими співгромадянами в дорожніх заторах, у громадському транспорті, магазинах, банках і т. д. також стає джерелом психічної травми…

Але ось що цікаво: реакція людей на стрес різна. Одні миттєво реагують на збудник: заводяться, нервують, переживають емоційний зрив, а інші ведуть себе так, ніби нічого давно готувалися до того, що трапилося: зберігають самовладання і спокійно, без напруги намагаються знайти вихід із ситуації.

Від чого ж залежить та чи інша реакція на стрес? Від психологічної стійкості. Що це таке і як розвинути її в собі, пояснюють психологи.

Що таке психічна стійкість?

Психічна стійкість — це особлива риса характеру, яка проявляється в здатності зберігати оптимальний психологічний стан в умовах частої зміни обставин і обумовленого цим стресу. Психологи вважають, що ця риса не закладена в нас генетично, однак разом з тим відзначають, що вона залежить, зокрема, і від особливостей нервової системи. Головне, що формує психічну стійкість, — це виховання, в тому числі і самовиховання, рівень розвитку, досвід.

З одного боку, людина, яка пройшла через життєві випробування, менш гостро реагує на стресові ситуації, схильна при цьому поводитися розважливо, на відміну від того, хто виріс в тепличних умовах. Але з іншого боку, саме у людини, яка пройшла “вогонь, воду і мідні труби”, нервова система може виявитися розхитаною, і їй може бути складно зберігати емоційну невразливість.

Так що психічна стійкість — це не стійкість нервової системи, а , скоріше, гнучкість психіки, здатність пристосовуватися до мінливої обстановки і адекватно реагувати на неї.

Як це працює?

Психічна стійкість, як, втім, і нестійкість, працює за певною схемою. У першому випадку спочатку з’являється завдання, у зв’язку з чим людина здійснює певні дії, спрямовані на його вирішення. Далі людина починає усвідомлювати пов’язані з цим труднощі, що і викликає у неї негативні емоції. Після цього вона починає шукати шляхи подолання труднощів, в результаті чого емоційний стан поліпшується.

У другому випадку спочатку схема виглядає точно так само: виникнення завдання, дії, спрямовані на його вирішення, усвідомлення пов’язаних з цим труднощів і негативний емоційний стан. Потім хаотичний пошук шляхів подолання труднощів, що лише погіршує становище і посилює стрес.

Як бачимо, пусковий механізм у запуску психічної нестійкості — це хаотичність поведінки, яке іншими словами можна охарактеризувати як схильність до паніки, а значить, невпевненість у собі, безвілля, відсутність самоконтролю. В результаті виникає відчуття абсолютної безпорадності і відчуття особистісної загрози. Таким чином, на думку психологів, психологічна стійкість — це, насамперед, здатність контролювати свої почуття і рішення.

Правила підвищення психологічної стійкості

1. Якщо ви не в змозі змінити обставини, треба змінити ставлення до них

Це основоположний принцип поведінки в будь-яких ситуаціях. Що б не сталося, задайте собі всього одне питання: я можу змінити обставини? Якщо відповідь негативна, — заспокойтеся, ні в чому себе не звинувачуйте і постарайтеся прийняти це як даність. Як тільки ви це зробите, ви відразу відчуєте психологічне полегшення, до вас повернуться впевненість у своїх силах, здатність приймати рішення та передбачати наслідки вчинків. А це — головне, що потрібно для того, щоб обставини зрештою почали змінюватися.

Психологи часто наводять наступний приклад. Ви йдете по вулиці і бачите неподалік гавкаючого пса. Навряд чи ви будете намагатися змусити собаку замовкнути. Ви спокійно пройдете мимо, занурені у свої думки. Точно так само потрібно себе вести і в стресовій ситуації: не втрачати самовладання і не перебільшувати значення того, що сталося. Перестаньте емоційно сприймати події, надаючи їм надмірне значення, дозвольте їм спокійно пройти повз вас і вичерпати себе. Ви ж не реагуєте на гавкаючого пса, правда? Точно також відпустіть те, що може травмувати вас.

2. Живіть у відповідності зі своїм психотипом

На нервову систему людини величезний вплив надає обстановка, в якій вона живе. Якщо ви — екстраверт, для того щоб відчувати психічну стійкість і адекватно реагувати на події, вам необхідно перебувати у вирі життя, відчувати його биття, спілкуватися з великою кількістю людей, вести активний спосіб життя і роботу вибирати таку, щоб не занудьгувати. Отже, ваше місце — у великому місті, на роботі, де можна вихлюпувати енергію, а не в сільській тиші. І навпаки, якщо ви за характером інтроверт, вам потрібна тиша, спокій, відсутність метушні. Ви будете втомлюватися від мегаполісу і розквітати де-небудь на його мальовничих околицях, займаючись фрілансом. Тоді і психіка буде стійкою.

3. Розслабляйтеся

У кожного з маса обов’язків: робота, навчання, будинок, стосунки з батьками, з партнерами і дітьми, і все це вимагає великих нервових витрат, виснажує психіку, робить нас беззахисними перед стресом. Вихід один — розслаблюватися, знімати напругу. Способів предостатньо! Заняття спортом, йогою. Читання. Кіно. Музика. Спілкування з друзями. Прогулянки, подорожі. Заняття улюбленими справами. Бачите, як багато всього, що допоможе розвантажити і стабілізувати психіку.

4. Філософствуйте

Пам’ятаєте, що сказав Вольтер? – «Все на краще в цьому кращому із світів».

Що б не сталося, не варто переживати. Навпаки, з будь-якої події можна в кінцевому рахунку отримати для себе вигоду і користь. Філософське ставлення до життя дуже позитивно позначається на психологічному самопочутті, тому що сприяє розвитку таких якостей, як самокритичність, схильність до всього, в тому числі і до себе, ставитися з гумором, нічому не надавати абсолютного значення, ні до чого не ставитися занадто серйозно, мислити позитивно. Тобто жити граючи. Тільки в такому випадку людина перестає сприймати себе центром Всесвіту, якому всі щось винні і якому ніколи не буває добре, тому що завжди щось заважає.

5. Створюйте свій позитивний образ

Це означає, що потрібно любити і поважати себе, усвідомлювати свої кращі якості та бути для себе позитивним персонажем. А для цього слід жити у відповідності зі своїми принципами і світоглядом. Звідси рукою подати до внутрішньої цілісності і гармонії. Така людина ніколи не відчуває себе жертвою людей або обставин. Вона — господар свого життя, своїх емоцій, а значить, психічно стійка.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар