Ожиріння і його лікування

Ожиріння і його лікування
Що таке ожиріння? Які наслідки воно тягне за собою?

Ожиріння – це підвищений вміст в організмі жиру, який пов’язаний з порушенням обміну речовин. Більшою чи меншою мірою проблема ожиріння стосується половини людства. І чим вище вік, тим більш поширеною ця проблема є.

Так, в молодому віці (до 30 років) страждають ожирінням людей налічується 5-20%, у віці більше 40 років бездоганна вага лише у половини населення. Серед жінок цей відсоток вище, ніж серед чоловіків.

Ожиріння несе в собі безліч проблем для здоров’я, це низька тривалість життя, рак, проблеми з суглобами, серцем, високий тиск, підвищений рівень цукру в крові, високий холестерин.

Крім проблем зі здоров’ям, зайва вага несе проблеми психологічного та естетичного характеру – менші можливості працевлаштування, соціальна нерівність, низьку самооцінку і депресію і т. д.

Три основних типи ожиріння

Типів ожиріння можна назвати більше, але серед всіх типів виділяють 3 основних типи ожиріння: змішаний (або банан), яблуко і груша.

1. Ожиріння першого ступеня носить назву змішаного (або банана). Характеризується рівномірним розподілом зайвого жиру по всьому тілу.

2. Другий ступінь-за типом “яблуко” (або чоловічий тип). В цьому випадку зайвий жир відкладається, як правило, в області живота. Даний тип ожиріння найнебезпечніший для здоров’я, так як через нього страждає робота всіх внутрішніх органів.

3. Нарешті, третя ступінь – стегново-сідничний, за типом “груші” (по-іншому, жіночий тип). При ньому надлишки відкладаються в основному на стегнах і сідницях. Це тягне за собою хвороби хребта, ніг, суглобів.

Як визначити свій тип ожиріння

Для того, щоб визначити ступінь ожиріння, необхідно виміряти окружність талії трохи вище пупка і окружність стегон по самим виступаючим частинам сідниць. Якщо відношення окружності талії до кола стегон склало більше 0,8 у жінок і 0,9 у чоловіків, то ви «яблуко», якщо менш зазначеного, ви – «груша».

Вчені прийшли до висновку, що 90% повних людей мають ожиріння первинне, є не пов’язане з іншими захворюваннями, лише у 5% людей ожиріння – наслідок проблем з ендокринною та нервовою системами.

Причини ожиріння

Існує безліч причин для появи ожиріння. Найпоширеніша і проста – неправильне харчування, причому починаючи з першого року життя. Пам’ятайте: перегодовування або надлишок жирів і вуглеводів в їжі ваших дітей веде до зростання і накопичення у них жирових клітин.

Інша часта причина ожиріння – гіподинамія або знижена фізична активність, малорухливий спосіб життя. Також ожиріння розвивається після деяких інфекційних захворювань, наприклад, епідемічного паротиту.

Ось чому профілактика ожиріння повинна починатися в ідеалі ще в грудному віці. Дітям першого року життя потрібно створити правильні умови активного неспання, необхідно забезпечити раціональне харчування (стежити за кількістю, якістю і часом прийому їжі), також потрібно організувати достатню рухову активність, постійний контроль динаміки маси тіла та зростання.

Дотримання цих правил повинно здійснюватися не тільки в дитячих садках, але і вдома, для чого в дошкільних установах повинна проводитися робота з батьками.

Якщо у дитини перших років життя надлишок маси тіла або вага різко став рости після хвороби, батькам необхідно звернутися до лікаря-ендокринолога.

Поради для боротьби з ожирінням

А тим, хто вирішив почати боротьбу з ожирінням в домашніх умовах, дамо кілька корисних порад:
1. Знизьте калорійність вашого раціону на 100-200 ккал. При цьому намагайтеся, щоб щодня ваш організм спалював на 200-300 ккал більше, ніж у звичайні дні. Знизити калорійність щоденного раціону вам допоможе обмеження вживання одних продуктів і збільшення інших. А саме:

  • обмежте вживання швидких вуглеводів, особливо цукру, продуктів з білої муки, саме вони легко відкладаються в жир;
  • обмежте на 50 відсотків жири тваринного походження. Це зовсім не означає, що дієта стане безжировою. В раціоні тварини жири замінюються рослинними, які здатні активувати в організмі процес витрачання власних жирових запасів;
  • створіть відчуття ситості, це можна зробити за допомогою збільшення в раціоні низькокалорійної, але займаючої великий об’єм їжі – фруктів, сирих овочів, продуктів з цільного зерна.

2. Перейдіть на дробове харчування (від 4 до шести разів на добу), воно допомагає боротися з почуттям голоду. Добовий раціон при такому харчуванні ділиться на шість частин, вони з’їдаються через рівні проміжки часу.

3. Відмовтеся від продуктів, що збуджують апетит: прянощів, спецій, гострих закусок, копченостей, солінь.

4. Постарайтеся налагодити кількість вживаної вами води за день. Людині необхідно 25-30 мл чистої води на 1 кг ваги, в залежності від кліматичних умов. Вода повинна бути переважно чиста питна.

5. Обмежте кількість вживаної в день солі до п’яти грам.

Це були поради тим, хто починає боротьбу з таким захворюванням, як ожиріння, в домашніх умовах.

При цьому пам’ятайте, що при лікуванні ожиріння зниження калорійності раціону обов’язково необхідно поєднувати з фізичними навантаженнями і витрачати додатково близько 500 ккал в день.

І, незважаючи на те, що при лікуванні доводиться відмовлятися від деяких продуктів, у вашому раціоні має бути достатньо білка, жиру і продуктів, які містять клітковину.

Для того, щоб дізнатися найбільш швидкий спосіб боротьби із зайвою вагою, найкраще звернутися за рекомендаціями до дієтолога.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар