Особливості харчування при цукровому діабеті

Особливості харчування при цукровому діабеті

Цукровий діабет (ЦД) відноситься до найпоширеніших і важких форм ендокринних порушень. Він може бути вродженим або розвиватися поступово.

На ранніх стадіях симптоми не так виражені, що ускладнює діагностику захворювання. Дуже повні люди знаходяться в групі ризику по розвитку ЦД ІІ типу, тому для них дієтотерапія стане одним з основних методів лікування, а для більшості відносно здорових повних людей – ключовим методом профілактики.

Принципи харчування для хворих на цукровий діабет

Американська діабетологічна Асоціація склала ряд принципів харчування, спрямованих на поліпшення обмінних порушень у хворих, що в свою чергу поліпшить самопочуття і сповільнить прогресування захворювання.

Лікування діабету вимагає контролю за рівнем цукру в крові протягом дня – він повинен відповідати нормі. Це можна зробити шляхом нормалізації харчування, однак якщо у людини зберігається гіперглікемія, то їй показана інсулінотерапія. Всі питання терапії слід вирішувати виключно з лікарем і пам’ятати, що медикаментозне лікування не знижує важливості здорової дієти.

Калорійність раціону слід розраховувати на основі фізіологічних потреб (ваги, зросту, віку) і способу життя.

Тут, як і зі здоровими людьми: чим ви активніше, чим більше калорій вам потрібно. Особливу увагу слід приділити співвідношенню білків, жирів і вуглеводів.

Кількість прийомів їжі, включаючи перекушування, має становити 5-6 разів. Дієтологи рекомендують використовувати дробове харчування, щоб уникнути глікемічний навантаження і стрибків рівня цукру в крові.

Вуглеводи

Частка вуглеводів в раціоні хворих ЦД повинна знаходитися в межах 40-60%. Оскільки у цих людей порушений вуглеводний обмін, будувати меню необхідно, відштовхуючись від вуглеводів.

Вважається, що діабетикам слід уникати цукровмісних продуктів і їжі з високим ГІ, але вчені встановили, що навіть велика порція найбільш правильних вуглеводів призводить до стрибка рівня цукру, тому їх споживання необхідно контролювати.

Також дієтологи рекомендують хворим ЦД будь-якого типу орієнтуватися на глікемічний індекс при виборі продуктів. Вкрай важливо, щоб загальна кількість вуглеводів на добу було завжди постійною без будь-яких харчових зривів.

Для цього дієтологи стали використовувати поняття “хлібної одиниці” (ХО) – міри, що дорівнює 12-15 грамам засвоюваних вуглеводів. Тобто, не 12-15 г продукту, а вуглеводів в ньому.

Це може бути 25 г хліба, 5-6 галет, 18 г вівсяних пластівців, 65 г картоплі або 1 середнє яблуко.

Встановлено, що 12-15 г вуглеводів підвищують рівень цукру на 2,8 ммоль/л, що вимагає 2 од. інсуліну. Кількість “хлібних одиниць” в одному прийомі їжі повинна знаходитися в межах від 3 до 5. Таблиці ХО допоможуть урізноманітнити раціон і не виходити за рамки необхідної кількості вуглеводів.

Жири

Загальна добова кількість жирів повинна знаходитися в межах 50 г. При цукровому діабеті необхідно обмежувати насичені жири з м’яса (баранина, свинина, качка).

Для профілактики атеросклерозу також слід обмежити продукти з високим вмістом холестерину (печінка, мізки, серце). Всього на частку жирів в раціоні хворих ЦД має припадати не більше 30% від усіх калорій. З них 10% повинні бути насиченими жирами з тварин продуктів, 10% поліненасиченими і 10% мононенасиченими жирами.

Білки

Загальна добова кількість білків в харчуванні діабетиків становить 15-20% від калоражу. При хворобах нирок кількість білків слід обмежувати. Деякі категорії людей потребують більшої кількості білкової їжі. Це хворі на діабет діти і підлітки, вагітні та жінки, люди з ускладненнями і фізично виснажені. Для них потреби розраховуються, виходячи з 1,5-2 г на кожен кілограм ваги тіла.

Інші компоненти живлення

Потреби в інших компонентах живлення наступні:

  • Клітковина регулює цукор в крові, покращує травлення, знижує всмоктування холестерину. Потреби хворих на діабет людей у харчових волокнах вищі і становлять близько 40 г / добу;
  • Цукрозамінники стануть відмінною заміною цукру і дозволять запобігти скачки глюкози в крові. Сучасні дослідження довели, що більшість низькокалорійних цукрозамінників нешкідливі, якщо вживати їх в рамках встановленого виробником дозування;
  • Сіль повинна знаходитися в межах 10-12 г/добу;
  • Потреби у воді становлять 1,5 л на добу;
  • Вітаміни і мінерали можуть частково компенсуватися комплексними полівітамінними препаратами, але при складанні раціону необхідно забезпечити надходження ключових з них разом з їжею. У раціоні діабетика-це, головним чином, цинк, мідь і марганець, які беруть участь в регулюванні рівня цукру.
  • Інші компоненти живлення

Людям, які поки погано орієнтуються в білках, жирах і вуглеводах, хлібних одиницях і інших компонентах харчування, можна почати з медичної дієти №9. Вона враховує основні потреби хворих на цукровий діабет.

Перед цим необхідно проконсультуватися з лікарем і адаптувати дієту до своїх фізіологічних потреб. Згодом ви розберетеся в продуктах і зможете безпечно розширити свій раціон.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар