Основні типи стресу.

Основні типи стресу.Переважна більшість людей відчуває стрес на роботі і в особистому житті. Ви чуєте розповідь іншої людини і відчуваєте напругу. Ви уникаєте зорового контакту, тому що емоційно не справляєтеся з почуттями. Або не хочете більше вислуховувати скарги, хоча зазвичай досить терплячі, навіть, в таких випадках.

У всіх описаних ситуаціях важливо зрозуміти, який тип стресу ви переживаєте, оскільки це вирішує половину проблеми. Стрес буває різним і методи управління ним відрізняються в залежності від типу.

Чотири основних типи стресу

Доктор Карл Альбрехт визначив чотири типи стресу у книзі «Stress and the Manager», яку він написав у 1979 році:

 • Тимчасовий.
 • Достроковий.
 • Ситуативний.
 • Конфліктний.

Розглянемо кожний тип окремо і вивчимо стратегії щодо їх подолання.

1.Тимчасовий

Ви переживаєте часовий стрес, коли хвилюєтеся про час або його нестачу. Нервуєте, тому що вам належить зробити ще десятки справ і боїтеся, що у вас не вийде досягти чогось значущого. У цей час людина почуває себе як в пастці. Типовий приклад: настання строку здачі роботи або запізнення на важливу зустріч.

Як впоратися

Це один з найбільш часто зустрічаючихся типів стресу. Ось кілька ефективних стратегій  його подолання:

 • Мистецтво тайм-менеджменту
 • Списки справ
 • Розстановка пріоритетів
 • Асертивність і одна з її якостей: вміння говорити «ні»

По суті, щоб уникати такого стресу, потрібно навчитися бути організованим. У це поняття включається все перераховане вище.

2.Достроковий

Це стрес, який ми переживаємо, коли думаємо про майбутнє. Іноді ми концентруємося на конкретну подію, наприклад, презентацію, яку потрібно провести. Тут у нас є чіткий «ворог» і з цією проблемою можна впоратися. Складнощі виникають, коли ми боїмося туманного майбутнього і висловлюємо це думкою – «щось піде не так».

Як впоратися

Оскільки достроковий стрес виникає при думках про майбутнє, треба відразу визнати, що проблема по суті вигадана, базується на хорошій фантазії і є продуктом неправильного напряму думок. Є кілька хороших стратегій для подолання цього типу стресу:

 • Візуалізація. Уявіть ідеальне майбутнє, в якому у вас все йде чудово. Ви можете помилитися, але до того часу стрес піде, а це вже величезний плюс.
 • Медитація. Вона допомагає концентруватися на поточному моменті і не думати про туманне і загрозливе майбутнє. Проста техніка, доступна кожному і демонструє свою ефективність протягом тисячоліть.
 • Підвищення впевненості в собі. Непевність зникає в світлі впевненості, обидва ці стани одночасно жити в людині не можуть.
 • Подолання страху провалу. Дозволяє працювати з психологією і планом дій.

3.Ситуативний

Ви переживаєте цей тип стресу в ситуаціях, які ви не можете контролювати. Це може бути, наприклад, непередбачений випадок. Але найчастіше він виникає, коли є ймовірність втрати статусу в очах оточуючих. Деякі люди бояться допустити помилку, вважаючи, що це вдарить по їхній репутації.

Як впоратися

Перш за все потрібно навчитися усвідомленості. Ця навичка дозволить адекватно оцінити ситуацію, не хвилюватися і спокійно думати над тим, як вийти з неї, не залучаючи непотрібні емоції. Вона також дозволить справлятися з реакційними думками, які підштовхують нас до стресу.

4.Конфліктний

Цей стрес виникає, коли ми взаємодіємо з людьми. Він виникає, коли нам треба поговорити з однією людиною або виступити на публіці. Причина в тому, що люди непередбачувані, а значить від них не знаєш, чого очікувати.

Ця проблема поширена і дуже серйозна, вона може призвести до того, що людина не зможе ефективно спілкуватися з клієнтами, співробітниками та керівництвом.

Як впоратися

Існує кілька гарних стратегій, які дозволять впоратися з конфліктним стресом:

 • Підвищення рівня емоційного інтелекту. Будь-який стрес — похідна невміння впоратися зі своїми емоціями.
 • Вміння вирішувати конфлікти. Якщо ви вмієте справлятися з конфліктами, то не будете відчувати стрес, пов’язаний з їх вірогідним появою.
 • Емпатія. Коли ми думаємо про емоції і почуттях інших, то перестаємо думати про свої.
 • Дихальні вправи.

Бажаємо Вам удачі!

ГАРМОНІЯ
Додати коментар