Основні причини болю в шиї після сну

Основні причини болю в шиї після снуЛюдина повинна прокидатися бадьорою, але бувають випадки, коли після пробудження у верхньому відділі хребта з’являються неприємні відчуття, а часом і сильний біль. Вранці часто болить шия з причини нерівномірного розподілу навантаження на м’язи і хребет. Але спровокувати біль у шиї можуть різні захворювання, що потребують тривалого лікування. Якщо больові відчуття після сну виникають постійно, необхідно звернутися в клініку, що має діагностичне обладнання.

Шия дуже тендітна і вразлива частина тіла, всередині якої знаходяться життєво важливі органи. Самостійне лікування, купірування болю препаратами, неправильний масаж можуть зашкодити хворому. Потрібно своєчасно виявити причину больових відчуттів і попередити розвиток ускладнень.

Непатологічні причини болю в шиї вранці

В неправильній позі м’язи знаходяться в напруженому стані, що сприяє здавленню хребців і защемленню нервів міжхребцевими дисками. Стислі нервові закінчення подають сигнал в спинний мозок, який посилає команду напружитися шийним хребцям, щоб захистити травмоване місце. В результаті м’язи напружуються ще більше, здавлюють кровоносні судини і спинномозкові нерви. Розвивається набряк тканин, який викликає пекучий біль у шийно-потиличної області після пробудження. Невелика зарядка і гарячий душ розслаблять м’язи, знімуть больові відчуття.

Правильно організоване спальне місце допоможе уникнути защемлення шийного нерва під час сну. Забезпечить зручне положення в міру жорстка подушка висотою 6-9 см. Потрібно, щоб хребці перебували на рівній поверхні. Для цього можна придбати валик під шию. Особливо корисним він буде при остеохондрозі шийного і хребетного відділів.

Якщо, незважаючи на вжиті заходи, болючість зберігається і посилюється при поворотах голови, чханні, кашлі, потрібно звертатися в лікарню. Больові відчуття свідчать про відхилення від норми шийного відділу хребта.

Патологічні причини болю в шиї після сну

Провокаторами болю в шиї є різні хвороби, новоутворення і травми. Біль може бути інтенсивним або слабким, мати пульсуючий або покалуючий характер.
При больових відчуттях часто спостерігаються:

 • припухлості під шкірою;
 • обмеженість рухів;
 • підвищення температури;
 • оніміння в потилиці;
 • напруженість м’язів;
 • поколювання в руках і пальцях;
 • зниження м’язової сили в руках.

Больові відчуття можуть поширюватися на шийно-потиличну ділянку, віддавати в руки, плечі, голову або лопатки. Щоб визначити причини болю в шиї обстежують м’язи, після огляду призначають, МРТ, УЗД, рентгенографію шийного відділу з функціональними пробами.
Фахівці виділяють кілька хвороб, при яких після сну насилу повертається і болить шия.

Радикуліт шийного відділу хребта

Переохолодження організму, обмеження спинномозкових нервів, запальне ураження хребетного стовпа, інфекційні фактори викликають запалення нервового корінця (шийний радикуліт). Захворювання проявляється гострим болем в шийно-потиличній області, підвищенням температури. Розвитку радикуліту сприяють дії, при яких шийні м’язи напружуються, надмірна вага. Для профілактики хвороби необхідно дотримуватися режиму праці та відпочинку, спати на жорстких матрацах, своєчасно лікувати запальні процеси в організмі.

Шийний остеохондроз

В результаті порушення мінерального обміну, великих фізичних навантажень, перенесених травм хребта виникають високі навантаження на шийні хребці. Якщо хворобу не лікувати, відбуваються дегенеративні зміни в міжхребцевих дисках і суглобах шийного відділу. При защемленні нерва з’являється гострий стріляючий біль, поколювання в руках. Внаслідок здавлювання хребетної артерії порушується кровообіг. Болі в шиї і голові виникають після тривалого перебування в незручному положенні під час сну або роботи.

Часто хворі запитують: «Що робити, якщо защемило шию?» Больові відчуття знімаються Ібупрофеном. Але лікується шийний остеохондроз тільки під наглядом лікаря. При запущеній патології в міжхребцевих дисках починаються дегенеративні процеси і формуються грижі. Не менш небезпечний наслідок остеохондрозу – здавлювання хребетних артерій, які постачають кров’ю головний мозок.

Порушення кровопостачання ускладнює роботу дихальної і серцево-судинної системи, органів зору і слуху. Не можна ігнорувати часті болі в шиї і голові вранці. Фахівець підбере лікарську терапію, при необхідності призначить масаж, голковколювання, ЛФК. Хворому потрібно вибрати зручну позу для сну. Лікарі рекомендують спати на полужестком матраці в положенні на спині. Для нормалізації кровопостачання в шийному відділі необхідна ортопедична подушка з валиком.

Міозит м’язів шийного сегмента

Грип, хронічний тонзиліт, робота на протязі, постійна м’язова напруга можуть призвести до запалення м’язів. Болі і порушення рухових функцій часто виникають вранці і наростають при поворотах і нахилах голови. В області м’язів з’являється невелика набряклість, відчуття поколювання.

Різка біль в шиї і голові, що поширюється на плечі і лопатки, виникає при защемленні нерва через компресію нервових корінців. Якщо сильно защемило шию, до звернення у клініку рекомендується купірувати біль Нимидом або Диклофенаком. Зігріваючі та протизапальні мазі Капсикам, Меновазин знімають больові відчуття і набряклість.

Щоб не боліла шия вранці, при хронічному міозиті доведеться:

 • спати на ортопедичному матраці;
 • уникати переохолоджень;
 • не перебувати довго в одній позі;
 • підтримувати м’язи в тонусі за допомогою спеціальних вправ.

Спондилолістез

Хребці шийного відділу хребта зміщуються відносно один одного через розщеплення дужок хребців, на тлі переломів і вивихів, отриманих в дитинстві, родових травм, вікових змін, остеохондрозу. Шия сильно болить після сну, при тривалому перебуванні в одному положенні виникає втома за рахунок порушення кровопостачання.

У період загострення для зменшення та запобігання больових відчуттів потрібно вибрати щадну позу для сну. Рекомендується спати на боці з напівзігнутими ногами або на спині з зігнутими ногами і невеликим валиком під колінами. Пряме положення на спині збільшує навантаження на м’язи і міжхребцеві диски. Для сну потрібне рівне ліжко з матрацом середньої жорсткості і спеціальна ортопедична подушка з валиком, яка фіксує хребці.

Спондильоз

Після стоншування міжхребцевих дисків на краях хребців у формі шипів або горбків формуються кісткові нарости остеофіти. На початковій стадії виникає дискомфорт після пробудження. При розвитку захворювання нарости починають тиснути на нервові пучки і людина відчуває сильні больові відчуття. Надалі з’являється скутість рухів, відчуття оніміння або поколювання в руках. Щоб спондильоз не прийняв хронічну форму, і не викликав ускладнень, необхідно відправитися в медустанову при появі регулярних болів в області шиї вранці.

Шийна мігрень

Ураження хрящових тканин, наслідки травм шийного відділу хребта, вроджені аномалії хребців провокують роздратування нервових закінчень. У результаті з-за спазму мускулатури порушується надходження крові в мозок по хребетних артеріях, виникають болісні пульсуючі болі в шийно-потиличної частини, які можуть посилюватися після сну на спині з сильно закинутою головою. Якщо вранці сильно болить шия і голова, щоб уникнути незворотного звуження стінок судин потрібно терміново звертатися за допомогою.

Будь-які порушення кровообігу призводять до виникнення дискомфорту в шийної області в ранкові години. Больові відчуття – це своєрідний сигнал для звернення до медзакладу.

Вегетативна дисфункція

При вегетосудинній дистонії разом з різними симптомами (непритомність, запаморочення, аритмія, нудота, пітливість) спостерігаються пульсуючі або тиснучі болі в області голови і шиї після пробудження. Ранкові напади різної інтенсивності і тривалості супроводжуються потемнінням в очах, частими серцевими скороченнями. Напади IRR виникають на тлі стресів, перевтоми, систематичного недосипання. В першу чергу треба відновити душевну рівновагу і нормальний сон.

Стреси та емоційні перенапруження

При постійних переживання, проблеми, негативних емоціях в шийному відділі хребта відбувається судорожне стиснення м’язи. Людина живе інстинктами, закладеними природою. При небезпеці, неприємній ситуації мимоволі втягується голова, тому напружуються м’язи шиї, погіршується циркуляція крові. В такому стані людина перебуває, поки не заспокоїться. Шия і голова болять після сну, коли людина не може розслабитися і приносить свої проблеми в ліжко.

Що робити, якщо вранці сильно болить шия

При регулярному болю в шиї необхідно з’ясувати причину його появи. Самолікування позбавить від неприємних симптомів тільки на час. Способів позбутися від болю, усунути запальний процес, поліпшити кровообіг –  багато. Лікар призначить болезаспокійливі засоби, медикаментозне або хірургічне лікування, фізіотерапевтичні процедури, порекомендує курс лікувальної фізкультури.

Оцініть статтю
Додати коментар