Оптиміст і песиміст. Яка точка зору на світ краща?

spruinyattya-zgyttyaПо суті, оптимізм і песимізм – дві сторони однієї медалі: лицьова –  світла і радісна і виворітна – похмура і сіра.
Існує думка, що найкращий спосіб сприйняття світу – оптимістичний.
Адже хто такий оптиміст? Це той, хто ніколи не сумує, в усьому бачить тільки хороші сторони, не думає про гірше, в будь-якій неприємності здатний знайти позитивні моменти.

Значення оптимістів в нашому житті важко не переоцінити: роботодавці люблять їх за здатність прощати прочухана, і за те, що вони спокійно ставляться до надурочних робіт і ніколи не нагнітають обстановку. Колеги – за доброзичливість і взаємодопомога. Сусіди – за спокійну атмосферу в будинку.

Наша психіка не виносить дискомфорту, всіма силами намагається уникнути його, тому оптиміст – це людина, спілкування з якою викликає позитивні відчуття. У той час як песиміст – це той тип особистості, від якого всі біжать як від вогню: незлагідний, жовчний, вічно незадоволений суб’єкт, скаргами здатний зіпсувати настрій кому завгодно.

Чим небезпечний зайвий оптимізм

Мало хто замислюється, що надмірно райдужний погляд на світ може бути ще більш небезпечним і неприємним для самого оптиміста, ніж похмуре сприйняття реальності хронічним песимістом.

Нерідко оптимізм йде рука об руку з добротою і небажанням створювати конфліктні ситуації, сперечатися, відстоювати свою точку зору.

Це означає, що така людина, будучи ображеним або чужої вини опинившись в неприємній ситуації, замість того щоб вимагати компенсації від того, хто винен, все простить. І, якщо в побуті це зашкодить тільки самому оптимісту і його родині («Залили сусіди? Навіщо ж з ними лаятися, за свій рахунок все відновимо»), то на роботі може вилитися в серйозні неприємності для всієї організації.

Оптиміст, на відміну від песиміста, може недооцінити ситуацію, понадіявшись на хороший результат і, якщо трапиться щось неприємне, розгубиться.

Песиміст готовий до біди, і тому має план на найгірший варіант розвитку подій, а ось оптиміст опиняється віч-на-віч з нещастям, про можливість якого навіть не думав – йому просто в голову не приходило, що все може бути так погано!

У песимізму є позитивні сторони

Хто такий песиміст, на думку більшості? Невдаха, в якого через поганий характер і вічне  невдоволення немає друзів.

Це вірно лише для найзатятіших, самих «ідейних» песимістів, хрестоматійним відображенням яких можна вважати механіка по імені Філідор Зелений з розповідей Кіра Буличова про Алісу Селезньову. Його безсмертні фрази: «Добром це не скінчиться!» і «Адже я попереджав!» можна назвати відображенням самої негативної сторони песимістичного погляду.

Однак існують і умовно «помірні» песимісти, а це означає, що є люди, які бачать в чорному кольорі не весь світ, а тільки його окремі його частини.

Визначення самого терміна говорить про те, що песиміст – це той, хто постійно очікує від світу подлостей і підніжок. І в цьому таїться його сила.

Справжній песиміст завжди пам’ятає: скільки не сподівайся на вдалий результат подій, імовірність невдалого результату набагато вище, і, щоб мінімізувати збиток, слід, сподіваючись на краще, завжди готуватися до гіршого.

Тому песимісту, який прагне до самовдосконалення, необов’язково намагатися змінити погляд на життя – іноді достатньо розвинути свої сильні сторони (передбачення неприємностей і підготовку до них) і навчитися справлятися з негативними.

Реалістічній погляд

У реалізму безліч значень: для когось це позначає сухого ділка, який методично вираховує, як вигідно оцінити дану ситуацію, а інші вважають, що краще цікава крайність, ніж нудна рівна середина.
Насправді ж, бути реалістом означає усвідомлювати, що будь-яка ситуація може розгорнутися як в хорошому, так і в невдалому напрямку; що життя багатогранне і не дає готових відповідей; не можна постійно очікувати бід, але і сподіватися тільки на радості теж не слід, щоб не обманутися.

Реаліст дивиться на ситуацію рівно і розумно, приймає рішення виходячи з фактичного стану справ. Він не втішає себе тим, що «завтра буде краще», але і не псує собі настрій думками про неприємності, які можуть піти за удачею.

Реалізм дозволяє тверезо оцінювати оточуючих, свої вчинки, не перегинати палицю при прийнятті рішень, дає можливість проявити гнучкість в залежності від ситуації: реаліст, не будучи прив’язаним до тієї чи іншої крайності, має можливість вибирати тип власної реакції.

Там, де для песиміста в склянці майже немає води, і подумки він помирає від спраги, боячись зробити ковток; а для оптиміста води ще багато, і він помре, допивши воду одним ковтком; реаліст само чітко розрахує, як швидко він може дозволити собі спустошити склянку, щоб не залишитися в дурнях.

Оптиміст і песиміст – де гарантія щастя?

Значення слова «оптиміст» жодним чином не відноситься до слова «оптимальний», і це слід чітко усвідомлювати: так, люди з доброзичливим поглядом на світ приємні, їх люблять, але це не означає, що вони завжди все роблять правильно або щасливі більше, ніж інші.

Щастя – це таке невагоме поняття, що ніякий найпозитивніший погляд на життя не дасть гарантій з отримання цієї самої речі в особисте розпорядження в оплату за посмішку, добродушність і здатність розцінювати неприємності як щось позитивне.

У той же час постійне очікування невдач, залізна готовність до них і план на найстрашніші випадки життя точно так само не гарантують, що підкладена з усіх боків соломка вбереже від бід.

І оптимісти, і песимісти – всі ці люди здатні робити помилки, щось не передбачити, що не вгадати, недооцінити. Навіть реалізм не гарантує щасливого життя, однак, самовдосконалення дає більше шансів на те, що такі зміни не пройдуть безслідно, і це вселяє надію на краще.

Адже у людини, яка згладила гострі кути свого характеру і розвинула сильні сторони, завжди більше друзів, від неї віє гармонією, вона викликає позитивний відгук у душах оточуючих, радує і себе, і інших. Хто знає, може, саме в цьому і полягає суть щастя?

Оцініть статтю
Додати коментар