Низька самооцінка жінки. Симптоми та лікування.

Жінки з заниженою самооцінкою страждають від невпевненості, бояться критики і не вміють приймати компліменти. Звична роль жертви не дозволяє сприймати життя у всіх фарбах і сміливо дивитися в майбутнє. Вчимося не піддаватися маніпуляціям.

Низька самооцінка жінки. Симптоми та лікування.Як відомо, самооцінка — це те, як людина оцінює себе, свої особисті якості та можливості в порівнянні з іншими людьми, яке місце вона відводить собі у суспільстві. Самооцінка не передається у спадок — вона формується в дошкільному віці під впливом близьких дитині людей — батьків. Саме від них у першу чергу залежить, чи буде у малюка адекватна самооцінка завищена або занижена. А як складеться його подальше життя, наскільки воно буде успішним, чи зможе він ставити цілі і досягати їх або ж буде постійно сумніватися у своїх силах і змириться з тавром невдахи, — все це залежить від рівня його самооцінки.

Нелегко живеться поруч з людьми, у яких завищена самооцінка, адже вони переконані в тому, що завжди мають рацію, не бачать власних недоліків і не визнають своїх помилок. Вони вважають, що мають право керувати іншими, прагнуть бути в центрі уваги і проявляють агресію, якщо хтось з ними не згоден. «Ти — найкращий», — казали їм в дитинстві. «Ти — королева!», — повторював тато знайомої дівчинки. Він вважав, що, відчуваючи себе королевою, вона змусить повірити в це всіх, хто її оточує. Але оточуючі чомусь не хотіли грати роль її підданих і охочих дружити з нею ставало все менше.

Непросто живеться і тим, чия самооцінка занижена. За якихось одним їм зрозумілим міркуваннями батьки принижують дитину, показуючи свою владу над нею, ламають її, роблячи слухняною, і в підсумку перетворюють в інфантильну безвольну істоту, про яку витирають ноги всі кому не лінь.

«Жах, що ти наробила, тобі нічого не можна доручити!», «Ти все тільки псуєш — краще піди», «Подивися на Аню, вона дівчинка як дівчинка, а ти нечупара», «Зараз ти в мене отримаєш, зараза така!» — критика, загрози, порівняння з іншими дітьми, небажання поважати думку дитини і бачити в ній особистість, розмови з нею в наказовому тоні знижують її самоповагу і самооцінку. Її власні життєві установки поки ще не сформовані і батьківські переконання вона вважає безперечними. Психологи називають це прямим навіюванням, а діти в ранньому віці дуже сугестивні.

Якщо мама з татом називають дитину нікчемою, то саме такою вона і стане сприймати себе. Як говориться в прислів’ї: «Скажи людині сто разів, що вона свиня, а на сто перший вона захрюкає». Точно так само її будуть сприймати та інші.

Ще одне випробування для самооцінки дитини — підлітковий вік. В цей час вона дуже ранима і болісно сприймає критику. Якщо їй повторювати, що з неї не вийде нічого путнього і їй одна дорога — в тюрму або на панель, то не варто дивуватися, що так воно і станеться.

В остаточному підсумку люди з заниженою самооцінкою виправдовують всі ті прізвиська та епітети, якими їх нагороджували в дитинстві. Вони дійсно стають невдахами, лузерами, аутсайдерами. Вони програють, часом навіть не вступивши в гру, бо нерішучі і не вірять в себе. «Я не гідний» — пояснюють вони свій програш.

Жінки з низькою самооцінкою — які чоловіки їх обирають?

Жінки з низькою самооцінкою, так само, як і чоловіки з таким же характером, не домагаються в житті великих успіхів, тому що «знають своє місце». Однак психологи помітили, що вони, крім того, притягують до себе чоловіків певного типу ― владних, авторитарних та егоїстичних. Їм вигідно мати у себе під боком таку жінку, адже вона не вимоглива і нею просто управляти. Її легко переконати, що її головне завдання ―створювати комфортні умови чоловікові, виховувати дітей і вона не має права вимагати більшого, ніж він може їй дати.

Жінка з заниженою самооцінкою зручна тим, що її не треба ревнувати — вона вдячна чоловікові за те, що він на ній одружився, і більше ні на кого не дивиться. А якщо навіть і так, то вважає, що сама вона не заслуговує уваги чоловіків. Чоловік же може розслабитися, адже якби він був одружений на жінці з адекватною або високою самооцінкою, йому довелося б напружуватися, щоб відповідати. А так йому багато чого прощається — і дріб’язковість, і грубість, і неохайність, адже жінка вважає, що не гідна кращого.

До жінки з низькою самооцінкою споживацьки ставиться не тільки чоловік, але й навколишні. Знаючи, що вона не може відмовити, вони часом сідають їй на голову, навішуючи на неї свої проблеми і перекладаючи на неї свої обов’язки. Тим більше, що жінки з заниженою самооцінкою — часто перфекціоністки, які прагнуть все зробити найкращим чином.

Особливо легко ними маніпулювати, вселивши їм почуття провини. Прагнучи загладити цю насправді не існуючу провину, вони ще більше намагаються догодити, щоб заслужити похвалу.

Які ж вони — жінки з заниженою самооцінкою?

Багато жінок не здогадуються, що всі їхні депресії і невдачі пов’язані з низькою самооцінкою. Вони думають: так склалося життя, винні несприятливі обставини, які завадили стати щасливою, успішною і коханою. «Від долі не втечеш!», — змиряються вони замість того, щоб попрацювати над особистими установками, за допомогою яких можна змінити ставлення до самої себе — полюбити себе. Хіба ми не варті цієї любові? Якщо ми хочемо, щоб нас розуміли, цінували і любили інші, ми повинні навчитися розуміти, цінувати і любити себе.

Нагадують нам когось ці жінки? Вони:

1. Безвідмовні

Але не тому, що жалісливі і відчувають задоволення від виконання чужих прохань. Навпаки, вони картають себе за те, що не змогли відмовити, зляться і дратуються. Але сказати «ні» не в силах: раптом прохач образиться або погано про них подумає, а чужа думка для них дуже важлива і вона неодмінно має бути позитивною;

2. Хворобливо переносять критику

Жінки з адекватною самооцінкою так само адекватно сприймають і критику: вони приймають її чи ні, не впадаючи в істерику. Якщо ж сказати, що вона не права, жінці з заниженою самооцінкою, для неї це стане ледь не трагедією. Підуть образа, сльози і обурення, тому що вона сприймає критику як образу і приниження, натяки на її неповноцінність. Адже, як відомо, люди з низькою самооцінкою хочуть всім подобатися і бути для всіх хорошими;

3. Надміру критичні до своєї зовнішності

Вони не терплять критики від інших, але самі ніколи не бувають задоволені собою і своїм зовнішнім виглядом, тому прагнуть не виділятися, бути в тіні. Їм не подобаються ні своя фігура, ні обличчя, ні тіло, ні волосся — нічого. При цьому вони часто займаються публічним самоїдством, очевидно, підсвідомо очікуючи, що оточуючі почнуть їх переконувати, запевняти в зворотному і робити компліменти;

4. Не вміють приймати компліменти

Вони їх люблять, але приймати не вміють. Можна бути впевненим, що у відповідь на похвалу, що вона сьогодні чудово виглядає, жінка з заниженою самооцінкою засуєтиться і скаже щось на кшталт: «Та це я сьогодні голову помила» або «Ой, це старе плаття, тому в ньому не видно, яка я стала корова»;

5. Відчувають себе жертвою

Їх вразлива психіка болісно реагує на кожен косий погляд і криве слово. Вони перебільшують своє значення в житті інших людей, їм здається, що інші тільки й думають про те, як їх образити. Вони часто шкодують себе, повторюючи при невдачах: «Ну що ж, не з моїм щастям»;

6. Відмовляються від власних бажань

У них є свої мрії і бажання, але вони загнані кудись так глибоко, що вже й не нагадують про себе. А все тому, що жінки з низькою самооцінкою живуть чужими бажаннями. Чекала вихідного, щоб погуляти з чоловіком в парку? Але він сказав: «Їдемо на дачу прибирати сад, полоти город». Втомилася і хочеться перепочити? «Який відпочинок! Подивися, моя стара мама працює, а ти розляжешся?!». «Завтра в гості прийдуть мої друзі. Не хочеш? Не може бути. Бігом на кухню, до плити!».

Відмовляти вони не вміють, адже це означає розчарувати оточуючих, не виправдати їхніх сподівань, чого жінки з низькою самооцінкою допустити не можуть;

7. Не здатні зробити вибір і взяти на себе відповідальність

Вони занадто часто вимовляють слова: «Я не можу», «У мене не вийде», «Я не маю права це вирішувати». Не дивно, що прийняти рішення для них — неймовірна тяжкість, адже можна помилитися і заслужити несхвалення, отримати негативну оцінку. Тому вони довго вагаються і по можливості перекладають цю задачу на інших: «А що ти порадиш? Я зроблю, як ти скажеш»;

8. Незадоволені своїм оточенням

Вони часто скаржаться колегам і подругам, що чоловік їх пригнічує, свекруха прискіпується, родичі не цінують. Вдома ж бідкаються, що начальник не рахується з їх точкою зору, а співробітники ображають. Психологи кажуть, що підсвідомо жінки з низькою самооцінкою самі притягують до себе людей, які ні в що їх не ставлять, і таким чином додатково затверджуються в думці, що вони нікчемні невдахи.

Підвищуємо свою самооцінку

Жінки, яким набридло бути маріонеткою і об’єктом маніпуляцій, які хочуть жити своїм життям і не залежати від чужої думки, можуть підкоригувати свій характер. Це нескладно — потрібно лише захотіти змінитися.

1. Звести до мінімуму або перестати спілкуватися з людьми, поруч з якими самооцінка знижується

Ми сумніваємося, безупинно звертаємося за порадою, виявляємо невпевненість, показуємо, як нас ранить чиєсь зауваження, весь час виправдовуємося і легко беремо провину на себе — і в підсумку стаємо таким собі хлопчиком для биття, вічним козлом відпущення, якого ніхто не приймає всерйоз і з яким не прийнято рахуватися. Люди легко обчислюють того, до кого можна ставитися зневажливо, звисока, і починають ним маніпулювати.

Більшою мірою у сформованій ситуації ми винні самі: кажуть, що до нас ставляться так, як ми дозволяємо з собою поводитися.

Але якщо нас не влаштовує такий стан речей, ми повинні «показати зуби» — зрозуміло, не з допомогою істерик. Контролюємо свої реакції, не даючи підстав вважати нас безхребетним тюхтієм.

Змінити ставлення до себе тих, хто вже звик до нашої «беззубості», складніше, ніж почати будувати відносини з нуля, але можливо. Однак, якщо оточуючі наполегливо продовжують самостверджуватися за наш рахунок, то нам таке спілкування ні до чого. Будемо проводити час з тими, з ким ми стаємо краще і здобувати впевненість у своїх силах.

2. Полюбити себе

Про те, що себе треба любити, зараз багато говорять і пишуть. Любити себе — не значить наплювати на інших і носитися з собою, коханою, як з писаною торбою. Це значить зрозуміти себе, навчитися жити в гармонії з собою і зі світом, поважати себе і не займатися самобичуванням і самоїдством.

Луїза Хей, відомий американський психолог і автор декількох книг з психологічної самодопомоги, пропонує з самого ранку підійти до дзеркала і, дивлячись на своє відображення, сказати: «Я тебе люблю. Що я можу сьогодні зробити для тебе, щоб ти була радісною і щасливою?». Спочатку цю фразу буде заважати вимовляти певний внутрішній протест, але незабаром вона буде звучати природно і вільно.

Як пише та ж Луїза Хей, «Я не намагаюся виправити проблему. Я виправляю свої думки. І потім проблема виправляє сама себе».

3. Задаємо собі позитивні установки

Робимо це за допомогою афірмацій і візуалізацій. Вищенаведена фраза Луїзи Хей про любов до себе — одна з можливих тверджень. Деякі скаржаться, що у них афірмації не працюють. «Я по десять разів на день повторюю одне і те ж, а нічого не змінюється», — кажуть вони.

Луїза Хей порівнює афірмації з зернятком або насіниною — його мало посадити, його потрібно поливати, за ним потрібно доглядати. Посадивши, наприклад, помідор, ми не чекаємо, що завтра отримаємо плоди? Те ж саме можна сказати про аффірмації та візуалізації — вони стимулюють нас і не дають забути про цілі, але щоб вони запрацювали, ми повинні зробити реальні кроки.

4. Медитуємо

Наприклад: розслаблюємося, закриваємо очі і подумки переносимося в якесь чудове місце, де були колись і де нам було добре. Дуже чітко відчуємо його — звуки, запахи. Потім уявімо чарівника-мандрівника, який говорить нам: «Люба моя, ти красива і неповторна. Ти маєш право на свою думку, ти можеш чогось не знати або помилятися. Ти можеш сама судити, що добре і що погано, і брати на себе відповідальність, коли забажаєш. Ти вправі сама вирішувати, що і коли тобі робити. Ти маєш право бути такою, яка ти є! Ти прийшла у цей світ, на цю планету заради себе самої!».

Чарівник посміхається нам і прощається з нами, а ми робимо вдих, відкриваємо очі і повертаємося в реальність.

5. Не економимо на собі

Ремарк писав, що «Жінка, яка економить на собі, викликає у чоловіка єдине бажання – заощадити на ній».

Ніщо так не піднімає самооцінку жінки, як впевненість в тому, що вона хороша і бажана. Очевидно, тому деяких чоловіків влаштовує невибаглива і невимоглива дружина, поруч з якою можна не напружуватися самому, не побоюючись, що вона піде або її заберуть. Тренажерний зал, басейн, салон краси, SPA-салон і т. п. — це не тільки зовнішня краса, але й здоров’я, і насамперед душевне.

Оцініть статтю
Додати коментар