Новий погляд на продуктивність життя.

produktyvnist-zhyttyaЯк не збитися з шляху і закінчити великий проект? Представляємо новий пост відомого блогера і письменника Кріса Бейлі, який вже кілька років вивчає прийоми продуктивного життя.

Пару тижнів тому я відправив до видавництва рукопис своєї книги – 81 302 слова. Я замкнувся в кабінеті на півроку, майже нічого не писав в свій блог і мало над чим ще працював – і тепер проект закінчений, і я страшенно пишаюся тим, що зробив. Можливо, саме цікаве в написанні книги – це те, що вона в якомусь сенсі створювала себе сама. При її написанні я користувався всіма прийомами продуктивності, про які я в ній розповідаю. І завдяки цьому я закінчив проект на півтора місяці раніше дедлайну. Варто зауважити, що я написав її з нуля і не використовував ніяких постів зі свого блога.

Ось 10 головних уроків, які я вивів з цього проекту.

1. Відключатися від інтернету
Якби я не відключався від мережі під час написання книги, я практично впевнений, що писав би її до сих пір. Тім Пічилему, який досліджує мотивацію і прокрастинацію вже 20 років, провів цікаве дослідження продуктивності. Він вивчив, скільки часу середня людина витрачає на прокрастинацію, коли підключена до інтернету, і відкрилося щось дивовижне: середня людина 47% часу, проведеного в онлайні, прокрастінує. І це було ще до зльоту соціальних мереж!

Прочитавши це дослідження, я став як можна частіше відключатися від інтернету. Природно, інтернет важливий і необхідний для роботи, і нереально відключатися від нього назовсім. Але як тільки мені потрібно було зануритися в щось важливе, я відключав його. Це дозволило повернути мені приблизно половину витраченого часу і працювати розумніше. 90% книги я написав, відключившись від мережі – хоча написання і зажадало маси досліджень.

Коли вам в наступний раз знадобиться зосередитися на чомусь важливому, спробуйте зовсім відключити інтернет. Вас здивує, наскільки ефективніше ви станете працювати.

2. Передбачайте перешкоди
Коли ви беретеся за великий проект або намагаєтеся серйозно змінити своє життя і роботу, вас чекають перешкоди. Продуктивність – це часто процес розуміння ваших обмежень і здатність передбачати перешкоди допоможе вам підготуватися до їх обходу ще до їх появи.

Ближче до кінця роботи над книгою, коли я вирішив закінчити її швидше, я два місяці писав в середньому по тисячі слів в день. У цей ультрапродуктивний період передбачити незручності – поїздки, сімейні зобов’язання, зустрічі та інші робочі зобов’язання – було вкрай важливо. Щотижня я заглядав ще на тиждень вперед, щоб зрозуміти, які перешкоди мені доведеться перестрибнути, і придумував план, що дозволяє їх обійти і все ж виконати свою щоденну норму.

3. Організуйте простір навколо найважливіших завдань і проектів
Урбаністи кажуть, що плавність потоку на автостраді залежить не від того, як швидко рухаються машини – а від того, скільки між ними вільного простору. Те ж саме з завданнями, які ми виконуємо в роботі та повсякденному житті. Одна справа знати, які з них найважливіші, і зовсім інша – вміти створювати навколо них простір, щоб ви не відчували себе перевантаженими. Так ви зможете виділяти більше часу, уваги і енергії на роботу над ними. Так діють найпродуктивніші люди і перш за все тому мені вдалося швидко пірнути в роботу над книгою.

У вашій роботі ви відповідальні за десятки завдань, але основний результат і основну цінність для вашого роботодавця (навіть якщо це ви самі) приносять лише кілька з них. Коли я писав свою книгу The Productivity Project, я прийшов до висновку, що в моєму житті є тільки три види зобов’язань, які мають найбільший вплив. Ось вони по порядку:

– Написання книги
– Публічний виступ
– Написання статей для мого сайту

Все інше – зустрічі, листування, соціальні мережі і т.д. – тільки підтримує мою роботу, так що я склав план, що допомагає витрачати менше часу на ці завдання, усунути їх з мого графіка або делегувати, щоб у мене з’явилося більше часу на три найважливіших справи.

Найпродуктивніші люди не тільки вміють відступити назад і побачити, де найголовніший їх результат, вони також роблять спеціальні зусилля, щоб делегувати, усунути або стиснути все інше.

4. Заплануйте час дозвілля.
Кожен день ваш мозок регулярно перемикається між двома режимами: в одному він блукає, де йому подобається, а в іншому інтенсивно фокусується на чомусь. Наприклад, коли ви приймаєте душ, мозок зазвичай в блукаючому режимі, в ньому скачуть різні думки, а поки ви читаєте це статтю, він, напевно, зосереджений.

Однак ми проводимо в «блукаючому» режимі все менше часу – ми все більше навантажуємо себе справами і хапаємося за мільйон речей відразу. І це сумно, тому що, як показують численні дослідження, проводити час в мрійливих роздумах корисно для креативності, це допомагає вирішувати складні проблеми, придумувати нові ідеї і знижує рівень стресу. Напевно вам приходили в голову чудові ідеї під час душа і навряд чи – в момент, коли ви вперлися в свій смартфон.

Я випробував все це на собі під час написання книги. Якщо ви витрачаєте занадто багато часу на багатозадачну роботу або на зосереджену працю, дозвольте мозку розслабитися. Сходіть в арт-галерею, прогуляйтеся на природі, прийміть дуже-дуже довгий душ – в загальному, виділіть час для мрій і мрій. Це гідна інвестиція.

5. Виділяйте час на осмислення своїх досягнень
Великі і довгі проекти на кшталт написання книги відрізняються від інших завдань тим, що вони дають набагато менше зворотного зв’язку. Тому, буває, вони менше мотивують і складніше виконуються – хоча вони безумовно варті зусиль.

Мені в цьому найбільше допомагав такий ритуал – раз в тиждень я переглядав список своїх досягнень. Продуктивність – це не означає зробити якомога більше, це означає домогтися якомога більше. Ведіть список таких досягнень і, якщо ви будете раз на тиждень вивчати і обдумувати його, це прискорить ваш рух до перемоги.

Це особливо важливо, тому що чим продуктивніше ви працюєте, тим менше у вас часу на те, щоб зупинитися і похвалити себе. Чим більше ви домагаєтеся, тим більше ви зайняті, і тим менше у вас часу порадіти результатами своєї продуктивності. Тому витратьте хоча б кілька хвилин в тиждень на це.

6. Шукайте людей, на яких можна покластися
Шалено важко написати книгу або виконати інший настільки ж складний проект без підтримки маси інших людей. На щастя, у мене була ця підтримка. Я б збрехав, якби сказав, що під час роботи над книгою я був ідеальним другом / братом / бойфрендом / блогером / і т.д., оскільки книга вимагала більше часу, уваги і енергії, ніж все інше. Але кожна хвилина, яку я інвестував в цей період у відносини з людьми, приносила мені у відповідь набагато більше підтримки і щастя. Це сильно полегшило роботу, особливо тому, що у мене є природна схильність намагатися все робити самому. Але чим більше я боровся з цією схильністю, тим веселішою і задовільнішою ставала моя робота над проектом.

Чим би ви не займалися, наявність людей, на яких можна покластися і які можуть спертися на вас, вкрай важлива не тільки для продуктивної роботи, але і для збереження здорового глузду.

7. У великих проектах ставте багато дрібних цілей
Перейти від регулярних постів в блозі до написання книги було дивно. Це зовсім інше заняття: воно вимагає жонглювати масою досліджень, фактів і історій, в цьому процесі бере участь більше людей, і вам потрібно приділяти справі більше уваги, якщо ви хочете вивести реальні зв’язки між ідеями, про які ви пишете. Але як я говорив, написання книги ще й менше стимулює, бо в процесі ви отримуєте набагато менше зворотного зв’язку. Зрозумівши це, я вирішив структурувати роботу – поставити собі багато дрібних цілей і віх. Це дозволило мені планувати і рухатися в правильному напрямку, а головне – бачити загальну картину проекту.

8. У великих проектів є великі витрати – але вони того варті
Чим важливіше для мене проект, тим більше часу, уваги і енергії я намагаюся йому присвячувати. І хоча є способи знайти більше енергії і краще сфокусуватися, знайти більше часу неможливо – доводиться витрачати менше часу на інші зобов’язання. І мені довелося змиритися з витратами – у мене було менше часу і уваги на важливі для мене заняття і справи.

Фокус тут в тому, щоб зрозуміти ці витрати заздалегідь. Тому важливо трохи відступити назад і добре подумати про те, чи дійсно ви витрачаєте свій час, увагу і енергію так, як хочете – особливо перед тим, як братися за нову справу, проект або переходити на нову роботу.

9. Цікавість править світом
Коли над нами нависає все більше і більше справ, цікавість може здатися швидше розкішшю, ніж необхідністю. Але я думаю, що все навпаки. Вивчаючи життя найпродуктивніших людей в історії, я незмінно помічаю одне і те ж: найуспішніші люди – це ті, хто вміє побачити зв’язки між речами і загальну картину. А для цього вам потрібно освоїти якомога більше деталей – нових ідей, вражень, діалогів, помилок і думок.

І це вимагає цікавості.

Працюючи над книгою, я дозволив собі і далі дізнаватися нові речі про продуктивність, досліджувати нові теми, експериментувати. Я також дозволив собі ще глибше занурюватися в ті уроки, які я вивів протягом проекту, і ще більше вболівати від цієї теми. У підсумку завдяки цьому я зміг написати більш гідну книгу, тому що в неї помістилося більше ідей і зв’язків. І я зміцнив свої письменницькі навички, тому що я спеціально виявляв цікавість до того, як краще писати.

Цікавість робить людей успішніше і продуктивніше. Терпіти не можу приказку «цікавість вбила кішку». Це повна нісенітниця: все, що я дізнався про продуктивність і вивів зі свого досвіду, спростовує її.

10. Працюйте повільніше
Можливо, саме цікаве, що я відкрив за час роботи над книгою – чим повільніше я пишу протягом дня, тим більше слів у мене готово до кінця дня. Коли я тільки почав працювати, мені насилу вдавалося вичавити з себе кілька сотень слів в день. Кожен день я насамперед кидався за роботу над черговою главою, намагаючись видавати їх якомога енергійніше, і в результаті втрачав контроль над процесом.

Але потім я пригальмував – і виявилося, що до кінця дня результат зашкалює.

Це, звичайно, дивна і неочевидна тактика, але для мене це прийом номер один. Коли ви пригальмовуєте, це дозволяє вам працювати більш осмислено і цілеспрямовано, дає простір і можливість культивувати свою продуктивність, допомагає глибше обміркувати все, що вам належить зробити.

Чим повільніше я писав книгу і чим повільніше працював над іншими завданнями (виступи і консультування, наприклад) в цей час, тим більше мені вдавалося встигнути до кінця дня, тому що рівно настільки розумніше мені вдавалося працювати.

Найпродуктивніші люди – не ті, хто працює старанніше і швидше за все, а ті, хто працює осмислено і цілеспрямовано.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар