Нейробіологія творчості або як навчити мозок генерувати ідеї

Нейробіологія творчості або як навчити мозок генерувати ідеї

Довгий час вважалося, що творчі здібності — це дар, а осяяння виникають як за помахом чарівної палички. Але останні дослідження в області нейробіології показали: ми всі можемо стати креативними. Досить направити мозок в потрібне русло і трохи повправлятися.

Творчий підхід потрібен не тільки художникам, поетам і музикантам. Він працює в будь-якій області: допомагає вирішувати проблеми, згладжувати конфлікти, вражати колег і насолоджуватися більш повним життям.

Нейронні ліхтарі

Уявімо на мить: ми на верхньому поверсі хмарочоса, перед нами розкинулося нічне місто. Подекуди у вікнах горить світло. Вулицями снують машини, освітлюючи шлях фарами, вздовж доріг мерехтять ліхтарі. Наш мозок схожий на місто в темряві, в якому завжди освітлені окремі проспекти, вулиці і будинки.

«Ліхтарі» — це нейронні зв’язки. Деякі “вулиці” (нервові провідні шляхи) освітлені на всьому протязі. Це відомі нам дані і перевірені способи вирішення проблем.

Творчість ж живе там, де темно – на непроторених шляхах, де подорожнього чекають незвичайні ідеї та рішення. Якщо нам потрібні незаяложені форми або ідеї, якщо ми прагнемо натхнення або одкровення, доведеться докласти зусиль і запалити нові “ліхтарі”. Іншими словами, утворити нові нейронні мікромережі.

Як народжуються ідеї

Творчість харчується ідеями, а ідеї народжуються в мозку.

Уявіть, що в мозку безліч ящиків. Кожен випадок з життя зберігається в одному з них. Іноді ящики починають відкриватися і закриватися в хаотичному порядку, і спогади з’єднуються випадковим чином. Чим більше ми розслаблені, тим частіше вони відкриваються і закриваються і тим більше спогадів перемішується.

Коли це відбувається, у нас з’являється більше ідей, ніж в інший час. Для кожного це індивідуально: для когось — в душі, для інших — під час пробіжки, занять спортом, за кермом автомобіля, в метро або автобусі, під час ігор або розгойдування дочки на гойдалці у парку. Це моменти ясності розуму.

Коли мозок розслаблений, у нас з’являється більше думок. Вони можуть бути звичайними, знайомими або здаватися неважливими, але іноді в їх ряди просочуються ідеї, які ми називаємо творчими.

Чим більше ідей, тим більше шансів, що одна з них буде нестандартною.

Інакше кажучи, ідеї — це випадкова комбінація понять, переживань, прикладів, думок та історій, які розкладені по ящиках розумної пам’яті.

Ми не придумуємо нічого нового. Новизна в тому, як ми комбінуємо відоме. Раптово ці комбінації понять стикаються, і ми «бачимо» ідею. Нас осінило.

Чим вище рівень ясності розуму, тим більше можливостей для відкриттів. Чим менше стороннього шуму в голові, чим спокійніше ми стаємо, насолоджуючись улюбленою справою, тим більше осяянь з’являється.

Сила оточення

Інноваційні компанії розуміють, як важливо створити творчу атмосферу. Вони розміщують своїх співробітників в світлих, просторих, приємних приміщеннях.

У спокійній обстановці, коли не потрібно вирішувати проблеми повсякденності, люди стають більш винахідливими.

У збірній Аргентини Ліонель Мессі – та ж людина з тим же мозком, що і в «Барселоні». Але в «Барселоні» він більш продуктивний: за матч може провести 10-15 атак, з яких дві-три завершуються голом. Водночас у збірній йому вдається провести дві-три атаки за гру, отже, менше шансів, що вони будуть нестандартними і призведуть до голу. Те, як він використовує свої навички і творчий потенціал, дуже сильно залежить від обстановки, атмосфери на тренуваннях, команди і самопочуття.

Творчість — це не якась чарівна лампочка, яку можна включити в будь-якому місці, вона тісно пов’язана з навколишнім середовищем. Для нього необхідна стимулююча обстановка.

Тупики і осяяння

Творчий блок відомий в нейронауці як глухий кут. Це ситуація, коли розум працює на свідомому рівні (рухається по освітленому проспекту і не може звернути).

Це зв’язок, який ви хочете провести, але не можете: це відбувається, коли ви намагаєтеся згадати ім’я старого приятеля, придумати ім’я новонародженій дитині або просто не знаєте, що написати про проект.

Ми всі іноді натрапляємо на ці блоки. Коли потрібно проявити творчі здібності, дуже важливо подолати або уникнути їх.

Щоб подолати блок і дозволити прийти натхненню, потрібно заглушити активність префронтальної кори головного мозку, що відповідає за усвідомлені думки.

Опинившись в глухому куті, зробіть зворотне тому, що підказує інтуїція, — не намагайтеся посилювати концентрацію на проблемі протягом довгого часу.

Треба зайнятися чимось зовсім іншим, цікавим, розважальним. Це найкращий спосіб викликати натхнення.

Коли ви відпочиваєте від проблеми, активні і усвідомлені форми мислення затихають, і ви даєте слово підсвідомості. Далекі ящики починають відкриватися і закриватися, виплескуючи ідеї, а ці ідеї перетворюються в нові поняття в передньому відділі правої скроневої частки.

Гра в асоціації

Творчість в будь-якій області-мистецтві, науці, технологіях і навіть повсякденному житті — передбачає здатність розуму змішувати дуже різні поняття і теми.

Коли перед вами постає проблема, постарайтеся розглянути її з різних сторін. Як би глянув на неї п’ятирічний малюк? Що подумала б первісна жінка? Що сказав би ваш прадід? Як ви вирішили б її, перебуваючи в Африці?

Запалювати нові ліхтарі і змішувати ідеї допомагають різні техніки асоціативного мислення. Наприклад, нам треба поліпшити систему банківських вкладів. У чому суть вкладу? Припустимо, це “безпечне заощадження грошей на майбутнє”. Що пов’язано зі зберіганням? Білки ховають їжу на зиму, паркувальники стежать за машинами гостей ресторану, в портових контейнерах зберігається товар, в ангарах стоять літаки…

Спробуємо зв’язати ці явища в пошуках нових ідей для поліпшення системи банківських вкладів. Наприклад, взимку (по асоціації з білкою) банк може виплачувати більші відсотки, щоб спонукати людей в холодну пору року частіше робити вклади.

Мозку властива нейропластичність — здатність змінювати власну нейронну структуру. Чим більше творчих завдань ви вирішуєте, тим більше утворюється нових зв’язків, тим ширше картина міжнейронних взаємодій (більше освітлених вулиць, по яким ви можете ходити).

Так що творче мислення можна натренувати, як м’язи в спортзалі. Спробуйте — і ви здивуєтеся, наскільки креативним може бути ваш мозок.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар