Небезпечні переконання, які люди вважають нормальними.

nebezpechni-perekonannya-yaki-lyudy-vvazhayut-normalnymyПредставляємо вашій увазі переклад цікавої, на наш погляд, статті Марка Черноффа – письменника, коуча, творця популярного блогу про особистий розвиток.

Коли мені було близько двадцяти, я вважав, що моє життя складеться строго певним чином. Я студіював свої провали і помилки, поки не втратив з поля зору свої успіхи. Я залишив свої мрії заради відчуття комфорту. Я твердо тримався за свої страхи, захищав себе від любові і щастя і при цьому весь час замислювався, чому ж моє життя таке жалюгідне.

Очевидно, мені заважали мої токсичні переконання і виходяча з них поведінка. Після інтенсивних роздумів і читання, а також ретельної повсякденної практики я навчився діяти інакше. Я знаю, що ви стикаєтеся з тим же. Іноді ідеї і звички, які для нас комфортні, починають вбивати нас зсередини. Я бачив, як ті ж самі небезпечні переконання проявляються знову і знову в житті моїх нових клієнтів. Ось найпоширеніші з них.

1. Теперішнє показує, яким буде майбутнє. Коли справи йдуть не дуже добре, у нас є схильність екстраполювати це положення і вважати, що в майбутньому буде все те ж саме. Чомусь такого не відбувається, коли справи йдуть добре. Ми впевнені, що сміх, посмішка, тепле відчуття всередині – все це минуще. Ми розглядаємо позитивні моменти, як вони є, і потім розлучаємося з ними.

Але коли відчуваємо депресію, труднощі, страх, починаємо припускати, що завтра буде точно таким же, як сьогодні. Це пророцтво, яке здійсниться. Якщо ви не дасте собі відсунути те, що трапилося, що було сказано, що було пережито, в минуле, то ви будете розглядати своє майбутнє через брудне скло. Ви будете і далі доводити, проживати заново, підживлювати відчуття, які взагалі не мають права на життя.

2. Занадто пізно щось міняти. Життя – це не пряма лінія. Ні для вас, ні для кого-небудь ще немає єдино вірного шляху. І немає якогось заданого графіка і віх, за якими ви будете рухатися. Але іноді тиск інших людей, рідних, колег, суспільства в цілому змушує нас відчувати себе якимись неправильними. Якщо у нас немає «правильної» роботи, «правильних» відносин, ми не ведемо «правильний» спосіб життя, ми вважаємо, що це у нас щось не так.

А це невірно. Ви маєте право на зайвий час, коли він дійсно необхіден. Ви маєте право відступити назад. Ви маєте право зрозуміти, що надихає вас на різних етапах життя. Адже життя – це серія зигзагів. Воно і повинно виглядати як безлад – тільки красивий безлад. Так що в якій би ситуації ви не виявилися зараз, зрозумійте, що вона може змінитися, якщо ви цього захочете. Потрібно просто озирнутися і вибрати щось інше.

3. Бути вразливим небезпечно. Ми всі боїмося сказати занадто багато, відчути щось занадто глибоко, дати людям зрозуміти, що вони для нас значать. Але це нездорове відчуття. Щастя має на увазі вразливість. Ризик уразливості – це ціна, яку ми платимо за красу і за можливості.

Уразливість – це не готовність демонструвати відполіровані частини своєї особистості, а здатність розкрити те, що ви хотіли б приховати від світу. Це відкритий, чесний погляд на світ зі словами: «Я той, хто я є. Прийми мене або покинь мене». Це важко, тому що ставки високі. Але ніщо дійсно варте не буває зовсім надійним.

4. Самотність – проблема. Зовсім ні! Якщо вам не подобається, ким ви стаєте в стосунках з кимось ще – ось це реальна проблема і пора щось змінювати. Відносини потрібно вибирати мудро. Не дозволяйте самотності заганяти вас туди, де вам немає місця.

«Але я не хочу бути на самоті», – скажете ви. Змініть свій настрій. Будьте одні. Їжте одні. Виводьте себе на побачення. Так ви краще дізнаєтеся себе, зрозумієте, що вас більше надихає, у що ви вірите – а коли ви зустрінете потрібну людину, з якою ви ще більше відчуваєте себе собою, ви будете в цьому впевнені, тому що будете впевнені в собі.

5. Потрібно оцінювати себе критично. Іноді ви питаєте себе: «Так хто я такий, щоб взятися за цю справу?» А насправді треба питати: «Хто я такий, щоб думати, що мені це не вдасться?».

Ігноруйте свої сумніви. Якщо ви проведете все життя в думках про те, що думає про вас вся решта інших людей, чи не забудете ви, хто ви є насправді? Це і відбувається, коли ви все життя намагаєтеся бути таким, як – на вашу думку – хочуть інші. Не можна недооцінювати себе. Миру від цього краще не стане. І якщо ви звільнитеся від страху виглядати інакше, ніж інші, саме ваша присутність звільнить від нього і тих, хто вас оточує.

6. Для мене є ідеальне рішення. Ми часто женемося за гіпотетичним, статичним станом досконалості. Ми шукаємо ідеальний будинок, роботу, друга, любов і так далі. Проблема, звичайно, в тому, що досконалості в такому статичному вигляді не існує.

Життя – це постійна подорож, зміни та розвиток. Ідеальний будинок, друг або робота рано чи пізно прийдуть в стан недосконалості. Але якщо мати трохи терпіння і відкритий розум, то цей недосконалий будинок перетвориться на затишний. Неідеальна робота перетвориться в успішну кар’єру. Неідеальний друг перетвориться в надійне плече, до якого можна притулитися. Просто потрібно розлучитися зі своїм перфекционизмом.

7. Вчинки інших стосовно вас – це завжди щось особисте. Люди завдають шкоди собі та іншим, коли вірять, що все, що відбувається в світі – пряма атака на них, або що все якимось чином стосується їх. Але те, що говорять і роблять інші люди, в набагато більшому ступені відноситься до них самих. Реакція людей на вас – це відображення їх позицій, травм і життєвого досвіду. Чи думають вони, що ви чудові або що ви посередні, це знову-таки говорить більше про них, ніж про вас.

Я не пропоную зануритися в нарцисизм і ігнорувати будь-який зворотній зв’язок. Я кажу лише, що біль, розчарування і смуток в нашому житті багато в чому походять з того, що ми приймаємо те, що відбувається на свій рахунок. У більшості випадків набагато продуктивніше і здоровіше забути про хороші і погані думки людей про вас, діяти, спираючись на власну інтуїцію і мудрість.

8. Не можна бути сумним. Бажання постійного щастя лише приносить нещастя. У житті немає нічого постійного, в ньому немає ні абсолютного щастя, ні абсолютного смутку. Це лише зміни нашого настрою між двома цими точками. У будь-який окремо взятий момент ми порівнюємо свої відчуття з тим, що відчували в інший момент, порівнюємо один рівень задоволеності з іншим. І тому ті, хто відчував великий смуток, більш здатні в інші моменти інтенсивно відчувати щастя.

Випробовуйте і підйоми, і спади, і позитивне, і негативне, і все, що в проміжку. Не потрібно зосереджуватися лише на тому, аби постійно бути щасливим. Зосередьтеся на збалансованості  життя, на досягненні повноти. Щастя – частина цієї повноти, але є також і смуток, і труднощі, і розчарування, і провали. І подолання всього цього набагато більше допомагає особистісному зростанню, ніж постійне щастя.

Якщо ви знаходите в собі якісь з цих токсичних переконань, пам’ятайте, ви не самотні. У всіх бувають нездорові думки і схильності, які іноді підкрадаються і нападають нишком.

Головне – увага до себе: здатність розпізнати ці переконання і скорегувати їх, перш ніж вони проникнуть в нашу повсякденну поведінку.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар