Навіщо потрібно читати книги.

navishho-potribno-chytaty-knygyУ всі часи читання вважалося корисним заняттям. У всякому разі, у освіченої частини суспільства. А оскільки ми живемо в епоху поголовної грамотності, то і користь художньої літератури ніхто не мав би заперечувати. Проте, з кожним роком все менше людей беруть в руки повісті та романи.

Соціологи навіть називають цифру: всього лише 10% з нас читає протягом року більше семи книг. Це погано, вважають фахівці і приводять незаперечні аргументи на користь щоденного читання.

1. Творчий потенціал

Чому педагоги радять читати малюкам з самого раннього віку? Тому, що завдяки цьому у дітей розвивається уява. Коли вони слухають народні казки або історії, створені письменниками, вони уявляють собі героїв, ситуації, картини, і в цей момент у них працює фантазія, вони вчаться мислити образами. Те ж саме відбувається під час читання і з дорослими: ми чуємо звуки, бачимо образи, навіть відчуваємо запахи! Прискорюються зв’язки між нейронами, активізуються розумові процеси, мозок тренується, а значить, вдосконалюється творчий потенціал. Це означає не тільки вміння складати забавні сюжети, але і, в першу чергу, здатність бачити проблеми, аналізувати їх і знаходити рішення.

2. Висока самооцінка

Людина, яка читає книги, постійно дізнається щось нове, а значить, розвивається і самоосвічується. Вона отримує глибокі пізнання в різних сферах, зростає її ерудиція. Зрозуміло, що при цьому виникає самоповага і підвищується самооцінка. Ці якості дуже важливі і в стосунках з партнером, і для просування по кар’єрних сходах, і взагалі для гарного психічного самопочуття.

3. Критичність сприйняття

Це дуже цінна якість, яка з віком і зі зниженням інтелектуальних навантажень починає зраджувати людині. Що таке критичність? Здатність адекватно сприймати навколишню дійсність, об’єктивно оцінювати свої і чужі вчинки, розуміти причини тих чи інших дій і подій. Людиною, у якої знижена критичність, легко маніпулювати – вона вірить всьому, що чує з екрана телевізора і читає в газетах, її легко зомбувати. А коли читає, то, значить, звикла мислити самостійно, і її не так-то просто підпорядкувати і обдурити.

4. Широкий кругозір

Неможливо уявити собі життя без інформації. Головне її джерело – зовсім не телебачення і інші ЗМІ, а книга, причому джерело невичерпне. Завдяки читанню можна все життя провести, нікуди не виїжджаючи з рідних місць, і в той же час дізнатися про світ все або майже все. Книги позбавляють від стереотипів і забобонів, від страхів і упереджень, від нудьги і невігластва. Вчать бути толерантним, мислити широко, сприймати все суще позитивно і ніщо не зводити в ранг надціності.

5. Багатий словниковий запас

Що прийнято говорити про людину, чия мова мізерна і безбарвна? Що у неї бідний словниковий запас. Зазвичай радять записатися в бібліотеку і не дарма. Адже саме в книгах ми бачимо зразки прекрасного стилю, вміння красиво будувати речення, чітко і образно викладати думки. І самі вчимося цьому. А ще завдяки читанню починаємо розуміти і вживати нові слова, вчимося багато розуміти по контексту, розширюючи свій лексичний і понятійний запас.

6. Отриманий досвід

Як відомо, життєвий досвід набувається не тільки емпіричним шляхом, але і книжковим. Для того щоб уникнути помилок, зовсім не потрібно самому їх здійснювати. Ми успішно вчимося на чужих промахах і знаємо: щоб, наприклад, навчитися будувати добрі стосунки з партнером, зовсім не потрібно перед цим три рази розлучитися.

7. Відмінні комунікативні функції

Чим більше людина читає, тим більше вона дізнається. А дізнавшись, поспішає поділитися з друзями новими знаннями або роздумами. До того ж завдяки читанню розширюється словниковий запас, з’являється вміння красиво, образно говорити, захоплююче будувати розповідь, чітко висловлювати думки. Все це покращує здатність до комунікації, робить приємним співрозмовником. Читаючим людям набагато легше заводити знайомства, спілкуватися, бути бажаним співрозмовником.

Одночасно читання робить нас більш чуйними, схильними до емпатії, співпереживання. Ми краще розуміємо інших людей, тонше їх відчуваємо, легше можемо поставити себе на їх місце, дізнатися їхні почуття і думки, а значить, дати ділову пораду і взагалі так побудувати спілкування, щоб всі отримували від нього користь задоволення.

8. Висока здатність до концентрації

Останнім часом медики говорять про таке явище, як дефіцит уваги, нездатність до концентрації на певній дії. Сучасним людям все складніше зосереджуватися на чомусь одному. Можливо, позначається захоплення гаджетами, коли ми одночасно можемо говорити по телефону, листуватися в соціальних мережах і займатися ще масою інших справ. Така різнохарактерна зайнятість призводить до того, що наша увага розсіюється: ми начебто зайняті всім, але насправді нічим. Тим часом читання вимагає підвищеної зосередженості на перипетії сюжету, на відносинах героїв і т. д. Іноді під час цього процесу ми настільки глибоко занурюємося в книжковий світ, що перестаємо відволікатися на зовнішні подразники.

9. Профілактика хвороби Альцгеймера

В молодості і навіть в зрілому віці ми не схильні думати про те, як довше зберегти активність мозку. Хоча, згідно з останніми дослідженнями, перші провісники майбутніх можливих проблем у багатьох з’являються досить рано – в сорок років. Слабшає пам’ять, погіршується здатність до концентрації, засвоєння інформації. Все важче схоплювати на льоту і видавати цікаві ідеї. Хтось починає посилено підживлювати мозок ноотропами – стимуляторами розумової діяльності, хтось бачить порятунок в тривалому відпочинку. Тоді як найдієвішим «ліками» в цей момент може стати саме читання. Доведено, що найменше ризику розвитку старечого недоумства схильні люди, які все життя багато читали. Адже читання – це своєрідне тренування для інтелекту, що дозволяє тримати його в тонусі.

10. Антистрес

Що потрібно зробити для того, щоб перестати мусувати одні і ті ж пригнічують думки, пережовувати одні і ті ж травмуючі ситуації? Переключити свою увагу на щось позитивне і заспокійливе. Дуже добре допомагають привести себе в спокійне психічний стан прогулянки по парку, спостереження за природою, спілкування з розуміючими людьми та інша фізична активність.  Але поряд з цим психологи відзначають благотворний вплив на психіку читання. Коли ми заглиблюємося в текст, ми тут же перемикаємося. Ми вже думаємо не про те, що нас засмутило і вивело з себе, а про те, як буде розвиватися сюжет. І стрес непомітно йде.

11. Міцний сон

Психотерапевтичне значення книги проявляється не тільки в протидії стресам, а й в сприянні хорошому сну. Багато з нас на власному досвіді переконалися: читання краще будь-якого снодійного допомагає зануритися в обійми Морфея. Тут спрацьовує не тільки перемикання уваги, але і багато інших чинників: м’яке освітлення, свіже прохолодне повітря, тепло ліжка. І ще наш організм знає, що читання – це підготовка до сну, розслабитися, зупинити потік думок, щоб потім легко зісковзнути в світ сновидінь.

12. Задоволення

Так, читання, крім того що це дуже корисне заняття в усіх відношеннях, це ще і неймовірно приємний процес. Коли людина читає хорошу літературу, з роками у неї виробляється смак. Вона починає цінувати слово, стиль. Але найголовніше – отримувати задоволення від самого процесу читання. І тоді головним стає аж ніяк не сюжет, що не вчинки і слова героїв, а здатність насолоджуватися мовою, способом викладу, письменницькою майстерністю. Це вищий пілотаж.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар