Наслідки сну в лінзах

Наслідки сну в лінзахКонтактні лінзи не завдають шкоди здоров’ю за умови, що людина носить їх під наглядом офтальмолога і виконує всі необхідні гігієнічні правила. Проте, вирішуючи придбати їх для тривалої експлуатації, важливо взяти до уваги наявні протипоказання. Офтальмологи одностайні у твердженні, що контактні лінзи категорично не рекомендується залишати в очах на ніч.

Сон в лінзах – шкідлива звичка, яка може погубити очі

Чому не можна спати в лінзах? Не дивлячись на те, що сучасні моделі лінз мають велику кисневу проникність і не викликають неприємних відчуттів під час тривалого носіння, вони здатні сильно нашкодити здоров’ю очей. Лінзи потрібно обов’язково знімати вночі, тому що в них спати – це все одно, що спати у верхньому одязі, порушуючи, таким чином, фізіологічні механізми повітрообміну та терморегуляції.

Сон в лінзах може викликати наступні побічні ефекти:

  1. Недолік кисню або гіпоксія очей. Будь-які лінзи, навіть новітні силіконгідрогелеві, затримують надходження кисню до очних яблук, тому термін їх щоденного носіння обмежений. Нестача кисню, що виникає в результаті нічної експлуатації лінз може спровокувати різні захворювання очей, які проявляються не відразу. Кисневе голодування знижує імунітет і бар’єрні функції, тому на його тлі часто розвиваються інфекційно-запальні захворювання, що згубно впливають на зоровий аналізатор.
  2. Синдром «Сухого ока». Очі повинні якомога більше перебувати без лінз, так як їх тривале носіння протиприродно, тобто не є фізіологічною нормою. Термін безперервного носіння контактних лінз, незалежно від матеріалу, з якого вони виготовлені, не повинен перевищувати 10 годин. Під час сну повіки опущені, людина перестає блимати, тому природний механізм зволоження рогівки відключений. Якщо заснути в лінзах, то вранці очі в буквальному сенсі «пересихають»: червоніють, стають чутливими до світла, болять. Нерідко виникає відчуття, що очі ніби «піску насипали». Реакція на нічну експлуатацію контактних лінз визначається індивідуальними особливостями організму: одні можуть випробувати короткочасні неприємні відчуття, іншим же може знадобитися невідкладна допомога офтальмолога.
  3. Порушення здатності ока до самоочищення, що приводить до білкових відкладень на лінзах. Що буде, якщо лінзи не очищати більше доби? Сильно забруднені лінзи сприяють розвитку бактеріальних інфекцій і не придатні для експлуатації.
  4. Виразки рогівки. Ризик розвитку виразкового кератиту при нічній експлуатації лінз підвищується в багато разів. Примітно, що люди, які сумлінно дотримуються правил носіння лінз, регулярно їх змінюють і користуються тільки перевіреними розчинами високої якості, дуже рідко страждають подібними захворюваннями.
  5. Порушення повноцінного відтоку вуглекислого газу з очей. Отже, якщо заснути в лінзах, рогівка починає страждати і стає більш вразливою до атаки мікробів і вірусів, які запускають запальні процеси і навіть можуть негативно вплинути на гостроту зору.

Чи можна спати в лінзах нетривалий час?

Довгий сон у лінзах викликає не тільки неприємні відчуття після пробудження, але може спровокувати серйозні інфекційні захворювання. Однак, якщо нетривалий сон, тобто триває не більше 2-3 годин, то серйозної шкоди здоров’ю очей він не принесе. Особливо це актуально, якщо використовуються лінзи для щоденного носіння. Такі лінзи передбачають щоденну заміну, тобто на місяць потрібно 30 пар лінз.

У разі незапланованого денного сну немає необхідності у зміні лінз, хоча очам після пробудження буде дискомфортно. Тому, якщо є можливість, необхідно обов’язково дати очам відпочити від лінз і помістити їх в контейнер з очищаючим розчином.

Що робити, якщо немає можливості зняти лінзи перед сном?

Як раз для таких екстремальних ситуацій доцільно придбати контактні лінзи для одноденного носіння – одноденки. Немає необхідності прибирати їх в контейнер або зберігати іншими способами, так як вони розраховані на 10-12 годин безперервної шкарпеткго носіння, після чого їх не можна експлуатувати. Перед сном їх треба вийняти з очей і викинути, так як на наступний день знадобиться інша пара. Переваги таких лінз в тому, що вони володіють великою кисневою проникністю і мінімальний термін їх експлуатації дозволяє уникнути таких неприємних наслідків, як розвиток бактеріальних захворювань і обезводнення очей.

Якщо ви користуєтеся лінзами планової заміни, термін використання яких 1-2 місяці, і з різних причин не плануєте ночувати вдома, то єдиний вихід в даній ситуації взяти з собою засоби для гігієнічного догляду за лінзами:

  • контейнер для зберігання лінз, з невеликим дзеркалом, що дозволяє знімати і надягати лінзи в будь-якому місці;
  • спеціальний пінцет, виготовлений з безпечного пластика, який не пошкоджує саму лінзу;
  • очищаючий і антимікробний розчин у зручному флаконі невеликого формату, який ефективно дезінфікує і очищає лінзи від білкових відкладень.

Дотримання правил гігієни при носінні контактних лінз, їх планова заміна, використання високоякісних очищувальних розчинів, регулярне відвідування офтальмолога з метою профілактичного огляду очей – все це зробить носіння контактних лінз приємним заняттям, нешкідливим для здоров’я.

Оцініть статтю
Додати коментар