Найпопулярніші методики генерації ідей.

generatsyaОсновним способом вирішення творчих питань є пошук нових ідей. Для їх пошуку деколи витрачається неймовірна кількість ресурсів, однак знайти вірне рішення вдається не завжди. Представлені техніки від відомих авторів допоможуть вам краще орієнтуватися в потоці думок і довести до логічного пояснення заповітну ідею.

 

Мозковий штурм
Автор – Алекс Осборн.
Основний принцип полягає в тому, щоб розвести в часі генерацію ідеї та її критику. Кожен учасник висуває ідеї, інші намагаються їх розвивати, а аналіз отриманих рішень проводиться пізніше. Іноді використовують «німий» варіант мозкового штурму – брейнрайтінг, коли ідеї записуються на листку паперу, який учасники передають одне одному, вносячи нові виниклі міркування.

Шість капелюхів
Автор – Едвард де Боно.
Методика дозволяє впорядкувати творчий процес за допомогою уявного надягання одного з шести кольорових капелюхів. Так, у білому капелюсі людина неупереджено аналізує цифри і факти, потім одягає чорний і в усьому шукає негатив. Після цього настає черга жовтого капелюха – пошуку позитивних сторін проблеми. Надівши зелений, людина генерує нові ідеї, а в червоному може дозволити собі емоційні реакції. Нарешті, у синьому підводяться підсумки.

Ментальні карти
Автор – Тоні Бьюзен.
На його думку, креативність пов’язана з пам’яттю, а значить, зміцнення пам’яті поліпшить і якість креативних процесів. Однак традиційна система запису із заголовками і абзацами перешкоджає запам’ятовуванню. Бьюзен запропонував помістити в центр листа ключове поняття, а всі асоціації, гідні запам’ятовування, записувати на гілках, що виходять від центру. Не забороняється підкріплювати думки графічно. Процес малювання карти сприяє появі нових асоціацій, а образ отриманого дерева надовго залишиться в пам’яті.

Синектика
Автор – Вільям Гордон.
Гордон вважає, що основне джерело креативності – в пошуку аналогій. Спочатку потрібно вибрати об’єкт і намалювати таблицю для його аналогій. У перший стовпець записують всі прямі аналогії, у другій – непрямі (наприклад, заперечення ознак першого стовпчика). Потім потрібно зіставити мету, об’єкт і непрямі аналогії. Скажімо, об’єкт – олівець, завдання – розширення асортименту. Пряма аналогія – об’ємний олівець, її заперечення – плоский олівець. Результатом буде олівець-закладка.

Метод фокальних об’єктів
Автор – Чарльз Вайтінг.
Ідея полягає в тому, щоб об’єднати ознаки різних об’єктів в одному предметі. Наприклад, взяли звичайну свічку і поняття «Новий рік». Новий рік асоціюється з іскристим бенгальським вогнем, цю ознаку можна перенести на свічку. Якщо бенгальську свічку стерти в порошок і додати її в віск, вийде «новорічна» свічка з іскристою крихтою всередині.

Морфологічний аналіз
Автор – Фріц Цвіккі.
Об’єкт потрібно розкласти на компоненти, вибрати з них кілька істотних характеристик, змінити їх і спробувати з’єднати знову. На виході вийде новий об’єкт. Наприклад, потрібно придумати візитну картку для парфумерної компанії. Якщо змінити класичну прямокутну форму і вплив на органи чуття, може вийти трикутна візитка з запахом парфумів.

Непрямі стратегії
Автори – Брайан Ено і Пітер Шмідт.
Береться колода карт, на яких записаний набір команд (наприклад, «дай волю злості», «вкради рішення» та ін.). Під час створення нової ідеї потрібно витягувати карту і намагатися слідувати її вказівкам.

Автобус, ліжко, ванна
Метод заснований на переконанні, що нова ідея не тільки зріє в глибинах підсвідомості, але й активно рветься назовні. І щоб вона проявилася, треба лише не заважати їй. Нова ідея може прийти в голову де завгодно, навіть в малопідходящих для цього місцях. Класичний приклад – Архімед з його ванною.

Розшифровка
Береться незрозумілий напис на чужій мові – скажімо, ієрогліфи. У голові людини, яка його розглядає, будуть народжуватися різні асоціації. Один викладач, наприклад, «побачивши» воду і три кола, вирішив відкрити свою справу і зайнявся доставкою устриць.

Пастка для ідей
Цей прийом передбачає інвентаризацію всіх виникаючих ідей: їх можна наговорювати на диктофон, фіксувати в зошити і т. п. А потім при необхідності звертатися до своїх записів.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар