Набуття впевненості в собі.

nabuttya-vpevnenosti-v-sobiВпевненість в собі – прекрасна властивість характеру, адже впевнену людину важко збити з обраного нею шляха, вона знає собі ціну, здатна багато чого досягти, вона не рефлексує з кожного приводу і без, з нею рахуються і її поважають.

Люди, невпевнені в собі, можуть бути хорошими фахівцями, розумними, добрими, чудовими, але щоб це побачити і оцінити, потрібно дуже постаратися. Якщо вони самі постійно сумніваються у своїх силах і здібностях, вони заражають сумнівами в своїх здібностях і оточуючих.

Кому довірять в першу чергу складне завдання? Тому, хто висловлює впевненість, що він з ним впорається, а не тому, хто з опущеною головою бурмоче собі під ніс, що постарається, але не впевнений, чи вийде. Дуже може бути, що саме другий – більший професіонал своєї справи, ніж перший, але про це навряд чи хто дізнається.

Швидше за все, справа тут у вихованні. Бажаючи позбавити себе від зайвих хвилювань, деякі батьки постійно смикають своїх дітей фразами на кшталт: «Не чіпай – гаряче!», «Не бігай – впадеш!», «Не лізь – впадеш і розіб’єш голову!». Звідки у дітей візьметься впевненість в собі і своїх силах, якщо з самого дитинства в їх свідомість закладається думка, що вони не зможуть, не зроблять, чи не подолають, а якщо і спробують, то це погано закінчиться.

Доводилося спостерігати і інший випадок: дитина років п’яти будувала з піску замок, який благополучно розвалився. І у неї почалася істерика зі сльозами і криками: «Я тупиця, я недотепа!». Напевно цю думку вселили батьки, причому з кращих спонукань, в надії, що вона буде більше намагатися.

Зробити дитину закомплексованою, затиснутою, невпевненою у собі легко, тільки от потім, коли вона стане дорослою, ті ж самі батьки стануть звинувачувати її в інфантильності, безініціативності і нерішучості. І у неї будуть два виходи: залишатися безвольною амебою або шукати способи, як знайти упевненість в собі.

Не варто плутати впевненість в собі з самовпевненістю. Самовпевнена людина – це та, хто про себе необгрунтовано високої думки. Вона не бажає знати, що буває неправа, заперечує наявність у себе недоліків, зарозуміла, самовпевнена і зарозуміла. Вона «працює на публіку»: їй потрібен хоча б один «глядач».

Впевнена людина адекватно оцінює свої сили і можливості, не звеличує, але і не принижує себе. Їй не важливо, що говорять про неї інші, тому що вона знає собі ціну.

Стати впевненим? Немає нічого простіше…

У нас немає жодного приводу, щоб соромитися самого себе, і є безліч причин, за якими ми можемо себе любити і пишатися собою. Потрібно тільки краще пізнати самого себе і перестати ставитися до себе, як до людини другого сорту.

Хтось вірно зауважив, що те, як ми ставимося до себе, встановлює стандарти ставлення до нас для інших. Одна не дуже впевнена в собі співробітниця всім своїм виглядом ніби говорила: ви вже вибачте, що я живу на білому світі, дихаю з вами одним повітрям і дратувала своєю присутністю. Всі втомилися говорити їй, що не можна мати настільки низьку самооцінку, і врешті-решт стали ставитися до неї з жалем і поблажливістю.

Психологи вважають, що перше враження про людину складається «з першого погляду». Ми ще нічого не знаємо про неї, але миттєво оцінюємо його зовнішній вигляд і робимо перші висновки. Тому той, хто хоче виглядати впевнено, повинен:

1. Працювати над мовою свого тіла

Як ходять невпевнені в собі люди? Опустивши плечі, зсутулившись, дивлячись під ноги. Їх рухи не вільні, а скуті через м’язову скутість, пози закриті, а не розслаблені. Вони уникають дивитися співрозмовнику в очі і раз у раз відводять погляд убік. Тон їх голосу невпевнений, вони часто затинаються і вживають слова-паразити.

Так згадаємо ж про красиву поставу: випростаємося, розправимо плечі, втягнемо живіт, піднімаючи підборіддя – і люди побачать перед собою людину з високою самооцінкою. А нам залишиться тільки не розчарувати їх в подальшому.

Американка Емі Кадді, магістр соціальної психології, в результаті експериментів дійшла висновку: створити враження впевненої в собі людини можна простою зміною пози. Наприклад, якщо ми приймемо позу, яка має силу і впевненість, через 2 хвилини у нас в крові знизиться рівень гормону стресу кортизолу і виникне бажання діяти сміливо і впевнено. Напружені, закриті пози підвищують рівень гормону стресу, а розслаблені, відкриті, знижують.

«Мова тіла формує вашу особистість. … Зміни позу – і зміниш все життя », – каже вона.

2. Намагатися завжди виглядати «на всі сто»

Це зовсім не означає, що навіть вигулювати собаку потрібно при повному макіяжі або йти на ринок за продуктами, немов на круту співбесіду. Просто ми повинні завжди собі подобатися. А це буває тоді, коли у нас свіже відпочивше обличчя, чисте волосся, коли на нас гарний одяг, який нам пасує.

Усвідомлення власної привабливості піднімає самооцінку, додає впевненості в собі, а значить, такими нас будуть бачити і інші люди.

Героїні Вів’єн Лі з «Віднесених вітром» режисер фільму для зйомок придбав дорогі мереживні панталони. Оскільки бюджет фільму був і без того значно перевищений, Вів’єн Лі поцікавилася, навіщо потрібно було купувати таку дорогу нижню білизну, якщо вона все одно буде прихована під пишним платтям. «Але ви-то будете знати, що вона на вас!», – відповів режисер. Він добре розумів, що така, здавалося б, дрібниця дозволить актрисі краще увійти в образ упевненої в собі аристократки.

Загалом, що б не говорили, що головне – це душа, зустрічають-то по одягу. І людина, яка добре одягнена і добре виглядає, буде відчувати себе впевнено.

3. Не соромитися приймати компліменти

Здавалося б, чого простіше. Але більшість людей не вміють їх приймати. Замість того щоб подякувати, вони починають метушитися, смикатися, бентежитися і виправдовуватися: «Ой, та це я вчора голову помила!», «Так це плаття зовсім не нове, воно у мене п’ять років в шафі провисіло і його моль проїла, але я дірку зашила. Не видно адже, правда?».

Невпевнені в собі люди люблять компліменти і водночас бояться їм вірити. Вони думають, що не гідні компліментів, а значить, їм лестять з корисливою метою.

Важливо і самому навчитися робити компліменти – можливість зробити приємне іншій людині підвищує власну самооцінку і додає впевненості в собі. Але говорити компліменти – ціла наука, адже вони не повинні бути занадто явними і виглядати як грубі лестощі.

4. Не зациклюватися на помилках і не лаяти себе

Помиляються всі, ніхто не ідеальний, але одні люди отримують уроки з помилок і рухаються далі. Інші ж повторюють, як мантру: «Я невдаха, я знаю, що у мене не нічого не вийде». Цими словами вони налаштовують себе на невдачі, і коли вони трапляються, вони знову повторюють: «Ну ось, я ж казав…».

Американський психолог Вільям Джеймс радив: «Якщо ви хочете мати якісь переваги, дійте так, немов уже маєте їх». Значить, якщо ми хочемо стати впевненими, діємо як впевнена людина, а не як невдаха,що сумнівається в своїх силах .

При цьому важливо ставити перед собою досяжні і реальні цілі. Якщо ми відразу вирішимо взяти занадто високу планку, нас напевно чекає поразка, яке істотно знизить самооцінку.

Але в будь-якому випадку не потрібно себе лаяти. Якийсь мудрець зауважив: «Не кажіть про себе погано – вам можуть повірити». А Марк Твен радить уникати людей, які «… намагаються підірвати нашу віру в себе. Велика людина, навпаки, вселяє почуття, що і ми можемо стати великими».

5. Не порівнювати себе з іншими

Немає більш простого способу втратити віру в себе, ніж почати порівнювати себе з кимось. «Вона така гарна, не те що я», «Він такий розумний, мені далеко до нього», «У нього така класна машина, не те що у мене!», «Моя квартира виглядає так шкода в порівнянні з його будинком!» , – їмо ми себе, при цьому наша самооцінка опускається все нижче.

По-перше, ми не знаємо всіх обставин життя людей, яким позаздрили. А якби знали, може, і не захотіли б опинитися на їхньому місці. По-друге, – завжди знайдеться щось або хтось ще краще – найкраща машина, більший будинок, красивіша дівчина. Нескінченно порівнюючи, ми нічого не виграємо, але втрачаємо впевненість в собі.

Кажуть, що порівнювати можна тільки себе – з собою вчорашнім!

ГАРМОНІЯ
Додати коментар