Мистецтво послати все до біса.

vse-do-bisaПід час одного з своїх відомих виступів індійський філософ Джідду Крішнамурті запитав аудиторію, чи хочуть вони дізнатися його секрет. Присутні в залі затихли й подалися вперед. «Ви знаєте, – сказав він, – мені просто найчастіше наплювати».

Звичайно, він сказав не так. На думку більшості, він сказав: «Знаєте, я просто не звертаю уваги на те, що відбувається», – але він міг сказати і так і сяк. Мені здається, що наплювацька концепція ближча більшості.

Я наперед прошу вибачення за грубість цієї фрази – а використовувати її я буду тут часто, – але ніщо не передає цю істину так добре. Коли ви скажете комусь «не звертай уваги», цей хтось, швидше за все, на вас дивно подивиться – але тільки не той, хто прийшов на лекцію Крішнамурті. При цьому всі розуміють, що в житті іноді трапляються такі неприємні моменти, на які найкраще просто забити / наплювати. Не забивати – значить думати про те, що трапилося.

Наприклад, хтось нагрубив вам по телефону і ви прокручуєте трапилося в голові, ви не можете так легко наплювати. А якщо ви просто повісили трубку, знизали плечима і спокійно поїхали кататися на велосипеді, значить, у вас чудово виходить забивати.

Якщо ти переживаєш, то це ще не означає, що ти робиш щось корисне, хоча може здаватися, що це так. Здається цілком закономірним, що кожного разу, парячись над чимось, ми тим самим наближаємося до якоїсь відповіді. Але це не так, тому що постійне прокручування в голові – це розумовий процес, а розумовий процес, що не спрямований на пошук рішення, даремний.
Це проливає світло на одне з наших найбільш невикорінних і недалеких уявлень про людське мислення: ми впевнені, що більшість думок цінні самі по собі, що вони до чогось приведуть. Але більшість наших думок просто заповнюють нашу голову і відгороджують від реального життя. Вони не призводять ні до яких важливих рішень або аналітичних висновків, вони просто поглинають нас і, можливо, ще і роблять наше життя коротше.

Нам зазвичай здається, що наші роздуми виконують якусь функцію просто тому, що вони викликані сильною емоцією або тому, що вони спрямовані на предмет, який важливий для нас: це може бути справедливість, повага чи сучасний стан суспільства.

Але – НІ. Роздуми мають сенс тільки в тому випадку, якщо вони змушують ваше тіло рухатися і робити щось корисне. Це не означає, що на будь-яку життєву прикрість, грубість чи несправедливість потрібно відразу ж відповідати дією. Зовсім навпаки. Зазвичай нічого з цим не поробиш або просто не хочеться робити. І це нормально. В більшості випадків краще взагалі нічого не робити, треба просто забити.

Така концепція може здатися апатичною. Насправді це не так. Це просто відмова від порожньої витрати своєї енергії і часу на думки, які ні до чого не приведуть. Так що якщо ви вирішили над чимось запаритися, переконайтеся, що це призведе до якоїсь відповідної реакції на те, що сталося, і потім переходите до дії.

Ось наочна схема дій.

Не так-то просто навчитися забивати. Для цього потрібна практика. Здатність забивати повинна входити в число тих життєво важливих умінь і навичок, яким ми вчимо дітей нарівні з умінням вважати, зав’язувати шнурки і триматися подалі від незнайомців. Не так давно я вийшов на пробіжку і хтось окликнув мене з проїжджаючої вантажівки. Здається, він назвав мене педиком (чи, може бути, Едиком?). Це мене здорово налякало, я навіть, здається, трохи підстрибнув від несподіванки. Вони, напевно, засміялися там, в своїй кабіні, і дали один одному п`ять – або що там такі придурки зазвичай роблять після того, як кричать з машини.

У моєму житті були такі часи, коли я витратив би величезну кількість енергії, переживаючи через таку несправедливість. Але в той день я не збирався цього робити і це пройшло повз мене. Я все ще відчував первісний сплеск люті та адреналіну, але вирішив просто пропустити цю п’ятисекундну подію, а не рефлексувати над нею ще півдня, а потім розповідати всім про неї.
Я продовжив бігти і зауважив, що всього кілька секунд потому на вулиці все знову стало тихо і мирно. Не було ні найменшого сліду події просто тому, що я не оживив його у своїй голові, я наплював на нього.

Я знав людей, які розповідали цілі історії не по одному разу про яку-небудь не найприємнішу  пригоду, яка трапилося з ними багато років тому і яку вони ніяк не можуть забути. Я думаю, ви теж зустрічали таких людей. Не впадайте в таке ж безумство. Дотримуйтесь обраного курсу: просто забийте.

Уміння вчасно забити не означає, що ви завжди на все будете забивати. Це тільки означає, що ви робите це усвідомлено. У вас є на те причина. Головне – це зловити себе на відповідь реакції.

Все починається зі злості і слів обурення у вашій голові, зазвичай у формі дотепної відповіді або внутрішньої проповіді про порядність і повагу. Ви можете почати прокручувати кілька можливих сценаріїв, в яких ви показуєте кривдникові, хто тут головний. Також дуже легко захопитися мстивої фантазією, в якій (наприклад) ви подібно танку / Термінатору несете за вантажівкою, від чого вона зрештою врізається в дерево, і ось ви вже стоїте і смієтеся, поплескуючи себе по боках.

Коли ви зловили себе на подібних думках, нагадайте собі, що вам взагалі-то наплювати на такі речі, і перемкніть всю свою увагу назад на матеріальний світ. Що у вас було далі за планом, після того як стався цей мізерно маленький інцидент? Прислухайтеся до тіла: що йому потрібно, щоб рухатися далі?

Тому повісьте трубку. Наберіть наступний номер, пробіжіть ще один кілометр, змішайте напої, стрибніть на велосипед … все, що логічно випливає далі в житті людини, яка не звертає уваги на дрібниці життя. А якщо вам не терпиться над чимось зайвий раз замислитися, то краще задумайтеся над цим.

Оцініть статтю
Додати коментар