Мислити позитивно.

yak-navchytysya-myslyty-pozytyvno-v-bud-yakij-sytuatsiyi«Оптиміст вважає хорошим все, крім песиміста, а песиміст вважає поганим все, крім себе самого», — жартівливо зауважив англійський письменник Гілберт Честертон.

Як відомо, по своєму відношенню до життя люди діляться на песимістів та оптимістів. Склянка, до половини наповнена водою, песимісту бачиться майже порожньою, а оптимісту — майже повною. Про оптимістів і песимістів ходять анекдоти. В одному з них песиміст робить ковток коньяку і з огидою кривиться: «Фу, клопами смердить!». Оптиміст ж тисне клопа і радісно потирає руки: «Ех, коньячком запахло!».

Поділ на оптимістів і песимістів можна спостерігати і у дітей. Дослідження підтверджують, що він закладений на генному рівні: позитивне або негативне ставлення до життя ми успадковуємо від батьків. За нього відповідає якесь біологічно активна речовина — нейропептид. У людини, в організмі якої синтезується велика кількість таких молекул, буде оптимістичний погляд на речі. І навпаки — людина з незначною їх кількістю набагато більше схильна до стресів, тривог, депресій і сприймає події в негативному ключі.

Є ще один анекдот про песимістів і оптимістів, який стосується дітей з різним поглядом на життя. В одній родині росли два маленьких хлопчика, один з яких був оптимістом, а другий — песимістом. І от батьки надумали врівноважити їх ставлення до життя і зробили їм до свята два різних подарунка. Песиміст виявив у своїй коробці прекрасну іграшкову конячку, якою батьки хотіли його порадувати. Але песиміст заскиглив: «Я хотів сіру, а ця — коричнева! Я хотів велику, а ця — маленька, я хотів справжню, а не іграшкову!». Оптиміст ж знайшов у своїй коробці гнойову купу. Очевидно, батьками керувало бажання трохи применшити його захоплене ставлення до життя. Але дитина радісно закричала: «А у мене була справжня! Тільки вона втекла!».

Дорослі песимісти болісно реагують чи не на кожен телефонний дзвінок — їм здається, що хтось поспішає повідомити їм погану новину. Очікуючи результатів аналізів, вони переводять себе припущеннями, що у них виявиться невиліковна хвороба. Серед песимістів багато іпохондриків — людей, які страждають іпохондричним синдромом, які зациклені на стані свого здоров’я. Вони переконані в наявності у себе серйозних захворювань, які лікарі не здатні розпізнати і вилікувати, тому вони читають довідники, сидять в інтернеті, намагаючись поставити діагноз і вилікуватися самостійно.

І якщо у песимістів при найменших неприємностях опускаються руки, то оптимісти, які потрапили в таку же життєву палітурку, вірять у позитивний результат, в краще майбутнє, в те, що їх оточують чудові люди і все обов’язково буде добре.

«Я не песиміст. Я злий. Голодний. І втомлений оптиміст», — говорив рудий кіт Гарфілд, герой американської комедії.

Не можна сказати, що бути оптимістом — це добре, а песиміст — погано. Світу потрібні і ті, і інші. Мислити позитивно — це чудово, але все має бути в міру. Оптимістам варто частіше знімати з себе рожеві окуляри, щоб адекватно оцінювати реальність, бачити загрози і своєчасно реагувати на них.

«Викрали машину? Та я вже давно збирався її змінити!», «Витратив усі гроші? Якось викручусь…», «Звільняють з роботи? Про цю подію треба відзначити!», — приблизно так думають оптимісти, до останнього не вірять, що з ними може трапитися щось настільки погане, що це неможливо буде виправити. Вони не хочуть отруювати своє життя негативом, тому воліють його не помічати.

Песимісти бачать події в гіршому світлі, ніж вони є насправді. «Все погано, все пропало, не з моїм щастям», — повторюють вони. Однак звалившися на їхні голови нещастя песимісти часто переносять легше оптимістів, тому що все їх життя — немов підготовка до них. Песимісти побоюються щиро і відкрито радіти життю — так, як це роблять оптимісти, адже, на їх думку, чим вище злетиш, тим болючіше ударишься, коли впадеш. На питання «Як справи?» песимісти скажуть: «Неважливо» або «Так собі», але не «Чудово» або «Краще всіх». Їх життя — це тривожне очікування нещастя. І коли воно дійсно відбувається, вони радісно вигукують: «Ну я ж казав, передчуття мене не підвело!».

Однак в житті так не буває, що одні отримують від нього тільки подарунки, а інші — суцільні стусани. І у песимістів, і у оптимістів чорні смуги змінюються білими, але песимісти зосереджені на темних сторонах життя, а песимісти — на світлих. Взяти, приміром, той же персик. Глянувши на нього, песиміст подумає — напевно недозрілий, оптиміст скаже, що персик стиглий і соковитий. При цьому персик залишиться персиком незалежно від того, хто і що про нього подумав. Сам по собі він нейтральний.

Точно так само і наше життя — вона не хороше і не погане, вона таке, яким ми собі його уявляємо. Темне і похмуре — значить, такою стороною воно до нас повернеться. Будемо бачити в ньому позитив — значить, нам відкриються його світлі сторони.

Чому так? Тому що життя вибудовується у відповідності з нашими думками. Той, хто помічає тільки погане, у спілкуванні з ким би то не було буде випромінювати негатив. Однак люди песимістичні, слабкі, дратівливі не подобаються нікому. Їх починають уникати друзі, не просувають на роботі, а значить, до них не йдуть можливості, від них йдуть дружба, любов і щастя. Навіть якщо песиміст працьовитий, його життя буде нелегке, в ньому буде мало хорошого і багато поганого.

Перед позитивно налаштованими людьми відкривається більше можливостей, саме вони рухаються вперед, отримують хороші результати і реалізують свої мрії. У них набагато більше шансів бути коханими і щасливими.

Як виробити позитивне мислення?

1. Звертаємо увагу на наявність у себе негативних установок

Мало того, що людина може народитися з песимістичним поглядом на життя, на неї сильний вплив надає ще й «сімейне програмування». Батьки з негативним сприйняттям життя передадуть своє ставлення до нього  дитині, закладаючи в неї негативні установки. А саме: «Ти нікуди не поступиш, все куплено», «Не підмажеш — не поїдеш», «У тебе нічого не вийде», «Нікуди не пробитися», «Жити важко», «Ми жили бідно, але чесно, і ти так живи».

Ставши дорослим, така людина буде відсиджувати призначені години на нелюбимій роботі у впевненості, що якщо все куплено, то нема чого й намагатися. Який позитив, якщо життя важке?

Негативні установки на зразок «Людям вірити не можна», «Любові немає», «Всі мужики — козли», «Всі баби — дурепи» роблять людину нещасною і в особистому житті.

Замислимося, чи є у нас такі негативні установки, які псують нам життя, роблять нас песимістами.

Наприклад, «Я негарний і нецікавий, тому на мене ніколи не зверне уваги жінка, яка мені подобається». Переконаємо себе в зворотному: «Я обов’язково стану цікавою харизматичною особистістю і мене неможливо буде не помітити». Тут же подумаємо, як можна реально змінити напружувати нас ситуацію. Які конкретні кроки зробити, щоб змінитися в кращу сторону?

Від нашого настрою, від ставлення до самих себе залежить багато чого. Напевно, у кожного серед знайомих знайдеться симпатичний чоловік, який вважає себе негарним. Своїм ниттям він поступово переконує в цьому всіх. У той же час інші зовні несимпатичні люди ведуть себе так впевнено, що незабаром навколишні починають вважати їх самими чарівними і привабливими.

2. Міняємо негативні установки на позитивні

Негативні установки, закладені в дитинстві, перебороти непросто. Як тільки в нашій голові виникають песимістичні думки на кшталт «Немає в житті щастя!», говоримо собі «Стоп!». Не  розмотуємо цей клубок негативу, не займаємося самознищенням, а піднімаємося з дивана і вирушаємо на природу — пробіжку, прогулянку, в парк або ліс. Зосередимося на позитиві: є друзі, є голова на плечах, є знання та здоров’я і в цілому життя прекрасне.

Авраам Лінкольн, коли йому було 32 роки, записав у своєму щоденнику: «Я самий жалюгідний з усіх живих. … Залишатися таким, як є, неможливо. Я повинен померти або стати краще…». Він став видатним державним діячем і 16-м американським президентом!

3. І ще одна головна умова формування позитивного мислення — вірити в результат і діяти

Скільки б ми не програмували себе на позитив і не повторювали, що я зможу, все в моїх руках, якщо ми не почнемо діяти, то нічого не зміниться — наші бажання і цілі так і залишаться нереалізованими. Тільки дія, дія і ще раз дія дає результат. В іншому випадку ми перетворимося в вічних буркутонів і всім незадоволених людей похилого віку!

ГАРМОНІЯ
Додати коментар