Міфи про ефективність, які ускладнюють життя.

mify-pro-efektyvnist-yaki-uskladnyuyut-zhyttyaПогоня за ефективністю – біг собаки за своїм хвостом. Чим швидше ви біжите за ефективністю, тим швидше вона вислизає.
«Ти можеш все!» – одне з найпопулярніших гасел сучасності. Ми намагаємося йому слідувати: вивчаємо системи планування і намагаємося вичавити максимум з кожної хвилини. Час, витрачений на відпочинок або сон, викликає почуття провини. Ми не помічаємо, що в гонитві за ефективністю реальний контроль над життям йде з наших рук. Ця стаття для тих, хто готовий визнати: бути зайнятим і бути продуктивним – різні речі.

Міфи про ефективність, ускладнюючі життя

Брати на себе зайве

Ми дозволяємо оточенню визначати хід нашого життя. Ми витрачаємо дуже багато часу на другорядні завдання, а на важливі його не залишається.

Підприємець бере більше замовлень, ніж може виконати, – страждає якість. Корпоративний співробітник не може відмовити колегам в допомозі і цілими днями займається чужими проектами. Батько сімейства вирішує проблеми родичів, не залишаючи часу на саморозвиток.

Загрузнувши в чужих проблемах, ми не можемо викроїти час для власних проектів і пріоритетних завдань. Більш того, ми не встигаємо навіть розставити пріоритети.

Бізнес-тренер Грег МакКеон в книзі «Есенціалізм. Шлях до простоти.» пропонує взяти відповідальність за життя в свої руки і встати на шлях есенціалізму. Есенціалізм – виділення пріоритетних напрямків і максимальна концентрація зусиль на них.

У 1956 році Дітер Рамс працював дизайнером в компанії «Браун». Перед ним стояло завдання – спроектувати дизайн нового програвача. Рамс і його команда зважилися на кардинальні зміни.

Раніше програвачі випускали в дерев’яному корпусі або навіть вбудовували в меблі. Дітер прибрав зайве: розробив дизайн програвача в металевому корпусі з прозорою пластиковою кришкою. Рішення виглядало ризикованим і викликало побоювання у керівництва. Але незабаром нові програвачі стали користуватися попитом у покупців, і інші компанії почали копіювати дизайн Брауна.

Грег МакКеон пропонує виконати те ж саме з нашим життям: відкинути зайве. Головний принцип есенціалізму – менше, але краще. Звучить здорово, але впровадити його в життя непросто.

Ніяково відмовляти друзям і рідним в особистих проханнях. У корпоративній сфері ще складніше. Здається, компанії очікують від нас, щоб ми працювали якомога більше. Насправді компанії важливий результат. Формула «чим більше взяв на себе, тим краще» не працює. Заради гарного результату потрібно вчитися делегувати і говорити «ні».

Коли вам пропонують взяти на себе сумнівну функцію або взяти участь в нецікавому проекті, подумайте, від чого вам доведеться відмовитися. Встигнути все на світі не вийде. Кожен раз, роблячи вибір на користь чужих планів, доводиться відмовлятися від власних. Розтягнути час неможливо.

Скоротити сон

Ми намагаємося обдурити час і знайти додаткові ресурси. Очевидне рішення – скоротити «непотрібні» години сну і присвятити їх роботі.

Ми забуваємо, що найцінніше майно людини – вона сама. До здоров’я слід ставитися так само далекоглядно і завбачливо, як ми підходимо до побудови бізнесу або кар’єри.

Люди з яскраво вираженим прагненням до першості власноруч руйнують свій організм: скорочують сон, мало або багато їдять, п’ють занадто багато кави, тільки щоб працювати довше. Старанно працювати цілу добу для них неважко, набагато складніше – дати собі відпочити. Наслідки саморуйнування проявляються раптово і вимагають тривалого відновлення.

Деяким здається, що 4-5 годин сну досить. Люди настільки звикли бути втомленими, що не пам’ятають, як себе почуває відпочивша людина. Ситуацію ускладнюють міфи, що всі великі люди мало спали. Це не так. Людвіг Ван Бетховен, Віктор Гюго і Томас Манн спали по 8 годин на добу, Альберт Ейнштейн – по 10 годин. Сон здається ворогом продуктивності і марною тратою часу. Насправді сон – запорука кращих результатів.

На початку 1990-х років психолог Андерс Еріксон намагався з’ясувати, що відрізняє посередніх музикантів від видатних. Вчений провів дослідження на базі музичної академії в Берліні і знайшов відповідь – практика. Найперспективніші студенти займалися в кілька разів більше, ніж інші. До двадцяти років у них за плечима було вже більше 10 000 годин практики. Результати дослідження лягли в основу знаменитого правила: щоб стати майстром своєї справи, потрібно займатися їм мінімум 10 000 годин.

Автори мотивуючих книг і статей часто посилаються на це правило, не зважаючи на інший важливий фактор. Другою особливістю, що відрізняє видатних скрипалів, був сон. Кращі скрипалі спали в середньому 8,6 години на добу – на годину довше, ніж звичайні люди. Також музичні генії не нехтували денним сном. Завдяки повноцінному відпочинку скрипалів вдавалося займатися музикою з більшою концентрацією.

Важлива не тільки кількість витраченого часу, але і його якість. Американський вчений Чарльз Зайслер довів, що недосип протягом декількох днів занурює мозок в стан на кшталт алкогольного сп’яніння. Навряд чи ми підтримаємо колег, що з’явилися на роботу в нетверезому вигляді. Але ті, хто жертвують сном на користь роботи, зазвичай користуються повагою.

Німецький нейробіолог Ульріх Вагнер досліджував вплив сну на когнітивні функції людини. В одному експерименті сотню добровольців розділили на дві групи: першій дозволили спокійно спати вісім годин поспіль, сон учасників другої групи періодично переривали. Вранці волонтерам доручили вирішити непросту інтелектуальну задачу. Кількість людей, які знайшли правильну відповідь, в першій групі виявилося вдвічі більше, ніж у другій.

Уві сні мозок структурує інформацію, щоб з ранку знову формувати нейронні зв’язки. Повноцінний сон активізує потенціал мозку і його здатності до вирішення проблем. Додаткова година сну не скорочує час діяльності, а, навпаки, додає кілька годин продуктивної роботи.

Культивувати багатозадачність

Ще один популярний спосіб оптимізації часу – багатозадачність.

Ми розмовляємо по телефону і відповідаємо на електронні листи, слухаємо музику і пишемо звіти, дивимося фільм і гортаємо новини в соціальних мережах.

Роботодавці при наймі співробітників вимагають від кандидатів уміння працювати в умовах багатозадачності. Ми повинні «розщеплювати» увагу і утримувати у фокусі відразу кілька функцій або об’єктів.

Психолог Деніел Гоулман в книзі «Фокус. Про увагу, неуважність і життєвий успіх.»  спростовує такий підхід. Гоулман пояснює: з точки зору когнітивістики «розщеплення» уваги – міф. Увага – «вузька негнучка трубка», а не «безрозмірний балон». Ми не розщеплюємо увагу, а швидко перемикаємо її між різними об’єктами.

Здавалося б, яка різниця, що там відбувається: перемикання або одночасна робота над різними завданнями. Небезпека в тому, що нескінченні перемикання виснажують увагу і заважають зосередитися. Нам стає складно читати довгі тексти або уважно слухати доповідача на конференції. Нам постійно хочеться переключитися, наприклад перевірити електронну пошту або вхідні повідомлення в соцмережах.

Соціолог Ервінг Гоффман назвав такий стан «не на місці» – за аналогією зі статусом в службах миттєвого обміну повідомленнями. Ми присутні фізично, але увага розсіяна і не сфокусована на чомусь конкретному.

Американський письменник Ніколас Карр зізнається: щоб дописати книгу «Пустушка. Що інтернет робить з нашими мізками», йому довелося переїхати з передмістя Бостона в гористу місцевість штату Колорадо. Там не працював стільниковий зв’язок, а з’єднання з інтернетом було дуже повільним.

Письменник закрив акаунти в соцмережах, «заморозив» блог, звів до мінімуму розмови по скайпу і обмін миттєвими повідомленнями. Тільки позбувшись подразників, автор зміг сфокусуватися на написанні книги.

Фокус – одна з найважливіших життєвих здібностей, яка допомагає нам пройти крізь потрясіння і колотнечі. Фокус дозволяє направити максимум зусиль на конкретну проблему, не витрачаючи когнітивні ресурси на перемикання між різними завданнями і сторонніми думками.

Результати досліджень доводять, що вміння фокусувати увагу – набагато важливіше для фінансового успіху, ніж коефіцієнт інтелекту. Люди з порушеним фокусом не здатні робити глибокі висновки і приймати якісні рішення. Важливо розвивати вміння концентруватися на одній конкретній задачі і берегти увагу від руйнівного ефекту багатозадачності.

 Забити день до відмови

Поряд з навиком фокусувати увагу важливо вміння відпускати думки у вільний політ. Нейробіологи називають такий тип мислення «блукаючим розумом». Саме в стані «блукаючого розуму» до нас приходять творчі ідеї і нестандартні рішення проблем.

У гонитві за ефективністю ми намагаємося поєднувати інтелектуальну діяльність з фізичною. По дорозі на роботу слухаємо підкасти або аудіокурси, за вечерею дивимося новини або лекції, в черзі читаємо книгу, а в решту вільних хвилинок – перевіряємо пошту і відповідаємо на повідомлення.

Оптимізація часу виглядає невинною. Але тут головне не переборщити. Розклад, забитий вщерть, заважає мозку перейти в стан «блукаючого розуму».

Французький математик Анрі Пуанкаре зайшов в глухий кут при роботі над теорією чисел. «Розчарований невдачею, я вирішив провести кілька днів на березі моря», – писав учений. Під час прогулянки по узбережжю на математика зійшло осяяння, яке привело його до важливого відкриття.

Ідея прийшла до Пуанкаре несподівано – «блукаючий розум» працює за межами усвідомленого сприйняття. Ми не помічаємо роботу «блукаючого розуму», але він постійно працює над важливими проблемами і завданнями. «Блукаючий розум» має найпотужнішу системою обчислення, завдяки якій нас відвідують раптові осяяння і творчі ідеї.

У 1999 році віце-президент Оракл Марк Беніофф взяв відпустку і на цілий місяць полетів на Гаваї. Під час відпочинку Беніофф стали приходити в голову різноманітні ідеї. Саме в цей час він усвідомив потенціал хмарних комп’ютерних технологій і прийняв рішення заснувати компанію «Сейлзфорс», генеральним директором якої є до сих пір.

Поява «блукаючих» думок непередбачувана. У нас в голові багато ідей, спогадів і асоціацій, при збігу яких в потрібному контексті народжуються творчі рішення. У наших силах створити потрібний контекст.

Якщо ми гіперсфокусовані або стомлені відволікаючими факторами, осяяння можна просто не помітити. Для того щоб мозок частіше радував творчими ідеями, потрібно забезпечувати час, вільний від суєти і подразників.

Відновлюємо фокус

Очевидні рішення не завжди правильні. Інтуїтивно слідуючи помилковим принципам, ми доводимо себе до фізичного, інтелектуального і морального виснаження. Виснажена людина за визначенням не може працювати ефективно, навіть якщо відчуває себе дуже важливою і зайнятою.

Щоб працювати ефективно, досить дотримуватися простих принципів:

  • Виділяйте пріоритетні напрямки. Якщо ви не визначите найважливіші сфери життя, це зробить хтось інший: дружина, начальник, держава.
  • Не бійтеся говорити «ні». Друзі та колеги навіть не підозрюють про ваші справжні плани та цілі. Позначати межі особистого часу необхідно. Навколишні не здогадаються про них самостійно – вони не телепати.
  • Плануйте вільний час. Щоб мозок частіше радував оригінальними рішеннями, забезпечте йому періоди спокою. Іноді варто ходити на прогулянку без гаджетів або вести машину, не включаючи магнітолу.
  • Відмовтеся від багатозадачності. Багатозадачність створює відчуття зайнятості, але руйнує концентрацію і приносить сумнівні результати. Виділяйте суттєві проміжки часу на кожну задачу, замість того щоб виконувати роботу уривками.
  • Не шкодуйте часу на сон. Саме в цей час мозок відновлює працездатність. При дефіциті сну мозкова активність істотно знижується, так що одна година, зекономлена вночі, виливається в кілька годин низької продуктивності вдень.
Оцініть статтю
Додати коментар