Метод кайдзен: крок за кроком до досягнення мети.

metod-kajdzen-krok-za-krokom-do-dosyagnennya-metyДля багатьох з нас досягнення конкретних цілей, що дозволяють поліпшити життя, не раз виявлялося важкою, а то і нездійсненною справою. Кинути палити, схуднути, просунутися по кар’єрних сходах, підтримувати будинку чистоту і порядок – мільйони людей роками мріють про подібне, але не можуть здійснити бажане. Всьому виною наш підсвідомий страх змін, що налаштовує наш мозок на активний опір діям.

Тим часом існує перевірений спосіб досягнення складних цілей і реалізації серйозних і великих змін. Це метод кайдзен. Його суть в тому, що до мети потрібно йти дуже маленькими, але регулярними кроками. В Японії принципів кайдзен дотримуються як великі корпорації, такі як Toyota, так і звичайні люди.

Чому кайдзен має успіх

Всі зміни, навіть позитивні, лякають нас. Спроби досягти поставлених цілей за допомогою радикальних або революційних прийомів часто зазнають краху, оскільки вони лише посилюють цей страх. Але маленькі кроки в стилі кайдзен пом’якшують негативну реакцію мозку, стимулюючи раціональне мислення і творчий підхід.

Зміни лякають, навіть якщо даний факт неминучий, чи йде мова про незначні зміни (відвідування нового нічного клубу) або життєво важливі (народження дитини). Боязнь змін корениться в фізіології мозку і коли страх заволодіває нами, він перешкоджає творчості, успіху і змінам.

З еволюційної точки зору мозок – самий незвичайний орган людського організму. Всі інші органи – серце, печінка, кишечник та інші – так добре розвинулися, що не змінювалися протягом мільйонів років людської еволюції. Але мозок продовжував невпинно розвиватися і зазнавати найскладніших змін.

Сьогодні ми, по суті, є володарями трьох окремих мізків, які розвинулися з інтервалом в одну-дві сотні мільйонів років. Одне з наших головних завдань як розумних істот – досягти гармонії між цими мізками щоб уникнути фізичних і емоційних потрясінь.

У основи мозку знаходиться мозковий стовбур, званий рептильним мозком (і він насправді нагадує мозок крокодила). Він сформувався приблизно п’ятсот мільйонів років назад. Рептильний мозок будить вас вранці, допомагає засинати вечорами і змушує серце битися.

Оточує його неймовірно складна лімбічна система, також відома як мозок ссавця. Близько трьохсот мільйонів років тому такий мозок був присутній у всіх ссавців. Лімбічна система регулює внутрішню температуру тіла, відповідає за емоції і управляє реакцією «нападай або тікай», що допомагає нам вижити в небезпечних ситуаціях.

Третя частина мозку – це кора, яка почала розвиватися близько ста мільйонів років тому. Кора, що покриває всю поверхню мозку, відповідальна за велике чудо – бути людиною. Цивілізація, живопис, наука і музика – все це вийшло звідси. Саме тут зароджуються раціональні думки і творчі імпульси.

Це «трьохмозкове» утворення не завжди відрізняється гладкістю функціонування. Раціональний мозок наказує нам скинути зайву вагу – а ми знищуємо цілий пакет чіпсів за один присід. Ми намагаємося знайти нове творче рішення якоїсь проблеми – а наш розум чистий і рівний, як свіжозалитий бетон.

Якщо ви хочете змінитися, але натрапляєте на перешкоду, то частенько звинувачуєте лімбічну систему в тому, що вона підриває всі ваші благі наміри. У середньому мозку знаходиться утворення, яке називається мигдалина мозочка. Воно виконує життєво важливу функцію: контролює реакцію «нападай або тікай» (реакцію на переляк), механізм, який властивий всім ссавцям.

Його основне завдання – приводити в стан бойової готовності організм перед обличчям безпосередньої небезпеки. Відбувається уповільнення або призупинення функцій, наприклад, раціонального або творчого мислення, які можуть перешкодити фізичній здатності втекти або атакувати.

Реакція «нападай або тікай» має величезне значення. Якщо на вас нападає лев, мозок не бажає, щоб ви даремно витрачали час на творчу обробку проблеми. Він просто вимикає несуттєві функції – травлення, сексуальне бажання, розумові процеси – і змушує тіло переходити до безпосередніх дій. Багато-багато років тому, коли ми ділили джунглі, ліси і савани з іншими ссавцями, цей механізм приводився в дію кожного разу, варто було людям наразитися на небезпеку, втративши знайоме і звичне оточення.

Оскільки люди не здатні були швидко бігати, не володіли силою і витривалістю тварин, що полюють на них, не бачили і не нюхали з такою гостротою, така реакція мала вкрай важливе значення. І до сих пір вона зберегла свою значимість. Це проявляється, якщо, наприклад, зустрічний автомобіль виїжджає на вашу смугу або вам потрібно рятуватися з палаючої будівлі.

Серйозна проблема з  мигдалиною мозочка полягає в тому, що сьогодні її реакція «нападай або тікай» включається щоразу, як тільки ми відступаємо від знайомої і безпечної рутини. Мозок влаштований так, що будь-яка можливість, бажання або виклик миттєво викликають певний страх. Чи є цим викликом нова робота або знайомство з новою людиною, мигдалина мозочка змушує тіло готуватися до дій: доступ до кори головного мозку – до тієї її частини, яка відповідає за мислення, обмежується, а часто блокується зовсім.

Можливо, ви стикалися з цим явищем, що проявлялося в формі боязні тестів. Чим важливіше, на вашу думку, тест, чим серйозніше його результати позначаться на вашому житті, тим сильніше ви його боїтеся. І тим складніше вам концентруватися. Відповіді, які тільки напередодні ви знали як свої п’ять пальців, зараз начебто вивітрилися з вашої пам’яті.

Велика мета → страх → обмеження доступу до кори головного мозку → невдача
Маленька мета → страх ігнорується → участь кори головного мозку → успіх

Деяким везунчикам вдається вирішити цю проблему, перетворивши страх в іншу емоцію – наснагу. Чим серйозніше виклик, тим  наполегливіше і працездатніше вони стають.

Напевно вам знайомі такі люди. По-справжньому вони живуть тільки тоді, коли життя кидає їм виклик. Однак у більшості людей великі цілі не викликають нічого, крім великого страху. У нас, як і у наших предків, що рятуються від лева, мозок обмежує доступ до кори, – тільки левом сьогодні є листок паперу, який називається тестом, втрата зайвої ваги, пошук супутника життя, підвищення обсягу продажів. Творче мислення і цілеспрямована дія придушуються саме тоді, коли ми особливо їх потребуємо.

Маленькі кроки в стилі кайдзен є чимось на зразок хитрої виверти проти цієї властивості мозку. Замість того щоб витрачати роки на спроби зрозуміти, чому ви боїтеся добре виглядати або домагатися професійних цілей, вам слід спробувати кайдзен і обійти ці страхи. Маленькі, легко досяжні цілі – наприклад, зберігання на хронічно заваленому столі тільки однієї папки з паперами – допоможуть вам обійти мозжечковую мигдалину, не розбудивши її і не давши їй можливості включити сигнал тривоги.

Продовжуючи здійснювати маленькі кроки і сприяючи роботі кори головного мозку, ви змушуєте мозок створювати «програмне забезпечення» для бажаної зміни, формуючи нові нервові зв’язки і нові звички. Незабаром опір змінам починає слабшати. Якщо раніше одна тільки думка про зміни приводила вас в невимовний жах, нове розумове програмне забезпечення допоможе вам просуватися до поставленої мети швидше, ніж ви могли б уявити собі в найсміливіших мріях.

Як маленькі кроки призводять до великого стрибка

Якщо ти потроху удосконалюєшся кожен день, в результаті тебе чекають великі досягнення. Якщо ти потроху покращуєш навколишні умови, в результаті відбувається їх серйозне поліпшення. Нехай не завтра, не післязавтра, але колосальні перетворення все одно відбуваються. Не прагніть до миттєвого великого поліпшення. Здійснюйте по одному маленькому поліпшенню кожен день. Тільки так все і відбувається – і коли це відбувається, то залишається надовго.

Наш мозок запрограмований на опір змінам. Але, здійснюючи маленькі кроки, ви ефективно переорганізовуєте нервову систему, з тим, щоб вона виконувала наступні функції:

  • «зруйнувати» блокаду творчої діяльності;
  • обійти реакцію «нападай або тікай»;
  • створити нові зв’язки між нейронами, щоб мозок з натхненням сприйняв процес змін і ви почали наближатися до поставлених цілей в прискореному темпі.

Кайдзен допомагає перемогти страх змін посвоєму. Коли ви боїтеся, мозок, запрограмований давним-давно, дає вам сигнал або рятуватися втечею, або нападати. Варіанти, чесно кажучи, не самі практичні. Наприклад, якщо ви хочете складати пісні, то не досягнете своєї мети, опустивши кришку піаніно через страх творчого ступору і лігши на диван перед телевізором.

Маленькі кроки (скажімо, написання всього лише трьох нот) задовольнять потребу мозку в якій-небудь дії і пом’якшать його стресовий стан. У міру відмирання страхів ви заново знаходите доступ до кори головного мозку і активізуєте творчі процеси.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар