Медитація замість сну: чи можливо це?

medytatsiya-zamist-snu-chy-mozhlyvo-tseКожна клітина нашого організму виробляє енергію, повільно спалюючи поживні речовини, що надійшли в організм разом з їжею. Щоб “спалити” поживні речовини, клітина витрачає кисень, принесений до неї потоком крові. Якщо скласти докупи метаболізм всіх клітин, то отримаємо загальний метаболізм тіла, тобто загальне споживання кисню для всього організму. Під час сну або зимової сплячки у тварин рівень метаболізму дуже сильно знижується. Такий стан зниженого метаболізму (гіпометаболізм) відповідає стану повного розслаблення. Але метаболізм істотно знижується і при медитації.

Чи є медитація аналогом сну і чи може замінити його?

Так як під час медитації споживання кисню знижувалося досить суттєво, дійсно, деякий час вважалося, що, можливо, це якась невідома раніше реакція людського організму, подібна зимовій сплячці. Потім вирішили кількісно виміряти, чи настав стан гіпометаболізму дуже простим і результативним способом – виміряти ректальну температуру. Виявилося, що під час зимової сплячки у тварин ця температура знижується, а під час медитації у людини – ні. Значить, медитація не має нічого спільного із зимовою сплячкою.

Також мало схожий стан при медитації на звичайний сон. Є дві істотні відмінності.

1. Споживання кисню клітинами організму. Споживання кисню дійсно знижується як під час сну, так і під час медитації. Однак існує значна різниця за величиною цього зниження. Під час сну споживання кисню знижується повільно і поступово, через 4-5 годин сну воно зменшується приблизно на 8% від рівня неспання. Під час медитації зниження відбувається за перші три хвилини після її початку і досягає 10-20%. Ніяким іншим способом досягти такого пониження неможливо. Навіть, якщо ви затримаєте подих, тканини вашого організму продовжать споживати наявний кисень на тому ж рівні, і ніякої зміни в споживанні кисню не відбудеться.

2. Відмінності на енцефалограмі (показання активності головного мозку). За допомогою енцефалографа була виявлено ще одна відмінність між сном і медитацією. Альфа-хвилі, що випускаються мозком, збільшувалися за інтенсивністю і частоті під час медитації, а ось під час сну вони не вироблялися зовсім. Абсолютно точно відомо, що альфа-хвилі виникають тільки тоді, коли людина повністю розслаблена. Інші типи хвиль, що випускаються мозком під час медитації, також різко відрізняються від вироблюваних під час сну. Наприклад, під час медитації майже не спостерігалося електричних сигналів мозку, що відповідають за рух очей, а під час сну або дрімотного стану вони є практично завжди.

Як бачимо, дослідження доводять, що медитація не є однією з форм сну, і, відповідно, її не можна використовувати замість сну. Медитація лише викликає деякі фізіологічні зміни схожі на ті, які відбуваються в сні, але сон і медитація ні в якому разі не є взаємозамінними явищами. Про це побічно свідчить і наступне опитування. Людей, які постійно займаються медитацією, питали, сплять вони довше або менше, ніж спали до того, як почали займатися медитацією. Прямої залежності між кількістю сну, необхідного для відпочинку, і медитацією, не було помічено, оскільки були люди, які стали спати менше, але були й ті, які стали спати більше, знайшлися також і такі, які не помітили жодних змін.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар