Марнославство. Як уберегти себе від нього.

korona-2Марнославство – це прагнення до порожньої (марної) слави. Це один з великих недоліків людини, який дуже псує життя, є причиною проблем. Найголовніше, що людина, що страждає марнославством, не розуміє і не усвідомлює цього. Найчастіше цей недолік мають творчі, талановиті, публічні люди.

Вони намагаються бути успішними у всіх сферах свого життя, займати вищу сходинку в кар’єрних сходах, чудово виглядати в очах оточуючих, займати високе положення в суспільстві. Такі люди страждають спрагою популярності і слави (найчастіше незаслуженої), їх амбіції переходять всі межі. Їм життєво важливо, щоб ними захоплювалися, хвалили і славили. Марнославство є благодатним грунтом для плекання гордині до неймовірних масштабів.

Прояви марнославства, його плюси і мінуси

До плюсів марнославства можна віднести те, що в деяких випадках воно стає помічником і двигуном для багатьох досягнень людини, стає відправною точкою для деяких корисних починань (початок навчання, освоєння професії, захист дисертації і т.п.).

Один з величезних мінусів цього людського недоліку – це те, що людина, яка перебуває у владі марнославства, намагається тільки для себе. Досягнення потрібні лише як засіб для отримання визнання від інших людей, вони дають можливість виділити себе серед оточуючих, пишатися собою.

Людина, заражена марнославством, не приносить користі для суспільства. У неї немає мети  принести користь людям. Якщо у марнославної людини і виходить щось корисне, то в підсумку вона все одно він це обертає на свою користь.

Марнославна людина марна, як для суспільства, так і для себе самого. Гординя і марнославство не викликають емоційний відгук у душах оточуючих людей. Вони можуть заздрити, навіть захоплюватися, але щирих почуттів до зверхника  не виявляють .

Ознаки марнославної людини

-Вона не сприймає критику і агресивно реагує на неї, навіть якщо вона є правдою і критикує, бажаючи блага марнославному людині.

-Вона із задоволенням приймає будь-які види лестощів і не присікає підлесника, а навпаки, насолоджується своєю уявною славою.

-Марнославна людина багато говорить, але мало робить. Закручує всі події навколо себе. ЇЇ  слова та обіцянки розходяться зі справами.

Поради, як уберегти себе від марнославства

1. Як правило, марнославство приходить рука об руку з яким-небудь успіхом. Не дайте йому закрутити собі голову, вислухуйте критику від людей, гідних поваги (учителів, керівників і т.п.). Конструктивна критика допоможе позбутися зайвої гордині і допоможе побачити недоліки і слабкі місця в ваших досягненнях, які треба вдосконалювати, над якими треба працювати.

2. Якщо у вас все ж таки присутнє прагнення до слави, то обов’язково визначте, якою вона повинна бути, від кого ви прагнете отримати визнання (авторитетні люди в цій галузі діяльності), за які досягнення (справи та їх плоди).

3. Пам’ятайте про наслідки марнославства і тримайте їх перед очима. Марнославство завжди веде до розчарувань, падінь, тому що людина не сприймає свої слабкі сторони, розслабляється, втрачає зв’язок з дійсністю, адекватність. Навколо такої людини, як сніжний ком, розростається обман, з’являються даремні дармоїди, оскільки адекватним людям неприємно перебувати в такому суспільстві. Найчастіше за марнославством слідує неробство, лінь, безвідповідальність, а за ними – розчарування, невдачі. І як наслідок – падіння людини в очах суспільства. Про це потрібно завжди пам’ятати.

4. Замініть марнославство і марнослів’я конкретними справами, провідним до поставленої мети. Направте всю свою увагу, енергію на досягнення певного результату і ви виграєте боротьбу з гординею і марнославством.

5. Вдумливо визначте свої мотиви для досягнення мети. Пам’ятайте, що вони повинні бути благородними, гідними поваги. Це дозволить вам зберегти чисту совість, самоповагу, моральне задоволення.

Кожна поважаюча себе людина, на відміну від марнославної, не вимагає прославлення своїх справ, які не нагороджує себе сама за якісь досягнення, спокійно вислуховує критику і приймає думку своїх вчителів, авторитетних людей, наставників. Гідна людина не впивається лестощами і солодким обманом. Навпаки, їй важлива критика експертів в даній області діяльності, їй потрібно знати про свої недоліки.

Марнолюбні люди отримують задоволення від лестощів, порожній слави. А гідні, поважаючи себе, люди – від досягнутого результату, від самого процесу досягнення цілей, від користі, яку приносять плоди праці.

Оцініть статтю
Додати коментар