«Магічне прибирання. Японське мистецтво наведення порядку в будинку і в житті»

«Магічне прибирання. Японське мистецтво наведення порядку в будинку і в житті»Чи траплялося вам чути: «Порядок на столі – порядок в голові» або «Порядок в домі – порядок в житті»? Саме такої точки зору дотримується японський консультант з прибирання Марі Кондо (Marie Kondo). Вона створила свій власний метод збирання, назвавши його акронімом з перших букв власного імені та прізвища – КонМарі. Її книга «Магічне прибирання. Японське мистецтво наведення порядку в будинку і в житті» ( оригінальна назва «The life-changing magic of tidying up : the Japanese art of decluttering and organizing»)  стала світовим бестселером.

Згідно Марі, прибирання – це не миття підлог і протирання пилу. Прибирання – це наведення порядку. Порядку в будинку й у вашому ставленні зі своїми думками, справами, близькими, своїм минулим. Прибирання – це важлива подія, свято, яке трапляється один раз в житті, і кожен з нас гідний влаштувати собі свято.

«Прибирання?!» – багато хто здивуються: «Що тут може бути святкового? Це неприємний обов’язок, на який лінь витрачати час. Які тут можуть бути особливі методи? Всі з самого дитинства і так знають, як потрібно прибирати!»

«А от і ні!» – відповідає Марі. Правда, що з дитинства всі ми чуємо фрази типу «Прибери нарешті у своїй кімнаті» або «Ти вже навів порядок?», але рідко кому батьки спеціально показують, як саме потрібно прибиратися. Вважається, що всі засвоюють це вміння автоматично.

Однак, якщо б це було так, то чому для більшості прибирання – це така складна і неприємна справа, результат якої швидко випаровується, а змусити себе зайнятися ним деколи неможливо? Її висновок: прибиранню потрібно вчитися, але якщо ви освоїте цей важливий навик, то ваше життя вже ніколи не буде колишнім, а найголовніше – прибирання почне приносити вам задоволення.

Сама Марі з дитинства цікавилася методами збирання і організації. Однак які б хитромудрі способи вона не застосовувала, результат завжди був однаковий: через кілька днів у її кімнаті запановував колишній бардак. Ящики столу переповнювалися канцелярським приладдям та паперами, одяг в шафі утворював один гігантський ком, речі опинялися на підлозі, на стільцях, під ліжком.

Так тривало до тих пір, поки їй в руки випадково не потрапила книга Нагіса Тацуми «Мистецтво позбавлення від непотрібних речей». Ця книга буквально відкрила їй очі на те, що всі перепробувані методи організації не були ефективні, просто тому, що в неї було занадто багато зайвих речей, від яких давно пора було позбутися.

Результат позбавлення був просто вражаючим: такого порядку в її кімнаті ще не було, і що саме приголомшливе – до колишнього стану захаращення її оселя більше ніколи не поверталася. Так Марі прийшла до своєї головної ідеї: будь-яке прибирання завжди повинне починатися з розхламлення.

Як розхламлятися правильно?

Розхламляйтесь одним махом

У наше століття надспоживання сама по собі думка про розхламлення не є новою. Всі, напевно, чули про принцип «позбавляйтеся від однієї речі кожен день» або «купили одну річ, викиньте одну річ».

На жаль, подібні поради працюють погано.

По-перше, навіть якщо людина почала цим займатися, великий шанс того, що вона це через тиждень закине. Адже пошук речі на викид вимагає значних витрат часу та енергії, і займатися цим кожен день дуже втомлює.

По-друге, це тримає людину в постійній напрузі і створює у неї відчуття провини: «Я ще повинна що-небудь сьогодні викинути. Якщо я знову забуду, то це жахливо. Я нічого не стою: я не можу контролювати своє життя навіть у таких малих проявах, що вже говорити про щось більше. Мені терміново треба випити!»

Загалом, здрастуй, психоаналітик або нарколог. Нарешті, ми купуємо набагато більше, ніж хочемо викинути, в результаті чого будь ефект від викидання однієї речі нівелюється. Отже, якщо зробити розхламлення своїм щоденним завданням, то вас чекає розчарування: прибирання не закінчиться ніколи.

Тому Марі радить не розтягувати розхламлення у часі. Розхламляйтесь нахрапом, одним махом, за один раз. Якщо за один раз не виходить, – то за один день. Все залежить від розмірів вашої оселі та кількості речей. У когось піде один день, у когось – вихідні, хтось буде робити прибирання тиждень кожен день після роботи, хтось місяць кожні вихідні. Але бажано не затягувати розхламлення довше, ніж на кілька місяців. Якщо вам вдасться вкластися в чітко визначений проміжок часу, то зміни у вашому домі будуть очевидні й могутні, а по закінченні розхламлення вас охопить абсолютно особливе відчуття полегшення і просвітлення.

Розхламляйтесь за категоріями, а не за місцями зберігання

Коли люди беруться за прибирання, то вони зазвичай намагаються не перескакувати з одного на інше, а якось упорядкувати цей процес. Найбільш очевидний спосіб – прибирати спочатку одне місце, потім – інше: сьогодні комору, завтра ванну і спальню і т. д. Марі заявляє, на перший погляд, парадоксальну річ: такий підхід абсолютно неефективний. В цьому разі прибирання найчастіше перетворюється в нескінченне перекладання непотрібних речей з одних місць зберігання в інші.

Справа в тому, що нам важко оцінити кількість речей, якими ми володіємо. Наприклад, якась частина одягу зберігається в спальні в шафі, якась частина висить у передпокої, щось заховано в комору, щось прибрано на найдальші антресолі у коридорі. Таким чином, речі однієї категорії розповзаються по всьому будинку. Якщо робити прибирання по кімнатах, то буде здаватися, що у нас є трохи цього, трохи того, але у нас буде зовсім відсутні уявлення, у що складаються ці трохи з різних кімнат. Тому прибирання потрібно проводити за категоріями: одяг, книги, документи, різне (побутові прилади, кухонне приладдя, косметика тощо), пам’ятні речі. Причому, краще за все дотримуватися саме цього порядку, тому що він передбачає поступовий перехід від простого до складного.

При цьому важливо не перетворити прибирання за категоріями в приховане прибирання за місцями зберігання. Людина може вирішити зайнятися одягом і спочатку розібрати шафу в спальні, потім перейти до комори, а потім перебратися в передпокій.

Проблема в тому, що так вона все одно не дізнається, скільки ж у неї одягу, і не зможе позбавитися від зайвого мотлоху. Щоб цього уникнути, речі однієї категорії потрібно дістати з усіх місць, де вони зберігаються, і скласти в одну велику купу посередині кімнати. Зазвичай споглядання цієї купи речей валить їх володаря в стан шоку.

Вибирайте не ті речі, які хочете викинути, а ті, які хочете залишити

Найчастіше люди і так легко розстаються зі старими, зношеними і поламаними речами. Однак, наші оселі заповнені величезною кількістю непоганих, тих, що працюють, придатних, навіть нових речей, які ми, тим не менш, ніколи не використовуємо.

Викинути такі речі дуже складно.

Коли людина задає собі питання, чи вона хоче викинути ту чи іншу річ, вона починає міркувати приблизно наступним чином: «Так, я не ношу цю футболку, що дісталася мені під час рекламної акції, але вона зовсім нова! Я можу носити її будинку або, наприклад, ходити в ній ліс, ще її під час ремонту можна використовувати, в крайньому випадку, пустити на ганчірки. Відмінна футболка, дуже потрібна, її не можна викидати».

При цьому цілком ймовірно, що таких футболок в шафі лежить десять штук, людина воліє використовувати спеціалізований одяг для дому, в ліс ходила останній раз 25 років тому у восьмому класі, ремонт в найближчі 15 років не планується, а для миття підлоги та протирання пилу вона використовує зручну швабру з насадкою і губки. У підсумку, всі непотрібні речі, що захаращують наші будинки, залишаються на своїх місцях.

Ось чому при розхламленні потрібно перенести акцент з того, що ви викидаєте, на те, що ви по-справжньому хочете залишити.

Як це зробити? Довіртеся в цій справі не розуму, а серцю. Припустимо, ви витягли всі речі конкретної категорії і склали їх у велику купу посеред кімнати. Далі за методом КонМарі потрібно брати кожну річ в руки і намагатися відчути, чи приносить ця річ вам радість і натхнення, чи дарує вам тепло.

Сенс не в тому, щоб вирішити, чи потрібна ця річ чи ні, але в тому, щоб відчути, чи викликає річ у вас позитивні емоції. Марі говорить про те, що між людиною і річчю повинна як би проскакувати іскра, що запалює в ній радість. Якщо іскра не проскакує, то ця річ – просто мертвий вантаж, що займає ваш життєвий простір. Такий підхід може здатися дивним, тим не менш, варто один раз спробувати, і вам відразу стане зрозуміло, що він не позбавлений сенсу. Якщо людина оточує себе тільки улюбленими речами (а також, звичайно, людьми і справами), то вона стає набагато щасливішою.

Ще одна порада, що полегшує розставання з речами, полягає в тому, щоб попрощатися з ними, подякувати за ту службу, яку вони вам співслужили. Навіть, якщо ви купили річ і ніколи нею не користувалися, вона все одно подарувала вам певний досвід, наприклад, досвід, що вам не потрібна така річ або вона вам не підходить, а також вона подарувала вам задоволення в момент покупки. Якщо думати, що кожна річ у вашому житті виконала якесь призначення, то її буде набагато легше відпустити.

Не залучайте до розхламлення близьких

Найкраще розхламлятися на самоті за зачиненими дверима, розбираючись виключно зі своїми власними речами. Тут є три важливих моменти.

По-перше, багато хто впевнені, що у них у самих дуже мало речей, а по-справжньому захаращують будинок речі дітей, батьків або другої половинки. Марі говорить, що завжди потрібно починати з самого себе, не звалюючи проблеми на інших. Так, можливо, у вашої дружини більше речей, але замість того, щоб її постійно пиляти або, що ще гірше, потайки викидати її речі, розхламтесь самі. Можливо, побачивши вражаючий ефект розхламлення, вона вирішить піти вашому прикладу. Що стосується дітей, то якщо вони ще зовсім маленькі, то стежити за їх речами – ваше завдання. Якщо вони вже досягли трирічного віку, то ви можете навчати їх прибирати, правильно складати речі, визначати, які речі їм дороги.

По-друге, викидайте речі, замість того щоб пропонувати їх родичам і друзям. Звичайно, хороші речі викидати шкода, однак пропонуючи їх сестрам, подругам або батькам, ми просто переносимо непотріб зі свого будинку в їх будинок. Багатьом дуже складно відмовити близькій людині, коли вона наполегливо щось пропонує, але випадки, коли річ їм потрібна і підходить, дуже рідкісні.

По-третє, коли ваші близькі бачать, як ви викидаєте хороші речі, вони починають збивати вас, намагаючись їх врятувати: «Що значить, ти не відчуваєш тепла? Так ця сумочка $500 стоїть! Ти що з глузду з’їхала?!» Або: «Можна я заберу собі цю кофту? Що значить мала і не мій стиль? Це у неї такий фасон облягаючий. І ще ось цей килимок для йоги. Ну і що, що я ніколи не займалася йогою. Може бути, я коли-небудь займуся!». Загалом, речі в цьому випадку просто залишаються на своїх місцях або перекочовують з вашої кімнати в сусідню.

Поради по окремим категоріям

1. Одяг

Розхламлення краще всього починати саме з одягу. Одяг – найбільш текуча і часто використовувана частина належачих нам речей. Тому на ній легше всього тренуватися і зрозуміти принцип, за яким речі потрібно залишати або викидати.

Марі радить розбирати одяг в такому порядку:

 • Топи: майки, футболки, сорочки, светри, толстовки;
 • Нижні частини одягу: штани, спідниці;
 • Одяг, який потрібно вішати на плічки: куртки, піджаки, костюми, сукні;
 • Шкарпетки і панчохи;
 • Нижня білизна;
 • Сумки;
 • Аксесуари: шапки, шарфи, рукавички, ремені;
 • Спеціалізований одяг: купальники, формений одяг;
 • Взуття.

Краще всього починати розбирати одяг з речей не по сезону. Так простіше всього налаштувати свою інтуїцію: вас не буде збивати думка про те, що ви тільки що надягали цю річ, навіть якщо не дуже-то її і любите. Можна задатися питанням: «Чи хочу я знову носити цю річ наступного літа/взимку?» Якщо відповідь негативна чи вас мучать сумніви, то, швидше за все, ця річ не дарує вам радість, і від неї можна позбутися.

Не потрібно розжалувати речі, які ви не носите, у категорію домашнього одягу. Багатьом здається марнотратством викидати речі, які можна було б використати: «Я більше не буду носити цю річ на вихід, але цілком можу пристосувати її для будинку/дачі/занять спортом». Так замість того щоб відправитися на звалище, непотрібні речі, як і раніше, займають місце в шафі. Залишаючи речі в категорії «домашній одяг», люди обманюють себе, просто відстрочуючи викид непотрібного. Вони все одно не будуть носити ці речі, тому що вони незручні, не призначені для носіння будинку або занять спортом, не дають розслабитися і, в кінцевому підсумку, викликають роздратування.

2. Книги

Хоча це може здатися незручним, книги, як і одяг, потрібно витягнути з усіх стелажів і шаф і скласти посередині кімнати для розбору. Найкраще розділити їх на наступні категорії:

 • Художні;
 • Прикладні: довідники, поварені книги, словники;
 • Ілюстровані: фотоальбоми, книги по живопису;
 • Журнали.

Кожну книгу потрібно взяти в руки і відчути, чи дарує вам радість. Ні в якому випадку не потрібно відкривати і починати читати, це затуманить вашу інтуїцію.

Часто у людей скупчується маса книг, які вони купили і так і не прочитали. Подивіться правді в очі: якщо ви досі не знайшли часу, щоб прочитати книгу, то ви її ніколи не прочитаєте, ця книга просто вам нецікава, а тому їй не місце у вашому будинку.

Інша категорія книг – книги, які, можливо, вам коли-небудь захочеться перечитати. Якщо ви не університетський викладач, науковець чи письменник, то, швидше за все, таке трапляється з вами досить рідко. Ці книги стоять у вас на полицях мертві і запорошені пилом, вони вам не потрібні. Зберігайте лише ті книги, до яких ви часто звертаєтеся, які роблять вас щасливими.

3. Документи і папери

В цю категорію потрапляють ділові листи, газети, чеки, документи, нагадування, конспекти, шкільні зошити, інструкції до побутових приладів, гарантійні талони.

Основне правило при їх розбиранні: викиньте їх. Воно шокує, але якщо подумати, то документи і папери, і правда, ніяк не здатні дарувати людям радість. Зрозуміло, що у всіх є якісь документи, які їм потрібні, тому при розборі документів їх потрібно розділити на три категорії:

 • Ті, які не потрібні. Їх відразу потрібно викинути;
 • Ті, з якими необхідно розібратися: листи, що потребують відповіді, газети, які ви збираєтеся прочитати, чеки, які ви хочете внести в програму з обліку витрат. Після того, як ви з ними розібралися, їх потрібно відразу ж викинути;
 • Ті, що потрібно зберігати: рахунки, папери з податкової, свідоцтво медичного страхування. Періодично переглядайте цю категорію і викидайте те, що вам вже не знадобиться (минулі гарантійні талони, торішні рахунки за електрику).

4. Різне

Це сама розмита і різноманітна категорія. Її можна було б сміливо назвати «всяка всячина». Сюди відносяться:

 • CD та DVD;
 • Гігієнічні приналежності;
 • Косметика;
 • Аксесуари;
 • Цінні предмети: паспорта, кредитні карти;
 • Електричні прилади;
 • Пристосування для ведення домашнього господарства: канцелярське приладдя, набори для шиття, інструменти;
 • Домашні запаси: ліки, миючі засоби, туалетний папір;
 • Товари для кухні і запаси продуктів.

Якщо у вас є якісь хобі, потребуючі спеціальної екіпіровки, то їх теж можна винести в окрему категорію.

Хоча у більшості речей, які потрапляють в категорію різний, є цілком зрозуміле призначення, і вони здаються дуже потрібними, найчастіше велика частина цих речей зберігається в будинках людей «просто так», захаращуючи простір. Марі нещадна: від всього цього потрібно позбутися. Вона звертає спеціальну увагу на кілька типів речей з цієї категорії.

 • Монети і дрібні гроші. Їх можна знайти практично всюди: в ящику столу або комода, скарбничці, банку, коробочках, мішечках. Якщо ви їх знаходите, то кладіть відразу в гаманець або несіть в банк.
 • Подарунки, які виявилися непотрібними: палички з пахощами, брелоки, магніти, чашки, керамічні фігурки – всі ті дрібнички, які дістаються вам на Новий рік на роботі, те, що друзі привозять вам зі своїх подорожей. Звичайно, було б здорово, якщо б вам дарували тільки те, чим можна користуватися із задоволенням, але в реальному житті цього не відбувається. Позбавтеся від цих речей.
 • Пакувальні коробки. Вони потрібні тільки при переїзді. Немає ніякої потреби їх зберігати.
 • Непізнані шнури та частини електроприладів. Якщо ви вже зараз не знаєте, від чого ці шнури і різні деталі, то ймовірність, що ви ними скористаєтеся, дорівнює нулю. Викиньте їх.
 • Набір пробників косметики з поїздок. Не потрібно їх зберігати, тому що зазвичай у них дуже маленький термін придатності, а користуватися простроченою косметикою небезпечно.
 • Безкоштовні товари з промо-акцій: ручки, пивні відкривачки, блокноти, кишенькові календарі, стікери. Сміливо викидайте!
 • Домашні запаси. У запасах самих по собі немає нічого поганого. Зручно мати вдома кілька рулонів туалетного паперу, щоб не потрапити в халепу. Однак не потрібно перетворювати свій будинок у склад. Не створюйте у себе вдома запаси ватних паличок на двадцять років вперед.

5. Пам’ятні речі

В цю категорію потрапляють будь-які речі, які мають для вас сентиментальну цінність: фотографії, щоденники, любовні листи, листівки, сувеніри з ваших поїздок, шкільні вироби дітей. Це найважча категорія, тому що речі в ній зазвичай викликають у нас теплі почуття. Тому краще всього залишити її розбір на самий кінець прибирання.

Робота з категорією пам’ятних речей – це своєрідний спосіб розібратися зі своїм минулим. Якщо речі дійсно дарують вам радість, то, звичайно, їх потрібно залишити. Якщо ж ви зберігаєте їх просто за інерцією, то варто задатися питанням: яка ціна моїх спогадів, якщо я боюся забути про них тут же, як тільки позбудуся пов’язаних з ними речей? Згідно Марі, значення мають не речі, а пережитий вами досвід і те, якою людиною ви стали в його результаті, а це від вас нікуди не дінеться.

Ще один важливий момент: розбираючи цю категорію, багато людей знаходять оригінальний спосіб, з одного боку, позбутися пам’ятних речей, а з іншого, не відправляти їх на смітник, а саме, вони відправляють їх в будинок до батьків. Не варто так робити: батьківський дім – це не склад для ваших сувенірів. Коробки, які туди поїдуть, великі ніколи не будуть розкриті. Речі, які в них лежать, більше ніколи не зможуть подарувати вам радість. Так навіщо їх взагалі зберігати?

Клієнти Марі, які зважилися на розхламлення по її методу, зазвичай позбавляються від двох третин своїх речей. Рекорд в її практиці поставила пара, викинувша 200 45-літрових сміттєвих мішків.

Таке прибирання має неабиякий терапевтичний ефект. Люди починають відчувати себе краще, легше, вільніше і щасливіше. Більше того, коли під час розхламлення вони набувають досвід визначення, дарують їм речі радість, вони переносять цей досвід і на інші сфери.

Прибирання допомагає змінити їх життя: хтось іде з нецікавої роботи, хтось закінчує давно не приносячі радості відносини, хтось змінює коло спілкування, хтось починає приділяти більше уваги сім’ї і дітям. Крім того, розхламлення робить людей більш свідомими у придбанні речей. Перш ніж принести річ у свій будинок, вони задаються питанням, чи проскакує між ними і річчю та сама іскра тепла і радості. І набувають річ, лише якщо відповідь позитивна.

Як правильно організовувати речі?

«Зачекайте!» – вигукнуть багато хто: «Я викинув купу речей, але що тепер? Як правильно розставити по своїх місцях речі, що залишилися, щоб не було безладу?»

Якщо ви дійсно позбулися двох третин речей, то проблем з організацією не виникне: ви виявите, що у вас вдома є маса вільного простору для зберігання залишившоїся однієї третини. Тим не менш, Марі дає кілька простих порад.

Не влаштовуйте місця для зберігання по всьому будинку

Намагайтеся дотримуватися правила: одна категорія речей – одне місце для зберігання. Це дозволить легше оцінювати, скільки у вас речей тієї чи іншої категорії.

У кожної речі повинне бути своє місце

Не кладіть речі туди і сюди, намагайтеся відвести для кожної з них свій власний простір, в який їх легко буде щоразу повертати. Тоді вам буде легко запам’ятати, що де лежить, і речі не будуть розповзатися по дому, опиняючись на підлозі, під ліжком, на стільцях і т. д.

Використовуйте вертикальний спосіб зберігання

Постарайтеся розкласти речі так, щоб вони завжди були на виду. Якщо річ потрапляє в самий низ стопки або глибокого контейнера, забирається під ліжко або на найдальші антресолі, то ми поступово перестаємо її використовувати, забуваємо про неї, вона більше не дарує нам радість, стає тим самим мертвим вантажем, просто займає наш життєвий простір.

Тому Марі рекомендує вертикальний метод укладання. Уявіть собі книги, складені в стопку: ця стопка абсолютно безлика, ви не можете визначити, де знаходиться те, що вам потрібно, книги, які опинилися внизу стопки, незручно діставати. Тому книги ставлять корінцями назовні. Вертикальне укладання – це своєрідний спосіб розташувати всі речі корінцями назовні.

 

Для того, щоб зберігати речі вертикально, їх потрібно скласти в стійкі прямокутники, що не перевищують висоту ящика або полиці, куди вони будуть укладені. Вертикально може зберігатися практично все: одяг, книги, зошити, папки, коробочки з канцелярським приладдям.

 

Комоди краще шаф

Багато прагнуть розвісити весь свій одяг у шафі на плічках. Начебто це теж відповідає принципу наочності: відкривши шафу, ви відразу бачите, що у вас є. Проблема в тому, що одяг, розвішаний на плічках в шафі, займає набагато більше місця, ніж одяг, складений у вертикальні прямокутники в комоді. Вішайте в шафу тільки те, що не може бути укладено в комод вертикально: верхній одяг, піджаки, брючні костюми, сукні. Для всього іншого комод підходить набагато краще.

Кращий засіб для зберігання – взуттєва коробка

Більшість хитромудрих пристосувань для зберігання марні. Часто вони тільки ускладнюють доступ до речей. Немає нічого краще коробки з-під взуття. До неї зручно складати білизну і шкарпетки, їх зручно використовувати в якості роздільників в ящиках з косметикою, канцелярськими і господарськими речами, продуктами.

І ще трохи про одяг

 • Одяг у шафі краще розвішувати так: більш важкі предмети зліва, більш легкі – праворуч. До важких предметів відносяться довгі речі, темні речі, речі з щільних матеріалів. В ідеалі зліва направо у вас повинна вийти така послідовність: верхній одяг, сукні, піджаки, штани, спідниці, блузи.
 • Немає необхідності прибирати на зберігання сезонний одяг. Якщо ви приберете несезонні речі, то великий шанс того, що ви забудете що-небудь дістати.
 • Зберігайте сумки вставленими одна в одну, ручками назовні.
 • Акуратно складайте шкарпетки, панчохи, колготки і нижню білизну. Не скатуйте їх у кульки і не зав’язуйте вузлами. Використовуйте все той же принцип вертикального укладання.

І на закінчення

Потрібно відзначити, що Марі нещадна з речами, які не дарують їх власнику радість. Вона безкомпромісно заявляє, що вони повинні відправитися на звалище. В принципі її мотивація зрозуміла: якщо не викинути річ відразу, то великий шанс того, що вона так і залишиться у вас вдома.

Однак, такий радикальний підхід подобається далеко не всім. У деяких людей є категорії речей, які вони категорично не можуть викинути на смітник. При цьому вони можуть чудово розуміти, що ці речі не люблять, вони не дарують їм радість і взагалі не потрібні, але відправити їх у смітник у них не піднімається рука.

Тому, якщо ви зважилися на розхламлення за методом КонМарі, подумайте заздалегідь про те, що робити з речами, від яких ви готові позбутися, але не готові викинути їх на смітник. Наприклад, зайдіть в районну бібліотеку і дізнайтеся, чи приймають вони книги, пошукайте букіністичні магазини і міські стелажі з обміну книгами, знайдіть магазини вживаного одягу та місця прийому ювелірних прикрас, дізнайтеся, де можна пожертвувати одяг і домашнє начиння, з’ясуйте, на яких сайтах ви можете розмістити оголошення про продаж речей.

Головне – не відкладайте все це в довгий ящик, поставте собі термін в один-два тижні чи місяць, по закінченні яких ви все-таки з чистим серцем викиньте весь непотріб зі свого будинку.

Оцініть статтю
Додати коментар