Лайф-коучинг: як не потрапити до шахраїв

Лайф-коучинг: як не потрапити до шахраїв
За результатами опитувань, у 69% респондентів коучі асоціюються з шахраями, тільки 3% ходили на коучинги, 28% зацікавили мотивуючі інтернет-ролики. Лайф-коучинг може бути не тільки професією, але і стилем життя успішних і цілеспрямованих людей. У цій статті ви зможете дізнатися, як відрізнити професіонала від псевдокоуча, і хто допоможе вам знайти вихід з, здавалося б, безвихідної ситуації.

Коли потрібно звертатися до коуча?

Бувають ситуації, коли ви розумієте, що ваше життя стоїть на місці, а душа просить змін. На допомогу може прийти наставник або, як зараз модно говорити – коуч. Коучі – це спеціально навчені люди, які можуть надати професійну допомогу в різних життєвих ситуаціях від сімейних відносин до особистісного зростання.

Якщо ви розумієте, що не знаєте, чого хочете від життя, у вас є безліч комплексів і страхів або вам просто потрібна підтримка – лайф-коучинг може стати оптимальним виходом для вас.

У процесі професійного лайф-коучингу наставник вибудовує довірчі відносини зі своїм клієнтом. Робить він це для того, щоб докладніше розібратися в його проблемі і з боку подивитися на неї.

Плюси

Лайф-коучі володіють техніками і методиками, які адаптовані під різні життєві ситуації. Ваш наставник буде відслідковувати ваші зміни, які відбуваються з плином часу, і аналізувати їх. Так він зможе точніше підлаштуватися під вас і знайти рішення вашої проблеми. Коучі покликані надихати, мотивувати, направляти, підтримувати, не давати здаватися.

Практично всі лайф-коучинги засновані на моделях НЛП (нейро-лінгвістичного програмування) і психології людини. Але деякі ще можуть включати в себе нумерологію та астрологію.

Якщо гуру по вирішенню життєвих ситуацій дійсно професіонал, то перед тим, як почати роздавати поради, він повинен знайти сильні та слабкі сторони клієнта, його внутрішні конфлікти і мотивації, дізнатися, чим він живе і що його цікавить. Тільки так він зможе грамотно впливати на його свідомість.

Деякі методики лайф-коучингу

Деякі коучі можуть порадити вам вести щоденник. Це дійсно ефективний метод. Тому що в щоденнику ви можете правильно висловлювати свої думки і почуття. Ваш наставник може запропонувати вам кілька глибоких тем, над якими потрібно подумати і перенести свої думки в щоденник. Це техніка ефективна для того, щоб сфокусувати увагу на конкретній проблемі.

Також для поліпшення ваших результатів ви можете відстежувати ваші цілі. Це дозволить вам зменшити розрив між тим, ким ви хочете бути, і тим, ким ви є. Тому що, відстежуючи свої результати, ви будете візуально представляти те, чого ви досягли і те, що ще потрібно досягти.

Ваш коуч буде задавати вам домашні завдання. Це потрібно для того, щоб ви робили будь-які дії для досягнення ваших цілей. Ваші домашні завдання будуть впровадженням тієї теорії, яку вам підносить коуч, в конкретні дії, які в подальшому можна буде оцінити і виміряти. Тільки при виконанні конкретного списку завдань, які ставить перед вами ваш наставник, можна буде домогтися реальних результатів.

Форми різних коучингов

Форм коучингу досить багато, але навички одні й ті ж. Тільки області застосування у них різні. Існують:

— кар’єрний коучинг;

— бізнес-коучинг;

— коучинг особистої ефективності.

Всі вони спрямовані на досягнення певних цілей. При кар’єрному коучингу наставник може допомогти в таких питаннях, як пошук сфери діяльності, в якій би хотілося працювати, підвищення кваліфікації, підйом по кар’єрних сходах, стосунки з начальством і підлеглими.

Бізнес-коучинг передбачає пошук шляхів для більш ефективної роботи компанії. При цьому коуч працює не тільки з керівниками компанії, але і з її співробітниками, щоб побачити картину в цілому.

Коучинг особистої ефективності допомагає знайти себе в тих сферах, де можна реалізуватися по максимуму. Також показує, як працювати над собою і розвиватися з найбільшою ефективністю.

Є питання, які складно обговорити навіть з мамою або кращим другом. На це є багато причин. По-перше, близькі люди не завжди компетентні в деяких темах. А підковані в багатьох питаннях наставники можуть вислухати і дати дійсно слушну пораду.

Іноді просто не хочеться ділитися певними таємницями з людьми, які вас знають. Тому що вони можуть засудити або не зрозуміти вас. Лайф-коучі ж вміють дивитися на всі життєві ситуації “холодно”. Це їм допомагає грамотно оцінювати багато моментів. Наставник – це та людина, яка може побачити вашу проблему з боку.

Як вибрати лайф-коуча?

Лайф-коучинг – сфера діяльності, в якій часто буває важко знайти дійсно професіонала. Оскільки на цьому намагаються заробити шахраї або ті, хто прочитав пару статей з особистісного зростання і з гордо піднятою головою називають себе коучем.

Чому вас може навчити така людина, яка і сама нічого не знає? Щоб не помилитися у виборі і не викинути гроші на вітер, потрібно знати деякі важливі речі.

“Шарлатана” можна обчислити за спеціально завченими шаблонними в цій сфері фразами. Ці фрази красиво звучать, але не несуть в собі нічого істотного.

1. “Ви можете отримати все, що завгодно”. Справжній коуч ніколи такого не скаже. Тому що професіонали знають, що отримати все, що душі завгодно, фізично неможливо. Та й звучить це, як у казці “По щучому велінню”. А людина така істота, яка любить вірити в байки. Адже життя часом досить складна штука.

Наприклад, якщо ви завжди мріяли співати оперу, то, звичайно ж, ви можете ходити на курси, займатися співом. І у вас є всі шанси стати примадонною оперного театру. Але якщо у вас проблеми з носоглоткою, то ваша мрія, швидше за все, ніколи не стане реальною. Так, ви зможете на одну сходинку до неї наблизитися і все ж не більше того, на жаль.

Але багато особистісних тренерів заливаються солов’ями про те, що людські можливості безмежні. З одного боку, в цьому немає нічого поганого. Адже, чому б не підбадьорити людину? Проте, підкований у своїй сфері наставник не буде розкидатися загальними гучними фразами, він підбере слова персонально для кожного клієнта.

2. «Зміни – це просто». Ті коучі, які так кажуть, напевне нічого не знають про зону комфорту і як важко буває з неї виходити. Навіть найприємніші зміни часом можуть даватися дуже складно. Адже щось змінюючи, ви обов’язково чимось жертвуєте. Більш того, чим більше буде ваша жертва, тим більше буде ваш виграш від тієї чи іншої зміни.

Тут як в казино: можна поставити все на “зеро” і зірвати куш, а можна постояти осторонь, але зате бути впевненим, що нічого не втратиш.

3. «Майстрами стають швидко». Це навряд чи. За короткий термін стати професіоналом своєї справи, звичайно, можна, але не майстром. Для цього може не вистачити і декількох десятків років. Тому що для майстерності не достатньо таланту і навичок. Для цього ще потрібен досвід. А для досвіду, природно, потрібен час.

«Швидке навчання майстерності» – це ще один обман, який приємно звучить, але на ділі реалізувати його неможливо. Тому що не всі готові витрачати багато часу і грошей, на те, що ой як не скоро окупиться.

4. «Ви можете запрограмувати себе на успіх». Але ж ми ж не машини, які можна просто налаштувати або запрограмувати. Від того, що ви будете самі собі постійно твердити «я найкращий і найуспішніший», по суті, нічого сильно не зміниться.

На перших парах це, безумовно, може допомогти задати правильний настрій. Але це все лише слова. Щоб що-небудь сталося, потрібно діяти.

А ще ми досить емоційні істоти. Щоб, наприклад, «зламати» нашу програму ранкових пробіжок, не потрібно сильно старатися. Досить буде того, що з ранку піде дощ або ви встанете не з тієї ноги. Тоді пиши – пропало.

Для того, щоб досягти бажаного, не можна просто вивчити і повторювати свої персональні мантри. Тут більше значення відіграє ваше завзятість, працьовитість і бажання.

5. «Все, що від вас вимагається — …». А потім ви можете почути безліч повчальних слів від людини, яка лише намагається заробити на вас більше грошей. З величезною ймовірністю можна сказати, що те, що колись спрацювало з ним, далеко не факт, що спрацює з вами.

Всі ми різні, у кожного свій світогляд і шлях до успіху. І щоб зрозуміти, що підходить конкретно вам, не можна обмежувати себе чимось одним. Для цього необхідно перебрати багато корисної літератури, дізнатися досвід різних людей. Тільки тоді по маленьких деталей можна зібрати те, що підійде саме вам.

Обов’язки лайф-коуча

У персонального наставника не може бути восьмигодинного робочого дня з дев’яти до шести з перервою на обід. Він повинен бути завжди на зв’язку. І завжди знати, що вам відповісти.

Лайф-коуч повинен ворушити минуле. Але не заради дозвільного інтересу, а щоб докопатися до істини: «чому ви розлучилися?» або «хто був винен у тій ситуації?» – це доречні питання в розмові з коучем. Наставник також може допомогти пережити болючі спогади з минулого. Адже тільки так можна з повною впевненістю рухатися далі, знаючи, що нічого не обтяжує.

Коли ви звертаєтеся до професійного лайф-коуч, ви повинні знати, що він не буде вас «гладити по голівці» просто так. Навпаки, він буде вас піддавати критиці, коли ви будете проявляти слабкість або робити дурниці. Тому що обгрунтована критика часто більш корисна солодких лестощів. Але якщо ви, не ухиляючись, будете йти до своєї мети, то без похвали наставник вас не залишить.

Міфи про лайф-коучинг

  1. “Всі життєві проблеми я вирішу сам, без будь-чиєї допомоги“. Коли ви вирішили підтягнути свої форми, ви, найімовірніше, підете за порадою до тренера, а якщо ви захотіли вивчити англійську, то простіше це зробити буде не поодинці, а з репетитором. Те ж саме працює і з лайф-коучингом. Якщо ви захотіли в житті кардинальних змін, то краще порадитися зі знаючою людиною.
  2. «Всі успішні люди живуть без коуча». Далеко не всі. Є кілька яскравих прикладів – Біл Гейтс, Х’ю Джекман, Арнольд Шварценеггер. І це ще далеко не весь список. Насправді, дуже багато успішних особистостей вже давно обзавелися лайф-коучем або духовним наставником. Ми про це не знаємо, тому що це рідко афішується на широку публіку.
  3. «Коучинг має бути нетривалим, тому що може викликати залежність клієнта від свого гуру». Цей факт помилковий лише на половину. Залежність може дійсно виникнути. Але чи погано це? Це вже інше питання. Чим успішніша людина, тим більше її потреба в інформації від компетентних і таких самих успішних людей. Адже завжди буде ще одна партія, яку потрібно виграти і ще одне питання, яке потрібно вирішити гідно. Безумовно, коучинг викликає залежність, але при цьому він здатний відкрити в вас нові горизонти, навчити дивитися на деякі речі інакше, стимулювати ваше особистісний розвиток. Хіба це погано?
  4. “Наставник повинен бути чимало старшим за свого учня”. Потрібно врахувати, що люди у віці не завжди бувають досить мудрими. Мудрість не вимірюється віком, адже мудрим можна бути як в 35, так і в 80. Навіть якщо ви пілот військового літака з величезним стажем, вам не завадить молодий помічник, який зможе облітати грозові хмари. Тому що першорядне значення має не вік коуча, а результат, який він може вам принести.
  5. “Ціна послуг лайф-коуча дуже висока”. Це одностороннє судження. Оскільки питання вартості завжди суб’єктивне. Хороший і ефективний коучинг не може бути дешевим або зовсім безкоштовним. Коучинг – це інвестиції в свій розвиток і успіх. А те, як ви це оцінюєте, і визначає вартість на цю послугу.
ГАРМОНІЯ
Додати коментар