L-карнітин для схуднення: працює чи ні?

L-карнітин для схуднення: працює чи ні?

На ринку величезна кількість Бадів для схуднення, але серед них є одна особливо популярна добавка — Л-карнітин.

Це амінокислота, яка бере участь в жировому обміні – вона доставляє жирні кислоти всередину мітохондрій клітин, де вони згоряють. Без карнітину жироспалювання в принципі неможливо. Але чи можна його їсти більше, щоб худнути швидше? Розбираємося!

Карнітин (“carnus ” — м’ясо, з нього він і було вперше отриманий) – амінокислота, яка міститься в тканинах тварин: в м’язах, печінці і серці її найбільше. Так що м’ясні продукти – основне його джерело в їжі. Але організм може робити карнітин самостійно – з амінокислот метіоніну і лізину за участю вітаміну С.

Карнітин бере участь у жироспалюванні — у використанні жирових запасів в якості енергії.

Як горить жир і причому тут карнітин?

Жир — це запасена на чорний день енергія. Щоб позбутися від жиру, його потрібно витратити. Це означає, що потрібно створити ситуацію, коли в організмі не вистачатиме енергії з їжі і він почне використовувати резерви.

Жир залишає тіло в три етапи:

 • Спочатку він повинен вийти з жирової клітини назовні в кровотік.
 • Потім він повинен бути перенесений по крові до м’язів.
 • Після він повинен потрапити всередину клітинної печі-мітохондрії – і там під дією кисню «згоріти».

Щоб жир покинув місце зберігання, потрібен вагомий привід.

Вагомий привід – це нестача енергії: скорочення їжі протягом дня і / або фізичне навантаження. Коли організм (а точніше — гіпоталамус) розуміє, що з енергією почалися перебої, він призначає відповідальних за мобілізацію жиру — гормони. Їх багато, вони різні, але з’єднуючись з рецепторами жирової клітини, як ключ із замком, вони її «відкривають». Звільнені жирні кислоти йдуть до м’язів.

Поки жир все ще не згорів і не покинув тіло. Він знаходиться в м’язовій клітці, але за межами печі-мітохондрії. Всередину просто так він потрапити не може.

Тут в роботу вступає карнітин, який працює як човник. Він замінює собою частину молекули і провозить таким чином жирну кислоту в мітохондрію. Карнітин відділяється і повертається назад за наступною.

Карнітин допомагає спалюванню жиру – цей процес в принципі відбувається тільки з його участю. Але він не дістає жир з клітин і не прискорює цей процес. Він працює з тим, що вже витягнуто.

Це дуже спрощений механізм, а більш докладно про бета-окислення жирів можна почитати в будь-якому підручнику з біохімії.

Карнітин в добавках і жироспалювання

Чи потрібно додатково приймати карнітин, щоб спалити більше жиру? У більшості випадків, ні.

По-перше, організм вміє робити його, навіть якщо людина не їсть м’ясо. Його кількість в м’язах стабільна, тобто залишається завжди на певному рівні, і на нього можна вплинути добавками. Будь-які добавки л-карнітину підвищують його рівень в плазмі крові, але не в м’язах.

Але що буде, якщо гіпотетично кількість карнітину в м’язах збільшиться від добавки?

Все одно це не прискорить жироспалювання. Швидкість втрати жиру залежить від декількох речей: від того, скільки жиру буде витягнуто з клітини і від кількості печей-мітохондрій, де він буде згоряти.

Товсті і худі люди можуть мати проблеми зі швидкістю схуднення, кожен — на своєму етапі.

Так, у повних жири швидко і легко виходять з клітин, але печей для спалювання мало. Жир, поплававши, частково може повернутися назад в клітини.

У спортивних людей з низьким відсотком жиру проблема інша: з печами у них все в порядку, але діставати жир з клітки стає все важче і важче.

У будь-якому випадку, швидкість жироспалювання не регулюється на рівні транспорту жирів в мітохондрії.

Приклад на пальцях #1:

Карнітин — таксі, вільні жирні кислоти — пасажири, мітохондрії — готель,
в який пасажири приїжджають. Спалювання жиру (енергія) — виручка готелю. Немає сенсу приганяти багато порожніх таксі до готелю, якщо клієнтів в них немає. Виручка готелю залежить від кількості гостей, а не таксі. Тому директору готелю потрібно працювати не над розширенням парку машин, а над рекламою і залученням людей. А це зовсім інші завдання.

Приклад на пальцях #2:

Карнітин — лопата, з якою людина вантажить в грубку вугілля. Фізично вона не може взяти 10 лопат, щоб працювати швидше. Вона може взяти дві лопати, це кількість постійна, тому що у неї тільки дві руки і три-не передбачається. Але навіть якщо він зможе якимось чином утримати всі десять: якщо немає вугілля, то вантажити нічого. А поставки вугілля — це зовсім інший, незалежний процес.
Для кого карнітин може бути ефективним?

Організм виробляє досить карнітину, щоб покрити потреби більшості людей. Добавки з ним не впливають на жировий обмін, якщо у людини немає дефіциту карнітину. Але якщо хтось потрапляє в одну категорій, пов’язаних з дефіцитом карнітину, добавки можуть бути ефективними для схуднення:

 • Веганство. Хоча, є дані, що навіть при збідненій карнітином дієті нирки ефективно зберігають карнітин, так що це не сильно впливає на його кількість в організмі.
 • Літній вік.
 • Порушення синтезу карнітину в організмі – генетичне або придбане, в тому числі від деяких ліків.
 • Хвороби: Онкологічні захворювання і період реабілітації після хіміотерапії, діабет 2-го типу.

Висновки

 1. Незважаючи на те, що карнітин грає важливу роль в організмі, він не відноситься до вітамінів і не є незамінною речовиною, оскільки нирки і печінка вміють його виробляти в потрібній кількості.
 2. Рада з продовольства і харчування Національної Академії США на основі огляду досліджень про функції карнітину в 1989 році прийшла до висновку, що він не є однією з найважливіших поживних речовин.
 3. Схуднення у вигляді добавок допомагає спалюванню жиру, якщо з якихось причин є його дефіцит.
 4. Кількість карнітину в м’язах стабільно. Надлишки організм виводить через нирки.
 5. Деякі дослідження показують, що карнітин збільшує витривалість, хоча їх результати неоднозначні. Так що – люди, котрі худнуть від карнітину, худнуть від більшої енерговитрати на тренуванні — від того, що займаються довше або інтенсивніше.
 6. Часто проводяться неправильні причинно-слідчі зв’язки. Дівчина сідає на дієту, починає тренуватися і заодно підключає перед тренуваннями L-карнітин. Вона худне від дефіциту енергії, а не від добавки, але впевнена, що саме від добавки.
ГАРМОНІЯ
Додати коментар