Куди дівається жир, коли ми худнемо?

Куди дівається жир, коли ми худнемо?

Куди дівається жир, коли людина худне? Одні думають, що він виходить на поверхню шкіри з потом, тому тренуються в харчовій плівці і поясах з ефектом сауни.

Інші вважають, що жир перетворюється в м’язи. Але з’ясувалося, що долю жиру погано уявляють собі не тільки прості худнучі, але й терапевти, дієтологи і фітнес-тренери.

Професор Andrew J. Brown і вчений Ruben J. Meerman опитали в цілому 150 представників цих професій і опублікували результати в журналі British Medical Journal.

Незважаючи на зростання інтересу до теми схуднення, досі не всі уявляють, що відбувається з жиром. Якщо прибрати самі міфологічні варіанти відповідей, більше половини фахівців з кожної групи — дієтологів, терапевтів і фітнес-тренерів — відповіли, що жир перетворюється в енергію, хоча це порушує закон збереження маси речовини.

Автори припустили, що це результат відомої мантри «Щоб худнути, треба витрачати більше енергії, ніж споживати». Такий результат показав великі прогалини в шкільній освіті.

У 1748 році Ломоносов обгрунтував закон збереження маси речовини, який звучить так: “Вага всіх речовин, що вступають в реакцію, дорівнює вазі всіх продуктів реакції”. Маса не може зникнути в нікуди і перетворитися в енергію. Скільки маси було на вході, стільки залишається і на виході.

Коли ми їмо більше норми, зайві вуглеводи і білки перетворюються в тригліцериди і зберігаються в жирових клітинах. Зайвий жир в їжі не потребує ні в яких перетвореннях і також зберігається в адипоцитах. Молекула жирної кислоти складається з атомів вуглецю, водню — Н і кисню — О, і формула її виглядає так: C55H104O6. Для того, щоб жир «згорів», йому потрібен кисень.

При спалюванні жиру відбувається його окислення, реакція з киснем.

Те ж саме з невеликими поправками відбувається при спалюванні дров, паперу і взагалі приблизно будь-яких органічних сполук. У випадку з дровами висока температура потрібна, щоб кисень почав реагувати з молекулами дерева. У живій клітині піднести до молекули сірник не можна, тому окислення каталізують спеціальні білки, але принцип один і той самий.

 

Вся складна для звичайної людини хімія говорить лише про наступне: під дією кисню молекула жиру розпадається на вуглекислий газ і воду із звільненням енергії.

Жир не перетворюється в енергію. Енергія запасена в хімічних зв’язках між атомами в молекулі. Коли молекула розпадається, енергія, яка тримала атоми, вивільняється. Її і використовує організм.

Вивільнені атоми з’єднуються з киснем — так виходить вуглекислий газ і вода. Саме в них перетворюється жир. Вуглекислий газ залишає тіло з диханням, вода йде з сечею, потім і так само через дихання. Таким чином, через легені виводиться велика частина колишнього жиру. В якомусь сенсі легені – основний жировивідний орган.

Щоб схуднути на 10 кг жиру, потрібно вдихнути 29 кг кисню, видихнути 28 кг вуглекислого газу і вивести з організму різними способами 11 літрів води.

Чи потрібно для схуднення більше дихати?

Висновок, який напрошується: якщо для схуднення потрібен кисень, потрібно більше/глибше/частіше дихати, щоб худнути швидше? Існують навіть дихально-фігурні методики тренувань, що обіцяють швидке схуднення — знаменитий бодіфлекс, наприклад.

В реальності це так не працює.

Енергія з жиру береться рівно в тій кількості, яку потрібно організму, тобто — за потребами. Кисень — одна з умов згоряння жиру, але це не пусковий гачок до його вилучення з жирових клітин.

А процес схуднення починається саме з цього: жир спочатку потрібно дістати з клітин, і відповідають за це гормони. Сигнал їм дає центральна нервова система, яка бачить нестачу енергії. Посилене дихання призводить тільки до гіпервентиляції, запаморочень, прискореного серцебиття, а іноді і до непритомності.

Висновок

Жир не виходить на поверхню шкіри з потім, тому заняття в харчовій плівці і костюмі-сауні безглузді і небезпечні. Жир не перетворюється в м’язи, такого механізму в організмі немає.

Але жир не перетворюється і в енергію — це порушує закон збереження маси речовини. Енергія запасена в хімічних зв’язках між атомами в молекулі. Коли молекула розпадається, енергія, яка тримала атоми, вивільняється. Її і використовує організм. Вивільнені атоми з’єднуються з киснем — так виходить вуглекислий газ і вода. Саме в них перетворюється жир і йде з організму.

Оцініть статтю
Додати коментар